Τι μελετατε αυτον τον καιρο;

Kαλα αναλογα και τον ντραμερ ρε συ…Ας πουμε σε αυτο το βιντεακι που το παιζουν οι Pantera απλα το κομματι απογειωνεται με την 2καση… :wink:
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=tYxeew6VPWM

Τετοια λεγε μου :Ρ:Ρ

να ξες οτι θα σε βοηθησει παρα πολυ στο παιξιμο σου! ιδικα θα μαθεις να χρησιμοποιεις πολλα χρωματικα περασματα! να φανατσεις εγω που εκατσα κ ειχα βγαλει κα τι μπασα σε τετοιο στυλ για να ηχογραφισω κατ κοματια εμαθα πολλα ωραια πραγματα που τα χρησιμοποιω κ στα ρυθμηκα τις κιθαρας
εχω κιολας να σου προτεινω τον Tommy Shannon(Μπασιστας του SRV) ισως απο τους πιο χαρισματικους στο ειδος αυτο!


να με ρε!:stuck_out_tongue:

καλα τα λες!

για να παιξεις ενα σολακι που να τζαζιζει δεν ειναι τοσο δυσκολο. για να παιξεις ομως τζαζ τζαζ πρεπει να λιωσεις στην μελετη! κ καμια φορα αυτο δεν ειναι αρκετο!

Ευχαριστω! :slight_smile:
Θα τον ψαξω τον κυριο. Παει πρωτα αλλωστε οτι μου πει ο δασκαλος :wink:
Thanks και παλι.

ειναι μεγαλο μαστ ο τυπος!
να ξερεις!:wink:

Μελεταω ανεξαρτησιες 3ων μελων, για την ακριβεια κραταω στα ποδια το ostinato της bossa nova και στα χερια, στο δεξι τους τονισμους απο 5/16 και στο αριστερο τον τονισμο απο 3/16! Επισης το ιδιο πραγμα μονο που στο δεξι χερι να κραταω 7/16 αντι για 5/16!

Τελος κρατωντας το ostinato να περναω κατα σειρα απο πανω στα χερια ολες τις ανεξαρτησιες 3ων που εχω δουλεψει, δλδ…δ.χ. 5/16 α.χ. 3/16 μετα δ.χ. 7/16 α.χ. 3/16 και τελος δ.χ 7/16 α.χ. 5/16

δ.χ.=δεξι χερι α.χ.=αριστερο χερι

Ειναι πολυ δυσκολο αλλα πλεον καθεται αρκετα καλα!!! :smiley:

Nα ρωτήσω κάτι??

Με ένα φιλαράκι κολλημένο με blues είπαμε να αρχίσουμε να παίζουμε τίποτα, αυτός solos εγώ ρυθμικά, απλά πράγματα. Μπορεί να δώσει κανείς κανα link με τίποτα ασκήσεις για κιθάρα, βασικές?

http://www.youtube.com/results?search_query=blues+lessons&search=Search

http://www.blueslessons.net/

εδω εχει πολλα καλα πραγματακια!

κ οτι αλλο χρειαστιτε ρωτιστε !:smiley:

Μελεταω το ποσο βαριεμαι(δυστυχως) να κανω τις ασκησεις που βαζει ο δασκαλος στη κιθαρα.


Ανεξαρτησια στον Σορτσακια!

Πλεον θα γραφεται με σπρευ στους τοιχους!

Δεν το καταλαβαινεις ουτε αυτο Χοκαμακο; :lol:

Δεν πειραζει θα μεγαλωσεις κι εσυ…φαλτσε…που δεν μπορεις να τραγουδισεις ουτε μιση νοτα σωστα! :stuck_out_tongue: :lol:

Μελεταω διπλα στα ποδια με heel-toe!!! Παλουκι ειναι αλλα σιγα σιγα αρχιζουν να καθονται!!! Γαμω τον μαλακα τον Donati που ασχοληθηκε με δαυτα! :stuck_out_tongue:

Παντως το τελειο με τα διπλα ειναι το οτι ακουγονται τελειως διαφορετικα απο τα μονο επειδη μοιραια η μια απο τις δυο νοτες ειναι τονισμενη! Καυλα!!!

Shuffle, Shuffle, Shuffle…ατελειωτο Shuffle…:lol: Πρεπει στο επομενο τζαμ να εχω βελτιωσει το shuffle μου γιατι ολοι τους ειναι απιστευτοι σε αυτο…πρεπει να σταθω ανταξιος των περιστασεων!:stuck_out_tongue: Επισης εχω να μελετησω τα ριφια του φιλου μου του Χοκαμ (βγαινουν ανετα και αν θες τα κανω τα θεματα και πιο ωραια, και πιο δυσκολα!)!!!

Σου εχω εμπιστοσυνη,οποτε οργιασε.

Σου προτεινω επισης να κυκλοφορησεις ενα βιβλιο που θα τιτλοφορειται"Ντραμς και Μαγειρικη" με παραδοσιακες συνταγες paranoodles,τορτιγιας με σαλτσα ostinato,και shuffle σοκολατας με κομματακια pataflaflas.

Γενικά θεωρούσα οτι τα σολο των Guns n Roses ειναι φοβερα δυσκολα. Ειχα μαθει σε καποια φαση του Knocking on heaven’s door και του Don’t cry. Εριξα όμως και μια ματια τις προαλλες στο Estranged και μου φανηκε καλο. Ξεκινησα λοιπον σημερα να το μελεταω. Παρεπιπτόντως προκειται για φοβερο σολο. Συναισθηματικοτατο.:slight_smile:

paradiddles ατελειωτα… single paradiddle (r,l,r,r,l,r,l,l ολα 16α), inverted (r,l,l,r,l,r,r,l ολα 16α) και inwards (r,r,l,r,l,l,r,l ολα 16α) ουσιαστικα η διαφορα ειναι στο που βρισκεται το διπλο…πολυ ψωμι!!! :stuck_out_tongue:

Eπισης μελεταω ενα ΘΕΜΑ-ΠΑΛΟΥΚΙ που ειναι πολυρυθμια 4/4 με 15/16… στα ποδια το θεμα ειναι 7/16(oι 2 πρωτοι τονισμοι) + 5/16(και οι 2 τονισμοι) + 3/16(ο ενας τονισμος) = 15/16 και πανω στα χερια κραταω τονισμενα 8α με το ταμπουρο κλασσικα στο 1 και στο 3!

Mαζι με ολα τα αλλα μελεταω και κομματια για το γκρουπ! μαζι και τις ασκησεις που εχω βγαλει και τις ανεξαρτησιες!

Η ασκηση που μελεταω αυτην την στιγμη ειναι groupings 5ηχων…συγκεκριμενα μελεταω να τονιζω τα 5ηχα ανα 3…το οποιο ειναι πολυ δυσκολο αλλα αρχιζει σιγα σιγα να καθετε και οταν το εχω καλα θα το βαλω σε ρυθμο για να τους πεταξω ολους εκτος χρονου!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

οχι εμενα…γιατι θα το κανω εξασκηση!!! 8) 8)

εγω σου λεω οτι θα φυγεις 1000% ξερεις τι ειναι απο εκει που παιζεις τουπα τουτουπα να χωσεις 5ηχα ανα 3; μετα θα χωσω και ανα 4 και ανα 6 που τα εχω μελετησει και τα εχω ηδη καλα…και μετα θα με κυνηγανε οι του γκρουπ για να με σκοτωσουν! :stuck_out_tongue: :lol:

Παιδια,μηπως εχει κανεις το τραγουδι Hollow Heart των Kalmah σε tabs η κατι?