Τι μελετατε αυτον τον καιρο;

πλακα πλακα αυτο το 5ηχα ανα 3 μου ειναι δισκολο…

ειναι αρκετα δυσκολο οντως! προσπαθησε να κρατας το τεταρτο στο αριστερο ποδι σου, εκει δυσκολευουν κι αλλο τα πραγματα! Δοκιμασε και ανα 4 και ανα 6…επισης και ανα 7 κατα που δεν εχω δοκιμασει ακομα αλλα θα ειναι δυσκολο! Το πιο γαματο ειναι οτι αυτα τα εχω βαλει και σε beat και ακουγονται θεοπαλαβα! Ενα θεμα 7/8 με πενταηχα που μου βγηκε δεν καταλαβαινεις τπτ! Ουτε εγω που το εβγαλα :stuck_out_tongue:

κατ’αρχας αυτα που υποχρεωνομαι να μελετησω(γουσταρω ομως, εχω κανει καλο δεξι χερι) ειναι τα concert studies σε διασκευες του γνωστου μπουντουνη και τις προαλλες αρχισα και τις πεντατονικες σε blues και jazz που εχει βελτιωσει κατα πολυ την τεχνικη των δαχτυλων μου… (το ανοιγμα τους ειναι φοβερο, με βοηθαει και στην πληκτρολογηση:p )

Περαν τουτου θα κανουμε μια μικρη συναυλιουλα εδω περα με κατι παιδια απο το ωδειο σε μπασσο, κιθαρα και ντραμς, οποτε ταυτοχρονα πρεπει να μαθω να τραγουδαω το Πουλα Με απο πυξ λαξ, Ποιος εχει λογο στην αγαπη και λοιπα τετοια…

τα rudiments και γενικα διαφορες φρασεις με το 1 να βρισκεται στο αριστερο χερι…ειναι παρα πολυ δυσκολο να ξεκινας τις φρασεις με το αδυναμο χερι…!!! Βοηθαει πολυ στο να μπορεις να σκας οπου να’ναι και να παιζεις πολυ πιο ελευθερα χωρις να περιοριζεσαι απο το αριστερο…επισης βοηθαει και στο ηχοχρωμα του αδυναμου χεριου!

Μελεταω επισης μια φραση που ειναι 6/8 στα ποδια και απο πανω στα χερια 4/4! Το δυσκολο με αυτην την φραση ειναι οτι στην αρχη μπλεκω 16α με 32α και στη μεση της φρασης βγαινει το 1 στο αριστερο! Εχεις ομως πλεον αρχισει να καθετε καλα! :stuck_out_tongue:

Μελεταω το table of time στα ποδια, και συγκεκριμενα τις αξιες…4α, 8α, 3ηχα, 16α, 5ηχα, 6ηχα, 32α! Μαζι μελεταω και τα rudiments, επισης στα ποδια…τα διπλα με heel-toe!

Τελος προσπαθησα να βγαλω τα 3 βασικα rudiments (μονα, διπλα, paradiddle) σε 6ηχα (και μου βγηκαν ευκολα, περιεργως), οποτε μελεταω και αυτα πλεον…:stuck_out_tongue:

Βελτιωνω το slapin’ μου, συνεχιζω αργουτσικα θα λεγα τα blues (αλλα ικανοποιητηκα). Και για την παρτυ του μπαντ φρεσκαρα τον βασιλια της σκονης (πανευκολο, ολο ογδοα εκτος απο ενα σχημα οπου εχει και μια παυση ογδοου) και το go with the flow των qotsa. Παρολο που ειναι ευκολο, ειχε 2 μετρα που ηθελαν λιγη παραπανω προσοχη γιατι αλλαζουν πολυ γρηγορα θεσεις τα χερια (παραμενουμε στα ογδοα) και αν χαθει ο ρυθμος, χανεται ολο και φαινεται εντονα. Γενικα εχει πολυ ωραιες θεσεις.
[Επισης εβγαλα στο αρμονιο το θεμα του βιολιου απο το sarajevo των kultur shock. Ομορφο και γρηγορο.]

Μελεταω το crosshand pattern του Buddy Rich με το δεξι χερι πανω απο το αριστερο οταν ειναι να πας αριστερα στο κιτ και το αριστερο χερι πανω απο το δεξι οταν ειναι να πας δεξια! :stuck_out_tongue:

Σημερα μαζι με το crosshand που ανεφερα απο πανω μελεταω και το Songo beat!!! Ειναι ΓΑΜ…Ι μιλαμε!

Μονα, Διπλα και single, inverted, inwards paradiddle σε 6ηχα…πολυ καλη φαση!

Ξεκιναω να δουλευω καποιες τεχνικες tapping. Ειναι ομως πολυ αρχη ακομα:-s

αρχισες να μελετας σοβαρους drummer! καιρος ηταν!

ον τοπκ
ενα jazz κοματι σε Joe Pass style που με εχει σκισει!

Για σήμερα το μενού περιλαμβάνει string skipping αρπισμούς σε όλη την ταστιέρα σε ιωνικό/μιξολύδιο τρόπο, ξεπερνώντας 1 ή 2 χορδές (άουτς? ακούω τα κόκκαλα μου να κινούνται εδώ), λεγκάτο και χωρίς. Αν ζω μετά από αυτά περνάω σε two handed tapping…έχε γειά κόσμε! :lol:

ω θεε. Τουλαχιστον μπορεις να αποσυρεις τα λεγκατα:-s ποτε μου δεν τα συμπαθουσα, ειδικα οταν μεσολαβουν 2-3 ταστα και πρεπει να κανεις με το 4ο δαχτυλο… βασανο σκετο:?

:lol: Στην κιθάρα είναι πανεύκολο… στο μπάσο να δείτε την γλύκα… κάλλοι ftw :stuck_out_tongue:

On topic: Την κομματάρα Around The World (εύκολο είναι, απέχω 5 bpm απ’την επιθυμητή ταχύτητα)

Ούτε εγώ τα συμπαθούσα όταν πρωτοασχολήθηκα. Ειδικά στην κλασσική, εκεί ήταν pain in the ass. Στην ηλεκτρική απλά παραείναι εύκολο, και μπορείς να κάνεις και πολλές ποζεριές. :stuck_out_tongue: Τώρα τα χρησιμοποιώ πολύ.

To Californication…

Ξεκινησα να μελεταω το To rid the disease απο Opeth.:-s

ρε πρεπει να καταλαβετε οτι η δυσκολια της κλασσικης δεν συνανταται ουτε κατα το ημισυ στην ηλεκτρικη. Τα ταστα ειναι τοσο μικρα, τα λεγκατα εκει σιγουρα προσφερονται για ποζεριες:p

Στην κλασσικη δεν ειναι μονο pain in the ass, κυριως pain στα δαχτυλα ειναι… μετα απο ασκησεις με λεγκατα(ειδικα οταν χρησιμοποιω το τεταρτο… ΥΠΕΡαδυναμο δαχτυλο) κανουν κλακ κλακ τα κοκαλα του χεριου για ωρες:p

(Μπασσο δεν θελω να το σκεφτομαι… υπερδιπλα ταστα, υπερδιπλος πονος :/)

Βασικά πάντα μπορείτε να κάνετε ασκήσεις ενδυνάμωσης των δαχτύλων, θα δείτε μεγάλη διαφορά μετά… πχ απλά να πιέζετε την χορδή προς το αντίστοιχο τάστο με 1 δάχτυλο (σαν να κάνετε tapping δηλαδή) γρήγορα και πολλές φορές επί 1 λεπτό… κάντε το με κάθε δάχτυλο εναλλάξ (πονάει με το μικρό μετά από λίγο ε; :smiley: ).

:lol: tapping με το τεταρτο κανω, μπας και δυναμωσει το καταραμενο. Στις 6-7 φορες κουραζεται ομως:p καλα για το τεταρτο στο δεξι χερι δεν το συζητω, απλα δεν υπαρχει…

Το Gutter-Ballet,κι όταν λέμε αυτόν τον καιρό εννοούμε κάτι μηνάκια… Πού θα πάει θα γίνω εξαιρετική πληκτρού…