Τι μελετατε αυτον τον καιρο;

Τι πραγματα,στυλ,τεχνικες μελετατε αυτον τον καιρο;

Εγω μελεταω 16α τονισμενα ανα 8 και περνωντας απο 9ηχα 16ων να καταληγω σε 16α τονισμενα ανα 8 οπου το ενα να ειναι στο αριστερο!

Επισης μελεταω για να εχω πιο ανετα μια πολυρυθμια 3ων οπου τα ποδια κρατανε ostinato bossa nova και στο δεξι χερι να παιζω τους 3 τονισμους απο 7/16 και στο αριστερο χερι τον 1 απο τους 2 τονισμους 5/16 ταυτοχρονα! Ηθελει πολυ μελετη αλλα οταν το καταφερα να το εχω σχετικα καλα ακουγεται πολυ ωραιο!

Μελεταω πολυ διπλα στα χερια και τα εχω φτασει να παιζω rule(με καρπους,οχι press) στα 200 bpm!

Τελος μελεταω τα 3 βασικα rudiments με flam :flam taps(διπλα με φλαμ), Flam accents(το φλαμ καθε 3 νοτες εναλλαξ) και french flams (μονα με φλαμ πριν καθε χτυπημα)

Κομμάτια για να βελτιώσω όσο το δυνατόν περισσότερο ταχύτητα και τεχνική… (μπάσο)

Mπαλτα σε φανταζομαι συνδικαλιστη-προεδρο της Ν.Ο.Ν.Ε.Μ.(Ναι Οι Ντραμερ Ειναι Μουσικοι).8)

Εγω μελεταω κανα arpeggio και κανα sweep που και που αλλα γενικα προσπαθω να ξαναθυμηθω οσα εχω ξεχασει και να φυγει η σκουρια απ τα δαχτυλα.

θα μετρουσε ε; :wink:

Oι περισσοτεροι παντως Ελληνες drummer δεν ειναι…:smiley:

γενικα προσπαθω να μαθω να παιζω jazz!
αυτην την εβδομαδα εχω να μελετισω major arpeggios σε ολα τα μηκοι κ πλατοι της ταστιερας συν καποια sequences πανω σε αυτα κ μετα να τα χρησιμοποιησω σε ενα jazz κοματι!
επισης κατι οτι νανε ρυθμικα(bosanova Funk) με διαφορα οτινανε chords.
k τωρα παω να μελετισω! :lol:

Ωραιος τυπος…κι εγω πρεπει να μελετησω jazz, το swing εχει πολυ ζουμι και ειναι και πολυ παλουκι!!!

εγω ειμαι πιο αρχαριος…μελεταω κλιμακα major-minor σε καθετες θεσεις κ κυριως σε καθετο κ οριζοντιο συνδυασμο σε ολη την ταστιερα… και πανο σ’αυτα sequences 1234321,2345432 κτλ, 123,234,345, κτλ ανα 3τες πανω κατω και οριζοντιως, και τωρα τελευταια μου το θυμησε ο bluezlick 1342, 2453, ανα τριτες και αναποδα… να σε καλα ρε…το χα ξσεχασει…

και εχω απο πανω και Dominant7 arpegios με 5 διαφορετικους τροπους κ sequences πανω σ’αυτο…αλλα εδω δε προλαβα αυτες τις μερες…απο αυριο!!!

στο bass!! ειναι κ πιο δυσκολα…:P:P:P

και παραλληλα και slap n pop technics!!

Πολλα και διαφορα :stuck_out_tongue: Πρεπει να αποκτησω ανεση στην κινηση ΙΙ-V-I σε ολες τις κλιμακες(με κυκλο πεμπτων) σε ολες τις θεσεις(ΙΙ-δοριιος,V-altered,Ι-Ιονιος)στην αρχη με την καθε συγχορδια να κραταει 2 μετρα,μετα 1.Σε 3 θεσεις την ψιλο παλευω πλεον.Παραληλα sequences se altered kai lydianb7 και αυτα μονοο απο το soloing τομεα

Απο τεχνικες καθομαι και προσπαθω να μαθω μια γ@μημενη τεχνικη ταχυτητας(και αλλες 2 ας το πω τεχνικες για στακάτο) στο δοξαρι εδω και κατι μηνες…
Σε μια χορδη καλα τα παω αλλα οταν αλλαζω χορδη το πραμα γινεται αστα να πανε…απογοητευση:(

Απο βδομαδα θα αρχισω ν μαθαινω τροπους περα απο τον κλασσικο ματζορε και μινορε.Δλδ θα κατσω να ασχοληθω με δοριους φρυγιους λυδιους πεντατονικες(και αρπιζματα) κλπ για συνηθησω τον ηχο και το παιξιμο τους,και αν καταφερω,να αφξησω την ταχυτητα του αριστερου μου χεριου παιζοντας τα.

Πωωω…Πρεπει να αφιερωσω αρκετες ωρες για ολα αυτα:( Αντιο ατελειωτο pc gaming…

αρμονικο μινορε κυριως τα μποξακια του , γιατι δεν τα εχω μαθει αν και μπορω να σολαρω στα διαφορα μερη της κλιμακας αλλα μονο της λα αρμονικης . τα τιμημενα τα μποξακια βοηθανε πολυ . παραλληλα μαθαινω διαφορες ασκησεις του μαλμστιν για ανακατεμα της αρμονικης . και προπονω κατι μπλουζιες που μου εδωσε ο δασκαλος . αυτα

Διάφορες ασκήσεις από τα εξής βιβλία:

William Leavitt - A Modern Method For Guitar vol.1
Ν.Θερμός - Η Ρυθμική Κιθάρα στην Πράξη
Τroy Stentina - Metal Lead Guitar vol.1
Troy Stentina - Metal Rythm Guitar vol.1
Bruce Buckingham/Eric Pascal - Rythm Guitar-The Complete Guide

λοιπον!! ολοι οσοι θελετε να βελτιωσετε την τεχνικη στην ηλεκτρικη κιθαρα (shreding swiping, string skiping) ψαξτε το Frank Gambale - Ultimate workout for guitar! ειναι απλα οτι καλυτερο εχω δει σε αυτον τον τομεα.
ειναι ενα workout που κραταει μια ωρα περιπου. το μαθαινεις κ παιζεις μαζι με τον gambale.

Να παίζω ρυθμούς με snare-bass σε σχετικά γρήγορες ταχύτητες.

Βασικα μελετώ κομματια που πρεπει να βγαλουμε. Και ειναι λίγο δυσκολα. Αλλά τα παλεύω. Death in fire- Amon Amarth kai Walk- Pantera

το Walk το μελετησα και εγω στα τυμπανα! Ειναι πολυ απαιτητικο στον ηχο!Το ηχοχρωμα ειναι πολυ σημαντικο για να βγει καλα το κομματι! Πρεπει να ακουστεις Dimebag! :smiley:

Με τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που έχω δεν μελετάω πολύ(:frowning: ). Τελευταία, όταν προλαβαίνω μελετάω τριηχα στο σετ( μποτα με τομ, μποτα-τομ-ταμπούρο κλπ), καθώς και κάποιες ασκήσεις για την καλή σχέση ποδιών-χεριών( hi-hat-ταμπούρο, μπότα-ταμπούρο κλπ)

Αχα. Το καταλαβα όταν έκατσα να το μάθω! Αλλά θα δούμε αν θα το παίξουμε τελικά…:roll:

Μελεταω τα τριηχα linear του Bonham, και με αλλαγη χεριων (παρα πολυ καλη ασκηση), μελεταω επισης το σκασιμο της κασας ανα 3,5,7 χτυπηματα (για να μπορω να σκαω πιο ανετα την κασα και με τα 2 χερια, καθως την μια πεφτει το σκασιμο στο δεξι και την αλλη στο αριστερο). Αλλο ενα που μελεταω ειναι quads δλδ τα linear που καθιερωσε ο Portnoy (δ.χερι, α.χερι, δ.ποδι, α.ποδι και διαφοροι συνδιασμοι αυτων) καθως και την ασκηση με τα 16α και τα 9ηχα 16ων η οποια ειναι πολυ δυσκολη και βοηθαει παρα πολυ!

minor11 k 9sus4 chords(αλλαγες μεταξυ τους κ με αλλα chords σε συνδιασμω με ρυθμικα κ με τον μετρονομο να χτυπαει στο 2 κ στο 4 , μονο στο 1 στην αρση του 4(αμα τα καταφερω:p )

major, minor arpeggios

κ ενα λατιν κοματι(πολυ gay ειναι διαολε :lol: )

κ επειση βαρεθηκα λιγο με αυτα λιωνω με slide k open g tuning!

γι αυτο σε γουσταρω…επειδη σε καταλαβαινω :lol:

ποια διαφορα εχει στα ρυθμικα η λατιν απο τις αλλες μουσικες; Ενταξει τυμπανιστικα ξερω(παλουκι ειναι)