Ντροπή σας ρε γαϊδούρια

Καταλαβα, καλη κατινα εισαι. :Ρ
Λοιπον, επειδη οπως ειπα δεν θελω να το αφησω το θεμα και σκοπευω να πετυχω την διαδοση του στο πανεπιστημιο μου καταρχας, σ’οσες σχολες εχω ακρες τελος παντων, οποιαδηποτε πληροφορια εχεις ή αποκτησεις, μου την στελνεις με πμ. Θεεεεενξ.

Πάντως την θυμάμαι και εγώ από τις εκπομπές του Μάκη…

Πώςτα φέρνει η ζωή ε? Ο Μάκης πουλάει 300,000 φύλλα κάθε εβδομάδα για τα σκάνδαλα που εμπλέκεται και αυτή τραβάει τα πάνδεινα για να της δώσουν πίσω αυτά που με κόπο και ιδρώτα κατέκτησε…

Πωωω…το ξερω αυτο απο φ’ιλους μου στα Γρεβενα…Ειδικα με συγκεκριμενο ονομα ιθύνοντα της τοπικης αυτοδιοικησης…Μιλαμε ο τυπος εχει κανει την ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ απο τα κονδυλια…Κ επειδη ξερω και ονόματα αλλων που εικαζεται οτι βοηθησαν σιωπω καπου εδω…
Παντως αυτο που γινεται στη συγκεκριμενη πολη ειναι ανευ προηγουμενου…Ειναι ο πιο φτωχος ή απο τους πιο φτωχους νομους της Ελλαδος και ολοι με καποιον τροπο…είναι νεοπλουτοι…Και σίγουρα δεν ειναι τα εσοδα απο τον τουρισμο(βλ.Βασιλιτσα…αλλη λαμογια και εκει)…κατι αλλο παιζει…Αισχος…Το παραδικαστικο κυλωμα δεν πεθαινει ποτε…εχει πλοκαμια παντου…πολλες προεκτασεις το θεμα…Μπραβο που το αναφερεις:wink:

Πολλα ειπα…:?

Ας βρεθεί ενας επιτελους να ξηλωσει τα παντα χωρις να υπολογίζει κοστη και συνεπειες…Ειδαλλως η κατασταση της σηψης και της σαπιλας θα διαιωνίζεται για παντα…

Να τα προωθήσω στο Indymedia?

Το κάψιμο της σημαίας ακόμα και στο άντρο της καταστολής κάθε ακτιβιστικής δράσης, στις ΗΠΑ είναι θεσμοθετημένο ως πράξη διαμαρτυρίας και νομίζω ότι εφόσον δεν παθαίνει κανείς κάτι κακό από αυτό δεν είναι σωστό να γκρινιάζουμε και τόσο, σύμφωνα με τη λογική σεβασμού της αντίθετης άποψης, καθώς άλλο πράμα είναι π.χ. το κάψιμο ενός αυτοκινήτου και άλλο το κάψιμο μιας σημαίας…
(Αν και προσωπικά δεν συμφωνώ…)

Οι κοινοβουλευτικοί στην συντριπτική τους πλειοψηφία όχι (κατά τη γνώμη μου), αλλά μην τους πέρνει όλους η μπάλα…
Αν δεν υπήρχε η Αριστερά, στο ευρύτερο φάσμα της, δεν θα υπήρχε 8ωρο, θα αλλώνιζαν παντού αστυνομικοί/συμμορίες τύπου χρυσής αυγής, δεν θα υπήρχαν οι βασικές δημοκρατικές ελευθερίες…

Βασικά το ΠΑΣΟΚ ούτε κατά διάννοια δεν είναι αριστερό και μου φαίνεται υβριστική η λέξη αριστερά πλάι στο όνομα του…

Συμφωνώ…

Aχαχαχαχαχαχαχα! Χάρη στους αριστερούς οφείλουμε την ελευθερία μας και την προστασία μας(!) από αστυνομία και συμμορίες τις Χρυσής Αυγής. Το ακούσαμε και αυτό! :lol3:

Καλά εντάξει, μην σε καθυστερώ, ο Καρατζαφέρης έχει συγκέντρωση…

ένα πράγμα.

