Αποριες ασχετων

οποιος δε γουσταρει θεωρια(νοτες δηλαδη),παιρνει τα tabs του και κανει τη δουλεια.Βεβαια το οριο που θα μπορεις να φτασεις δε θα ναι τοσο μεγαλο οσο θα εφτανες με τη θεωρια,αλλα πως να το κανουμε ειναι πιο easy going με τα ταμπς.

Καλησπέρα σας. Δυναμικό θρέντ, 3 σελίδες και μόνο 2 απορίες.
Λοιπόν, για να βάλουμε σε μια τάξη τα πράματα, επειδή ειπώθηκαν μέγιστες μπαρούφες όπως εδώ:

Η γενικότερη έννοια του ρίφφ, είναι “μια επαναλαμβανόμενη μουσική φράση, ρυθμικού χαρακτήρα”. Δεν είναι ούτε κάτι κιθαριστικό, ούτε κάτι που παίζεται στις E, A, D. Ακόμα και στην εποχή των Big Bands και του Swing, έχουμε ριφφς παιγμένα από πνευστά. Γενικότερα, εδώ.

Όσον αφορά το θέμα “μαθαίνω κιθάρα χώρίς θεωρία”, οι απόψεις ποικοίλουν. Κυρίως διοτί θα ακούσεις διαφορετικές γνώμες από τους αυτοδίδακτους και τους σπουδαγμένους.
Εγώ θα σου πώ οτι έαν δεν μάθεις θεωρία, δεν θα ξέρεις τα γενικά μυστικά της μουσικής και πως να την χρησιμοποιήσεις για να εκφράσεις αυτό που θές.
Πχ, ο κύριος που έβγαλε σε ένα απόγευμα, μία ώρα, 34,3 δευτερόλεπτα ή τι διάολο το master of puppets μπορεί μεγαλέιωδώς να μας κλάσει τα αρχίδια γιατί στην ουσία έκανε μια τρύπα στο νερό. Απλα το έβγαλε, ε και; Αυτό σημαίνει οτι θα μπορέσει να το παίξει και με μια μπάντα; Είναι απλα σόου.
Με την γνώση της θεωρίας θα μάθεις να γκρουβάρεις μόνος και να έχεις μια σφαιρική αντίληψη της μουσικής. Παράδειγμα: BB King, αυτοδίδακτος. Τέρας των μπλούζ. Μπορεί να παίξει τπτ άλλο; Οχι. Γιατί; ΜΕγάλωσε σε μπλούς περιβάλλον και αυτό έμαθε να κάνει καλά. Σου λέω πράματα που λέει και ο ίδιος στα σεμινάριά του.
Τέλος είναι αρκετά τα παραδείγματα μπαντών που σαν σύνολο γαμάνε ενώ μόνοι είναι ένα τίποτα. Κυρίως γιατί δεν το έχουν μάθει. Αυτά.

Δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες αλλα βελτιωσε λιγο τον τονο σου.Αλλωστε ειναι αποριες ασχετων οπως λεει και το θρεντ.Γενικα και γω ειμαι υποστιρικτης της γνωσης θεωριας αλλα οπως λες και μονος σου καποιοι κανουν πολυ καλα αυτα που κανουν χωρις γνωση θεωριας.Απο BBKing μεχρι μπουτζκτσιδες και παραδοσιακους κλαριντζιδες.Οντως δεν μπορουν να παιξουν κατι αλλο αλλα δεν χρειαζεται και να το κανουν.Λατρευομε τον BB King γιαυτο που ειναι και δεν περιμενουμε να μας παιξει Modal Interchanges kai superimpositions.Θα ακουσουμε αλλους γιαυτο το πραγμα και βεβαια δεν θα πουμε οτι αυτοι ειναι καλυτεροι απο τον BB.Ο καθενας στο στοιχειο του και σε αυτο που θελει να ασχοληθει

Ο τόνος μου είναι μια χαρά όπως μπορεις να δείς και στο παρακάτω σπόιλερ:

Chill out…

Soft Machine μπορείς να χαλαρώσεις λίγο. Δε δαγκώνουμε. Ούτε σε ειρωνευόμαστε για να κάνεις το ίδιο…

