Αποριες ασχετων

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.Για τον ηχο του καθε οργανου παιζει και η παραμικρη λεπτομερεια ρολο,κατασκευαστικα μιλωντας,απ τα ξυλα που θα χρησιμοποιησει καποιος μεχρι τους μαγνητες φυσικα που θα βαλει και οι οποιοι καθοριζουν σε πολυ μεγαλο βαθμο το τι ηχος θα βγει.Δηλαδη με το μονοπηνιο μιας Fender τον κωλο σου να βαρας εχοντας απο πισω 700 Marshall,τον ογκο της Les Paul δε το βγαζεις,για να σου φερω ενα χονδροειδες παραδειγμα.Για τις λεπτομερειες της κατασκευης υπαρχει και πιο αρμοδιος στο φορουμ να μιλησει.

Τα εφφε παντως και οι πεταλιερες παιζουν σιγουρα κι αυτα το ρολο τους,αλλα δεν ειναι ΤΟΣΟ καθοριστικος,μια και το οργανο εχει ταυτοτητα απο μονο του.Απο κει και περα στον ηχο επισης παιζουν ρολο οι χορδες που θα βαλεις,η πενα που θα παιξεις,τα καλωδια,ο ενισχυτης(αυτος κι αν παιζει ρολο,δηλαδη η διαφορα λαμπας και τρανζιστορ ειναι ελεεινα μεγαλη…) ακομα και ο τροπος που παιζεις.

Η πεταλιερα τελος θα βοηθησει στο να τον διαμορφωσεις τον ηχο σου αναλογα με τα γουστα σου,προσθετοντας και αφαιρωντας τα εφφε που σ αρεσουν.Εδω επισης εχει σημασια αν τα εφφε σου ειναι αναλογικα ή ψηφιακα,μια και ο ηχος θα εχει και παλι διαφορα.

Οπως μπορει να συμπερανει κανεις,οι επιλογες ειναι παρα μα παρα πολλες και τα παντα εξαρτωνται απ τον οργανοπαιχτη και τα γουστα του,ωστε να φτασει να ακουει τον ηχο που αυτος φανταζεται.

Οι δυναμικες ειναι οταν βαρας πιο σιγα την χορδη ωστε να ακουστει πιο σιγα η το αντιθετο!An ξερεις μουσεικα ειναι τα piano,forte και σχετικα!Συνηθως η πρωτη νοτα του μετρου βαρας ποιο δυνατα για να εχεις και απο μονος σου πιο σωστο μετρημα

Σωστά τα γράφει ο Hokam: Πριν κάν φτάσουμε στους μαγνήτες και τα ηλεκτρονικά, παράγοντες όπως τα ξύλα του σώματος και του μπράτσου/ταστιέρας, το αν το μπράτσο είναι βιδωμένο, κολλημένο ή ακόμα και μονοκόμματο, η “κλίμακα” του μπράτσου, το είδος της γέφυρας και το είδος των χορδών (αυτό βέβαια αλλάζει εύκολα) επηρεάζουν καθοριστικά τον ήχο που θα “τσιμπήσουν” οι μαγνήτες και θα περάσει από βύσματα, εφέ, προ-ενισχυτές, ενισχυτές κλπ.

Thanks guys! Λοιπόν ήρθαν και άλλες απορίες. Καταρχήν τι είναι τα EP’s και τα LP’s? Επίσης τι είναι το N.W.O.B.H.M. Το τελευταίο ξέρω ότι είναι είδος μουσικης αλλα δεν ξέρω περι τίνος πρόκειται.:dunno:

Αν θελεις να ασχοληθεις με rock/hard rock ειναι απαραιτητη η θεωρια ?

“Extended play (EP) is the name typically given to vinyl records or CDs which contain more music than a single, but are too short to qualify as albums.”

Tα LP είναι αυτά που λέμε albums.

ΝWOBHM = New Wave of British Heavy Metal όπου υποτίθεται ότι ανήκουν οι Iron Maiden πχ και τα υπόλοιπα κλασικά metal συγκροτήματα από την Βρετανία που όλοι γνωρίζουμε…

Κατά την δική μου γνώμη όχι. Καλύτερα όμως να ξέρεις θεωρία ανεξάρτητα απ’την μουσική με την οποία ασχολείσαι. Βέβαια αν έχεις περιορισμένο ελεύθερο χρόνο τότε έχεις έναν λόγο παραπάνω να μην την μάθεις… Εγώ πάντως το μετάνιωσα που δεν είχα ξεκινήσει να μάθω απ’την αρχή…

πιστευω πως ναι!
γενικα ειναι καλο να ξερεις τι παιζεις!
μπορεις μετα πολυ πιο ευκολα να κανεις κατι δικο σου!

αληθευει οτι τα tabs ειναι ο ευκολοτερος τροπος να ξεκινησεις να παιζεις κιθαρα?(μην ξερωντας θεωρια φυσικα,κ μη εχωντας πολυ ελευθερο χρονο)

ναι!:wink:

μαλιστα :slight_smile: καποια συμβουλη ισως γιαυτο?ή καποιο καλο σαιτ?

επειση σου αρεσει ο gillan δεν θα στο δωσω απλοχερα…:lol: :lol: :stuck_out_tongue:
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=975

  1. :smiley: ευχαριστω!!
    αντε να βγαλουμε ολη την δισκογραφια του gillan:p

:lol: :lol: :lol:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το power chord?

Πεμπτες.

γεια σας.Με λενε αλεξανδρο και μενω αθηνα,ειμαι 15 χρονων(τα λεω αυτα διοτι ειναι η πρωτη φορα που γραφω κατι σε αυτο το site).λοιπον παρακολουθησα την συζητηση και εχω κι εγω καποιες ερωτησεις.Βασικα πεζω 6 χρονια κλασικη και μπορω να πω οτι ξερω αρκετα καλα την θεωρια.πριν 3 χρονια αρχησα και ηλεκτρικη αλλα τον τελευταιο 1 χρονο και κατι αρχησα να μπαινω κανονικα στον τροπο σκεψης, ξεπερνωντας την κλασικη(χωρις να την παρατησω βεβαια).τωρα στις ερωτησεις.το προβλημα που εχω ειναι ποιο πολυ με τον ηχο που βγαζω,ο οποιος θελω να ειναι ποιο κοντα στο blues και στο rock.απο κιθαρα εχω μια fender squier (περιπου 600E)και ο ενισχητης ειναι marshall 30w.θα ηθελα να μου δινατε καποιες ιδεες οσον αναφορα τον ενισχητη,την κιθαρα,πεταλιερες που θα με βοηθησουν, ακομα και να με προτρεψετε σε αγορες(αλλα θα ηθελα να αναφερθητε συγκεκριμενα μοντελα μαρκες κτλπ).απο μαρκες μου αρεσει η fender ποιο πολυ,τωρα απο τους ενισχητες ή πεταλιερες δεν εχω προτημησεις.Για ενισχητη σκεφτομαι vox αλλα δεν εχω ακουσει.Τελος, προσφατα ακουσα απο ενα παιδι να λεει για κατι ενισχητες και κηθαρες εν ονοματι K.O και A.G αντιστοιχα.Τις εχει ακουστα κανεις και αν ναι ποια η γνωμη του

ευχαριστω για τον χρονο σας
ολες οι γνωμες δεκτες.

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να ποστάρει όλα τα μέρη ενός έγχορδου οργάνου.Θέλω να πω αν γίνεται να γράψει κάποιος τα διάφορα μέρη π.χ. του μπάσου (Λαιμός,Γέφυρα κ.λ.π.) και να εξηγήσει σε ποιο μέρος ακριβώς βρίσκονται πάνω στο όργανο.

Thanx :slight_smile:

Αφου ομως ρε σεις τα encore ειναι προγραμματισμενα απο την αρχη.

Είναι αρκετή δουλειά για να σου τα γράψει κάποιος με λόγια. Το ιδανικό θα ήταν να τα σημειώσει κάποιος πάνω σε φωτογραφία και να την ποστάρει. Προσωπικά δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο τώρα να το κάνω.

Ε αυτό είναι το πρόβλημα με τα περισσότερα live σήμερα: Aκόμα και αυτό που υποτίθεται πως είναι απρόβλεπτο και αυθόρμητο και γίνεται γιατί “είστε και γαμώ τα ακροατήρια και μας φτιάξατε απόψε” κλπ.να είναι πογραμματισμένο από πριν…

Ενισχύστε μπάντες που ξεφεύγουν από αυτό το καλούπι και ξαφνιάζουν το κοινό τους, καλό κάνει. 8)

Γιατί η λέξη συνώνυμο δεν έχει κανένα συνώνυμο;