Καθηγητες κ μαθητες μουσικης - Γενικοι προβληματισμοι

Ναι ο καθηγητης μας εχει τελειωσει και αυτος ΜΙ.Και εγω βιβλια του ΜΙ κανω κυριως και για κομμαατια τελευταια ασχολουμαστε με Jazz Standards.Περυσι εκανα για κομματια εκανα το βιβλιο του Jim Kelly

:smiley:

Eλπίζω να πάρω κ εγώ ένα πτυχίο και φυσικά κάποια στιγμή να φτάσω να μελετάω jazz :wink:

αμα μελετας δεν ειναι κ κατι το WOW σιγουρα θελει πολυ μελετη! αλλα για jazz θελει απλα να καψεις εγκεφαλικα κυταρα! :lol:

Ti είναι το Band in a box; Software για να φτιάχνεις backing tracks;

ναι ναι!
κ τα κανει παενυκολα!
κ εχει απυρα style να διαλεξεις!

Ο ήχος είναι πειστικός ή εντελώς ψεύτικος και ξενερωτικός;
Η ερώτηση απευθύνεται ειδικά σε εσένα που ξενερώνεις εύκολα (slide με POD ενισχυτή κλπ :lol: :stuck_out_tongue: )

ειναι Midi ξενερωτοι ηχοι! αλλα ρε τι να κανεις! τουλαχιστον παιζουν πολυ ωραια! δλδ το υφπς του καθε στυλ το πλησιαζουν παρα πολυ καλα! επισης λενε οτι υπαρχουν κ πραγματικοι ηχοι αλλα δεν τους εχω…

paidia mia voithia sas parakalo idika oi daskaloi…avrio epitelous tha pao na grafto se odio.lipon exo epilexi na pao na grafto se ena odio sxetika koda sto spiti mou(leoforio 5-6 stasis) kai ine 80evro/mina ,4ores to mina…pai kai enas filos mou kai mou exi pi kala logia…iparxi kai ena odio omos koda sti perioxi mou me 100evro/mina opou omos den exis sigekrimenes ores to mina,pas opia mera thes gia oses ores thes alla xoris na exis kapion daskalo,iparxi enas daskalos stin ethousa o opios omos exi na kani me osa paidia ine ekini tin ora eki,ite ine 2 ite 8,ite ine arxarioi ite proxorimenoi…pistevo oti aftos o tropos ekmathisis de tha me voithisi kai giafto ixa apofasisi na pao na grafto sto alo pou to mathima ine atomiko,alla fisika esis os epagelmaties kai gnostes tha xerete kati parapano…

Εγω θα σου ελεγα να μην πας καν ωδειο! Το ποιο πιθανο ειναι να βαρεθεις, να μην νιωθεις οτι αυτα που μαθαινεις ειναι αυτα που θελεις και μετα απο αρκετο καιρο να εχεις μικρη σχετικα εξελιξη. Εγω θα σου προτεινα να κανεις ιδιαιτερα με εναν δασκαλο που θα ειναι στα μετρα και στο στυλ που θες να μαθεις. Ακομα και οικονομικα θα σου βγει λιγο παραπανω απο το ωδειο.

Συμφωνω.Να σε ρωτησωκαι τι οργανο θεσ να μαθεις?Διοτι αν θες κλασικο οργανο και κλασικη παιδεια τοτε σιγουρα θες ωδειο οπως εκανα με το πιανο.Στην κιθαρα παρολαυτα τα 3 πρωτα χρονια μαθαινα μονος μου αλλα επειδη απο πολι μικρος ασχολουμουν με τη μουσικη ηξερα ηδη θεωρια και ειμουν και σε καλο επιπεδο στο πιανο.Αμα δεν εχεις επαφη με την μουσικη καλυτερα πιστευω ειναι απο την αρχη να κανεις αυτο που ειπε ο metalaws για να μαθεις σωστα

αυτο το δευτερο πολυ οτινανε μου κανει! πολυ χυμα κ δεν νομιζω να γινετε καλη δουλεια!
η υλη γενικα πρεπει να εχει μια σωστη σειρακ να προσαρμοζεται στου καθενος τα μετρα!

θα συμφωνισω με τα ιδιαιτερα!

Ρε κουφαλες μου γ****τε τον προγραμματισμο μ αυτο το band in a box.Απο χθες που το κατεβασα παιζω συνεχεια.:stuck_out_tongue:

οι καθηγητες ειναι καλυτερο να ειναι κοντα σε ηλικια…νιωθεις πολυ πιο ανετα μαζι του!Επισης μπορεις να γινεις και φιλος με τον καθηγητη σου και τοτε γινεται ακομα πιο αποδοτικο το μαθημα!Παντως η υπαρξη καθηγητη στην ζωη ενος μουσικου μπορει να βοηθησει παρα παρα πολυ!

Απο που τ κατεβασες??Δωρεαν??

σε φερνω εδω!
θα θελα να μου ακνεις μια αναλυση εαν μπορεις τι ακριβως σου λεει, το πως νιωθεις εσυ
αλλα κ το πως θα σε εκανε να νιωσεις καλυτερα!
ευχαριστω!

αρχησα κιθαρα στα 8 κλασσικη μετα απο 4 χρονο στα δωδεκα την παρατησα απο βαρεμαρα…τωρα στα δεκαπεντε βριζω τον εαυτο μου γιατι το αγαπησα το οργανο.ξανα αρχησα φυσικα κλασσικη και παω ηλεκτρικη :smiley:

Χωρις να θελω να γινω κακος ξανααρχ[B]ι[/B]σε και το σχολειο…Καλη συνεχεια με την κιθαρα.

αιλα μοραι τω προτω ειταν τοιπωγραφεικω τω δαιφταιρω οιταν ωρθωγραφυκω

αποψη μου ειναι πως στα ωδεια,η προοδος του μαθητη ειναι πολυ πιο αργη αποτι συμβαινει στα ιδιαιτερα…
στα ωδεια θελουν να σε βαλουν σε ενα προγραμα 5ετιας και ανω και ετσι πανε λαο λαο,σε αντιθεση με τα ιδιαιτερα που μπορεις να κανεις πολλα πραγματα σε πολυ λιγοτερο χρονο

Εξαρτάται αυτό
Εγώ π.χ. που πάω σε σχολή, σαφώς υπάρχει ένα πρόγραμμα, αλλά προχωράω με δικούς μου ρυθμούς
Στα ιδιαίτερα δίνεις τα διπλά ?