Θεωρια, Παιξιμο και Θεωρητικες Ερωτησεις

κατα τη γνωμη μου η θεωρια ειναι πολυ βασικη για να φταασεις σε ενα πολυ καλο επιπεδο και πιστευω σε διευκολυνει και στο παιξιμο αν γνωριζεις καλα θεωρια.Εγω προσωπικα μεχρι αρμονια εφτασα και με βοηθησε αρκετα.Βεβαια εξαρταται και απο τι οργανο παιζεις

Nα προσθεσω οτι εδω μπορει να θεσει οποιος θελει και καποιες ερωτησεις που πιθανον εχει πανω σε θεωρητικα ζητηματα και να απανταμε εαν μπορουμε

Σαφώς και βοηθάει το να ξέρεις θεωρία. Καλή και άγια αλλά δεν είναι το παν σε καμία περίπτωση. Άλλωστε υπάρχουν άτομα που γράφουν τρομερά πράγματα χωρίς να ξέρουν καν νότες.

δεν διαλεγω κανενα απο αυτα! Υπαρχουν ατομα που ειναι τρομεροι και δεν ξερουν τι κανουν και αλλοι που ξερουν θεωρια και δεν μπορουν να παιξουν τπτ! Ειμαι υπερ της γνωσης τεχνικης γι αυτο και μελεταω αλλα χρειαζεται εξισου και να παιζεις με αλλους…βοηθαει το ιδιο!

σε αυτο το θεμα δεν εχεις αποψη! :lol: :stuck_out_tongue:
αρα μην πεταγεσε σαν τσου τσου! :lol: :stuck_out_tongue:

sorry το ξεχασα, η θεωρια υπαρχει μονο στην κιθαρα…σε κανενα αλλο οργανο! Μονο οι κιθαριστες ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ!! 8O 8O 8O

ρε George μιλαμε για θεωρια! οχι για τεχνικη!

δλδ τι σχεση εχει η τεχνικη με το να γνωριζεις τον οπλισμο μιας κλιμακας η να ξερεις γιατι αυτο το διαστημα ειναι αυξημενο η πια κλιαμακα μπορεις να χρησιμοποιησεις πανω σε ενα maj7 chord!

βρε αγορι μου θεωρια υπαρχει και στα ντραμς, οχι μονο στα αλλα οργανα! Απλα ειναι διαφορετικη απο οτι στην κιθαρα ας πουμε…

Καλυτερα να ξερεις θεωρια και να μην σου χρειαστει ποτε,παρα να μην ξερεις και να σου χρειαστει!

παιδαι μιας και αποφασησα μετα απο κανενα χρονο να παρω λιγο πιο σοβαρα την κιθαρα σημερα καθησα και προσπαθουσα(με το guitar pro μπροστα μου να παιξω λιγο απο το closer to the heart των rush…σε μια φαση ωραν ειδα την παρτιτουρα παρατηρησα κατι…στο ρυθμο ελεγε 6/4…και τα επαιξα…ενταξει…δεν ξερω και παρα πολλα απο θεωρεια αλλα καποια βασικα τα γνωριζω…τι ρυθμος ειναι αυτος???

oπως ολοι οι ρυθμοι.
πολυ απλα να σκεφτεσε οτι ειναι ενα κλασμα!
στην προκειμενη περιπτωση σε ενα μετρο θα πρεπει να εχεις εξη τεταρτα δλδ εξη χρονους!
ο αριθμητής δλδ σου λεει ποσα απο τον παρονομαστη θα περιεχονται σε ενα μετρο.
για αυτο πχ στα 6/8 σε ενα μετρο περιεχονται εξη ογδοα. κ παει λεγοντας
τωρα καλο ειναι να πει κ ενας δραμερ ποια τονιζουμε κ ποια ειναι ασθενες

ναι…κατι καταλαβα…πχ καποτε στη φιλαρμονικη που ημασταν παιζαμε ας πουμε 1 τραγουδι σε 4/2(αν θυμαμαι καλα)…και κατι σε 6/8(και παλι ομως δεν ειμαι σιγουρος…παει καιρος)ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες…

ρε διαολε μια φορα χρειαστικαμε ενα δραμερ κ αυτοι αφαντοι…:lol: :stuck_out_tongue:

Ρε παιδιά μια ερώτηση!Ο καθηγητής της κιθάρας μου μού έβαλε να παίξω κατί σολίδια από το Unforgiven σε χρόνο.Εγώ όμως μπορώ να τα παίξω χωρίς πόδι+μετρονόμο αλλά σε χρόνο δυσκολεύομαι.Επιπλέον δεν ξέρω να διαβάζω πολύ καλά αξίες.Τί να του πω να κάνουμε?:-s

να τα παιξεις με χρονο

Αφού δεν ξέρω να διαβάζω αξίες ρε !Από τη χαρά σου δε βλέπεις!

Μαθε να διαβαζεις ρε καραγκιοζη. Αστεια ειναι. Ελα σπτι μου να στα δειξω στο πιανο

end of chat

Η αληθεια ειναι οτι ο καθηγητης σου οφειλει να σου μαθει να διαβαζεις αξιες και νοτες…

Αξίες μαθαίνουμε κι εμείς οι άχρηστοι και άμουσοι ντάμμερ:p

ετσι ακριβως! :wink: