Τα πουλέν μας

Μπαντες αγνωστες που ακουσαμε ειτε τυχαια ειτε η αναφορα τους σε περιοδικο δεν επιανε το μισο μονοστηλο. Μπαντες που ακολουθησαμε απο το ξεκινημα τους πριν γινουν πιο γνωστες και για τις οποιες ειμαστε περηφανοι που “ανακαλυψαμε” πριν απο τους πολλους…

Τα δικα μου:

  • Jesu (πηρα το πρωτο EP κανα μηνα μετα την κυκλοφορια του οταν η μονη επαφη που ειχα με Broadrick ηταν ενα κομματι των Godflesh - τωρα ειναι στις 20 αγαπημενες μου μπαντες.)

  • Gogol Bordello (απο μια αναφορα του Καραολιδη για το Gypsy Punks σε ασχετη στηλη του Hammer και πολυ πριν κυκλοφορησει ο δισκος.)

3

.

αυτη η μυστική τελιτσα η λευκή αρκετα κατω απο το 3 που γραφεις ειναι πολύ μουρη. και επιβλητική.
κατα τ’άλλα εγω τα βρισκω ολα ετοιμα. δλδ δεν μου εχει κατι τετοιο μεχρι τωρα μαλλον.

Είναι συμβολική.

Κρισπ, πες και τους Big Business ωρε

Χμ, εμένα δε μου έρχεται κάποιο συγκρότημα στο νου. Θα μπορούσα να πω και γω τους Gogol Bordello ίσως, έχοντας τους ανακαλύψει πριν 2 χρόνια, μόλις είχαν κυκλοφορήσει το Gypsy Punks, εντελώς τυχαία απο ψαξίματα στο νετ… Αλλά μόνο αυτό ίσως. Αν θυμηθώ κάποιο άλλο, θα ξαναποστάρω.

(α ναι, και τους μετάλλικα, αλλά δε το λέω γιατί θα πέσουν όλοι πάνω μου με ερωτήσεις του τύπου “πως και έτσι?”, καταλαβαίνετε) :stuck_out_tongue:

Diary of dreams,είχα ακούσει το Rumours about angels και έψαχνα το κομμάτι χωρίς να ξέρω τίποτα.Μια μέρα είδα το εξώφυλλο του δίσκου και διάβασα τη κριτηκή του Καραγγιάνη στο Metal Invader.Το αγόρασα απ περιέγεια και όταν πήκε η πρώτη μελωδία απλά έπαθα σοκ που είχα βρεί το κομμάτι που έψαχνα.

Big Business εμαθα απο κριτικη του Hammer, οποτε δεν πιανεται.

Ok, εγώ λέω το πουλέν με άλλη έννοια τότε

Εγω οσες ανακαλυψα παραμενουν αγνωστες.

Να μας τις πεις να τις μαθουμε τοτε…

Για τις 2 ανοιξα τοπικς στο γκρουπςεναρτιστς αλλα κανεις δεν τα διαβασε, κανεις δεν τ’αγαπαει. Ειναι emo τοπικς.

Mε χρονολογική σειρά “ανακάλυψης”:

Dream Theater
Alice in Chains
Gov’t Mule
Joe Bonamassa

funeral for a friend…Οταν τους ανακάλυψα πραγματικά νόμιζα οτι ανακάλυψα την Αμερική…:stuck_out_tongue:

Πολύ καλό band αν και στα τελευταία το χαλάνε λίγο…

Αυτοί που ανακάλυψα τυχαία και πιστεύω πως θα γίνουν γνωστοί σε λίγο καιρό είναι οι Rookie of the Year( παρόμοιο ιδίωμα με τους Funeral και τους έμαθα ψάχνοντας το τραγούδι τους, το Rookie of the year )

Επίσης Foals πιστεύω σε λίγα χρόνια θα είναι πολύ διάσημοι αν και αυτοί είναι πολύ ρίσκο ότι θα πίασουν αλλά αφού έπιασαν οι Muse έχω ελπίδες ότι θα τους αποδεχτεί και αυτούς το κοινό:)

Ποσο εισαι αν επιτρεπεται? Εχεις δει και Φλοηντ λαηβ νομιζω στην Αθηνα ε?

Είμαι αρκετά μικρός για να έχω ανακαλύψει κάποιο επιτυχημένο σχήμα, πριν γίνει γνωστό.
Τους Old Dead Tree (για τους οποίους θα ανοίξω και ξεχωριστό θρεντ) ήξερα από αρκετά παλιά, αλλά δε νομίζω να έχουν γίνει γνωστοί… :-k

Reverend Bizarre, στο metal archives τους πήρα πρέφα
Earth Crisis, A Life Once Lost, από εδώ τους έμαθα…
Εdit:Προσθέτω και Nebula που τους έμαθα από αναφορά του τραγουδιστή των Lord13 σε συνέντευξη του στο Metal Hammer…

Το live των Floyd του 89 είναι πονεμένη ιστορία και για μένα, από τα λίγα εκείνης της περιόδου που έχασα λόγω εξετάσεων/διαβάσματος :frowning: :frowning: :frowning:

bump

Θελω εδω και κανα μηνα να γραψω δω και το θυμηθηκα.

Μιλωντας για μεγαλα ονοματα, Slipknot και Lamb Of God. Για Slipknot το χα προσωρινα καβατζωσει απο ενα φιλο που δε μπορουσε να μου τους περιγραψει επειδη ψαρωσα με το εξωφυλλο (edit: θυμαμαι ειχα σκαλωσει με την πρωτη ακροαση στο Surfacing). Οσον αφορα τους Lamb Of God, θυμαμαι που αναρωτιωμασταν μ’ ενα φιλο ‘‘λες να γινουν ποτε γνωστοι σα τους Machine Head;’’. :lol:

Ελπιζω μια μερα να μπουν και οι Protest The Hero, Russian Circles, Animal Alpha και Gojira στη λιστα. Για τους Russian βεβαια το φοβαμαι λιγο.

mastodon,isis,darkest hour,lost prophets,chimaira,cataract,heaven shall burn,all out war,zao,caliban(ειμαι τυχερος που τους ειδα live πριν γινουν μια ανεμπνευστη αντιγραφη των killswitch engage),throwdown και το κοβω εδω γιατι ειναι πολλες ακομα και θα μας παρει το ξημερωμα