Εξωγηινοι μουσικοι(παιχτικα)

Aυτο ακριβως.Και για να λεμε την αληθεια ακομα και στα 80’ς υπηρχαν ηδη shredders που διναν στον Malmsteen a run for his money,χωρις παλι αυτο να λεει κατι

Jeff Beck: Kανείς δεν ακούγεται σαν τον Jeff.
Eddie Van Halen: Και ας τον αντέγραψαν κάτι χιλιάδες παίχτες την δεκαετία του 80, το “άγγιγμα” του δεν το έπιασε κανείς.
Buckethead: Μιλώντας για εξωγήινους…
JImi Hendrix: Άκούστε μία συλλογή με μουσική της δεκαετίας του 60 και μετά βάλτε Jimi για να δείτε την απόσταση που τον χώριζε από τους σύγχρονους του.

Είναι και άλλοι πολλοί αλλά τώρα βιάζομαι και για McLaughlin-Lane τα έγραψε ο Jimmy Page στην αρχή του thread, δεν υπάρχει λόγος να τα επαναλάβω.

Dave Brock και Daevid Allen…

jeff Beck…ξέρω θα πέσετε να με φάτε αλλά…

Aπολυτο δικιο εχεται για τον Beck.Εξωγηινος

Oκ τους λατρευω και τους 2,αλλα παικτικα τι το εξωγηινο εχουν??Ουτε καν βιρτουοζους θα τους ελεγα προσωπικα,ειδικα τον Βrock,ασχετα με την καλλιτεχνικη-δεδομενη-βαρυτητα που εχουν.

την τεχνικη του michael schenker για το ποσο καθαρα παιζει αυτα που παιζει (με υπεροχο vibrato,ολοκαθαρα pull offs και hammer on)δεν την εχει φτασει και ουτε θα την φτασει κανεις ποτε…λες και εχει μαρμελαδα στα δαχτυλα…

νομιζω οτι ολα που εχουν παιχτει μπορουν να παιχτουν απο καποιον αλλο αλλα το θεμα ειναι πως τα παιζεις,κανεις δεν μπορει να αναπαραγαγει το ηχο του original…(ισως εκτος απο αυτα που παιζει με δυο κιθαρες ο Michael angelo)…8) 8) 8) 8)

Μα εγώ δε συνέδεσα την εξωγήινισμό (sic) τους με την τεχνική τους κατάρτιση. Εξωγήινοι είναι λόγω του ήχου τους. Και φυσικά σε αυτούς θα προσθέσω τον Syd.

Μπορεί να είμαι οφ τοπικ αλλά η βιρτουοζιτέ μου φαίνεται τόσο μα τόσο γήινη…

Επίσης αν και ξεφεύγει κάπως απο τα προαναφερθέντα θα έλεγα και τη Vanessa Mae! H κοπέλα είναι απλά απίστευτη τεχνικά, γίνεται ένα με το βιολί της και ο τρόπος που συνδυάζει την κλασσική με την techno μουσική μου αρέσει πάρα πολύ. :slight_smile:

Άκου Ed Aleynne-Johnson και θα την ξεχάσεις πολύ γρήγορα… (σε χαμηλότερους τόνους πάντως)

Παιχτικα δεν σημαινει μονο τεχνικη καταρτιση αλλα και αυτοσχεδιαστικες ικανοτητες.Και δεν μιλαω για το phrasing αλλα για ικανοτητες,δλδ ποσο outside μπορεις να φυγεις,η ανεση σε μη διατονικα chord progressions,χρηση χρωματικων κτλ.Βεβαια ολα αυτα δεν ακουγονται καλα σε ολους.Ασε που προηγμενος αυτοσχεδιασμος δεν σημαινει οτι ιεναι κκαι απαραιτητα καλος η καλυτερος απο τον απλο.Ατομα σαν τον BB King παιζουν 2 νοτες και σε στελνουν.Απλα το τοπικ εδω αναφερεται καθαρα παιχτικη φαση η οποια κυριως αναφερεται στις 2 αυτες πτυχες.Τεχνικη/αυτοσχεδιασμος.Αμα αρχισουμε να λεμε για το προσωπικο ηχο του καθενος που ειναι “αμημητος”(και συμφωνω) εχουμε φυγει εντελως οφ τοπικ.

John Coltrane !! Το παλικαρι απλα δν την παλευει ! Εξωγηινος και μουσικα και τεχνικα !

οσων αφορα αυτοσχεδιαστικες ικανοτητες πανω στο rock ο δεν μπορω να μην θαυμασω τον ritchie blackmore…στο made in japan αλλα και σε παλαιοτερα Live με τους purple εσπερνε…

οσων αφορα σε ανεση σε μη διατονικα και ιδιαιτερα πολυπλοκα chord proggresions θα πρεπει να πας σε καθαρα jazz Κιθαριστες π.χ. jim hall,joe pass αν θες να ακουσεις τα top εξαιρετικα παιξιματα…αλλα προσωπικα με αφηνουν παντελως αδιαφορο…

O Chet Atkins. Αν και δεν ξερω απο μουσικη, μου φαινεται πως ειναι εντελως εξωγηινος ο ανθρωπος.

Αμα σου αρεσει ο Atkins κατευασε να ακουσεις Tommy Emmanuel

[SIZE=“6”].-[/SIZE]

τελικα εσυ μικρο ξες πολλα! :stuck_out_tongue: :smiley:
+1000000 για Chet! μεγαλη μορφη! κ σεις ολοι οι φιλοι των YES ψαξτε τον γιατι ειναι απο τις μεγαλυτερες επιροες του Howe:wink:

ok. Απλά έπαιξα με τη λέξη “εξωγήινος”. Δεν μιλούσα για προσωπικό ήχο γενικά και αόριστα αλλά για “space” ήχο. Υπό αυτή την έννοια αυτοί που προανέφερα είναι από τους κορυφαίους. Ή επίσης ο Sun Ra για να περάσουμε στη jazz. Αλλά ας μη σας καταστρέφω άλλο το θρεντ. Παρακαλώ συνεχίστε…

Mandrake, η συνεισφορά σου ποτέ δεν κατέστρεψε κανένα thread και είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη. :wink:
Γενικότερα, οποιοσδήποτε αναφέρει τον Sun Ra στο Rocking είναι ευπρόσδεκτος
Άλλωστε ο τίτλος του thread όπως διατυπώθηκε αρχικά είναι αρκετά ευρύς σε ερμηνεία.
Αν ο φίλος μου ο Jimmy θέλει να ανοίξει thread με τίτλο “ποιός κινείται με άνεση σε μη-διατονικά progressions” μπορεί να βάλει έναν τέτοιο τίτλο και να πάρει λιγότερα replies και από το thread μου για το Crossroads Festival DVD :lol: :stuck_out_tongue:

Στο Ascension ειδικά… :wink: