Κιθαρα με τρεμολο η οχι?

καποιος φιλος ειπε:
“κιθαρα χωρις τρεμολο ειναι σαν γυναικα χωρις βυζια” :stuck_out_tongue:
εσας εχει η κιθαρα σας τρεμολο? κ αν ναι τι ?

vintage

two ponit

floyd rose

bigsby

Vibrola


Jazzmaster style

λοιπον εμενα δυο κιθαρες μου εχουν το Vintage
αλλα θα θελα πολυ στην μια να βαλω Bigsby!
απισης θα θελα κ ενα two point με roller nut για jeffbeckies!:stuck_out_tongue:

εμενα με πιανει τρεμολο οταν ακουω κιθαρες…αυτο μετραει;:-k :wink:

ρε μανια να πεταγεσε σαν τσουτσου!
στα δραμσ δεν εχει τρεμολο αλλα σε κοβω να χρειαζεσε εκεινες τις σουστες κ τις βιδες…:stuck_out_tongue:

χμ…εγω εχω μια φθηνη ibanez…(rg 370dx)…
και εχει τρεμολο(αρα αν ηταν γκομενα θα ειχε βυζια:lol: :lol: )…(αλλο που δεν ειμαι σε θεση να το χρησιμοποιησω:( :frowning: ,αρα ουτε τα βυζια θα μπορουσα να πιασω:lol: :lol: :lol: )

μοιαζουμε πολυ εμεις οι δυο…πεταγομαστε και οι δυο σαν τσουτσουδες εκει που δεν πρεπει…:stuck_out_tongue:

Θα βαλω κι εγω τρεμολο στα ντραμς…:stuck_out_tongue:

Τι χαλιεσαι…ολοι εχουμε αποψη…ο Zakk Wylde ας πουμε δεν εχει…γιατι πολυ απλα οπως εχει δηλωσει δεν ξερει να το χρησιμοποιει…:wink:

παντως θα ειναι ωραιο συστημα να το εφαρμοσω στα τυμπανα!
:!:

κοιτα, ο Zakk αν και χωρις τρεμολο μαλλον δεν εχει προβλημα με τα βυζια της γυναικας του η οποιας αλλης(ειναι πολλες) ,οποτε μαλλον η θεωρια αυτη οπως καταλαβαινεις δεν πολυστεκει :stuck_out_tongue:

Χωρις.Εμαθα να παιζω σε LesPaul(αν και μουφα epiphone)kαι εχω συνηθησει να παι σε κιθαρες με ψηλο καβαλαρη και χωρις τρεμολο.Γενικα οι κιθαρες με χαμηλο καβαλαρη και τρεμολο δεν με βολευουν αλλα ειδικα σε κιθαρες με Floyd Rose δεν μπορω να παιξω με τπτ γιατι παταω πανω στον καβαλαρη και ανεβαζω το pitch :stuck_out_tongue:

Δεν ξέρω τα ονόματα, αλλά απ’ ό,τι βλέπω από τις φωτογραφίες μου η κιθάρα μου έχει floyd rose.

Floyd?? Πολύ υπερτιμημένο το τρέμολο μου

Απορία άσχετου: Τρέμολο και Floyd Rose είναι το ίδιο:-s

Eιναι ενα ειδος τρεμολου το Floyd Rose.Στην αρχη ο Bluezlick ποσταρε,και μαλιστα με φοτος ολα τα ειδη τρεμολο που υπαρχουν.

Ποια θεωρούνται τα πιο καλά;

να και το δικο μου τρεμολο
Edge III

αυτο που σε βολευει!
τωρα σε καθε τυπο υπαρχουν διαφορες μαρκες!

Εμένα πάντως το floyd rose με βολεύει γιατί πολλές φορές αντί να χρησιμποιώ το ματσούκι σπρόχνω τη βάση με την παλάμη και είναι πιο εφετζίδικο :lol: :lol: :lol:

Όπως δεν νοείται καλό hard ή heavy κομμάτι χωρίς solo, έτσι δεν νοείται και καλό solo χωρίς χρήση tremolo! 8)

O θεός Floyd Rose των Q5 είναι υπεύθυνος για το tremolo που φέρει το όνομά του και προφανώς αυτού του είδους τα tremolos προτιμώ! :smiley:

Εδώ μια διασκευή σε κομματάρα των Q5 που στη μέση του υπάρχει ένα υπερθεϊκό solo με ακατάπαυστη χρήση tremολο! (01:36 - 02:10)
Οι δικοί μας InnerWish κάνουν τη διασκευή και ο Floyd μπορεί να είναι υπερήφανος και για το solo που έγραψε και για τα παιδιά που τον τιμάνε με αυτόν τον τρόπο!

[SIZE=“1”]Και η δικιά μου κιθάρα, μια Ibanez RG270, έχει Floyd Rose tremolo για πολλά ποζεριλίκια! :stuck_out_tongue: :lol: [/SIZE]

Όποτε τύχει και ασχοληθώ μαζί της… :-s

Επ εδω ειναι η φαση που πεταγεται ο Slash και λεει…“ρε συ Δημητρη εμενα με ξεχνας τοσο ευκολα???”.:stuck_out_tongue:

Ον τοπικ:Κι εγω εμαθα σε Les Paul,οποτε δεν με βολευει καθολου.Αλλα εχει γουστο οταν παιζω καμια κιθαρα με τρεμολο γιατι παρασερνομαι και κανω μονο ποζεριλικια χωρις τελικα να παιζω σολο.Ειδικα η Ibanez του Vai ειναι για επικη καταχρηση-βιασμο του whammy bar…

Xαχα! Ο Slash αποτελεί εξαίρεση σε πολλά! 8)

A ναι από κει βγαίνει! Κι έλεγα τι μου θυμίζει το όνομα…

Steel the light, δισκάρα!

εμενα δυστυχώς έχει, και είναι πραγματικά σκέτος πόνος στα κουρδίσματα… :?

Γι’ αυτό πήρα μια Fender Squire 130 euros εχθές.Έχω ήδη μια Epiphone οπότε λογικά θα μάθω να βολεύομαι και σε τύπου strat.Πάντως η Fender έχει πολύ στυλάκι σαν κιθάρα.Με πωρώνει κι έχει πολύ γλυκό παίξιμο και ήχο.Καληνύχτα.#-o :stuck_out_tongue: