Λακης: η "Φωνη"του Λαου. Ποια η γνωμη σας?

Με αφορμη στιχομυθια σε αλλο τοπικ,ας πουμε εδω τη γνωμη μας,για μια τηλεοπτικη περσονα που αν μη τι αλλο φετος αποτελει κεντρικο προσωπο της επικαιροτητας και τα λεγομενα του εκφραζουν τις σκεψεις μεγαλης μεριδας συμπολιτων μας.

Πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχει και μια “ενδιαμεση” επιλογη…

Eνταξει ειναι ενα ειδος ενημερωσης κι αυτος αλλα μας τα μασαει ας το πω. Απο την μια θα σου μιλησει για τα πολιτικοκοινωνικα θεματα και απο την αλλη κανει διασημους τον καθε καημενο (βλ. Ρουλα) που δεν θα τους ξεραμε αλλιως. Και επικεντρωνομαστε εκει κυριως. Για μενα επισης ενα ατομο που θελει να πιστευει οτι κρινει απο την σκοπια του λαου και του μεσου Ελληνα θα πρεπει να ειναι κομματικα ουδετερο ιφ γιου νοου γουατ αι μιν.

Ρε παιδια, δεν περιμενουμε απο τον Λαζοπουλο να σηκωσει κανα λαβαρο της επαναστασης ουτε να αφυπνισει συνειδησεις. Αλλα και μονο οτι σε μια εκπομπη με τοση θεαματικοτητα ακουγονται πραγματα που ειναι αδιανοητο να ακουστουν αλλου, ειναι κατι θετικο.

Εντιτ: Α, και η σατιρα που κανει βγαζει γελιο…

Συμφωνώ αλλά ακούγονται μόνο αυτά που θέλει αυτός να ακουστούν. :wink:

Απλά κάνει σάτιρα ο άνθρωπος κ είναι καλός σ’ αυτό που κάνει. Τον βλέπεις/ακούς, γελάς, τέλος. Δε χρειάζεται ούτε να τον θεοποιούμε ούτε να του προσδίδουμε ρόλους που δεν του ανήκουν. Δεν είναι και το καλύτερο παιδί στην πιάτσα κι αυτός… :wink:

Φωνή λαου,οργη Θεου…αυτός ειναι ο Λακης με τα ψηλα ρεβερ…:!:

Λογικο.

Αφενος, ειναι δικη του η εκπομπη.
Αφετερου, ολα τα υπολοιπα μπορεις να τα ακουσεις σε οποιαδηποτε αλλη εκπομπη.

Έχει ταλέντο…το οποίο με αφήνει αδιάφορο.
Τον αντιπαθώ γιατί - δολίως - δεν έχει πάει φαντάρος.

Σοβαρα τωρα …αν και θεωρω οτι η σατυρα δεν εχει ορια και σ αυτο ειναι καλος,εκει που με στελνει για τακουνια ειναι που σταματαει τη σατυρα και με το πιο ηθικοπλαστικό ύφος που διαθετει και ενα διαρκες μηδιαμα, σηκωνει το δαχτυλο και ρίχνει ευθύνες στα πάντα και στους πάντες,ξεχνώντας οτι ο πρωτος αναμαρτητος θα επρεπε να ρίξει πρώτος τον λίθο και όπως και να το κάνουμε δεν ειναι αυτος…ο λιγοτερο διαπλεκόμανος(μη γελιομαστε)…Οταν επιλέγεις την ψυχαγωγία κανε την κριτική σου απο το βάθρο αυτο κα ασε την αφύπνιση του Εθνους σε άλλους…

Ψιτ… Respect στο Λάκη με τα Ψηλά Ρεβέρ έτσι; Καμία σχέση Λάκης με Λάκη… Μη σφαχτούμε τώρα… :smiley:

Συμφωνω με το ποστ το κρισπ, αλλα οπως λεει και ο nihilist λεει οσα θελει να πει και οχι τα παντα.
Ψηφισα την 1η επιλογη, οχι τοσο γιατι συμφωνω απολυτως με την προταση, αλλα γιατι σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με την 2η :wink:

Κι εγώ ψήφισα την πρώτη επιλογή ακριβώς με την ίδια λογική με τον Bacillus που με κάλυψε 100 % :wink:

Μου άρεσε πολύ κάποτε (ναι τότε επι Μήτσων), νομίζω οτι κάνει(/μπορεί να κανει) πετυχημένη σάτιρα και γενικά τον θεωρώ ευφυή άνθρωπο, με χιούμορ. Όμως στη “σημερινή του εκδοχή”, κάτι δεν μ’ αρέσει. Σα να επαναλαμβάνεται πολύ κάποιες φορές… σαν όντως να πέφτει στην γνωστή παγίδα της AGB κάποιες… σα να γίνεται πολύ “εμεις vs αυτοι”…

It’s all about money dear…8)

Φέτος έχω δει πολύ λίγο, πέρισυ είχα δει περισσότερο.
Είμαι κάπου στη μέση σε αυτό το θέμα. Ούτε είναι ο άνθρωπος του λαού (είναι αστείο κάτι τέτοιο), αλλά ούτε είναι ξεπουλημένος (και να είναι δε θα χάσω τον ύπνο μου). Στη χώρα της σιωπής, καλό είναι να ακούγεται μια φωνή και ας είναι και παράφωνη.

μεταξύ μας πάντως… Έχει βάλει και ο Λάκης το χεράκι του για τα ποσοστά του ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ. …

Αυτό ακριβώς. Αυτό με εντυπωσίασε σε συνδυασμό με το γέλιο που βγάζει και με την προσωπικότητα του Λάκη που είναι ικανός να γεμίσει μια ολόκληρη εκπομπή μόνος του όσο κανείς.

Και τι πάει να πει ο αναμάρτητός πρώτος τον λίθο? Ωραία κανείς δεν είναι αναμάρτητος, κανείς να μην κάνει κριτική? No way!

Δεν τον έχω παρακολουθήσει συστηματικά, αλλά αυτά που λέει επαναλαμβάνω είναι αδιανόητο να ακουστούν πουθενά αλλού. Πράγματι με αυτήν την εκπομπή βλέπω ότι υπάρχει ελπίδα στην τηλεόραση, που την είχα ξεγραμμένη και full of trash.

Επίσης ισχύει αυτό που έλεγε το κείμενο που πόσταρε ο Χόκαμ. Ότι δλδ πάντα κατηγορεί τους άλλους κ δεν ρίχνει καμία ευθύνη στο λαό, σαν να του χαιδεύει το αυτί. Αλλά για μένα αυτό δεν αναιρεί τπτ.

Από αυτά που έχω δει, τάσομαι υπέρ του 100%

Είναι πολύ ταλαντούχος κι επομένως ικανός σε αυτό που κάνει, “βγάζει γέλιο” όπως λέει πετυχημένα η γελοία αυτή έκφραση. Τα κείμενά του είναι καλογραμμένα και χιουμοριστικά, αν τα γράφει μόνος του παίρνει +1 και από αυτό.

Κατά τα άλλα, οι απόψεις που ακούγονται από την εκπομπή του και γενικά αυτά που λέγονται, σε καμιά περίπτωση δε νομίζω ότι θα έπρεπε να τα θεωρεί κανείς αντιπολίτευση, πόσω μάλλον σοβαρή αντιπολιτευτική - αντισυμβατική γραμμή. Λέει πράγματα αυτονόητα, που θα έπρεπε να σκέφτεται ο μέσος Έλληνας αλλά δυστυχώς δεν το κάνει. Συνεπώς, με τη θεαματικότητα που έχει αποκτήσει τώρα, είναι πολύ καλό που υπάρχει η εκπομπή του, ειδικά στο κανάλι του Χατζηνικολάου και του Τράγκα, ειδικά σε ώρα που ευνοεί στο να παρακολουθηθεί από πολύ κόσμο. Είναι τραγικό ότι έγινε -έστω και εξ’ απαλών ονύχων- φορέας αφύπνισης ο Λαζόπουλος, αλλά τι να κάνουμε, από το να μην ακούγεται καμιά “διαφορετική” φωνή, που όπως είπα τα αυτονόητα λέει, καλύτερα έτσι.

Επί 10 Μικρών Μήτσων ήταν θεούλης…

Θα έπρεπε να υπάρχει κια μέση επιλογή.Εγω προσωπικά τον συμπαθω.Μου αρέσει η εκπομπή του…Εχει και ταλέντο είναι και αστείος και στοχεύει σωστά την κριτική του…Αλλά δεν είναι και ήρωας του λαού…Μην το παρακάνουμε.Αν περιμενουμε από μια εκπομπή να αφυπνήσει τον κόσμο είμαστε ίδη χαμένοι…

Η αλήθεια και εμένα μου την δίνει που κάποιες φορές το παίζει εκτός συστήματος και ασυμβίβαστος.Δεν πιστεύω ότι είναι ξεπουλημένος αλλά δεν θα εφτάνε εκεί που εφτάσε παίζοντας το Άσιμος…Πέρα από αυτό πάντως καλώς κάνει αυτό που κάνει…