έχουμε μαζευτεί όλα τα παιδάκια (κ εγώ) κ λέμε για πολιτικά, ζώντας με τα λεφτά του μπαμπά μας.

όταν αύριο (κ το αύριο είναι κοντά όσοι χασκογελάτε) θα δουλεύουμε 12ωρο την μέρα, για 700 ευρώ, με σύμβαση 2 ετών (ρωτήστε παραδίπλα, ναι γίνονται τέτοια), τότε θα ξανασκεφτούμε τι σημαίνει δεξιά-αριστερά, οράριο-δικαιώματα κτλ

όταν δεν θα έχουμε χρόνο να σκοτώνουμε στο φόρουμ κ θα ζούμε μετρώντας τις δεκάρες, θέλω να δω πόσα σμάιλιζ με χάχανα θα χρειαστούν για να απαλύνουν τον πόνο μας.

Η ΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ. κ γελάτε τώρα όσο θέλετε.

έχουμε μαζευτεί όλα τα παιδάκια, δεν έχουμε (εγώ έχω αλλά ας μην το κάνουμε προσωπικό) δουλέψει ΠΟΤΕ κ μιλάμε για εργασιακά διακιώματα, ωράρια κτλ…

όταν δουλεύουμε 3 ώρες κ γκρινιάζουμε.

επίσης όσο κ αν τα στηρίζω τα συγκεκριμένα παιδία, καλό είναι οι μικροτεροι να ακούνε περισσότερο κ να ποστάρουν λιγότερο γιατί σε φάσεις μας σηκώνεται η τρίχα.

έλα μωρή δεξιά. πούλα τα όλα. όταν αύριο δεν θα έχουμε άδεια, λεφτά, ασφάλιση, ιντερνετ, ροκιν κτλ θα μας μείνουν τουλάχιστον τα σμάιλιζ με τα χάχανα κ οι αναμνήσεις από την ωραία φοιτητική ζωή του ξυσίματος…

όταν είσαι 18 όλα είναι μακριά.

btw - και ακούγομαι σαν πενηντάρης αλλά σε αυτό έχουν δίκιο - πηγαίνετε να δουλέψετε να δείτε πως βγαίνει το ψωμί κ μετά μιλάμε. μεγάλη κουβέντα.

τα παραπάνω περιλαμβάνουν κ εμένα. το σε πιο βαθμό το ξέρουν οι άνθρωποι που με κάνουν παρέα

Ναι αισθανεσαι τυχερος αν υπογραψεις συμβαση 2 ετων…
Θα εχεις μια συμβασουλα 3-8 μηνων και θα εισαι μεσ αστο αγχος για το αν θα στην ανανεωσουν ή αν θα αρχισεις να ψαχνεις στις αγγελιες.
Κατα τα αλλα συνυπογραφω :wink:

Υπάρχει ήδη.

Προσωπικά είχα την πρώτη μου επαφή με την εργασία στα 14 μου…
Για τα παραπάνω που γράφεις, όσον αφορά το άσχημο μέλλον νομίζω πρέπει να καταλάβει ο καθένας το ποιός το θέλει αυτό και ότι πρέπει να αντιδράσει…

να αντιδρασει με ποιο τροπο?

Κατά τη γνώμη μου, διώχνοντας τον καπιταλισμό/αστική εξουσία/πείτε το όπως θέλετε και εγκαθιδρύοντας μία κοινωνία με δίκαιες δομές, χωρίς διακρίσεις, ανταγωνισμό, ανελευθερία…

μετανάστευση…

και πως θα το κανει αυτο??
ρομαντικη ιδεα μα απιστευτα ουτοπικη!

@karvou συμφωνω απολυτως

Να πάει έξω, ναι αμέ, αλλά και έξω σκατά θα συναντήσει, η αδικία δεν είναι εγχώριο φαινόμενο μόνο. Αν και εδώ που τα λέμε, υπάρχουν χώρες που, παρά τα προβλήματα τους, θα μπορούσε να ζήσει καλύτερα κάποιος, αυτό είναι γεγονός.

Η αντίδραση, η όποια αντίδραση, κάτω απο την δική μου οπτική γωνία τουλάχιστον, ξεκινάει πρώτα απ’ όλα απο τον κάθε ένα απο μας. Δεν υπάρχει, δεν πρέπει να υπάρχει ένας προκατασκευασμένος τρόπος αντίδρασης, μια έτοιμη συνταγή. Με τις επιλογές μας, με τις κινήσεις μας, λέμε ναι ή όχι σε κάποια πράγματα. Όπου έχουμε περιθώριο να επιλέξουμε… (ναι, και η επιλογή για κάποια πράγματα τείνει να γίνει είδος πολυτελείας). Γιατί σε αυτό που υπάρχει εκεί έξω, όλοι έχουμε συμμετοχή.

Τώρα, απο τη στιγμή που τα προβλήματα είναι κοινωνικά, όσο αφορά τις λύσεις, δεν έχω παρά να παραπέμψω στο γνωστό ένστικτο κινδύνου: Δηλαδή ή η φυγή, ή η πάλη. Κάποιος επιλέγει τη φυγή, άλλος την πάλη. Και όσο αφορά το δεύτερο, δε χρειάζεται να έχει μόνο μια μορφή, ούτε να το κάνουν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Θυμίζω όμως πως μιλάμε για κοινωνικά προβλήματα. Και πως σε αυτή την κοινωνία, όλοι έχουμε συμμετοχή.

συνυπογραφω. δυστυχως αλλαγη δεν μπορει να υπαρξει οτι και να γινει. μην ξεγελιεστε πως αν βγει αριστερο κομμα στν εξουσια και διωξουμε τον “καπιταλισμο” κτλκτλ θα επερθει αλλαγη. ολοι λαμογια ειναι, αυτο εχω καταλαβει αν και ειμαι μικρος. ειχα διαβασει σε ενα τοιχο στην γερμανια γραμμενο “οι εκλογες δεν φερνουν καμια απολυτως αλλαγη, αν εφερναν θα ηταν απαγορευμενες”. αυτη η φραση περικλειει ολο το νοημα για τη πολιτικη. το να πιστευεις πως ενα κομμα αριστερο η δεξιο θα φερει αλλαγη και θα ειναι αντιδραση στη σαπιλα που επικρατει ειναι τουλαχιστον αφελες κατ εμε

@haliseco, το οτι θα “πάρει κάποιο αριστερό κόμμα την εξουσία” και οτι “θα ρίξει τον καπιταλισμό” με αυτό τον τρόπο, πίστεψε με, ούτε τα ίδια τα αριστερά κόμματα δε το θεωρούν εφικτό…! Οι μεγάλες κοινωνικές αλλαγές ποτέ δεν γίνονταν απλά επειδή κάποιο κόμμα πήρε την εξουσία. :slight_smile:

μα αυτο ακριβως λεω!!

το θεμα ειναι τι μπορουμε να αλλαξουμε
το να αλλαξουμε το τροπο διακυβερνησης της χωρας μας ειναι λυση?
και αν ναι,κατα ποσο ειναι εφικτο σε μια εποχη που η καθε μικρη χωρα δρα υπο τις οδηγιες αλλων μεγαλυτερων

επισης ειμαστα καμια 10αρια - 20αρια ατομα που γραφουμε σε αυτα τα τοπικ
και δεν μπορουμε να συμφωνησουμε μεταξυ μας
πως θα μπορεσει να συμφωνησει μια ολοκληρη χωρα σε οποιαδηποτε καθεστως και να βρισκεται??