Πως τα πατε με τους γονεις σας?

Ως επί το πλείστον τους εκμεταλλεύομαι λόγω της μεγάλης αγάπης που μου έχουν,αν και ξέρω στο τέλος της ημέρας ότι δεν είναι σωστό.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν τους αγαπάω.

Αυτά. Απλά και ειλικρινά.

Γενικα αρκετα καλα. Λαθη εχουν κανει και κανουν οπως καθε ανθρωπος βεβαια αλλα τιποτα τραγικο. Με την μανα μου φαγωνομαστε ολη την ωρα για μαλακιες αλλα με τον πατερα μου εκπεμπουμε στην ιδια συχνοτητα, με τα ματια συννενοουμαστε. Αλλα μου εχουν σταθει σε οτι ηθελα να κανω και ταυτοχρονα με κρατησαν μετρημενο. Ουτε πολυ λασκα ουτε πολυ στρατιωτακι, ειχα/εχω οσες ελευθεριες εν τελει χρειαζονται αν και αρκετες φορες γινοταν/γινονται υπερπροστατευτικοι.

Kαλα ειναι πλεον,παλιοτερα δεν ηταν καλα.

Σε γενικές γραμμές μια χαρά…Καποτε βεβαια τα είχαμε τσουγκρίσει γενικώς αλλα αγρια εφηβεία ηταν αυτή οπότε…:lol:

Καλα τα παμε μωρε.Καλυτερα απο παλια… αν και τρωγομαστε συχνα κυριως με την μανα μ…Συνηθως σεβονται τις αποφασεις , τις επιθυμιες μ και τον τροπο ζωης μ γενικοτερα αν και ποτε δεν παυει η μουρμουρα της αντιθεσης…Αλλα νταξ…δε γινεται να τα εχω και ολα,κ ουτε ειναι καλο να τα εχω ολα.νιωθω αρκετα υποχρεομενος που φροντιζουν οσο μπορουν να εχω παραπανω απο αυτα που χρειαζομαι και ισως αυτος να ειναι και ενας απο τους λογους που θελω να ανεξαρτητοποιηθω(οχι μονο οικονομικα)…τωρα για το αν θα ηθελα να αλλαξω κατι σ αυτους ειναι οι ερωτησεις τυπου : που θα πας , τι ωρα θα γυρισεις, αν θα γυρισεις, θα κλεισεις ποτε τον υπολογιστη μπας και περασεις κανα μαθημα:p

Μια χαρά θα ΄λεγα.Πιστεύω ότι είναι απ’ τους καλύτερους γονείς που θα μπορούσαν να μου τύχουν,και σίγουρα τους χρωστάω πολλά,ειδικά στο ότι με βοηθάνε να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα.Το κύριο πρόλημα είναι ότι είμαι σε μια φάση που εξορισμού δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα πέρα του να βοηθάω όσο πιο πολύ μπορώ στις διάφορες περιστάσεις και δουλιές της οικογένιας και εγώ είμαι σε φάση που θα ήθελα να έχω φύγει απ’ το σπίτι μου,να έχω δουλειά και να είμαι υπεύθυνος για τον εαυτό μου και αυτό δημιουργεί εξ’ ορισμού προβλήματα.Αλλά όπου υπάρχει καλή θέληση υπάρχει και λύση συνήθως…

τα παω τελεια! οι γονεις μου παντα με καλαταβαιναν κ με αφηναν χωρο για να κανω αυτο που πραγματικα θελω! ποτε δεν με ζορισαν σε κατι.το καλοκαιρι που ενα διαστημα τουλαχιστον 10ημερων το παιρναμε μαζι ειναι πολυ ωραια! με τον πατερα μου ειδικα κανουμε τρελο χαβαλε κ βγαζουμε πολυ γελιο(ειδικα με το να δουλευουμε την μανα μου:p). ο μονος λογος που θελω να φυγω απο το σπιτι ειναι για να αποκτησω τον δικο μου χωρο κ να κανω την δικια μου ζωη. ξες γιατι πολυ θελουν να την κανουν γιατι τους καταπιεζουν η τους παραπονιουνται για αυτα που κανουν. Εγω πλεον που ειμαι κ οικονομικα ανεξαρτητιτος δεν εχω (αλλα ουτε ειχα) τετοιο προβλημα!

Eννοειται οτι αναλαμβανουμε ΟΛΕΣ τις ευθυνες. Ειδαλλως δεν εχει νοημα…

εγώ πριν μερικούς μήνες έμαθα ότι μπαμπάς μου είναι ο kourou.
τα πάμε πολύ καλά,δεν βρισκόμαστε αρκετά συχνά,κυρίως από msn.
πάμε μαζί σε συναυλίες,ή παίζουμε μουσική σπίτι.
πάμε μαζί για φαγητό και μου πληρώνει τα έξοδα.γενικά οι σχέσεις μας είναι πολύ καλές.
ελπίζω να λάβω pm και για τη μαμά μου κάποια στιγμή καθώς τώρα έχω μόνο μητριά.

καλα…εχουν μεγαλη και ατελειωτη πλακα οι γονεις μου…Αν και μετα την τελευταια μου στουκα δε μου ξαναεδωσαν το αυτοκινητο και αυτο είναι ενα αγκαθι στις σχεσεις μας:(

Και εγω ετσι θα κανω τον υιο μου (καποτε)… τρυφερουλη κι αγαπουλη!:roll:

Λοιπον, με τους γονεις μου τα παω καλα.Εχω μεγαλυτερη αδυναμια στην μανα μου γιατι ο πατερας μου ειναι αυτο που ειπε ενα παιδι, χασμα γενεων πραγματικα.Η μανα μου ειναι πιο χαλαρη και με αφηνει να κανω πολλα πραγματα απο τοτε που τελειωσα το σχολειο.Αν και δεν περναει μια μερα που να μην ψιλοτσακωθουμε για λογους πχ. “Ηπιες το γαλα και δεν αφησες για μενα γαμωτο”:stuck_out_tongue: την αγαπαω ΤΡΕΛΑ!:roll:

Λοιπόν… Κατ’ αρχάς τυπικά η σχέση μας είναι καλή. Ουσαιαστικά τώρα… δεν είναι τόσο καλή -με τον πατέρα μου μάλλον κακή. Οι καλύτερες προθέσεις είναι αναμφισβήτητες αλλά κι εγώ εντοπίζω το λάθος τους σε περιπτώσεις που αναμείχθηκαν (ή προσπάθησαν) στην ζωή μου με τρόπο που δεν μπόρεσα να ανεχθώ… Και δυστυχώς αναφέρομαι σε σοβαρά θέματα και όχι σε απλές καθημερινές τριβές -αυτές ειναι αυτονόητες και αναμενόμενες. Το χειρότερο είναι οτι δεν είχα δώσει δικαίωμα για τέτοια συμεριφορά καθώς πάντα αναλάμβανα -και κυρίως επειδή ήθελα να αναλαμβανώ- τις ευθύνες μου με το παραπάνω. Νομίζω οτι είχα ανεξαρτητοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό νωρίς… αλλά αυτό οδήγησε στη σημερινή κατάσταση: κατανοώ απόλυτα τη δική τους πλευρά, αλλά έχω απορρίψει συμπεριφορές, έχω κρατήσει καποια απόσταση και διαχωρίσει τη ζωή μου.

μια χαρά τα πάω, οι δικοί μου με υπεραγαπούν και φροντίζουν να μην μου λείψει τίποτα σ’ αυτό δεν έχω παράπονο …
με την μητέρα μου συνενοούμαστε καλύτερα βέβαια, ενώ με τον πατέρα μου ώρες ώρες είμαστε η μέρα και η νύχτα … σε φάση του να λογομαχούμε 2 ώρες και στο τέλος (με παρέμβαση της μανούλας βεβαίως βεβαίως) να συνειδητοποιούμε πως “διαφωνούσαμε” για το ίδιο πράμα (δηλ. π.χ. εγώ να λέω 1+2=3 και ο πατέρας μου 2+1=3)
αλλά γενικά χοντρούς τσακωμούς δεν είχαμε ( είναι βέβαια και το ότι μέχρι τώρα δεν είχαμε και κάποιο λόγω -ήρεμη εφηβεία κ.λ.π.-)

αν και γενικά θα ήθελα να μείνω μόνος μου (όχι δεν είμαι μοναχοπαίδι)

ομοια κι αντιστροφα με τον απο πανω ποστερ (Guardian of the blind :p)

με τον πατερα μου εχουμε αριστη επικοινωνια, τον βλεπω πρωτα ως φιλο και μετα ως γονεα… Ειμαι και η αδυναμια του αλλωστε 8) (εχω εναν μικροτερο αδερφο… με αντιστοιχιες παει, η μανα μου εχει αδυναμια στον μικρο και ο πατερας μου σε μενα:p )

με τη μανα μου ειμαστε ψιλογ@μησε τα :Ρ Καθε μερα θα βρουμε καποια αφορμη, εστω και ασημαντη για να τσακωθουμε…

Αλλα οκ, σε γενικες γραμμες ειναι και οι 2 πολυ καλοι μαζι μου :slight_smile: Με υποστηριζουν τωρα στα δυσκολα χρονια της εφηβειας και τους υπερευχαριστω γι αυτο…

ρε ο πατερας μου ειναι θεος μας εκαναν φαρσα και τους εχωσε ενα βρισιδι…

#-o :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Στο μαιευτηριο.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

εσυ πρεπει να τα σπας ασχημα!!!1…καλο:wink:

δεν γελασα με την μαλακια που ειπες ισα ισα τσαντιστηκα…αμα θες πες για το δικο σου μαιευτηριο…καλαμπουρτζη και μην πειραζεις τα ποστ για να πεις την βλακεια σου…αντε

κατι μου λεει οτι δεν το κανε για να γελασεις