Ποια ονόματα συγκροτημάτων σας αρέσουν?

Οπως υπαρχει το αντιθετο thread με τα πιο χαζα ονοματα, δεν ειδα οτι υπαρχει με τα πιο cool και ετσι αποφασισα να το δημιουργησω
γραψτε αυτα που σας αρεσουν και πως το διαλεξαν (αν γνωριζετε) ,απο που το πηραν ,ξερετε…
εννοειται σε ολα τα ειδη.
αρχιζω λοιπον με μερικα απο τα αγαπημενα μου ονοματα

Celtic Frost(δεν το ξερω αυτο…)

Dimmu Borgir(θα το ξερετε λογικα,πηραν το ονομα τους απο μια λιμνη στην Ισλανδια που προφαιρεται “Ντιμουμπορεγκιαρ” και συμφωνα με την παραδοση εκει ηταν η πυλη της κολασεως οπως πιστευαν οι ντοπιοι

Iron Maiden(ολοι ξερουμε το βασανιστηριο…θυμηθηκα εναν ξαδερφο μου που το συζητουσαμε μου ειπε "ε ο harris θα γαμησε καμια παρθενα και θα δυσκολευτηκε το προηγουμενο βραδυ,οποτε Iron Maiden…:lol: :lol: :lol:

At The Gates

Opeth(αλλαξαν το ονομα ενος μυθιστορηματος αν θυμαμαι καλα)

Iced Earth

My Dying Bride(εγω το βρισκω πολυ ωραιο,οσο και μακαμβριο βεβαια…ο Aaron ειχε πει σχολιαζοντας τις ηλιθιες φημες που κατηγορουσαν την μπαντα ως αντιφεμινιστες(κατι τετοιο),αντι του γαμου,ε μαλακιες… "η μουσικη μας ειναι θλιμμενη οσο και βαρια.υπαρχει πιο λυπητερο πραμα να πεθαινει η κοπελα που αγαπας την μερα του γαμου σου?"ενταξει λιγο ακυρο…)

Malevolent Creation (επισης δεν ξερω…)

αργοτερα θα προσθεσω αλλα

Blue Oyster Cult.(Ειναι απο ποιημα του Pearlman και περιγραφει μια ομαδα εξωγηινων που θελουν να καθοδηγησουν την ιστορια της γης.

Οσον αφορα τους Dimmu Borgir, ντίμου-μπόργκιρ, μαλλον προφερονται :wink:

Μalevolent Creation, ειναι μια φοβερη death metal μπαντα και το ονομα της που σημαινει “κακοβουλη δημιουργια”, ειναι ονομα παρεμφερες με αυτα που χρησιμοποιουν death metal μπαντες. Επισης, ταιριαζει πολυ με το περιεχομενο των στιχων, οι οποιοι εχουν να κανουν με μισος/πολεμο/βια/θανατο και τις αλλες γνωστες συνταγες :stuck_out_tongue:

Ονομα μπαντας που μου ακουγεται φοβερο ειναι το “Darkthrone”, οι οποιοι για οσους δεν ξερουν παιζουν black metal, τουλαχιστον μεχρι το 2004 :stuck_out_tongue:
To oνομα της μπαντας προηλθε απο την κομματαρα Jewel Throne, των Celtic Frost.
“I’m the king, sitting in the dark hiding from the shadows of the wind/…/ As I gaze from the Jewel Throne to the portal of infinity”

Υπάρχει.

ειπα η λιμνη προφερεται ετσι

Δλδ εχουν το ιδιο ονομα και προφερονται διαφορετικα? :-k

δεν εχουν το ιδιο ονομα.η λιμνη προφερεται ετσι.τοσο περιεργο ειναι να το αλλαξανε?

Nαι! :lol: :stuck_out_tongue:

Κάνετε και οι 2 λάθος ! Το όνομα τους προφέρεται DEMON BURGER (ΝΤΙΜΟΝ ΜΠΕΡΓΚΕΡ) και το πήρανε από διαγωνισμό που είχε γίνει στα Νορβηγικά Goodys.Η λίμνη και τα ηφαίστεια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο…

:stuck_out_tongue:

τεσπα συνεχιζω…

1349(για οσους δεν ξερουν ειναι ανερχομενη black metal μπαντα ,απο Νορβηγια φυσικα και πηραν το ονομα τους απο την χρονια που ο Μαυρος Θανατος(πανουκλα) μπηκε στην Νορβηγια)

:lol: :lol: :lol:

:lol: :lol:
Εγραψες!

Judas Priest
Led Zeppelin
Nightstalker
Jefferson Airplane
Canibal Corpse
Dream Theater
Black Label Society
Thin Lizzy
Alabama Thunderpussy

και αλλα, εχω την εντυπωση οτι υπαρχει αντιστοιχο thread…

Nashville Pussy 8) :stuck_out_tongue:

Judas Priest

Paradise Lost

AC/DC

Jethro Tull

Crimson Glory

Led Zeppelin

Motörhead

Black Sabbath

Queensrÿche

…και άλλα… αυτά μου ήρθαν έτσι πρόχειρα… :wink:

Spirit Caravan και Colour Haze. Ειναι απιστευτα. Τα θελω!!!

Μetallica
οσο κι αν δεν ειναι οι αγαπημενοι μου ειναι κατι που μενει και ευκολα ταυτιζεται με το ειδος αυτο της μουσικης

Iced Earth
γαματο χωρις να μπορω να το εξηγησω

King Crimson. Ο πορφυρος βασιλιας=σατανας. Απο ενα ποιημα το πηραν νομιζω, δεν θυμαμαι καλα.

Paradise Lost
Anathema
My Dying Bride
Dream Theater
Six Feet Under
Pain Of Salvation