Κιθαρα με τρεμολο η οχι?

δε τα συμπαθω τα τρεμολα :stuck_out_tongue: επισης εχω ακουσει οτι ξεκουρδιζουν ευκολα, θελουν αρκετα σερβις οι κιθαρες… γιαυτο και προτειμω χωρις :slight_smile:

ψεματα ειναι ολα!

με τρέμολο ρέ!!!
Τι χωρίς :frowning:

μεν ενα σωστο σεταρισμα και με “σωστο” παιξιμο το τρεμολο δεν ξεκουρδιζει ποτε! :wink:

η αληθεια ειναι οτι σε αρκετα μοντελα που εχουν floyd rose το οποιο ειναι αρκετα ευαισθητο παρουσιαζεται ενα μικρο ξεκουρδισμα(ενα ημιτονιο κι οχι σ ολες τις χορδες) μετα απο αρκετα εκτεταμενη χρηση του tremolo (να του χεις βγαλει τον αδοξαστο κοινως!). αλλα οπως λεει κι ο φιλος απο πανω σε μια μια καλα σεταρισμενη κιθαρα (sustain,αρμονικες κλπ) ευκολα ξανακουρδιζεται.

Bigsby for ever! :slight_smile:

ενα wilkinson με lock κλειδια , ειναι πολυ πιο ευκολο στην χρηση (δεν εχεις τα αλενακια βιδωνε -ξεβιδωνε) απο το floyd , και στην χρηση ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα οτι 'ταρζανιες ’ κανεις με το ενα κανεις και με το αλλο .

To κύριο θέμα στις κιθάρες με floyd είναι πως αν σηκώσεις μία χορδή (π.χ. 3η) και παράλληλα παίξεις και μία νότα στην αμέσως ψηλότερη χορδή (2η στο παράδειγμα) χωρίς να την σηκώνεις (oblique bend) φαλτσάρει… :frowning:

Από το bigsby μέχρι και τη φάτσα του Jimi, κoύκλα είναι Σάκη! 8)
Μένει κουρδισμένη όμως ή σε παιδεύει; :-s
Δεν είχα ποτέ κιθάρα με bigsby αλλά έχω ακούσει περίεργες ιστορίες…

thanks! :smiley:

οταν εχει γινει σωστο set up δηλαδη καλη ρυθμιση και πολυ καλα κομενο Nut τοτε ειναι ολα μια χαρα αλλα οπως και ολα τα τρεμολα θελουν το χρονο τους για να τα “μαθεις”

Διπλωματική απάντηση! :lol::lol:

bigsby…
και εγώ δεν έχω παίξει ποτέ με κιθάρα με τέτοιο τρέμολο.Θα πρέπει να βολεύει αρκετά στο χέρι,έτσι δεν είναι;

μα ετσι ειναι! :smiley:

ολα καλα ευκολα ειναι αρκει να μας βολευουν!
και για να πουμε την αληθεια το bigsby πρωτα απο ειναι αλητεια και εμφανιση!

:thumbup:

και μια που λεμε αλητεια…

συνδιασμος που σκοτωνει!

telecaster με jazzmaster tremolo…

Δική σου και αυτή; :-s

δυστηχος οχι… :(:stuck_out_tongue:

ξεθαβω λογω ωραιου περιεχομενου

εγω εμαθα να παιζω με τρεμολο.Πιστευω επεκτεινει τα ορια της εκφρασης στο σολο το τρεμολο

πως θα κανεις την κιθαρα να κλαψει τοσο που σε λιγο θα νομιζεις οτι θα αρχιζει να δακρυζει?

πως θα βγαλεις ψυχεδελεια,πως θα βγαλεις παραξενους ηχους?

γενικα το τρεμολο μετραει παρα πολυ,σε πορωνει αν ξερεις να το χρησιμοποιεις.

+1 με το φίλο DonConstantino

αρκεί να έχει και lock system γιατί θα ξεκουρδίζεται συχνά εάν όχι (αλλά έχω την εντύπωση ότι όσες κιθάρες έχουν τρέμολο έχουν όλες και lock system… κάνω λάθος? ) :-k