Κιθαρα με τρεμολο η οχι?

κατα τη γνωμη μου,καλο κ βολικο ειναι να εχει τρεμολο η κιθαρα αλλα οχι floyd rose…μακρια παιδια,ειναι μπελας κ φασαρια!!!

Η squier μου (made in china :lol: ) εχει μουφα vintage και η Jackson μου floyd rose

Βασικά αυτό είναι λίγο δύσκολο, επειδή ούτε κάμερα έχω, ούτε πισί με ίντερνετ για να μπορέσω να σου δείξω την κιθάραμ. το μόνο που βρήκα στο ίντερνετ είναι η κάτω φωτό, που έχει τον ίδιο καβαλάρη με τη δικιά μου, δε βρήκα άλλη φωτό που δείχνει το καβαλάρη απο κάτω.

απότι βλέπεις, έχει κατι αλλενόβιδες που πρέπει να βγουν , και επίσης έχει κάτι άλλες αλλενόβιδες που βαστούν τα τετραγωνάκια που είναι κάτω απτις χορδές. ε για να στηριχτούν κυρίως η μι καντινι και η σι πρέπει να βγάλεις το καβάλαρη για τις σταθεροποιήσεις γιατί αλλιώς είναι πολύ δύσκολο επειδή είναι πολύ λεπτές και έχει λίγο χώρο από κάτω για να μπορέσεις να τις βάλεις έτσι ώστε να μη βγαίνουν, αλλιώς άμα πας να τις βάλεις στο έτσι δε θα είναι τόσο σταθερές και αυτα τα τετραγωνάκια δε θα μπορέσουν να τις βαστάξουν. στις άλλες χορδές που είναι ποιο χοντρές μπορείς να τις βάλεις και χωρίς να βγάλεις τον καβαλάρη, αλλά όπως σου είπα οι δυο πρώτες είναι πολύ ζόρικο να τις βάλεις. γιαυτό όταν αλλάζω χορδές βγάζω και τον καβαλάρη μαζί, για να σταθεροποιούνται κυριλέ, συν ότι τον καθαρίζω γιατί μαζεύονται σκόνες και βρωμιές.

Επίσης, να μια άλλη φωτό που την είδα απο ποστ του μπλουζλικ (για να το δεις και πλαγίως)

Ορίστε μια κθάρα με τρέμολο… http://www.thomann.de/gb/gibson_lp_custom57_vos_eb_3pu_bigsby.htm?partner_id=25293

Όχι σε τρέμολο Floyd Rose, τουλάχιστον για αρχάριους, κ μιλάω εκ πείρας ως αρχάριος…#-o Μέχρι να μάθεις να την κουρδίζεις, να ισοροπείς γέφυρα με τα ελατήρια από πίσω κλπ. έχεις χάσει ένα δύωρο τουλ. (κ στην αρχή πολύ παραπάνω). Ακόμα χειρότερα άμα θες να αλλάξεις μέγεθος (διάμετρο) χορδών

Άσε που τελευταία (μάλλον λόγω Carnation) έχω δυναμώσει κ μόλις κατάφερα στη μελέτη να βγάλω, ή καλύτερα να ξεριζώσω τη Ε καντίνι από το π@-αρακ στη γέφυραι σε ενα bend (είναι η 2η φορά που το παθαίνω σε 1 μήνα). Φαντάσου να το πάθω στις εξετάσεις 8O :? :lol:

Έχει βάλει κανείς από εσάς Bisby στην κιθάρα του? Εντυπώσεις, σκέψεις, σχόλια παρακαλώ

δεν εχω βαλει εγω αλλα εχω παιξει!
να μην περιμενεις μεγαλα dive στυλ floyd η τρεμολο στρατο στυλ)
το χρησιμοποιησεις πιο πολυ για VIbrato!
πρεπει αν το συνηθησει το χερι σου(δλδ ποσο δθνατα κ αποτομα θα το παιζεις) γιατι στην αρχη θα σου ξεκουρδιζεται ευκολα η κιθαρα!
ειναι λιγο παιδεμα στο να αλλαζεις χορδες
σε τι κιθαρα θελεις να το βαλεις?

Έχω μια ibanez AR (με ένα μαγνήτη Gibson και ένα Seymour Duncan) και σκεφτόμουν να της κάνω καμιά μόντα γιατί με ψήνει πολύ το τρέμολο. Βέβαια από την άλλη θα ήθελα να έχω και τρέμολο που να μπορώ να το "σχίσω " λίγο αλλά και να μη μου ξεκουρδίζεται η κιθάρα. Δηλαδή και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο 8)

Κατά τη γνώμη μου, το floyd rose είναι το καλύτερο γι’αυτή τη δουλειά. :smiley:

Ναι αλλά μου τη σπάει το floyd rose. Δεν την παλεύω καθόλου με αυτό.

Καλή φωτό. Bλέπεις τους έξι μικρούς μεταλλικούς κύλινδρους (δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα) που βρίσκονται στο πίσω-πίσω μέρος του Floyd - ένας για κάθε χορδή (στην αντίθετη κατέύθυνση από τις χορδές). Ανοίγοντας κάθε έναν από αυτούς με ένα Allen, το Floyd ελευθερώνει την αντίστοιχη χορδή.

1 κιθαρα με vintage
1 κιθαρα με floyd rose
και μια LP style 8)

Η μια εχει two-point και η αλλη floyd… Παντος καλο-χρησο το floyd, αλλα πολυ σπαστικο ωρες-ωρες…

Tremolo einai must an 8eleis na paizeis pio metal kommatia… einai ontws pl xrisimo… pistevw pws kltr na evazes floyd rose para bigsby… ta bigsby s pianoun olh tn ki8ara… gia mena pantws to tremolo einai sigoura ena paaara pl shmantiko kommati…

ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!

[QUOTE=Scorpionste;372333]Tremolo einai must an 8eleis na paizeis pio metal kommatia… QUOTE]

Ο Zakk Wylde και ο Iommi δεν έχουν τρέμολα στις κιθάρες τους αλλά σίγουρα πάιζουν metal, έτσι δεν είναι; :wink:

ΥΓ: Γράφε Ελληνικά, τα γκρήκλις κουράζουν.

Χωρίς βέβαια!

Σε μια κιθαρα που δεν εχει τρεμολο μπορω να βαλω…???

ποια κιθαρα ειναι?
ολα γινονται σε κιθαρα αρκει να βρεις εναν καλο μαστορα

Paul Stanley 80 K λεγεται
http://www.google.gr/imgres?q=paul+stanley+80+k+guitar&um=1&hl=el&biw=1362&bih=776&tbm=isch&tbnid=MTFWAd7KLz2XxM:&imgrefurl=http://www.kissarmyaustralia.com/forums/viewtopic.php%3Ff%3D15%26t%3D3413&docid=poSgSBZ709PCZM&w=800&h=288&ei=3A1STvqpMqmP4gThsJ3LBQ&zoom=1&iact=hc&vpx=576&vpy=123&dur=1586&hovh=133&hovw=374&tx=166&ty=56&page=1&tbnh=77&tbnw=216&start=0&ndsp=29&ved=1t:429,r:3,s:0