Eγω κυριε θελω να ρωτησω γιατι οι σκυλαδες τη Σι υφεση τη λενε Σι μπεμόλ.Και συνηθως μονο τη Σι υφεση,ολα τα αλλα τα λενε κανονικα(Σολ υφεση πχ,δεν εχω ακουσει κανεναν να λεει Σολ μπεμόλ).:stuck_out_tongue:

χαχαχαχαχαχαχα σωστο!
Κι ο δασκαλος μου ετσι τα λεει, αλλα θα πει και μι μπεμολ κτλ. Ισως ν’ ακουγεται ωραια στο αυτι και βγαινει.
Ωραια απορια παντως :Ρ

Η ύφεση συμβολίζεται με ένα b στο χαρτί οπότε μάλλον κάποια σχέση υπάρχει… :stuck_out_tongue:

Well done moderator, well done !8)

Την ύφεση λένε μπεμόλ; Eίχα την εντύπωση πως έτσι λένε τις dominant 7 συγχορδίες αλλά δεν παίρνω και όρκο, δεν έχω πολλά μαζί τους :stuck_out_tongue:

Mπεμολ = μινορε.

OK, ευχαριστούμε για την διευκρίνιση 8)

ενοειτε!
το θεμα ομως ειναι σε μια φαση δεν θα μπορεσεις να εξελιχθείς κ θα κολησεις!
αυτο δεν ειναι κ τοσο κακο γιατι πχ εαν θες να παιζεις μονο Blues δεν χρειαζεσε κ παρα πολλα να ξες!
εαν ομως θες να τζαζεψεις λιγο τα Blues τοτε θα υπαρχει ενα προβλημα!
το βασικο ειναι με πιο ειδος μουσικης θες να ασχοληθεις!

Ρε μαγκες εχω μια απορια.Βεβαια δε σχετιζεται με τη μουσικη τεχνικα.

Τι ειναι το encore που λεμε για τα τελευταια τραγουδια στις συναυλιες;

Encore=ακομα, παραπάνω (γαλλιστι)

Σημαινει να παιξει η μπαντα 2-3 η και παραπάνω κομματια, απο αυτα που δεν ηταν προγραμματισμενα με βαση ενα setlist που ολα τα συγκροτηματα φτιαχνουν πριν τις συναυλιες τους

και όπως λέει και ο Λέμμης:

“και τώρα θα φύγουμε από την σκηνή και εσείς θα φωνάξετε “we want more - we want more” μέχρι να ξαναβγούμε για encore”

χαχα!


riff, ονομάζεται μια επαναλαμβανόμενη “ρυθμική” φράση.

Αυτό, φυσικά, υποννοεί ότι αυτή η φράση πρέπει να είναι σχετικά μικρή.

Κατα καιρους μου ερχονται διαφορες αποριες αλλα τωρα δεν τις εχω ολες. 1)Δεν ξερω λοιπον αν παιζει καποιο ρολο ο τυπος της κιθαρας. Εννοω εχει διαφορα (σε θεμα ηχου κλπ) αν μια κιθαρα ειναι stratocaster ή αν ειναι explorer?
2) Τι ειναι οι δυναμικες?

Για το 1ο ερώτημά σου θα έλεγα ότι μάλλον δεν έχει σημασία το τι κιθάρα έχεις σχετικά με τον ήχο που θες να βγάλεις διότι αυτό εξαρτάται από τα effects που θα χώσεις (με μια καλή πεταλιέρα δηλαδή μπορείς να κάνεις την Stratocaster κιθάρα για οποιαδήποτε μουσική, από Blues μέχρι black metal)…
Εντάξει σε θέμα χροιάς έχουν ψιλοδιαφορές οι κιθάρες μεταξύ τους αλλά όπως σου είπα απ’τις πεταλιέρες εξαρτώνται τα πάντα σε θέματα ήχου.

Εκεί που πραγματικά παίζει ρόλο ο τύπος της κιθάρας είναι στο τι βολεύει εσένα περισσότερο.

Για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος οπότε θα αφήσω κάποιον πιο έμπειρο να απαντήσει… :stuck_out_tongue: