Απογοητέυσεις του 2007

Και το νέο Linkin Park μεγαλη απογοήτευση επίσης…

Μπαααα,δεν συμφωνώ,μιάς και το άκουσα ολόκληρο πολύ πρόσφατα μπορώ να πώ ότι μου άρεσε αρκετά,μάλλον πιο πολύ απο το καλό Meteora,Απλά εντάξει,Hybrid Theor δεν ξαναβγάζουνε.

Αλλά σε καταλαβαίνω,αφού γενικά ακούς πιο σκληρά πράγματα και αυτοί όλο και κάνουνε τον ήχο τους πιο εμπορικό,λογικό είναι να σε χαλάει

λοιπον θα αναφερω οχι απογοητευσεις, αλλα αλμπουμς τα οποια ενω μπορει να εχουν κατι, δεν μου αρεσαν εμενα απο τη φετινη χρονια για να τα βαλω στο αλλο τοπικ με τα καλυτερα μου:

Abigor - Fractal Possession
Arkhon Infaustus - Orthodoxyn
Behemoth - The Apostasy
Dark Tranquillity - Fiction
Limbonic Art - Legacy Of Evil
Ravencult - Temples of Torment
Red Harvest - A Greater Darkness
Samael - Solar Soul
Shining - Halmstad
Susperia - Cut From Stone
Trelldom - Til Minne…
Ulver - Shadows of the Sun
Xasthur - Defective Epitaph

ελαχιστα ακουσα τα:

Νecromantia - The sound of Lucifer storming Heaven
Akercocke - Antichrist
Corpus Christii - Rising
και Control Human Delete - Terminal World Perspective
δηλαδη κομματια απο τα myspace τους και μου φανηκαν μια απο τα ιδια, κι ετσι δεν ασχοληθηκα περισσοτερο για να ακουσω ολο το αλμπουμ.

Εμένα μου άρεσε πολύ :dunno:

Linkin Park,Velvet Revolver,Manowar

Eχει ναι μεν ωραία κομμάτια αλλα ειναι πολύ ανευρο και γλυκανάλατο…

:wink:

Aν και αρχικά με είχε ενθουσιάσει πολύ, στη συνέχεια παρολα αυτά το βαρέθηκα και σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε κατά διάνοια με τις παλιές τους δουλειές, σεμενα τουλάχιστον. Μιλάω για το King Of The Grey Islands των Candlemass…

ε οχι…τι βλεπουν τα υπεροχα ματακια μ βραδιατικα…εγω παλι το βρισκω απιστευτο αlbum,το δευτερο αγαπημενο μ απο τους θεανθρωπους candlemass…8)

Πλακα πλακα οταν το πρωτοακουσα (σχετικα αργα, ενα-δυο μηνες πριν την συναυλια) ειχα τρελαθει και μιλουσα για ενα απτα καλυτερα των Candlemass. Και προχθες που εβαλα το Emperor of the Void το βαρεθηκα λιγο και αλλαξα αμεσως σε Sorcerer’s Pledge. Ισως να φταιει το οτι τον εχω ακουσει πανω απο 40 φορες αυτον τον δισκο :p. Συνεχιζω να τον θεωρω δισκαρο, αλλα οντως δεν συγκρινεται με αριστουργηματα οπως Epicus Doomicus, Nightfall, Ancient Dreams και Tales 8)

Ειναι καλο αλμπουμ αλλα για μενα δεν συγκρινετε καν με το προηγουμενο Θεικο αλμπουμ…και δεν φταιει φυσικα ο Lowe γι αυτο…απλα το ομωνυμο ειχε καλυτερες συνθεσεις…

Μερικές απογοητεύσεις στα γρήγορα που μου έρχονται στο μυαλό:
Monster Magnet, Dying Fetus, Vital Remains(καλό αλλά όχι αυτό που θα ήθελα), Candlemass, Megadeth, Ozzy (αν και αναμενόμενο).
Θα μπορούσα να βάλω και το νέο Down αλλά δεν περίμενα και τίποτα από αυτούς οπότε…

Θα συμφωνήσω αν και εμένα δεν μου πολυαρεσε ούτε και στις πρώτες ακροάσεις. Κρίμα γιατί οι Candlemass αλλά και οι Solitude Aeturnus (που τους παρακολουθώ από το 1991 με Justice demo, fan club, κλπ) είναι 2 από τις μεγάλες μου αγάπες και περίμενα κάτι καλύτερο από την ένωση των πρώτων με τον Lowe από τους δεύτερους. Είναι ιεροσυλία να σκεφτούμε ότι φτάνει τις πρώτες κυκλοφορίες τους! Όσο για τον Lowe που έπαθα πλάκα όταν τον είδα με τους Solitude Aeturnus πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν συνεχίζει να τραγουδά όπως τραγούδαγε στα 2 πρώτα albums τους (Into the depths of sorrow, beyond the crimson horizon)! Αφού μπορεί και το απέδειξε στο live. Κρίμα πάντως! Δεν είναι και αθλιο σαν album αλλά από τέτοια συγκροτήματα εγώ τουλάχιστον περιμένω κάτι πολύ ανώτερο.[-X

Απογοητευσεις της χρονιας:
Manowar - Gods of War
Ozzy - Black Rain
Gamma Ray - Land of the free II (Αισχος και μονο που τετοιο αλμπουμ εχει αυτο το ονομα.Kai παρε πισω το Scheepers μπας και…)

Πολλές οι μετριότατες και αδιάφορες κυκλοφορίες του σωρού από μπάντες που δεν μου λένε και πολλά…

Από αγαπημένα groups και artists όμως, τα albums που ήταν πολύ κατώτερα των προσδοκιών μου και με απογοήτευσαν λίγο εως πολύ είναι τα παρακάτω (τυχαία η σειρά):

[ul]
[li]Sebastian Bach - Angel Down
[/li]

[li]Mägo de Oz - La Ciudad De Los Arboles
[/li]

[li]Iced Earth - Framing Armageddon (Something Wicked Part 1)
[/li]

[li]Shylock - Devotion
[/li]

[li]Mystic Prophecy - Satanic Curses
[/li]

[li]The Poodles - Sweet Trade
[/li]

[li]Domine - Ancient Spirit Rising
[/li]

[li]Megadeth - United Abominations
[/li]

[li]Scorpions - Humanity: Hour I
[/li]

[li]Ozzy Osbourne - Black Rain
[/li]

[li]Therion - Gothic Kabbalah
[/li][/ul]

Poodles & Therion δεν συμφωνώ… ξαναάκουσε τα μια, ειναι απλά λίγο διαφορετικά, εμένα μετα παο ακούσματα το poodles μ αρέσει σχετικά πιο πολύ επειδή είναι καπως πιο “σκληρό”…
Ο Bach, ντάξ, ποτέ δεν ήταν συνθέτης… του desmond child ομως το κομμάτι ΜΑΜΕΙ !!!

Το Therion το ακούω ένα χρόνο και έχω την ίδια άποψη με τον προηγούμενο Ιανουάριο…

Το πρώτο Poodles μου άρεσε πολύ! Αυτό εδώ το ακούω ένα τρίμηνο τώρα και τελικά δεν με έπεισε! :dunno:

Για τον Baz τα έχω πει αναλυτικά στο αντίστοιχο thread!

Οι μπαλάντες και τα hard rock σπέρνουν, αλλά τα “μοντέρνα” δεν τα “χώνεψα” με τίποτα… :?

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
Μιλαμε για ΤΗ ΔΙΣΚΑΡΑ !!! Θα το θεωρουσα απο τους καλυτερους δισκους της χρονιας που μας περασε.

Το black rain του Οζζυ θα ψηφισω…
και ας λεει οτι οι χαμηλες πωλησεις οφειλετε στην πειρατεια…

Σίγουρα το “The Weirdness” των Stooges… Τις τεράστιες προσδοκίες διαδέχτηκε η τεραστιότερη απογοήτευση… :frowning:

Ναι ναι τραγικό άλμπουμ…
Οπως και άλλα reunion σαν αυτό των New York Dolls. Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου ο δισκος του Nick Cave με τους Grinderman, παρά τις ενθουσιώδεις κριτικές.

Τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι, δεν μπορώ να πώ ότι με απογοήτευσαν γιατί ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν…

Χμ, έβγαλαν και οι Dolls δίσκο πέρυσι; Δεν το πήρα χαμπάρι δεν τους παρακολουθώ ιδιαίτερα μόνο τον πρώτο δίσκο έχω καλοί αλλά δεν πεθαίνω κιόλας… Μια φίλη μου έχει μεγάλη πόρωση απ 'αυτήν τους γνώρισα κυρίως.

Το Grinderman προσωπικά με καλύπτει! :smiley: