Θεωρια, Παιξιμο και Θεωρητικες Ερωτησεις

Nαι ρε γαμώτο .Γιατί όλο κάτι καινούρια σκάνε στην πορεία και νομίζω πως χάνω επειδόδια κάθε φορά.Τρίηχα κλπ.!Θα του το πω σήμερα.

γενικα το καλυτερο που εχεις να κανεις με τον δασκαλο σου ειναι να συζητας μαζι του για το τι σε δυσκολευει αλλα κ το τι σε προβληματιζει πανω στην μουσικη!
ποτε μην σκεφτεις “λες να ειναι βλακεια αυτο που θα ρωτησω?”:wink:

Ok ρε!Θα το εφαρμόσω.Ώρες ώρες όμως όταν τον ρωτάω κάτι για θεωρία και αυτό είναι πατάτα,παίρνει ένα υφάκι,που θέλω να του σκάσω μπουνιά στη μάπα και μετά να τον κοπανάω με την Epiphone ,στο κεφάλι.Είμαι όμως τέρας αυτοσυγκράτησης και υπομονής.:stuck_out_tongue: :lol:

Sωπα ρε,ποιος ειναι που θα σε κοιταει και ετσι.ολοι καποτε αρχαριοι ειμασταν,ελεος.Τετοιες παπαριες με σπανε τα νευρα :?

Ναι ρε γαμώτο…Παίρνει ένα ύφος σαν τη φιλόλογο στο σχολείο που τις κλείνεις λάθος τον β’ αόριστο του πείθομαι…Σου λέω για μπουνιές.Μπορεί να μην το καταλαβαίνει αλλά νιώθω σαν να είμαι τελείως ηλίθιος.Μερικές φορές πιάνει γιατί κάθομαι και μελετάω 3ωρα αμέσως μετά το μάθημα,αλλά στην τελική με ρίχνει…:thumbdown:

Λογικο.Κακιστη σταση για καθηγητη

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=314833#post314833

:wink:

Ποσο σημαντικη ειναι η γνωση θεωριας για να παιξεις ενα οργανο?

-Η θεωρία υπάρχει για να εξηγείς αυτό που παίζεις.και πάλι τελεία.
“Σωστός ήχος” δεν υπάρχει. “Σωστό παίξιμο” δεν υπάρχει. Όλα είναι υποκειμενικά. Ο ήχος που βγάζεις από οποιοδήποτε όργανο είναι καθαρά θέμα γούστου.
Σε προηγούμενο τόπικ,θυμάμαι, μιλούσα για τα γούστα μου, και προσπαθούσατε να μου πείτε πως κολλάει πχ. ο μι δόριος σε λα πεντατονική και διάφορα. Επειδή και αλλά και αμ πως. Προσπαθούσατε να εξηγήσετε ποια νότα κολλάει και ποια δε κολλάει στην κλίμακα! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Μα πως μπορείς να πεις αν κολλάει κάτι αν δε το δεις πρακτικά! Γενικά η θεωρία υπάρχει για να εξηγείς με σαφήνεια αυτό που παίζεις σε κάποιον άλλο, χωρίς να σε ακούσει, δηλαδή με λέξεις (δεν υπάρχει σωστό ή λάθος παίξιμο. Ή σ’αρέσει ή δε σ’αρέσει. Αυτό είναι όλο.) . Ταμπλατούρες ή πεντάγραμμο στο χαρτί. Στο χαρτί και μόνο. Δεν είναι κάτι στάνταρ και έτσι πρέπει να το λαμβάνει κάποιος.
-Βέβαια όταν ασχολείσαι σοβαρά με ένα μουσικό όργανο, δε γίνεται να μην ασχοληθείς με θεωρία.(αυτό το αφήνω ασχολίαστο γιατί πιστεύω ότι ελάχιστοι δε γνωρίζουν θεωρία, πλέον, στις μέρες μας)
Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω ότι οι κλίμακες δεν πρέπει να “στοιχειώνουν” κάποιον, δηλαδή όταν παίζει να μη βλέπει τα συγκεκριμένα πατήματα και να χάνει τη δημιουργικότητα του.

αναλογα το ειδος μουσικης παντα! στο blues πχ παιζεις οπως γουσταρεις(στο θεμα ηχου παλι εισαι αρκετα λευτερος αλλα μην γινεις κ Gary Moore heavy metal blues)
δλδ στην κλασσικη μουσικη υπαρχει “σωστο παιξιμο” οπως κ ηχος!
επισης εαν θες να παιξεις καποια πολυ γρηγορα Licks η sequences θα πρεπει να παιζεις σωστα(δλδ σωστη τοποθετηση χεριων) για να πιασεις την επιθυμητή ταχυτητα .

Θα το θελα πολυ να πω και εγω τη γνωμη μου σχετικα μαυτο το poll,αλλα παιζω μονο 6 μηνες
κιθαρα (αυτοδιδακτος) οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι ειμαι λιγο ασχετος ακομα :?
Αλλα εχω την εντυπωση οτι για να φτασεις σχετικα “ψηλα” παιζοντας καποιο οργανο
και σαν μουσικος γενικοτερα χωρις να ξερεις καθολου θεωρια
θα πρεπει να εισαι απιστευτυο ταλεντο :!:

Ασχετα με το poll:
Θα ηθελα να μου προτεινει καποιος εμπειρος καποιο βιβλιο
θεωριας για ηλεκτρικη κιθαρα
και ενα βιβλιο για μαθηματα ηλ. κιθαρας χωρις πολυ θεωρια (αν υπαρχει κατι τετοιο:? )

Ευχαριστω !

Παίζω 1 χρόνο περισσότερο από εσένα , άρα δεν είναι και ο πιο έμπειρος , όμως θα ήθελα να πω τη γνώμμη μου.
Πριν από βιβλία , βρες ένα δάσκαλο για τα πρώτα σου βήματα :wink:
Πρέπει να μάθεις βασικά πράγματα σωστά στην αρχή για να μην κουβαλάς λάθη για αρκετό καιρό μετα.

Καλα κι εγω Οκτωβρη του 06 ξεκινησα οποτε δεν εχω και φοβερα πιο σημαντικη εμπειρια.
Η θεωρια θα σου χρειαστει. Αν πχ μαθεις τα διαστηματα στην θεωρια οταν θα πας να τα παιξεις στο οργανο θα καταλαβεις αμεσως περι τινος διαστηματος και ρυθμου προκειται (αν μαθαινεις και καποιους ρυθμους). Γι’ αυτο εκτος απο θεωρια ακομα πιο απαραιτητος ειναι ενας καθηγητης που θα σου προτινει εκεινος ενα βιβλιο. Χωρις πολυ θεωρια μονο οτι εχει ταμπλατουρα και σ’ οδηγει τυφλα. Για την πληρη κατανοηση ομως χρειαζεσαι θεωρητικα μαθηματα. Σου ερχεται πιο ευκολα.
Θα σου πει ο αλλος να παιξεις 5η πχ και δεν θα ξερεις απο που να κρυφτεις.
Θα πεις με μια μπαντα να γραψετε ενα κομματι και θα πρεπει να υπαρχει κλιμακα για να το γραψεις.
Απλα πραγματα.
Αλλωστε πιο ωραιο δεν ειναι να διαβαζεις τις νοτουλες σου απο την ταμπλατουρα.
Εισαι πιο ολοκληρωμενος μουσικος, πως να το κανουμε.

αυτο που λεει ο alkiviadis ειναι παρα πολυ σωστο!
κ εγω πριν ασχοληθω σοβαρα κ παρω πτυχιο επαιζα μονος μου κ εφαγα αρκετο χρονο για να μαθω καποια πραγματα να τα παιζω σωστα(γιατι εγω τα επαιζα οπως νανε:p ) επισης οταν μαθενουμε κατι μονοι μας τα χερια μας τα βαζουμε οπως μας βολευουνε. πολλες φορες αυτο ειναι λαθος! μπορει στην αρχη να ειναι δυσκολο αλλα αμα το μαθουμε σωστα μας ανοιγονται δρομοι για να παιξουμε ειτε πιο γρηγορα ειτε να κανουμε πιο γρηγορες αλλαγες στα ακορντα πχ
το κακο φιλε ummagumma ειναι οτι αφου δεν ξερεις τπτ απο μουσικη θα σου ειναι δυσκολο να διαβασεις οποιοδιποτε βιβλιο! για αυτο ειναι καλο στην αρχη να κανεις μερικα μαθηματα ωστε να μπεις σε σειρα κ να μαθεις να διαβαζεις. κ οταν εννοω να μαθεις να διαβαζεις δεν εννοω μονο νοτες αλλα κ τον τροπο που πρεπει να μελετας μουσικη! στο μαθημα δεν μαθαινεις μονο που ειναι το ντο κ πως βαζουμε τα χερια!

Φίλε και εγώ κάπως έτσι είχα ξεκινήσει.
Άκου γιατί πρέπει να πας σε ένα δάσκαλο και κυρίως δύο σημεία, στα οποία όλοι όσοι προσπαθούσαμε να μάθουμε από μόνοι μας κιθάρα, δεν τα λαμβάναμε υπόψιν.

  1. Η σωστή τοποθέτηση του αριστερού χεριού και το κράτημα της πένας.
  2. Ο ρυθμός.

Άμα, καλή ώρα πας να μάθεις κιθάρα σε κάποιον δάσκαλο, θα σου επαναλαμβάνει συνέχεια το πόσο σημαντικός είναι ο ρυθμός, στα πρώτα μαθήματα, βέβαια, θα περάσει ένα (σχετικά μικρό) χρονικό διάστημα για να καταλάβεις το πόσο σημαντικό είναι.

Θα ήθελα να σου κάνω ένα μικρό πρόλογο για αυτά τα θέματα, αλλά μου είναι δύσκολο χωρίς να έχω μπροστά εσένα και μια κιθάρα.

Όσο για βιβλία για μαθήματα υπάρχουν άπειρα.

Εγώ, σου προτείνω τα TROY STETINA series. Είναι παγκόσμιο μπεστ σέλλερ στην θεωρία ηλεκτρικής κιθάρας, αν μπορεί να σε επηρεάσει ένας τέτοιος λόγος.

Είναι 4 κύρια ξεχωριστά βιβλία.
Metal Rhythm Guitar vol 1. Σε αυτό θα μάθεις τα βασικά για την ρυθμική κιθάρα.
Metal Lead Guitar vol 1. Σε αυτό απότι καταλαβαίνεις μαθαίνεις τα βασικά για την λιντ γκιτάρ και μπαίνεις με λίγα λόγια στην μαγεία της μουσικής. Αρκετά ποιο δύσκολο απ’το πρώτο βιβλίο.
μετά ακολουθούν τα:
Metal Rhythm Guitar vol 2.
Metal Lead Guitar vol 2.
(Ο όρος μέταλ μη σε παραπλανεί)

Στο κάθε ένα από αυτά τα βιβλία ανεβαίνει και ο βαθμός δυσκολίας.
Εκτός από αυτά βέβαια, για περαιτέρω επιμόρφωση υπάρχουν από την ίδια σειρά και τα:
Thrash Guitar Method
Metal Guitar Tricks
Speed Mechanics for Lead Guitar.
Τα δύο πρώτα μπορεί να τα πάρει οποιοσδήποτε αρχάριος, ενώ το τρίτο θεώρησέ το σαν συμπλήρωμα των Μέταλ Λιντ Γκιτάρ, δηλαδή όταν φτάσεις σε προχωρημένο επίπεδο.

Επίσης, αξίζει να αναφέρω ότι το κάθε βιβλίο έχει και cd για να ακούς τις ασκήσεις. Πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου, για οποιοδήποτε βιβλίο θεωρίας.

Αν έχεις όρεξη μπορείς να κοιτάξεις το σάιτ του. www.stetina.com
Αυτά!

Α, για να τελειώσεις όλα τα βιβλία που ανέφερα και να παίζεις σωστά τις ασκήσεις να ξέρεις ότι θα περάσουν, σου λέω ένα μίνιμουμ διάστημα, 2-3 χρόνια. Ίσως και παραπάνω. Από εσένα εξαρτάται πάντως όπως και να το κάνουμε!

Ηθελα να ρωτησω οσους ξερουν αρμονια κατα ποσο τους εχει βοηθησει αυτο στη συνθεση κομματιων.
Δηλαδη η γνωση θεωριας μπορει να σε κανει πιο δημιουργικο και να σου δωσει την δυνατοτητα να τολμησεις η η συνθεση κομματιων βασιζεται μονο στο προσωπικο ταλεντο του καθενος;
Ισχυει αυτο που εχεις γραψει JimmyPage στο πολλ οτι η εμπνευση ειναι το παν η αποτελει τελικα μυθο;

Η γνωμη μου ειναι πως η εμπνευση ειναι η αρχικη ιδεα (πολυ βασικο δλδ) την οποια θα εμπλουτισεις με τις γνωσεις σου.

Θυμάμαι που είχα ρωτήσει τον καθηγητή μου κατι παρόμοιο.Μου είχε απαντήσει οτι η αρμονία μπορεί να σε βοηθήσει στην βελτιωση της εμπνευσης σου…Επίσης μπορει να σε βοηθήσει και να ξεκινήσεις την εμπνευση σου…Δλδ σκεφτεσαι κατι που μπορεί να ειναι πολύ απλό και μετα το “δουλεύεις”.Οχι δεν λύνεις το κομμάτι σου σαν άσκηση προς θεου:p Αυτό βγαίνει απο μόνο του…Αλλα αν καποιος έχει πολυ καλή εμπνευση θα έχει σίγουρα και λίγη εμπνευση πως να υλοιποιήσει και τις λεπτομέρειες χωρις ιδιαίτερες γνώσεις

Εκει που η γνωση Θεωρείας κάνει την διαφορά είναι στην υλοποίηση συγγραφής κομματιών και στις πρόβες jamming…Οπως ειπα πανω καλο ειναι να έχεις εμπνευση και αυτο κάνει την διαφορά αλλα θα πρέπει να ξέρεις πως να την γεμίσης…Μπορει για παράδειγμα ένας κιθαρίστας να έχει γράψει ένα ωραία riffs και solos για το κομμάτι του αλλα να μην ξέρει πως να βάλει τι drums η τα strings από πίσω όπως το σκέφτεται!Ειναι πολύ βασικό αυτό διοτι ναι μεν μπορουν να τον βοηθήσουν τα υπόλοιπα μέλη αλλα ποτέ δεν μπορουν να μπουν στο μυαλό του…Πάνω κατω τα ίδια ισχύουν και για τα φωνητικά!Διοτι και αυτά ένα πεντάγραμμο είναι.Για αυτο θέλει πολύ υπομονή η μουσική

Οσο για το τζαμάρισμα φαίνεται οταν ενας πιανει ένας ρυθμο και οι υπόλοιποι τον ακολουθούν.Και οταν δεν ξέρεις να παιξεις κάτι πρέπει να ακολουθείς τον ρυθμό.Εδώ ειναι η διαφορά.Πρέπει να ξέρεις που πατάει ο αλλος και ποτε αλλάζει…Το καλο με αυτό ειναι οτι με την πάροδο του χρόνου εξικοιώνεται το αυτί ετσι και αλλίως χωρις να ξέρεις Dicte και εναρμόνηση

Με άλλα λογια ναι μεν χρειάζεται αλλα μπορει και κάποιος με λίγες και συγκεκριμένες γνώσεις να τα καταφέρει σε όλα τα είδη…Απλως ειναι και θέμα νοοτροπίας.Ο περισσότερος κόσμος ασχολείται με κιθάρα επειδή ειναι πολύ κοινό όργανο, δημοφιλής(καμια φορά μαθαίνεις και απο πόζα.Ναι μην το γελάτε) , και φτηνό(δεν ειναι να ανάγκη να χαλάσεις μια περιουσία).Και οταν ακους οτι πολλοι καλοί κιθαρίστες είναι άσχετοι απο θεωρεία μην ξεγιελέστε οτι αυτο συμβαινει επειδη ειναι << εύκολο>> όργανο.Απλώς οταν έχεις ενα ΜΕΓΑΛΟ δείγμα ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπάρχουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ταλέντα τα οποια θα καταφέρουν να γινουν γνωστά…Απλή στατιστική!Αν πχ και το πιανο ηταν τόσο δημοφιλές είμαι σίγουρος οτι πολύ θα ξεκινούσαν αυτοδιδακτα(ναι το λέω εγω που ειμαι πιανίστας!)

Αυτα κατα την άποψη μου:p

εγώ έχω ένα βιβλίο του Παναγιώτη Αδάμ,τονική αρμονία λέγεται.Το έχω αγοράσει εδώ και κάμποσο καιρό αλλά δεν το έχω ανοίξει παρά μόνο λίγες φορές.το θέμα έιναι ότι κάθε φορά που πάω να το διαβάσω,έχω και την κιθάρα στα πόδια και αποροφιέμαι και δεν κάνω τίποτα.Στην θεωρία ξέρω τα μόουντς,να εναρμονίζω ματζόρε κλίμακες,να βρίσκω σε ποια κλίμακα έιναι ένα τραγούδι(αν είναι απλό) και τις πεντατονικές και ματζόρε κλίμακες.Θέλω να μάθω και άλλα αλλά βαριέμαι,τι ν κάνω?σας παρακαλώ βοηθήστε με:p

Μια χαρά σε βρίσκω :wink:

ναι αλλά θέλω περισσότερα.Δώστε μου ένα κίνητρο ν μάθω θεωρία:p