Κουτί Παραπόνων

Γιατί απαγορεύεται το χιούμορ σε αυτό το φόρουμ φίλε dude, να γιατί.

yet here we are dear watson

μας υποχρέωσες όμως μόντε.

όταν σβήνεται ένα ποστ, υποτίθεται πως συντρέχει κάποιος λόγος. αφήνοντας απ’ έξω τις περιπτώσεις του εξώφθαλμου οφφ τοπικ, στις υπόλοιπες δε θα τανε καλό να γνωστοποιείται ο λόγος στον χρήστη? λέω γω τώρα.

bona fide, υποτίθεται ότι δέχεστε ότι οι mods έχουν κάποια (…) ορθή (!) κρίση

κάθε βδομάδα σβήνουμε περί τα 70 ποστ. αν αρχίσει να ρωτάει ο καθένας κ απαντάμε κ στον καθένα, μόνο το παρόν τόπικ θα έχει κίνηση.

δεν το έσβησα εγώ κ δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, αλλά για να το έσβησαν τα παιδιά, θα έχουν κάποιο λόγο

ναι, επίσης δεχόμαστε ότι οι μοδς είναι άνθρωποι και όχι ρομπότ, κι άρα κάνουν και λάθη. εσείς?

σοβαρά τώρα. όταν σβήνεται ένα ποστ, υποτίθεται πως ο χρήστης υπέπεσε σε κάποιο σφάλμα. γιατί να μην ενημερωθεί ώστε να πράττει δεόντως από κείθε και στο εξής?

μου χετε σβήσει κι άλλη φορά ποστ χωρίς ενημέρωση και το χω πάρει είδηση στην τύχη, αλλά ας πούμε ότι έχω καταλάβει το λόγο και κάνω τον μαλάκα. εν προκειμένω όμως δεν το δέχομαι. εδώ βρίσκεται ακόμα όρθιο ποστ που ψέλνει νεκρώσιμες ακολουθίες στον μπάγιεβιτς. και φαντάζομαι πως το χεις δει κι εσύ ο ίδιος, μιας κι έχει ποστάρει λίγο πιο κάτω…

Στα σημαντικά και όπου υπάρχει κίνδυνος επανάληψης ενημερώνονται οι χρήστες. Ούτε εγώ μπορώ να έχω ιδέα για ποιο ποστ μιλάς, άρα μάλλον δεν ήταν τίποτα το σοβαρό.

Κατά τα άλλα, δε γίνεται να ενημερώνουμε έναν-έναν τους χρήστες για την αιτία της διαγραφής των ποστς τους. Νομίζω κάποτε είχε προταθεί ξανά, αλλά είναι τεράστιο χάσιμο χρόνου για τους mods και κανείς δε μπορεί να διαθέσει τόσο χρόνο.

κάθε βδομάδα σβήνουμε περί τα 70 ποστ.

70 ποστς τη βδομάδα (χωρίς να βγάζω τα οφφ τοπικ), 10 τη μέρα, πόσοι μοδς είστε? σας πέφτει ένα π.μ. την ημέρα στον καθένα? srsly τώρα?

ντάξει, κούρασε το θέμα, φαντάζομαι δε θα βρούμε και τον μοδ που σβησε το ποστ να μας εξηγήσει τα ανεξήγητα. το δικό μου ποστ σβήστηκε, αυτό που ουσιαστικά αναπαρήγαγα βρίσκεται ακόμα εκεί και μας θυμίζει τον γενναίο νέο κόσμο.

εντελώς σιριουσλυ. εκτιμώ την εκτίμηση του χρόνου μας που επιχειρείς, απλά όπως φαίνεται διαφωνούμε. ειμαστε Mods για να έχουμε υψηλό effiiciency, ξοδεύοντας λίγο χρόνο, όχι για να καθόμαστε πάνω από το φόρουμ, ανάλογα το work load. στο χρόνο που έχουμε, κάνουμε μια αξιολόγηση των εργασιών

ο κάρβου με κάλυψε

ποιά εκτίμηση χρόνου, δικά σου δεδομένα είναι αυτά μόντε. αν έκανες typo και ήθελες να πεις 700 ποστς τη βδομάδα ή 70 την ημέρα, οκ. κατά τ’ άλλα, είστε φάουλ. εκτός κι αν εννοείτε ότι και το ένα π.μ. σας τρώει πολύ χρόνο, γιατί ο σέρβερ βγαίνει busy όταν πάτε να το στείλετε. δεκτό κι αυτό.

Jesus, you should have written “evaluation”.

Δεν είχα σκοπό να στο πω (θα μπορούσαν να το χαρακτηρίσουν ρουφιανιά) αλλά όντως είναι μαλακία να μη ξέρεις τι γίνεται η γιατί σου σβήνουν κάτι. Η τελοσπάντων απλή περιέργια. Και στη θεση σου κι εγω θα τσαντιζομουν.

Ενας χρήστης που ειρωνευτηκες σε βρισε, μετα εγινε 2σελιδη λογομαχια μεταξυ αυτου και αλλων χρηστων και σβηστηκε ολη η συζητηση και ότι σχετίζεται με αυτή.

Νομιζω γι’΄αυτο το ποστ μιλας

Έστω πως δεν έκανε typo*

70 ποστς * (10 λεπτά για συγγραφή πμ+2 λεπτά ανάγνωση απάντησης + 10 λεπτά απάντηση μουρμούρας του διαφωνούντως) = 25 ώρες.

Την εβδομάδα να έχουν full χρόνο για moderating 3 mods που θα αναλάβουν το πολύ βάρος = 8 ώρες την εβδομάδα.

Εθελοντές Mods που έχουν διάθεση να διαβάζουν ένα φόρουμ και να αφιερώνουν ένα 8ωρο σε κάτι που δεν έχει νόημα, αφού το ποστ θα παραμείνει διεγραμμένο και ο χρήστης κατά 60% δε θα συμφωνήσει με τη διαγραφή του (αλλιώς δε θα το πόσταρε εξ’αρχής) = το πολύ ένας.

Άρα αυτός ο ένας θα αφιερώνει πλέον 25ώρες/εβδομάδα για να ενημερώνει χρήστες.

Εθελοντές Mods που έχουν διάθεση να διαβάζουν ένα φόρουμ και να αφιερώνουν ένα 25ωρο σε κάτι που δεν έχει νόημα, αφού το ποστ θα παραμείνει διεγραμμένο και ο χρήστης κατά 60% δε θα συμφωνήσει με τη διαγραφή του (αλλιώς δε θα το πόσταρε εξ’αρχής) = κανένας = τον ήπιαμε

  • Δεν ξέρω αν είναι typo ή όχι. Δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο μέσος όρος, αλλά ξέρω πως έχει τεράστια τυπική απόκλιση. Έχουν υπάρξει εβδομάδες που διέγραψα εγώ μόνο 5 ποστς και μέρες όπου διέγραψα αρκετές δεκάδες μέσα σε λίγες ώρες.

H φάση θα’ναι να μιλάει για άλλο ποστ και να μην έχει ιδέα για το συμβάν και τώρα να σπείρεις θύελλα.

Great Success!!! :thumbup:

χα το σκέφτηκα! Αλλά νομίζω ότι γι’ αυτό μιλάει.

Eγω αυτο το ποστ του βλεπω σβησμενο παντως και Νικο το κανεις πολυ μεγαλο
θεμα πιστευω.Σου ειπα τον λογο που σβηστηκε το ποστ.
Δεν σβηνονται μονο τα μπινελικια αλλα αρκετες φορες και τα ποστ που τα προκαλουν.

α, και με βρίσανε και μου σβήσανε το ποστ κι από πάνω δλδ. καλά πάμε, νταξ :lol:.

btw, θυμάμαι τι έγραφα στο ποστ. ό,τι έγραφε κι αυτός στο δικό του. αλλά φαντάζομαι ο ίδιος έχει κάθε δικαίωμα να κοροϊδεύει τον εαυτό του, δεκτό αυτό.

σόρρυ αν κούρασα, θενξ worst enemy.

karvou, εγώ είπα για ένα ενημερωτικό π.μ., μη με εκνευρίζεις τώρα. άσε που η αριθμητική σου εκτός από παραπλανητική είναι και λάθος. για την απόκλιση μόνο να το δεχτώ, τα υπόλοιπα είναι διπλωματικές μαλακίτσες για δημιουργία εντυπώσεων.

ας πούμε, θεωρείς χάσιμο χρόνο το π.μ. που μου στείλες για τους floyd?

αν με έχετε για μαλάκισμένο χρήστη που μου σβήνετε ποστς με τη σέσουλα και δεν αξίζω μια γαμημένη ενημέρωση, πείτε το μου να τελειώνουμε.

κοσμά, το κάνω μεγάλο θέμα γιατί για εμένα είναι.

Αν μιλάμε πάντα για το ποστ στο “Βαριέμαι”

Πιστεύω ότι μερικά πράγματα είναι αυτονόητα και για αυτό δεν σου ήρθε εξήγηση (υποθέτω) γιατί σβήστηκε. Ειρωνεύτηκες, σε έβρισαν και έγινε μετά ένας ψιλό χαμός. Είναι σαν να βρίζω κάποιον, να πέφτει delete και να ρωτάω γιατί μου το έσβησαν…

είχα κάποτε σκεφτεί να κάνουμε μια “ημερίδα” μοδερατιον

να πιούμε δλδ ένα καφέ, να έρθετε εσείς οι 3-4 που παραπονιέστε μόνιμα + κάποιος άλλος αν θέλει, να έρθουμε και οι μοδς με τον κάπτεν ομπβιους και να εξηγήσουμε κάποια πράγματα οnce (??) and for all…

ραντεβού κάτω από το μεγάλο ρολόι, στην κεντρική πλατεία, στις 12 το μεσημέρι

ΥΓ: σοβαρά τώρα, αν ειναι να ΜΗΝ ξανααπαντήσουμε στα ΙΔΙΑ ας το κανονισουμε

α είναι κι αυτονόητο κιόλας. captain obvious και η λοιπή κομπανία.

αν κάνω ποστ “είμαι μαλάκας” και από κάτω γράψει κάποιος “είσαι μαλάκας”, θα θεωρηθεί ειρωνία και βρισιά το δεύτερο ποστ? γελάει ο κόσμος. ακόμα κι αν ειρωνεύτηκα όπως λες, εν προκειμένω πολύ καλά έκανα και λίγα είπα. κι αν ακολούθησαν μπινελίκια μετά, πιπεράκι. έλεος πια, θα σκίσουμε κάνα καλσόν στο τέλος.

3-4 μέρες αποχή έκανα, πάμε για βδομάδα και βλέπουμε πάλι. γεια μας.

Ok παιδάκια το θυμάμαι αυτό το κομμάτι που λέτε και αν ήταν απλώς κάποια μικροειρωνία και ένα φιλικό βρισιματάκι του στυλ “πωπω μα τι μαλάκας που είσαι” μπορεί και να έλεγα σιγά το πράμα τώρα που κάθεται και ο άλλος να κοπανιέται για μια σβησμένη μαλακία. Εφόσον όμως πέφτει μπινελίκι να προσέχουμε και λίγο εε μην βρεθούν σε κάποια συναυλία και αρχίσουν τα μπινελίκια και τα μπουκέτα εκατέρωθεν, στείλτε ένα pm να ενημερωθούν και οι συμμετέχοντες για τα χαμένα επεισόδια. Στο κάτω κάτω όλοι ανώνυμοι είμαστε εδώ αλλά πίσω από κάθε Account υπάρχουν πραγματικά άτομα