Η πιο μεταλικη χωρα (ακα βαριεμαι)

Το τόπικ αναφέρει την πιο μεταλλική χώρα. Και μεταλλική σημαίνει metal όχι ροκ ή αλτερνατιβ… Ναι ξέρω ταμπέλες είναι αυτές, αλλά τα συγκροτήματα που αναφέρει ο signal κατά 98% κάνουν την καριέρα τους στον υπόλοιπο κόσμο και όχι στις Η.Π.Α. Δλδ έχουμε μπάντες που βγαίνουν από την Αμερική και κάνουν στην Ευρώπη την καριέρα τους.

Ο μόνος λόγος να την πεις την πιο μεταλλική χώρα δεν είναι αυτά τα συγκροτήματα, αλλά το metalcore που κάνει θραύση μαζί με το emo/screamo.

Εγώ βέβαια όταν μου λες η πιο μεταλλική χώρα, θα φέρω (ίσως λανθασμένα) στο μυαλό μου τους Iron Maiden, τους WASP και τους Judas Priest.

Τότε μάλλον έχουμε άλλα γκρουπ στο μυαλό,συνήθως εγώ σκέφτομαι Metallica,Pantera,Korn,και τα λοιπά.

Και τέτοιου είδους μπάντες έχουν και με το παραπάνω επιτυχία.Δλδ ας πούμε το nu-metal,ή το thrash,ή το καινούργιο αυτό κύμα απο συγκροτήματα όπως οι Chimaira,Killswitch Engage,God Forbid,Κτλ δεν έχουν επιτυχία?

για να πω την αληθεια οταν εφτιαχνα το τοπικ την φινλανδια σκεφτομουν… :lol: , αν και ολα σχεδον τα αγαπημενα μου συγκροτηματα ειναι αμερικανοι και μερικα καρααμερικανιες ( πχ avenged sevenfold). Αν ομως σκεφτεις πως υπαρχουν 300.000.000 ανθρωποι στις ΗΠΑ και 5,300,000 στην Φινλανδια πχ ,απο τις σκανδιναβικες, πιστευω πως σαν χωρες εχουν το ροκ σαν τροπο ζωης. Πιστευετε πως στο mtv το αμερικανικο θα επαιζε ποτε σε prime time metal συγκροτημα? στη σκανδιναβια γινεται αυτο πιο συχνα

Αυτό ακριβώς…

¶σχετα από την επιτυχία που κάνει το new wave of american heavy metal με μπάντες σαν τους Killswitch ή τους Lamb και την επιτυχία που ΕΚΑΝΕ το nu…

Στην Αμερική το μέταλ είναι πιο υποβαθμισμένο και από ότι στην Ελλάδα. Φαντάσου!! Και λέγοντας μέταλ περιλαμβάνω και Pantera ή Korn

Σε σχεση με τον πλυθησμο αναμφισβητητα η Σουηδια.Τωρα αναλογα με την πορεια που εχουν χαραξει και την ιστορια που εχουν αφησει σιγουρα οι Ηπα.

Στην Αγγλιά έγινε το μπαμ τη δεκατία 70 - αρχές 80. Μετά έγινε εμπόριο στην Αμερική στα 80’ς, από σει και πέρα στο σήμερα έχει μείνει η Σκανδιναβία και η Ιαπωνία κυρίως, λίγο η Βραζιλία και η Γερμανία.:-k

στιις μερες μας ειναι ισως χειροτερη κι’απο μας οσων αφορα τη metal μουσικη, αλλα δεν παυει να ειναι η χωρα που γεννησε το ιδιωμα και εβγαλε μερικα απ’τα σημαντικοτερα σχηματα, δινωντας χωρο για περαιτερω αναπτυξη σε αλλες χωρες. British Steel.

καθηστε ρε παιδια

προφανως μιλαμε για το σημερα
οκ αναλογικα στις σκανδιναβικες χωρες ειναι πιο “ροκ” τα πραγματα

αλλα αν αναλογιστουμε τα παντα απο επιδραστικα συγκροτηματα μεχρι την κουλτουρα μιας χωρας
θα πρεπει να υπολογισουμε και την ιστορια της καθε χωρας!!!
οπωτε αν προσθεσουμε στο συνολο το τι εγινε ιστορικα την δεκαετια του 80 στην αμερικη τοτε νομιζω κανεις δεν την φτανει!!

αλλα αν το παμε στο σημερα,κυριως σαν κουλτουρα
μηπως θα πρεπει να υπολογισουμε και μια βραζιλια,που θεωρειται “λιγοτερο αναπτυγμενη” σε σχεση με τις υπολοιπες χωρες και με χειροτερη οικονομια και ομως γεμιζουνε τα σταδια τους στους rush και σε λοιπα φεστιβαλ??

σίγουρα δεν ξέρω ποια είναι η χώρα αυτή, και για αυτό δεν ψηφίζω. Χώρες όπως το Peru πάντως είναι αρκετά αιμοδιψείς για συναυλίες. Γενικά συμφωνώ με σιγκναλ για το point του με τις υπο ανάπτυκτες χώρες. Και αυτό δεν αφορά μόνο σε μεγαθήρια τύπου Rush. Οι Kreator πχ είχαν παίξει μπροστά σε 20000 κόσμο στην Casablanca…

Αλλά κατά καιρούς πολλοί μας έχουν ευλογήσει και εμάς.

USA: Population 300 million Metal Bands 10.532, Μέσος Όρος 0,000035
Νορβηγια Population 4.7 million Metal Bands 933 , Μέσος Όρος 0,0002
Σουηδία Population 9.1 million Metal Bands 2530 , Μέσος Όρος 0,0003
Φιλανδία Population 5.3 million Metal Bands 2026 , Μέσος Όρος 0,0004
Γερμανία Population 82.3 million Metal Bands 5584, Μέσος Όρος 0,00007

H ΠΟΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΧΩΡΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΗΣ…ΦΥΣΙΚΑ ΦΙΛΑΝΔΙΑ, ΜΕΤΑ ΣΟΥΗΔΙΑ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΟΡΒΗΓΙΑ :smiley:

Nαι δε σημαίνουν κάτι πάντως αυτά. Μπορεί μια χώρα να έχει 1000 μπάντες και να τις ακούνε μόνο αντεργκραουντ και μια χώρα να έχει 100 αλλά να έχουν σχεδόν καθολική αποδοχή

Α, δηλαδη η πιο μεταλλικη χωρα εχει να κανει με το λογο συγκροτηματα προς πληθυσμο? Δε νομιζω…

Για μενα η πιο μεταλλικη χωρα σημερα ειναι οι HΠΑ, γιατι κυριως εκει λαμβανει χωρα η “εξελιξη” του ηχου αυτου. Μπαντες σαν τους Isis, τους SOAD, τους Dillinger Escape Plan, το metalcore…

Αν το παμε και σε παλιοτερες εποχες, εκει γεννηθηκε το thrash, εκει ελαβε χωρα μερος του death κινηματος, εκει πρωτομεγαλουργησε το prog με τους Ryche, Fates, Theater αλλα και τους Psychotic, εκει βγηκαν διαμαντια του prog/power αλλα και του επικου ηχου, εκει αναπτυχθηκε και το poser/glam…

Φυσικα δεν ακυρωνω τη συνεισφορα της Ευρωπης, ετσι? Αναγνωριζω οτι το metal το γεννησε η Βρετανια, οτι η Γερμανια εβγαλε metal κολοσσους, οτι η Νορβηγια χαρισε ενα ολοκληρο ιδωμα, οτι οι Celtic Frost εχουν επηρεασει το συνολο του ακραιου ηχου, οτι η Σουηδια εχει αστειρευτο ταλεντο…

Αλλα για μενα η εξελιξη του μεταλ συνηθως ξεκινουσε απο τις ΗΠΑ…

Ναι αυτο είναι μια τεκμηριωμένη απάντηση για τις Η.Π.Α.

αυτο μαλλον ειναι αληθεια, αν παρει κανεις υπ’οψη του μπαντες οπως Metallica, Pantera, Mastodon…

Άσχετο, αλλά κάπου εδώ θέλω να αναφέρω και τους Ramones που αν και ήταν από τις ΗΠΑ, πήγαν την μουσική back to the basics…

αμερικα χαλαρα ομως :smiley:

Αμερική:wink: κ μετα Μ.Βρετανία

φιλανδια!!!

Αν ποσταρατε ας πουμε κι ενα δυο λογους γιατι θεωρειτε την οποιαδηποτε χωρα πιο μεταλλικη θα ηταν ευπροσδεκτο…

ετσι γραφεται:roll: