Τι μελετατε αυτον τον καιρο;

τα flam accents τα οποια θελω να ανεβασω σε ταχυτητα! Επισης μελεταω 16α σε χερια και ποδια οπου ομως το 1 να βρισκεται στο αριστερο

οπως κ στα δραμς ετσι κσ την κιθαρα εχουμε δαφορα ρυθμικα μοτιβα οταν παιζουμε συγχορδιες!
ετσι γα καθε ειδος υπαρχει κατι που ταιριαζει πιο πολυ.
στην κιθαρα γενικα δεν ειναι τοσο δυσκολα αυτα αμα εχεις μελετησει στην ζωη σου! το δυσκολο ειναι να τα δωσεις ηφος κ να γκρουβαρουν σωστα!

η αληθεια ειναι οτι αν και δεν θυμαμαι το υφος του ηχου της κιθαρας παρολα αυτα καταλαβα τι παιζει!:smiley:

τον τελευταίο καιρό, αποφάσισα επιτέλους να αρχίσω την βελτίωση του αυτιού.
βάζω την τηλεόραση ας πούμε και ακούω μια φράση. Ε αυτη την φράση προσπαθώ να την βγάλω στην κιθάρα.βασικά παίζει να ακούγεται ηλίθιο, αλλά είναι κολλητικό! ακούω κραυγές και προσπαθώ να τις ΄βγάλω στην κιθάρα! χαχα το αποτέλεσμα δεν είναι πάντοτε ικανοποιητικό, έχει πλάκα όμως!
επίσης κάτι άλλο σαν παιχνίδι: ξεκουρδίζω την κιθάρα και με χρονομετρώ πόσο γρήγορα μπορώ να την κουρδίσω με το αυτί!
αρκετά διασκεδαστικό θα έλεγα, όπως επίσης και το να πειραματίζομαι με διάφορα κουρδίσματα και τέτοιες βλακείες πάνω-κάτω.

Ετσι ξεκινησα και γω να παιζω, ειχα το ride the lightning και το 93’ μιας και δεν υπηρχε ουτε cool edit cubase computers etc,ειχα βγαλει καλους να παταω το repeat στο στερεοφωνικο μεχρι να μαθω ολα τα ρυθμικα μερη του αλμπουμ με το αυτι-κουρδιστηρι-δασκαλο:lol:

Trivium - Anthem

λιωσιμο στο δοριο με ενα κουλο sequence(τα σπαει λεμε)
επισης το so what απο Miles davis

Έλα ρε τρελέ! ακούς μάιλς ντέβις~!~?!

Μπράβο ρε! Και νόμιζα ότι μόνο εγώ ακούω τέτοια μουσική εδώ μέσα!

Μλκ πες μου ότι γουστάρεις και σκάταλαιτς-εποχής ρολάντο αλφόνσο-και θα σε κεράσω ένα σατώ λαφί του 1996,5~!~

υπαρχυν κ αλλοι που ακουνε αυτο το ειδος εδω. απλος δεν το φωναζουν…

Ενα lick με φλαμ με την μορφη ® l r l ® l r l και λοιπα οπου το ® ειναι το φλαμ με το δεξι χερι! Τα υπολοιπα ειναι ειτε 8α, ειτε 16α, ειτε ο,τι σας βολευει! Επισης μελεταω και μια νεα ανεξαρτησια 3ων μελων οπου στο δεξι χερι κραταω 4α, στο αριστερο χερι τον τονισμο απο 3/16 και στο δεξι ποδι τους 2 τονισμους απο 5/16! Ακομη δεν μου καθεται αλλα που θα παει…δεν ειναι στο χερι της!

Το σόλο του Fuel.:smiley: Δεν υπηρχε περιπτωση να το βγαλω, αλλα πείσμωσα και ξεκινησα απο εκνευριστικά αργή ταχύτητα. Την αύξανα σταδιακά και τώρα νομίζω ότι με λιγη εξασκηση ακόμα το έχω. Βέβαια θέλει δουλειά για να το παίξω όσο γρήγορα πρέπει.

Τα solos τα σπάνε.

Dream Theater - Ytse Jam

Aρχισα τα μπλουζ. Ζωη σε λογου σας :Ρ

Μου κανει εντυπωση που δεν απαντησε ακομα ο Bluezlick…χαλασε ο κοσμος!:lol3:

Και καλά κάνεις. Από τα θεμελιώδη για τους μπασίστες… (και για όλους τους μουσικούς)

E, ναι. Καθε μουσικος που σεβεται τον εαυτο του πρεπει να μελετησει μπλουζ και τζαζ (εκτος απο τους κλασσικους που εχουν + την κλασσικη παιδεια :Ρ)
Αχ ασε εχω κατι 12/8, κατι εξαλα τριηχα σε ακυρα σημεια. Το γουσταρω πολυ. Ειναι σαν ιστοριουλες :Ρ

Εγω λιωνω καθε μερα το Seek & Destroy γιατι θα το παιξουμε live αλλα δεν το παιζω οπως ο Lars (ειναι καπως βαρετο ετσι οπως το παιζει αυτος)…Κανω συνεχεια αυτοσχεδιασμους με την 2καση μεχρι να καταληξω καπου που θα ειμαι 100% ευχαριστημενος. :smiley:

Το παίζαμε μία μέρα στο studio με έναν drummer που έχωνε δίκαση σε άκυρα σημεία και χάλαγε το κομμάτι… ώρες ώρες το παρακάνετε στον αυτοσχεδιασμό και μας παρασύρετε και μας τους δύστυχους :stuck_out_tongue: :lol:

Wretch τέκνον μου αφού έχεις τους Kyuss στο αίμα σου θα πας μπροστά

Ισχύει, χαχαχαχα

Απλά πιστεύουμε πως ο Χ αυτοσχεδιασμός που κάνουμε, ταιριάζει περισσότερο, κι έτσι, χωρίς προειδοποίηση τον δοκοιμάζουμε εκείνη τη στιγμή. Μερικές φορές βγαίνουμε εκτός μέτρου, με αποτέλεσμα να ακούμε κατσάδα από όλο το συγκρότημα :oops:

Για να μελετησεις και να παιξεις Jazz πρεπει να καψεις εγκεφαλικα κυτταρα