Εξωγηινοι μουσικοι(παιχτικα)

Ποιοι κατα τη γωμη σας ειναι εξωγηινοι οργανοπαικτες.Εχουν προχωρησει το οργανο οσο παει.(καλυτερα ο καθενας να επικεντρωθει στο οργανο του,επιδη ειναι φυσικο να μπορει να κρινει καλυτερα).

Λοιπον κατα την γωμη μου 3 ειναι οι εξωγηινοι κιθαρστες(κιθαριστας γαρ):

John McLaughlin:Ειναι 65 χρονων αλλα ποτε δεν σταματησε να μελεταει και να πειραματιζεται με νεα ειδη μουσικης.Ισως η καλυτερα ελεγχομενη πενα ever.Εχει παιξει jazz,blues,fusion,flamengo και εχει πειραματιστει με παμπολα ειδη παραδοσιακης μουσικης μουσικης και ειδικα της Ινδικης.Απιστευτη σκεψη στον αυτοσχεδιασμο πανω στις αλλαγες συγχορδιων,ακομα και πανω σε περιεργους ρυθμους και λογω της μεγαλης του αγαπης για μουσικους οπως ο Miles εχει διαμορφωσει την πενα του σε μοτιβα που ξεφευγουν εντελως απο τα συνηθησμενα κιθαριστικα

Allan Holdsworth:Συχαινεται την κιθαρα.Θα ηθελε να παιζει σαξοφωνο.Φαινεται…Αυτος εχει αυτοσχεδιαστικα και παικτικα ξεφυγει εντελως απο την φυσιολογια του οργανου του,εχει φτασει την κιθαρα να ακουγεται οσο κοντα σε ενα αυτοσχεδιασμο του Coltrane η καποιου αλλου κορυφαιου πνευστου ειναι δυνατον.Η αρμονικη του σκεψη παραμενη ενα μεγαλο μυστηριο…

Shawn Lane:Απλα αξεπεραστη τεχνικη και ταχυτητα,αλλα χωρις να χανει το feeling,μενωντας πιο κοντα στη φυσιολογια του οργανου ομως απο του αλλους 2,αν και στο τελος ειχε αρχισει να εξελισεται και σε αυτον τον τομεα.Μας αφησε νωρις ομως RIP

Ωραιο θεμα!Θα ποσταρω κανονικα ομως αλλη φορα! :slight_smile:

Βασικα αν και ειμαι ψιλοασχετος απο τεχνικα θεματα, μου φαινεται εξωγηινος ο τροπος που παιζει κιθαρα ο Snorre των Thorns. O τυπος “ξυνει” τοσο γρηγορα που απορω πως και δεν παθαινει τενοντιτιδα. Θα μου πεις δεν παιζει live, οποτε ΟΚ…

Επισης εξωγηινα ειναι και τα φωνητικα των Attila Csihar και Aldrahn…

YΓ. Το “(παιχτικα)” μπηκε στον τιτλο μηπως και νομιζουμε οτι το θρεντ αναφερεται σε πραγματικα εξωγηινους μουσικους? :stuck_out_tongue:

Χμ. Δύσκολο να απαντήσω ως μη μουσικός…
Νομίζω πάντως οτι ο Jimmy Page… :-s

συμφωνω απολυτως με holdsworth και mclaughlin!!!

επισης προσθετω robert fripp
ο ανθρωπος ειναι η προσωποποιηση της πιο διαβολικης εξωγηινης οντωτητας που υπαρχει σε ολο το συμπαν!
ετσι καθισμενος οπως ειναι στα λαιβ με τα γυαλακια του και το μυστηριο χαμογελο του ειναι σαν να κοιταει τον κοσμο και να λεει : “χαχαχα!!!θνητοι,κανετε οτι καταλαβαινετε αυτα που παιζω,ε? θα πεθανετε ολοι οταν ολοκληρωθει το σχεδιο μου επι γης!!!χαχαχα!!!”

επισης οι meshuggah σαν συνολο μουσικων ειναι φοβερα εξωγηινοι!!η αλλιως η εκδοχη του holdsworth σε μεταλ μπαντα!!!

επισης απο μπαντες οι don caballero εχουν ενα εξωγηινο feeling.ιδιαιτερα ο drummer τους!φαινεται και απο το πως στηνει τα ντραμς και τον τροπο που παιζει!!!

Danny Gatton! απλα δεν γινετε να τα παιζεις αυτα γαμω την τρελα μου!:frowning:

http://www.youtube.com/watch?v=UN3i89Va3HE 8O

Jean Michel Jarre ρε

Ακουστε και θαυμαστε

Trey Azagthoth.Aυτα που ακουγονται στα αλμπουμ των Morbid Angel δεν παιζει να τα εχει γραψει ανθρωπος.

Frank Zappa, Tom Morello

Απο κιθαριστες ο Shawn Lane,o Holdsworth και ο Fripp(κυριως απο θεμα προσεγγισης)

Απο μπασιστες victor wooten

Aπο ντραμερ Virgil Donatti.

μπιφτεκης ρουλζ . την ταχυτητα του δεν την φτανει κανεις :!:

τι πεις για τον gary . εχει τον τελειο ηχο :!:

Μarty friedman ενας απο τους αγαπημενους μου κιθαριστες . η πλεξοδαχτυλιες του πανω στην ταστιερα εχουν αφησει εποχη :!:

Την φτανουν απειροι πλεον

:!: :lol: :lol: :!:

Oν τοπικ ,

Victor Wooten : Αν ενας ανθρωπος παιζει απο τα 3 ε… λογικο ειναι να παιζει ετσι. Οταν παιζει το μπασσο ειναι προεκταση του χεριου του. Νομιζω οτι δν χρειαζονται παραπανω σχολια , αρκει κανεις να ριξει μια ματια στο YouTube. :wink:

μιλαμε για εξωγηινους παιδια! για πραγματα που δεν παιζονατι απο κανεναν αλλον!
τωρα για garry moore k τον malmsteen καλοι χρυσοι αλλα κ την γιαγια μου να την μαθω να παζει σε ενα χρονο τους εχει!

:sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep:

Mιας και αναφερθηκε ο Fripp http://www.elephant-talk.com/wiki/Interview_with_John_McLaughlin_by_Robert_Fripp_in_Musician

Μια πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη του McLaughlin με interrviewer τον Fripp :!:

νομιζεις :wink:

Μπα,ειναι σιγουρος δε νομιζει.Λιγο ψαξιματακι στο youtube θα σε πεισει.:wink:

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια…



Οι Nile! Οι κιθαρίστες να παίζουν παπάδες τραγουδόντας ταυτόχρονα και ο εκάστοτε ντραμμερ να χώνει σαν τρελός από πίσω!

Ο Steve Di Giorgio. Freatless και τα μυαλά στα κάγγελα!

Βασσίλη άσε τις βλακείες (για άλλη μια φορά) και λιώσε κανά χελλχαμμερ μπας και προοδεύσεις. :stuck_out_tongue: