Ντροπή σας ρε γαϊδούρια

δυστυχως φιλε μου δεν βλεπω καμια λυση, εκτος απο την πληρη απαξιωση. οσο για το πως δεν συμφωνουμε αυτο ειναι στο DNA του ελληνικου λαου :slight_smile:

Σημαντική κουβέντα. Οι “μεγάλοι” καθοδηγούν τις εξελίξεις, αυτό είναι γεγονός. Επομένως τι λέει αυτό? Η αλλαγή ξεκινάει πρώτα απο τα μεγάλα, και πάει στα μικρά, σαν αλυσίδα.

Αλλά.

Όπως έγραψα και πριν, όλα συνδέονται μεταξύ τους. Αν η κοινωνία είναι ένα πελώριο ψηφιδωτό, οι μικροσκοπικές ψηφίδες απο τις οποίες αποτελείται, και οι οποίες της δίνουν την τελική της εικόνα (αυτή που θα έβλεπε κάποιος αν κοίταγε το ψηφιδωτό απο ψηλά), είμαστε όλοι εμείς. Ο καθένας απο μας παίζει τον ρόλο του.

Επομένως, η αλλαγή πηγάζει και απο τις επιλογές του καθενός. Μπορεί να μην είναι η τρικυμία που θα σαρώσει τα πάντα, μπορεί να είναι αθόρυβη, αλλά ποιός είπε πως οι επαναστάσεις ήταν πάντα θορυβώδεις? :wink:

φαινεται ωραιο αυτο που γραφεις πως η αλλαγή πηγάζει και απο τις επιλογές του καθενός αλλα πραγματικα δεν νομιζω πως μπορει να γινει πραγματικοτητα. στο κατω κατω ολοι λιγο πολυ συμβιβασμενοι ειναι…

για το πρωτο δεν καταλαβαινω πως το εννοεις

για το δευτερο συμφωνω

το θεμα ειναι λοιπον να καταφερουμε να βρουμε τον σωστο τροπο εκφρασης της επαναστασης
και φυσικα να συντονιστουμε ολοι σε αυτη
γιατι αν η μια ψηφιδα πλακωνεται με την αλλη επειδη ειναι πιο αριστερα απο τι πρεπει ή πιο δεξια
ε τοτε το ψηφιδωτο θα ναι μια ζωη διαλυμενο!

Κοίτα, έτσι όπως το βλέπω εγώ, δε γίνεται απλά να τα βρουν όλοι με όλους. Κάπου θα υπάρχουν διαφωνίες, μερικές φορές θα είναι τόσο έντονες που θα είναι απλά αδύνατη η συνεννόηση. Αυτό πάντα γινόταν και πάντα θα γίνεται.

Ωστόσο παραμένει μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που τρώγωνται στις λεπτομέρειες, αντί να κάτσουν να εστιάσουν στα κοινά που έχουν μεταξύ τους. Εδώ είναι το θέμα, τι θα κάνουν αυτοί, πως θα επιλέξουν να συμπεριφερθούν. Γιατί είπαμε, κάθε κοινωνία είναι ένας ζωντανός οργανισμός, και όλοι μα όλοι επιδρούμε πάνω της με τις επιλογές μας, όπως επιδρά και αυτή (ήδη απο τη γέννηση μας) πάνω σε μας.

Όσο αφορά αυτό με τους μεγάλους, δε λέω κάτι παράξενο. Απλά πάω στην άλλη άκρη, απο το μικρό (την “ψηφίδα”, το κάθε άτομο ξεχωριστά), στον μεγάλο, τα κράτη, και συγκεκριμένα, τις μεγάλεις δυνάμεις του κόσμου μας. Τα νήματα του κόσμου πρώτα απ’ όλα καθοδηγούνται απο το τι γίνεται στο εσωτερικό τους, καθώς και απο την εξωτερική πολιτική τους. Οι μικροί ακολουθούν. Να το θέσω αλλιώς, η Ελλάδα δε μπορεί να αποτινάξει την εξάρτηση της απο πολύ ισχυρότερες σε αυτήν χώρες έτσι απλά. Ή, άλλο παράδειγμα, περιμένει κανείς η παγκόσμια επανάσταση (λέμε τώρα) να ξεκινήσει απο το Τιμπουκτού? Μάλλον όχι. :wink: Αν είναι, χώρες όπως οι ΗΠΑ, ή οι ευρωπαικές παίζουν πιο σημαντικό ρόλο σε αυτό.

Αυτό δεν αναιρεί τη σημασία της στάσης του καθένα… γιατί όπως ο ένας πόλος επηρεάζει, άλλο τόσο επηρεάζει και ο άλλος. Βασικά αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, το μικρό και το μεγάλο, συνέχεια, και καθορίζουν το ένα τη μορφή του άλλου.

Νταξει, μην το δενουμε και κομπο οτι δεν μπορουμε να ξεφυγουμε απ’τον κλοιο των ΗΠΑ. Η Βενεζουελα μια χαρα τα καταφερε κι ο μεσος πολιτης ζει ενα εκατομμυριο φορες καλυτερα απ’οτι στην προ-Τσαβες εποχη. Κι η επιρροη στην Βενεζουελα ειναι εξισου κομβικης σημασιας μ’αυτην στην Ελλαδα.

Σύμφωνοι, αλλά όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον μία χώρα όπως η Ελλάδα, με τις ιδιαίτερες συνθήκες της, δε μπορεί απο μόνη της να κάνει κάτι τέτοιο. Η Βενεζουέλα είναι τίγκα στις πλουτοπαραγωγικές πηγές, απ’ ότι ξέρω.

Αν μιλούσαμε για πανευρωπαική συμμαχία, ή έστω, ορισμένων χωρών, τότε ναι, θα μπορούσε να υπάρξει κάποια αρχική απεξάρτηση απο τις ΗΠΑ, για παράδειγμα, μια που αναφερθήκαμε σ’ αυτήν. Θα έπρεπε φυσικά να αποσυρθούν όλα τα κεφάλαια, οι επιχειρήσεις και οι επενδύσεις τους κλπ, με τις οποίες τόσοι και τόσοι Ευρωπαίοι είναι συνέταιροι… Καταλαβαίνουμε πως δε μιλάμε για εύκολα πράγματα εδώ… Πόσο μάλλον αν μία μόνο χώρα αντιδρούσε, ολομόναχη (πράγμα αδύνατο, αν το δούμε και απο ιστορική σκοπιά, οι αντιδράσεις ήταν πάντα αλυσιδωτές).

Να ξυπνησω τον μαρμαρωμενο επαναστατη και συντροφο Πολ Ποτ? Πειτε!

Γενικα εχεις δικιο, ναι. Οχι οτι δεν εχουμε κι εμεις πλουτοπαραγωγικες πηγες, οχι οτι τις αντιστοιχες της Βενεζουελας δεν τις ελεγχαν ξενες εταιρειες. Αλλα οντως τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Αφου οπως λες δεν εχει να κανει με αριστερα και δεξια (και αρα δεν εχει να κανει με πολιτικη) μπορουμε να προσευχηθουμε στον Θεο…

Αυτα ειναι προπαγανδα του αριστερου παρακρατους που βασιλευει στην Ελλαδα φιλε λεντ.
Μην το κουραζουμε, τιποτα δεν προκειται να αλλαξει.

Δουλεια, προσευχη και νηστεια τεκνα μου.
Θα ανταμειφθουμε με θεση στον παραδεισο μην το ξεχνατε…

@κρισπ…δεν ειναι κακο να αγωνιζεσαι εστω κ αν ξερεις οτι οι πιθανοτητες να βγεις καρδισμενος ειναι μηδαμινες

Παίρνωντας αφορμή, να επιβεβαιώσω ότι για κάποιους από εμάς αυτό που περιγράφεις είναι καθημερινή πραγματικότητα και όχι μέλλον. Και κάποιοι από εμάς ξέρουν τι σημαίνει να χάνεις και τη δουλειά σου διεκδικώντας τα δικαιώματά σου.

Παρόλα αυτά οι πολιτικές μου απόψεις δεν έχουν αλλάξει και νομίζω ότι ξέρω καλά τι θα πει καπιταλισμός και τι θα πει κομμουνισμός (έτσι γιατί το αριστερα-δεξιά απαλύνει πολύ τις λέξεις, άντε να δω κανέναν να λέει το πασοκ κομμουνιστική παράταξη). Το ζήτημα είναι απλό και το έχει θέσει ο Pete Seeger από παλία.

“Which side are you on?”

ή όπως το είπε ο Σαββόπουλος

“Ήρθε ο καιρός να αποφασίσεις με ποιους θα πας και ποιους θα αφήσεις”

Σας αφήνω τώρα γιατί άυριο πρέπει να ξυπνήσω στις 7 για να δουλεύω μέχρι τις 8 το βράδυ…

Υ.Γ. @ Καρβου. Φιλικά το λέω, έχω παρατηρήσει ότι δεν πολυσυμπαθείς τις πολιτικές συζητήσεις και δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Νομίζω όμως ότι είσαι λάθος όταν προσπαθείς να χειραγωγήσεις μία συζήτηση που έχει εμφανώς πολιτικό χαρακτήρα και όταν υπάρχει διάθεση από πολλούς για σοβαρή κουβέντα.

Θα συμφωνήσω με μοντε και τολκκι στο θέμα που ο πρώτος έθιξε και ο δεύτερος συμπλήρωσε…

Εξαιρετικο ολο το ποστ αλλα μενω σ’αυτο.
Εντιτ: Αν και δεν θεωρω πως αριστερα=κομμουνισμος απαραιτητα, η ουσια αυτου που λες ειναι η ιδια.

Κάνεις λάθος. Τις γουστάρω κάργα τις πολιτικές συζητήσεις. Στο φόρουμ του rocking δε μου αρέσουν, γιατί είναι μουσικό φόρουμ και νιώθω ότι δεν υπάρχει η ωριμότητα από όλες τις πλευρές να ανταλλάξουν φιλικά τις απόψεις τους, δίχως να χαλάσουν το κλίμα που υπάρχει και στις υπόλοιπες κατηγορίες του φόρουμ (και που είναι μουσικές, δηλαδή αυτό για το οποίο μπαίνουν οι περισσότεροι χρήστες εδώ μέσα). Αυτός είναι και ο λόγος που δεν γράφω πια στα πολιτικά, παρά μόνο σε λιγοστές περιπτώσεις και όταν νιώθω ότι κάτι πρέπει όντως να ειπωθεί.

Πάντως στην προκειμένη περίπτωση, δεν έχω κανένα σκοπό να χειραγωγήσω τη συζήτηση. Αυτή είναι η άποψη μου. Σαφώς και είναι το θέμα πολιτικό, αλλά δεν πιστεύω ότι το θέμα είναι “αριστερα Vs δεξιά” ή “καπιταλισμόςVsΚομμουνισμός”. Για την ακρίβεια δεν ταυτίζω την πολιτική με τη διαφωνία “καπιταλισμόςVsΚομμουνισμός” (απαντώ και σε ChrisP ταυτόχρονα).

Για μένα η λογική της αβάντας και της στήριξης των λαμογιών είναι το κυρίως θέμα της είδησης που πόσταρε ο nimlot και όχι το δίλημμα καπιταλισμός Vs κομμουνισμός. Και δε θεωρώ ότι κάποια από τα προαναφερθέντα κοινωνικοπολιτικά συστήματα μπορεί να αλλάξει τόσο βαθιά τον κόσμο. Ειδικά όταν αυτοί που θεωρούνται μπροστάρηδες είναι ίδιοι και χειρότεροι.

Θεωρώ ανούσιο να δώσω παραδείγματα εμφάνισης διαφθοράς και στους δύο (?) πολιτικούς χώρους καθώς και παραδείγματα εξαιρετικής λειτουργίας τους. Το γεγονός όμως ότι και εσείς τα ξέρετε, πιστεύω ότι θα έπρεπε να σας είχε οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι τα αίτια τέτοιου είδους γεγονότων (π.χ. παραπληροφόρηση) δεν αφορούν το δίλημμα “καπιταλισμός Vs κομμουνισμός”…

Ελπίζω να σε κάλυψα

ΥΓ. Ενδιαφέρον τόπικ και το οποίο για παρόμοιες σκέψεις είχα δημιουργήσει είναι αυτό εδώ:
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6111

Να μου απαντας με ξεχωριστο quote!:stuck_out_tongue:

επι ματαιω

δώσε μου ένα φακελάκι με 50? και κάνω ό,τι θες :stuck_out_tongue:

ο ελληνας που εχω συνηθισει

Ναι σιγα…
Το πολυ πολυ να σου δωσω ενα φακελακι με ζαχαρη.