Μπασιστες και μουσικες γνωσεις

συμφωνώ με τον texas flood αλλά και τα άλλα παιδιά με τις ίδιες απόψεις…παίζω μπάσω και μπορώ να πω ότι άμα θέλεις να παίξεις μπάσο έχει τις ίδιες απαιτήσεις με την κιθάρα π.χ… ακόμα πιστεύω ότι είνα προκατάληψη πολλών η θέση του μπάσου…π.χ υποστηρίζω (όχι μόνο για το μπάσο αλλά για όλα τα όργανα) τις ιδέες και το προοδευτικό… ακόμα τι προκατάληψη είναι αυτή όταν βλέπουμε να παίζει μπάσο ένας με πένα ή overdrive ή wah wah?? όπως γουστάρει ο καθένας αρκεί το αποτέλεσμα( μουσική) να’ναι ωραίο…
τέλος οι καθεαυτοί μπασιστες κάθονται και μελετάνε περισσότερο από τι κιθαρίστες που απλά γρατζουνάνε…
και σας χαλάνε και την πιάτσα bluezlick!!:stuck_out_tongue:

Γμσε τα ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Η πενα βγαζει αλλο ηχο , πιο κρουστο , και αν καποιος θελει σε ενα κομματι τετοιον ηχο γιατι να μην παιξει με πενα ? ( π.χ. John Paul Jones - Black Dog ). - με δαχτυλα παιζω , μην μας παρεξηγησουν κιολας :stuck_out_tongue: -
Οποιος σε πει τπτ drumtech για το overdrive βαλτου να ακουσει Billy Sheehan. Και οποιος σε πει τπτ για το Wah βαλτου live Deep Purple το Space Truckin’ αλλα απο mkIII να ακουσει τον Glenn Hughes να παιζει με Wah (ειναι καλη φαση.)
:smiley:

Σωστό! O Cliff Burton έπαιζε πράγματι ενδιαφέροντα πράγματα σε μία εποχή και σε ένα είδος που δεν πολυενθάρρυνε τους μπασίστες να κάνουν τέτοια. Εδώ στο πρώτο Metallica υπήρχε και solo μπάσου ως κομμάτι 8)

Wah σε μπάσο μπορεί να είναι μεγάλη πόρωση!

QFT

5.με τα παραπανω φαινεται (οπως και βλεπουμε) πως οι μπασιστες δε γραφουν μουσικοι συνηθως…κ τι να γραψει κανεις στο bass θα μου πεις, αν δεν ισε λιγο εως πολυ τεχνικος…δεν εχεις κ τα ακουσματα αυτα…οοποτε στο περιθωριο…αλλος γραφει μουσικη κ κανει ενορχιστρωση κ βαζει αρμονιες μεσα κτλ…

Βρες κάποιο clip του Stuart Hamm και θα αναθεωρήσεις. :slight_smile: Παίζει με 4χορδο.

Deep Purple - Pictures Of Home ( επισης μεγαλη σαπιλα σολο !!! )

Πωωω όντως. Glover και τα μυαλά στα κάγκελα! (αν και πένας νομίζω :stuck_out_tongue: ) Να σημειώσω εδώ πως δεν έχω καμία προκατάληψη ενάντια στους παίκτες με πένα - αν και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, χρειάζεται ανάλογα με την μουσική που θα παίξεις και τον ήχο που θες να βγάλεις…

Και ο Cliff Burton, σημειωτέον, είχε χρησιμοποιήσει αρκετές φορές effects, τόσο στο κομμάτι που αναφέρει ο φίλος Mule από πάνω (Anesthesia) όσο και σε άλλα (Orion, For Whom The Bell Tolls).

δεν ειμαι και ασχετος απο αυτα…μαλλον εχω ακουσει κ εχω δει πολυ πραμα κ δεν ειμαι απο αυτους που ενθουσιαζονται με κατι τετοια επηδει ειναι δυσκολα…

βεβαια δε μιλαω να γραφει κανεις μπασιστικα κομματια…κανονικα! οχι οπως κανουν οι κιθαριστες κιθαριστικα με μηδαμηνο ουσιαστικα μπασο…(Vai,Satriani και αλλοι,) εχω αρκετα παραδειγματα…τα οποια αλλοι βεβαια θα θεωρησουν πως υπαρχει μπασο κ παιζει κ κατι…αλλο θεμα αυτο…
ενα παραδειγμα ειναι το summer song του satriani…No bass…

εχω κατι ακουσματα που γραφονται στα keys…κα πραγματικμα με ενα μπασο δε θα μπορουσα ουτε να σκεφτω κατι αναλογο…με τπτ!!

Μερικα του Vai εχουν πολυ ωραιο μπασσο.
Στο summer song εγω γουσταρω τις τονικες που βαραει το μπασσο , δν θα με αρεσε κατι παραπανω σε αυτο το κομματι . Σε μερικα κομματια camelspotter και οι τονικες ειναι καλες. ( αλλα σε πολυ λιγα…οχι συνεχεια )

Αλλο οργανο τα keys αλλο το μπασσο. Aλλο οργανο … αλλο οργανο σε λεω :wink: :lol:

o vai δεν το κάνει τόσο στα κομμάτια του…έχει τον billy και κάνει μία χαρά δουλειά…
ο satriani είναι περισσότερο γιατί ηχογραφεί τις πεισσότερες φορές ο ίδιος το μπάσο…
το seek and destroy ακούστε το wah - wah και το overdrive σε κάποια σημεία…απλό αλλά κάνει την διαφορά…
προσκυνώ ακόμα butler από sabbath…αυτές είναι μπασογραμμές…!!!
α και κάτι τελευταίο κωλογουστάρω τον newsted!(παρεξηγημένος κατ’εμέ λόγω πένας)

Το έχω ξαναπεί. Για μένα ο Νewsted ήταν οι Metallica για 20 χρόνια 8)

1)Για 14 χροναι φανταζομαι θα εννοεις. :wink:
2)Λογικα ο drumtech θα λεει καθαρα και μονο γαι την τεχνικη του ενω εσυ θα γουσταρεις τρελα οπως και εγω την σκηνικη του παρουσια. :wink:

Όσο ήταν…:stuck_out_tongue: Για τη περίοδο Black Album και And justice κυρίως…

όντως δεν είναι ο άνθρωπος άτεχνος και γρήγορος είναι αλλά παίζει περισσότερο μαζί με τις κιθάρες παρά τα τύμπανα…και ωραίες ιδέες έχει…ακούστε echo brain ή sexoturotica…:wink:
για σκηνική παρουσία αφήστε το άλλη φάση αυτός, μακάρι να βλέπαμε κάθε μέρα τέτοια ενέργεια από μουσικούς…

To παλικαρι πραγματικα αγαπαει το metal και τη μουσικη γενικοτερα και πιστευω οτι ηταν ενας απο τους λογους που εφυγε απο τους Metallica,δλδ ο Jason ζουσε ακομα το ονειρο του και οι υπολοιποι ειχαν κουραστει καπως απο την ολη φαση. :wink:
Νομιζω οτι ειμαι of topic,sorry…

o newsted ηταν οι metallica για 14 χρονια οσον αφορα τα live κατα τη γνωμη μου oχι οσον αφορα τη δημιουργια μουσικης.ειχε απιστευτη ενεργεια στα live!!

σωστά original 1924 μα δεν τον άφησαν να γράψει και κανένα κομμάτι, μα είναι δυνατόν blackened, my friend of misery και where th wild things μέσα σε 14χρόνια???!!
όν τόπικ ο pastorius είναι ένα παράδειγμα μπασίστα που η μουσική του κομματιού ήταν βασισμένη στο μπασάκι!!
@texas flood word of mouth έτσι!!!??

Η εισαγωγή του “My Friend Of Misery” κλείναι σπίτια πάντως 8)

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να εισαι μουσικος (με ανησυχο πνευμα, που θελει να γραφει κτλ) και να ανεχεσαι αυτον τον περιορισμο που ανεχτηκε ο Νιουστεντ τοσα χρονια.
Η μαλλον μπορω να καταλαβω > $$$

H απλα το να εισαι μελος των Metallica…
Τεσπα, απο metal μπασιστες ο Cliff ηταν ετη φωτος μπροστα απο τον οποιονδηποτε…

μα αυτο ακριβως = $$$

ο Κλιφ ναι ηταν πολυ μπροστα για την εποχη του. Περα απο ωραιος παιχτης, ανοιξε τα αυτια του Χετφιλντ

Όχι απλά ωραίος παίχτης, αλλά μεγάλος… και με τεράστιες μουσικές γνώσεις, για να είμαστε και on topic…

ωραιος/ μεγαλος το ιδιο λεμε

οι τεραστις μουσικες γνωσεις που λες βοηθησαν οσο σχεδον τπτ αλλο να παιξουνε αυτα που παιξανε οι Μεταλλικα τοτες