Μπασιστες και μουσικες γνωσεις

Σορρυ γκάιζ αλλα το θρεντ δν ειναι για τους μεταλλικα , υπαρχει αντιστοιχο θρεντ νομιζω. :slight_smile:

Τι ενοεις ? Αν ειναι δισκος του Pastorius ? Αν ενοεις αυτο το Word Of Mouth ειναι δισκος του . :smiley:

Για μπασίστες μιλάμε όμως…

Ουτε αυτο ειναι το θρεντ. Υπαρχει το αντιστοιχο , νομιζω “αγαπημενος μπασσιστας” ή κατι τετοιο που μιλαμε γιαυτα. :slight_smile:

Το θρεντ λέγεται “μπασίστες και μουσικές γνώσεις”…

Αν κάνω λάθος συγχωρέστε με…

Κανεις λαθος αλλα σε συγχωρουμε . :stuck_out_tongue:

Αμα διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες θα καταλαβεις τι ενοει ο camelspotter με αυτο το θρεντ.

Τι ενοεις ? Αν ειναι δισκος του Pastorius ? Αν ενοεις αυτο το Word Of Mouth ειναι δισκος του . :D[/QUOTE]

όχι texasflood το έγραψα να δώσω έμφαση στην δισκάρα και κομμάτα ταυτόχρονα…τι απίστευτο το ομώνυμο με το overdrive μπασάκι…:bow2: :bow2:

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :smiley:

Επισης φοβερο βιβλιο που ειναι ΚΑΙ για μπασσακι ειναι το “The Real Book”.
Εγω εχω το “The Real Book” - Fifth Edition. :smiley:
Το Real Book ειναι ενα τεραστιο βιβλιο που αποτελειται απο τεραστιους jazz composers , απο πολλα standarts και Broadway Show tunes , εχει επισης και bop standarts και εχει δοθει ιδιαιτερη προσοχη στους γιγαντες οπως Miles , Coltrane , Wayne Shorter , Mingus , Carla Bley , Chick Corea , Mike Gibbs , Keith Jarrett , Steve Kuhn , Steve Swallow.
Aν καποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες αρκει να ζητησει και θα ποσταρω οταν δω το ποστ του.

Camelspotter αν θες σε το δινω και αυτο να το βγαλεις κοπια αν δν το 'χεις. :smiley:

κορυφαια εισαγωγη!!!απογειωνει ολο το κομματι

α ρε, σε εχει κανει ο Τζιμκας εσενα με τη Jazz…χαχαχαχαχα :P:P

βασικα για τα βιβλια πρεπει να μιλισουμε…θελω αυτο για funk…κ οτι αλλο προτινεις εσυ…εσυ ξερεις εσενα εμπιστευομαι :stuck_out_tongue:

βλεπετε πιστευς ολοι σας πως οι μπασιστες ειναι συνηθως το τελευταιο οργανο που θα εχει γνωμη στη δημηουργια ενως κομμματιου,σε μια ενορχηστρωση…στην προτοβουλια δημιουργιας μιας μπαντας…
γιατι συμβαινει αυτο…??

Πρώτα ξεκαθαρίζω, ότι είμαι κιθαρίστας, αλλά και το μπάσο είναι μεγάλη μου λατρεία και δε σου κρύβω, ότι όταν πάω σε στούντιο χύνω όταν παίζω μπάσο. Ο λόγος που δεν έχω πάρει ακόμη είναι καθαρά οικονομικός.

Δε διάβασα ακόμα όλα τα ποστ, απλά σου παραθέτω την ταπεινή μου άποψη, η οποία είναι η εξής:

Η πρωτοβουλία και η δημιουργικότητα είναι καθαρά θέμα προσωπικότητας. Θέμα χαρακτήρα δηλαδή.
Οργανοπαιχτικά τώρα, θεωρώ το μπάσο ως το σημαντικότερο όργανο σε ένα ροκ γκρουπ, καθώς είναι ο βασικός σύνδεσμος, αυτός δηλαδή που ενώνει και “δένει” τον ήχο ανάμεσα σε όλα τα όργανα. Το μπάσο είναι η γέφυρα,δηλαδή, που σχηματίζεται ανάμεσα σε αυτόν και τον ντράμερ, ώστε να μπορεί ο δεύτερος να κρατάει τον ρυθμό και να μη μπερδεύεται απτους παπάδες των/του κιθαρίστα/στων.

+10000000
το μπασο ειναι οργανο το οποιο ενω θεωρητικα ειναι δευτερευων ειναι απαραιτητο σε μια μπαντα,χωρις μπασο ολα ακουγονται αδεια

:stuck_out_tongue: :lol: Ναι οντος ο Λακης με εχει δωσει πολυ υλικο … :smiley:

Οτι θες ρε για τα βιβλια , στα δινω , τα βγαζεις κοπιες διαβαζεις πρωτα αυτο το funk για να γουσταρεις και τα αλλα μετα. Το jazz improvisation ομως αν θυμαμαι καλα ειναι δυσκολο… αλλα με μελετη ΟΛΑ βγαινουν. :smiley:

Πάντως παιδιά για δούμε και λίγο την διαφορά που κάνει το μπασο, τσεκάρετε αυτό το clipaki.

Είναι απο μια συναυλία των Metallica, όπου σε ένα σημείο σβήνει το μπάσσο… και προσέξτε πως νεκρώνει όλο το τραγούδι!

Επίσης, για τα παλλικάρια που ανέφεραν τον Newsted προηγουμένως… αν θέλετε να δείτε τις πραγματικές του δυνατότητες, τσεκάρετε την δουλειά του με τους Floatsam & Jetsam. Ιδιαίτερα το ντεμπούτο τους, ‘Doomsday For The Deceiver’… Εκεί πραγματικά είναι καθηγητής!

Δείτε αυτό το βίντεο για δύο λόγους :

  1. Για να δείτε πως μπορεί ένας τραγουδιστής να τσατίσει τον κιθαρίστα και τον μπασίστα :stuck_out_tongue: και
  2. Το ότι κάποιοι πλουτίζουν από τα B-Sides των RHCP

και για να μαι ον τόπικ ξέρει τρομερό μπάσο ο Φλίς

Aν κάποιος ενδιαφέρεται για private lesson με τον Rufus Philpot το τριήμερο των Planet X στην Aθήνα, ας επικοινωνήσει μαζί μου για να τον φέρω σε επαφή.