Κιθαρα με τρεμολο η οχι?

Φυσκια με τρεμολο αν και μπορει να γινει με το χερι αλλα ετσι ειναι καλυτερος ο ηχος για μενα βεβαια εξαρταται και την περιπτωση

Με τρέμολο8)

σιγουρα βιμπρατο μπορεις να κανεις κ με το χερι αλλα ρε σ αυτα που κανoyn beck,hendrix,vai k…
με χερι δεν γινετε με τπτ!

Aν κατάλαβα καλά από τις φωτογραφίες μου η κιθάρα μου έχει τρέμολο Vintage:p
Πάντως δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ…

Τα τρεμολο ειναι πολυ ωραια,αν ξες να τα χρησιμοποιεις σωστα βεβαια και οχι να κανεις τυχαια ουαουαου…

Εμπασει περιπτωση,εγω εχω ενα και το βαζω που και που στη κιθαρα αμα εχω κεφια.

Εγω γουσταρω να εχει τρεμολο η κιθαρα για να γινετε σαματας (βλ. Hendrix , Blackmore). Απο κει και περα ως μπασσιστας θα γουσταρα να ειχα ενα μπασσο με τρεμολο ! :smiley:

Εμένα μου αρέσει το (τρέμολο) στην κιθάρα και ιδιαίτερα στο heavy metal.Αφού το χρεισιμοποιώ και εγώ η ίδια όταν παίζω heavy metal και rock.Και ναι το ομολογώ χρεισιμοποίησα το (τρέμολο) και όταν έπαιζα το smoke on the water των Deep Purple!!!:-s

sorry Φιλε σε ξεχασα!:stuck_out_tongue:

Σε συγχωρω για την photo που ποσταρες !
Σπορα ! 8) 8)

ΥΕΑΗ! Floyd rose \m/

two ponit

η ερωτηση του τοπικ ειναι περιεργη… ενα κομματι θελει τρεμολο, ενα αλλο οχι. Μπορεις επισης να χωνεις τρεμολα οπου γουσταρεις χωρις να το παραγ@μας ομως, ή μπορεις να παιζεις και χωρις καθολου τρεμολο. Ας πουμε εκει που εχω λιωσει απο την πωρωση πανω στην κιθαρα μου μπορει να γουσταρω να χωσω κανα ουαουαουαουαουα, αλλες παλι οχι. Κεφια ειναι αυτα:p

Πως κουρδιζεται η κιθαρα με floyd rose;

Όπως όλες οι άλλες, απλά σου παίρνει 2-3 λεπτά παραπάνω, γιατί πρέπει να την ανοίξεις από κάτω!~!

από κάτω;

γιεπ!

στη δικια μου, τουλαχιστον, πρεπει να την ανοιξω, να βγαλω τον καβαλαρη και κατι ελατηρια μετα να περασω τις χορδες απο κατω, μετα να τα ξαναβαλω ολα στη θεση τους και μετα να τις περασω κανονικα οπως και στις αλλες κιθαρες!

Βασικά το παλληκάρι ρώτησε για κούρδισμα μόνο νομίζω, ενώ εσύ απάντησες και για αλλαγή χορδών. :wink:

Τι εννοείς “να την ανοίξω, να βγαλω τον καβαλαρη και κάτι ελατήρια”;

Σέ κιθάρα με Floyd αρκεί να ανοίξεις με ένα Allen τις βίδες που σφίγγουν την υποδοχή της χορδής στο Floyd (βρίσκονται κάτω από τα fine-tuners), να βάλεις εκεί την άκρη μίας χορδής (αφού θα έχεις κόψει την “μπίλια”) και μετά να περάσεεις την άλλη άκρη στο κλειδί και να την σφίξεις όπως θα έκανες σε οποιαδήποτε άλλη κιθάρα…

Πουθενά σε αυτή τη διαδικασία δεν εμπλέκονται τα ελατήρια. Με τα ελατήρια θα έπρεπε να ασχοληθείς μόνο αν άλλαζες διαμέτρημα χορδών για να έρθει το Floyd στα ίσια του.

Ναι, ομως για να βαλω τις χορδες, πρεπει να βγει ο καβαλαρης(γιατι πρεπει να περαστουν οι χορδες απο κατω εχει κολπο δηλαδη), που με τη σειρα του-για να βγει-πρεπει να βγαλω και τα ελατηρια που τον βαστανε.

Ενιγουει, εχει κατι κλειδια στον καβαλαρη και απο εκει κουρδιζεται γιατι απο πανω ειναι λοκαρισμενο.

:-k
Συνεχίζει να μου φαίνεται παράξενο αυτό που γράφεις…
Έχουν περάσει από τα χέρια μου κιθάρες με κάθε τύπου floating tremolo: Floyd Rose, Kahler, Lo-Pro Edge, και δεν θυμάμαι σε καμμία να πρέπει να γίνει όλη η διαδικασία που περιγράφεις…
Δηλαδή αν σου σπάσει μία χορδή στη διάρκεια πρόβας/συναυλίας θα πρέπει να βγάλεις ελατήρια ενώ οι άλλοι περιμένουν;:: 8O
Aν δεν σου κάνει πολύ κόπο βγάλε το τρέμολο σου μία φωτογραφία και πόσταρε τη…

αυτα τα kahler ειναι πολυ οτι νανε! :lol: