ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΝΩΘΕΙΤΕ!

ναι αλλά επί ελληνικού εδάφους όσο για αυτούς που φεύγουν είδα τι φέρνουν όταν γυρνάνε :-k :-k :-k

μιλάμε για προπτυχιακό πάντα γιατί για μεταπτυχιακό τα πράγματα αλλάζουν

όταν λες management τι εννοείς??? γιατί κι εγώ management έχω σπουδάει τόσο εντός όσο κι εκτός

Όταν και αν δημιουργηθούν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα το κάνουν και επί ελληνικού εδάφους

Λοιπόν Μανωλάκη επειδή εγώ είμαι εδώ και αρκετά χρόνια αυτό που λέμε στέλεχος και έχω έρθει σε επαφή με αρκετά νέα παιδιά μέσω συντεύξεων συνεδρίων κλπ κλπ κλπ
το δηλώνω με το χέρι στην καρδιά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων τα πτυχία του εξωτερικού και κυρίως της Αγγλίας είναι άχρηστα ενας μηχανολόγος του ΕΜΠ ή την Πατρών δεν συγκρίνεται ούτε κατά διάνοια με ένα αντίστοιχο της Αγγλίας όσο για την επιστήμη μου άστο καλύτερα και μην τρώτε το κουτόχορτο των ιδιωτικών εγώ μάστερ σε ιδιωτικό έκανα αλλά τύφλα να χουν τα δημόσια.

Σίγουρα γίνεται και σε μεγάλο βαθμό αυτό που λες όπως και σε εμάς στο τμήμα υπάρχουν παιδιά τα οποία δεν είχαν καμία ελπίδα να μπουν σε ΑΕΙ…αλλά και πάλι αυτοί μπάινουν στο 106ο από τα 160 Unis της Αγγλίας…απλά έχουν την ψευδαίσθηση ότι επειδή είναι εξωτερικό δίνει κύρος οπότε είναι καλύτερα…

Όπως είπα υπάρχουν 160 πανεπιστήμια εξαρτάται σε ποιο πάς…άλλο να γυρίσεις από το LSE και άλλο να γυρίσεις από το Luton :stuck_out_tongue: Έχει μεγάλη σημασία το ποιό πανεπιστήμιο έχεις τελιώσει…Εκτός αυτού με το ξένο πανεπιστήμιο είναι πολύ πιο εύκολο να μπείς σε καλό μεταπτυχιακό…δήλαδη ένας απόφοιτός του LSE στά 21 είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάρει έγκριση να συνεχίσει και για master αντιθέτως όταν πήγε η αδερφή της κολλητής μου στο LSE που είχε τελιώσει Οικονομικά ΑΣΟΕΕ 24 χρονών κιόλας έφαγε πόρτα και όπως μετά είπε οι τύποι μόνο που δεν γέλαγαν όταν τους είπε ότι θέλει να κάνει master…

[QUOTE=ks9;306026]Σίγουρα γίνεται και σε μεγάλο βαθμό αυτό που λες όπως και σε εμάς στο τμήμα υπάρχουν παιδιά τα οποία δεν είχαν καμία ελπίδα να μπουν σε ΑΕΙ…αλλά και πάλι αυτοί μπάινουν στο 106ο από τα 160 Unis της Αγγλίας…απλά έχουν την ψευδαίσθηση ότι επειδή είναι εξωτερικό δίνει κύρος οπότε είναι καλύτερα…

Όπως είπα υπάρχουν 160 πανεπιστήμια εξαρτάται σε ποιο πάς…άλλο να γυρίσεις από το LSE και άλλο να γυρίσεις από το Luton :stuck_out_tongue: Έχει μεγάλη σημασία το ποιό πανεπιστήμιο έχεις τελιώσει…Εκτός αυτού με το ξένο πανεπιστήμιο είναι πολύ πιο εύκολο να μπείς σε καλό μεταπτυχιακό…δήλαδη ένας απόφοιτός του LSE στά 21 είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάρει έγκριση να συνεχίσει και για master αντιθέτως όταν πήγε η αδερφή της κολλητής μου στο LSE που είχε τελιώσει Οικονομικά ΑΣΟΕΕ 24 χρονών κιόλας έφαγε πόρτα και όπως μετά είπε οι τύποι μόνο που δεν γέλαγαν όταν τους είπε ότι θέλει να κάνει master…[/QUOTE]

