Η πιο μεταλικη χωρα (ακα βαριεμαι)

Μεγαλύτερες οι πιθανότητες μίας χώρας να έχει 1000 μπάντες και απο αυτές οι 100 στην παγκόσμια mainstream μουσική σκηνή παρά μία χώρα να έχει 100 μπάντες κ όλες στo mainstream environment.

Αν το πάρεις αναλογικά με τον πληθυσμό όπως το πήρα εγώ, σημαίνει ότι π.χ. περπατωτας τους δρόμους του Trondheim βλέπεις περισσότερους μεταλλάδες απο ότι βολτάροντας στην Νέα Υόρκη (μιλάμε για όλη την πόλη κ όχι περιοχές)
Άρα για εμένα, το Trondheim είναι ποιό μεταλλική πόλη απο την Ν. Υόρκη ασχέτως αν έχουν βγεί περισσότερες metal μπάντες απο την Ν.Υ. Η φήμη έχει να κάνει ποιο πολύ με marketing…

=D> :thumbup:

Sverige γιατί εκεί βγαίνουν μουσικοί τα παιδιά από το σχολείο. Και φυσικά έχει βγάλει μπαντάρες και είναι και πιο κοντά στα ακούσματα μου προς το παρόν ( το τελευταίο είναι και ο βασικότερος λόγος :stuck_out_tongue: ).

Ναι αυτό με καλύπτει απόλυτα.

Εκεί έχει ο καθένας τη δυνατότητα για να μπει σε ένα studio, εκεί οι γονείς έχουν ήδη ροκ/μεταλ κουλτούρα και ενθαρρύνουν τα παιδιά τους, εκεί η κυβέρνηση τα επιδοτεί όλα αυτά.

Ή τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει :-s

Το σουηδικο κρατος επιδοτει ολους τους μουσικους, οχι μονο τα metal συγκροτηματα… :wink:

Ναι ρε προφανώς… Αλλά αν η πλειοψηφία της μουσικής εκεί είναι μέταλ, (αν όχι η πλειοψηφία, ένα πολύ σημαντικό ποσοστό) τότε το μέταλ είναι που ευνοείται.

Εξάλλου οι νέοι που θα φτιάξουν ένα συγκρότημα και θα εκμεταλλευτούν αυτά τα προγράμματα επιδοτήσεων, προφανώς κατά μεγάλο ποσοστό θα ακούν ροκ/μεταλ. Δε νομίζω να έιναι πολλά τα παιδιά που ακούν ποπ και τους γεννάται η επιθυμία να φτιάξουν μουσική και συγκροτήματα.

Εγω απ’ οσο ξερω και η ποπ και η φολκ στη σουηδια ειναι ιδιαιτερα ανεπτυγμενες. Προπερσι με τη Eurovision θυμαμαι που λεγανε τη Σουδεζα αντιστοιχη της Βανδη και οτι ειχε γινει ποσες φορες πλατινενια στη χωρα της…

Εννοειται παντως οτι η Σουηδια παραγει metal σε μεγαλες ποσοτητες! Θα την εβαζα μισο σκαλι πιο κατω απο τις ΗΠΑ…

Το οτι μια χωρα βγαζει πολλες μπαντες που θεωρουνται γνωστες δεν σημαινει τιποτα.Ειναι διαφορετικο να σε ξερουν μονο αυτοι που ασχολουνται συστηματικα με μεταλ και ροκ και αλλο να σε ξερουν ολοι επειδη τους “αγγιξες” την καρδια με εστω ενα τραγουδι.Δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να μην ξερει τους Scorpions.Ποσοι ομως δεν θα ξερουν τους Arch Enemy για παραδειγμα???

Ακριβώς , εκεί η μουσική ανηκει στα βασικά μαθήματα που διδάσκονται στα σχολεια!Υπάρχουν και τα μουσικα σχολεία τα οποια είναι απείρως καλύτερα απο τα αντιστοιχα ελλήνικα , ακομη παρέχονται ειδικά κτήρια πληρως εξοπλισμένα για να πηγαίνει όποιος θέλει και να κάνει πρόβα! Α ρε ΣΟΥΗΔΙΑ!

Βασικά νομίζω και στις Η.Π.Α. υπάρχουν τέτοια σχολεία…

Η Painofsalvationίαση βλάπτει σοβαρα την υγεία…
:stuck_out_tongue:

Φινλανδια
Ολλανδία

Oλλανδία για τους God Dethroned μήπως?:lol:

ναι αυτό φταιει! Οχι οτι Η Σουηδια ειναι 200 χρονια μπροστα!:-k

Εγω δεν ξερω καμια μπαντα που να ειναι απο την Αυστραλια… :-s

AC/DC :wink: .δεν ξερω απ την αλλη αν εννοεις καθαρα μεταλ και εγω μονο τους Dungeon ξερω :-k

alarum - γαματο τεχνοdeaththrash
devolved - industrial tech\meshuggah like
the eternal - ατμοσφαιρικο gothic metal
alchemist - progressive\space metal (ολα τα λεφτα!!)
virgin black - avant garde\ατμοσφερικο\gothic\doom metal
paramaecium - χριστιανικο ατμοσφερικο doom\death metal

νταξει δεν ειναι πασιγνωστες
αλλα αμα ψαχτεις στα ειδη τους ειναι πολυ καλες προτασεις

ιδιαιτερα alchemist ειναι τοπ μπαντα!!!

Pestilence και Asphyx λέω εγώ τώρα… πολύ σημαντικότεροι από God Dethroned.

Νταξει για AC/DC το ξερω αλλα για εμενα ειναι μια καθαρα Hard Rock μπαντα.
Singal ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αλλα δεν ξερω καμια απο αυτες τις μπαντες που ανεφερες (ισως γιατι δεν ασχολουμε και πολυ με αυτα τα ειδη). :slight_smile:

Με βάση τον πληθυσμό της, τις μπάντες που έχει και το πόση επιτυχία απολαμβάνουν εκεί, θα πώ Σουηδία…