και δεν ήξερε να τους απαντήσει χ@@@@@@ η φατμέ στο γενί τζαμί??? άντε γειά μάγγες έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια???
εγώ αυτό θα λέγα κι οποιος γούσταρε
άσε ρε τους κομπλέξες τους είδαμε τι μαθήματα κάνουν

http://www2.warwick.ac.uk/study/undergraduate/courses/depta2z/wbs/n200

Γράφει πάνω το ποιά μαθήματα περιέχει το course…:slight_smile: Αυτές είναι δύο από τις επιλογές μου

θελω να μου λυσει καποιος μια απορια για ενα πινακα στατιστικης. Ποιοοος, ποιοοος;

Αυτός…

1-0:p :lol: :lol: :lol:

jk of course:p

Πφφφ να ασχολησε με χρημα σαν δουλεια σου , ασιχος [-X :stuck_out_tongue:
Εγω ως μουσικολογος και καλλιτεχνης δεν ασχολουμαι με τα επιγεια [-X :lol:

@ ks9: Να πας αν έχεις τη δυνατότητα. Εγω ο μλκας τη κλώτσησα. Καλά να πάθω, ας κάτσω στο Ελλάντα.

Επιτέλους ένα θρεντ και για εμάς τους ταπεινούς οικονομολόγους!! Αυτό το κόλλημα με το εξωτερικό ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.Οι οικονομικές σχολές της Ελλάδας είναι πολύ καλές.Και για μετά για LSE που κάτι διάβασα πιο πριν,φυσικά και μπορείς να πας και χωρίς να γελάσουν μαζί σου.Αρκεί να έχεις και τα κατάλληλα προσόντα,συστάσεις κλπ.Δεν μπορείς να πας με ένα πτυχίο στο 6 και να σε πάρουν.
Τεσπα σε γενικές γραμμές εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένη απ το ΠΑΠΕΙ και από θέμα ύλης και από θέμα καθηγητών.
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ RULES:D

Ρε Μαρινάκι άστους να λένε για LSE και KLE και τέτοιες αηδίες ο καλός περνάει και εδώ μελετάει κι εδώ προοδεύει κι εδώ τι να φτουρήσουν οι κάγκουρες και οι φλώροι του LSE μπροστά στο ΠΑΝ ΠΕΙ???
Άσε ρε πήγα έξω και τα είδα την ύλη που κάναμε μεις στο πτυχίο την κάναν στο μάστερ και ζητάνε και ένα μάτσο λεφτά αι σιχτίρ
ΠΑΝ ΠΕΙ RULEEEEEEEEEEEEEEEEEESSSSSSSSSSSSSSSS:p

Τζιμάκο ασχολήσου με τα εναέρια και άσε εμάς τα επιγεία τι να κάνουμε τώρα??? κάποιος πρέπει να ασχοληθεί και με αυτά σε μας έπεσε ο κλήρος εμείς θα ασχοληθούμε

Βασιλάκη μια χαρά είσαι και τις κλωτσιές κράτα τις για κανά συλλαλήριο ο καλός όπου και να πάει πάντα καλός θα είναι

Έτσι είναι μάμυ μου:) Πες τα!!
Πρώτοι και στην επαγγελματική αποκατάσταση

:lol: Πολυ καλη ιδεα!!! Θα εχει ενδιαφερον, θα κανουμε πολυ τρου ικονομικ αναλυσεις!! Ασε που θα εχει και τον μυστικισμο του, αφου μονο εμεις θα καταλαβαινομαστε και οι αμυητοι πολυ δυσκολα θα μπορουν να εισελθουν στο καπιταλιστικο μας ταγμα!

Αντε, και επειδη ειμαι ψωναρα του κερατα και ανεργος (ψαχνω για δουλεια μεσω του rocking.gr και λοιπων φορουμ:p ) ας γραψω και εγω απο που περασα!!! (πλεον ειμαι απομαχος…)
Προπτυχιακο: Οικονομικη Επιστημη-ΑΣΟΕΕ
Μεταπτυχιακο: Finance-University of Strathclyde, Glasgow, SCOTLAND!!!:metal: :drunk:

Βαθμους δεν γραφω γιατι θα φαω μπαν!:oops: \

Παντως για να ειμαι ειλικρινης, πριν μπω ΑΣΟΕΕ αλλα και στα πρωτα χρονια ακομα γουσταρα τρελα την ολη φαση. Πλεον ομως που εχω καταλαβει οτι η επιστημη μας ειναι δυστυχως μεσα στα σκατα και για να ανελθεις επαγγελματικα πρεπει τις περισσοτερες φοερς να υιοθετησεις εναν τροπο σκεψης/δρασης και μια νοοτροπια τελειως αρρωστημενη και πολυ μακρια απο αυτο που εγω θεωρω ορθο εχω ξενερωσει τελειως. Προς το παρον κανω υπομονη και ελπιζω να μην χρειαστει να κανω ποτε συμβιβασμους που δεν γουσταρω και να μην αλλαξω σαν ανθρωπος για να γινω “σωστος επαγγελματιας”…
Δεν γουσταρω να βαλω την “καριερα” μου πανω απο τη ζωη μου, πως το λενε…

Ετσι, χωσε!! Οι ανθρωποι ειναι αστειοι…
Οταν εψαχνα προγραμματα για μεταπτυχιακο στη Βρετανια εννοειται πως κοιταξα και αυτο του περιφημου Σχολειου Οικονομικων του Λονδινου. Ενταξει, το MSc Finance ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο με το ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ προγραμμα σπουδων της ΑΣΟΕΕ του δευτερου ετους!!! 8O #-o Σορρυ φιλε αλλα δεν ειμαι μαλακας να κανω ακριβως τα ιδια μαθηματα στα αγγλικα και να σκασω ενα σωρο λεφτα μονο και μονο για να εχω την ψευδαισθηση και το ψωνιο πως εκανα μεταπτυχιακο στο πιο μουρατο οικονομικο πανεπιστημιο της Ευρωπης ενω στην ουσια δεν θα εχω μαθει και πολλα περισσοτερα απ’ότι εδω…
Στην αναζητηση μου κοιταγα να βρω προγραμμα με μαθηματα ενδιαφεροντα, ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΟΕΕ, να ειναι περισσοτερο πρακτικα παρα θεωρητικα (γιατι στην Ελλαδα μας πηδηξαν στο μπλα μπλα και την παπαγαλια…) και φυσικα να μην χρειαστει να πουλησω το σπιτι μου για να παω…
Ετσι κατεληξα στην Γλασκωβη… Διδακτρα? 3,000 λιρες. Θελετε να μαθετε ποσα ηταν στο Λονδινο για το αντιστοιχο? 20,000!!! Βαλε και τα λοιπα εξοδα (στεγασης, διαβιωσης κλπ) που ειναι πολυ περισσοτερα στην Αγγλια και βγαζετε ευκολα το συμπερασμα:

Τον παιρνει η Αγγλια!!!:stuck_out_tongue:
Scotland Hail Hail!!:drunk:

Τα καταφερα παλι!:lol:

Προς οικονομολόγους& λογιστες:Πόσο ειναι το αφορολογητο για ελευθ. επαγγελματιες για το 2007?
Οποιος ξερει pm please…Καιγομαστε…

10000 ευρώ

Οι μηχανικοί παραγωγής κ διοίκησης πιάνονται ή όχι?:stuck_out_tongue:

εφόσον δεν εγγράφονται στο ΤΕΕ ναι :stuck_out_tongue: