ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

Το (μεγαλειώδες στο ισχνό μυαλό σου) ερώτημά σου ήταν αυτό για να σου πει ο εΝικ ότι θα ψήφιζε ΠΑΣΟΚ και μετά να του έδειχνες την αντιστοιχία μεταξύ του να είχαν από 35% ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ οπότε θα ήταν λογικό κάποιος να επέλεγε ΝΔ για τον ίδιο λόγο.

Πιο προβλέψιμος πεθαίνεις.

Και για να σε προλάβω, πάω να αγοράσω ένα ακόμα διαρκείας από τον εφοπλιστή μαρινάκη γιατί είμαι επαναστάτης του καναπέ.

Καλημέρα. :slight_smile:

Ναι αλλα αυτο που λες δεν προκειται να γινει. Διοτι το νεοφιλελευθερο πασοκ δεν εχει κανενα εκλογικο ερεισμα στην Ελλαδα. Η δεξια εδω ειναι λαικη, βλαχικη και χουντοβασιλικη. Δεν ειναι ευρωπαικη.

Από την αλλη δεν ειναι ολοι οι ελληνες αλητες/λουμπεν/αγραμματοι ώστε να επιτρεψουν στη ΧΑ να αποτελεσει τον πολο εναντια στον ανθρωποφαγο καπιταλισμο. Ετσι ελπιζω τουλαχιστον.

έλα μωρέ crapsody, λες κι είμαστε χαζοί κάνεις. απλά του βάζεις ένα υποθετικό worst case scenario και του λες να επιλέξει, θέλωντας να τον οδηγήσεις στο μη χείρον βέλτιστον. και μετά θα πείς ότι αυτό πχ έκανε και ο μιουλ και από τα δύο κακά διάλεξε το μικρότερο. όμως στην περίπτωση αυτή βάζεις στη θέση των χειρότερων επιλογών σύριζα και χα. οπότε τους εξισώνεις.

Δεν ηθελα να δειξω οτι δεν ειμαι προβλεψιμος. Ηταν προφανες γιατι εγραψα αυτο στον eNick. Ακομα και εσυ το καταλαβες. Φυσικα απεφυγε να απαντησει , γιατι μετα πως θα μπορουσε να την λεει αιωνιως στον mule για το οτι προτιμησε Νδ για τη διακυβερνηση της χωρας απο τον Συριζα

οπότε εσύ κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις όταν σου λέω ότι εξισώνεις σύριζα με χα.
τώρα θα μου πεις γιατί μπαίνω στη διαδικασιά να σου απαντάω σοβαρά?? έχεις ένα δίκιο σαυτό:!:

Συμφωνώ μαζί σου crabsody αλλά όπως και νάχει παραμένεις χαζός.

Τελικά το ΠΑΣΟΚ φταίει για το τεράστιο άθλιο αυτό κράτος ή είναι νεοφιλελεύθερο; Από την άλλη προφανώς ήταν υποθετικό το ερώτημά μου. Φυσικά πριν 3 χρόνια κανείς δεν πιστευε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι στο 30% οπότε κανείς δεν ξέρει τι επιφυλάσσει το μέλλον.

Αμφιβάλλεις ότι για τον Μule το ΣΥΡΙΖΑ ή ΝΔ ήταν ένα worst case scenario; Προσωπικά πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ικανός να κάνει τα πράγματα 100 φορές χειρότερα από ότι είναι τώρα. Ο mule με αυτό το σκεπτικό ψήφισε. Ο eNick έχει βρει πάτημα εκεί και κάθε φορά που θέλει να του την πει προβάλλει αυτό ως επιχείρημα. Το θεωρείς σωστό; Δεν είναι λογικό όταν βλέπεις τέτοιο κίνδυνο να επιλέξεις να ψηφίσεις και κάτι που δεν σε εκφράζει προκειμένου να αποφευχθούν τα χειρότερα;

Αχ, μου την είπε ένας δεκάχρονος…

άπλά,όπως έχω ξαναπει στο παρελθόν, μου φαίνεται παράλογο ανάμεσα στον αποδεδειγμένα 100% άχρηστο/κλέφτη και στον 95% άχρηστο/κλέφτη να μην διαλέξεις το δεύτερο.
τώρα δε ξέρω ,μπορεί να φταίει το πολύ baby oil και να έχει θολώσει την κρίση μου:!:

Εδώ διαφωνώ πλήρως με την αφετηρία από την οποία ξεκινάει ο συλλογισμός σου. Οι μεν πασοκονεοδημοκράτες είναι αποδεδειγμένα κλέφτες και απατεώνες. Για τους συριζαίους πιθανολογούμε ότι θα αποδειχτούν κλέφτες. Αυτό είναι λάθος γιατί δίνεις την ίδια βαρύτητα σε μια βεβαιότητα συγκρίνοντάς την με μια πιθανότητα. Από στατιστικής πλευράς και μόνο διαπράτεις λαθροχειρία πρώτου βαθμού, όχι εσύ ως Elric83 αλλά αυτοί που προωθούν συστηματικά με αναισχυντία και ιδιοτέλεια τον συγκεκριμένο τρόπο σκέψης. Μην ξεχνάς ότι αποτελεί κλασική τακτική των παπαγάλων του Μέγκα και του Σκάι η πρακτική της ακατάσχετης λασπολογίας. Αφού δεν μπορούν να πείσουν την πλέμπα (όλους εμάς υποτίθεται) ότι οι “γαλαζοπράσινοι δούλοι” των νεφελίμ δεν είναι διεφθαρμένοι μέχρι το μεδούλι, προσπαθούν με κάθε τρόπο να μας πείσουν ότι και οι άλλες εναλλακτικές τύπου Σύριζα κινούνται στο ίδιο μοτίβο της απατεωνιάς, της ανικανότητας και της φαυλότητας!

Με αυτό δώ χτύπησες νεύρο φίλε μου, παίρνω πίσω όλα τα άσχημα που είπα και σε καλώ να καπνίσουμε παρέα τον ναργιλέ της συμφιλίωσης.

Κανε και πιπα εμενα δεν με πειραζει

^τατσόπουλος detected

Κρυφοσυριζαίος είναι μωρέ, τι νομίζεις? :smiley:

προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον σκατά θα τα κάνουν κι αυτοι (κρίνοντας από τον άκρατο λαικισμό του τσίπρα και το παιδομάζωμα από πασοκ και συνδικαλιστές) , αλλά ώσπου να αποδειχθεί αυτό είναι πιθανότητα (γιαυτό το λόγο το έριξα σύριζα σαυτές τις εκλογές παρόλο που είπα αυτά που είπα πιο πάνω). σαυτό που είπα έβαλα τέτοια ποσοστά, 100% και 95% , για να ρωτήσω τον κράπσοδυ γιατί να μην δοκιμάσουμε αυτό το έστω 5% πιθανότητα για κάτι διαφορετικό.

Να το πω αλλιώς, αν και δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες να το καταλάβεις.
Αν, στην υποθετική κατάσταση που περιέγραψες -δηλαδή πασοκ και χα να έχουν 35% στις δημοσκοπήσεις-, κάποιος αποφάσιζε να ψηφίσει με τη λογική του “το μη χείρον βέλτιστον” το πασοκ, το μόνο πράγμα που δεν θα τον έπαιρνε να κατηγορήσει μετά τη χα είναι ότι αν έβγαιναν θα αποδεικνύονταν λαϊκιστές, διεφθαρμένοι και άλλα αποδεδειγμένα χαρακτηριστικά του ίδιου του πασοκ. Και θα ήταν και άτοπο, γιατί έχει πολύ πιο χειροπιαστά πράγματα για να τους προσάψει.
Αυτό λέω ότι κάνει ο μιουλ απέναντι στον συριζα σε σχέση με τη νδ και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που ενοχλείται και δεν απαντάει.

Ο ελρικ κατάλαβε ότι εξίσωσες συριζα με χα λες και θα ήταν το ίδιο πράγμα αν έπαιρναν την εξουσία, εσύ μάλλον για μια ακόμη φορά δεν κατάλαβες τι έγραψες.

Δες τι γράφει για την αντίστροφη υποθετική κατάσταση ο Μαρτινίδης, οπαδός της θεωρίας των άκρων και αυτός που επινόησε τον όρο “συριζαυγίτες”, στην [U]Καθημερινή[/U]

Εάν απομείνουν στους δρόμους μόνο χρυσαυγίτες που θα μακελεύονται με ποικίλες συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ, τη μεριά του ΣΥΡΙΖΑ θα επιλέξω, ασφαλώς, αλλά δεν θα πρόκειται για επιλογή. Για μια μορφή αυτοχειρίας θα πρόκειται.

Αν και οι συνιστώσες του συριζα δεν “μακελεύονται στους δρόμους” όπως οι χρυσαυγίτες, αλλά ας το αφήσουμε αυτό στην άκρη.
Αυτό που με ενδιαφέρει να δείξω είναι η διαβάθμιση, την οποία δέχεται ακόμα κι ο αρθογράφος, πετώντας φυσικά στο τέλος και το σχόλιό του για να είναι καλυμένος.
Δεν είναι το ίδιο πράγμα ο συριζα με το πασοκ επειδή έχουν και οι δύο λαϊκίστικα χαρακτηριστικά, δεν είναι το ίδιο πράγμα ο συριζα με τους ανεξάρτητους έλληνες ή το κκε επειδή είναι όλα τους αντιμνημονιακά κόμματα και πολύ περισσότερο δεν είναι το ίδιο ο συριζα με τη χα επειδή κάποιοι τους έχουν τοποθετήσει αυθαίρετα και βλακωδώς κατά τη γνώμη μου στα δύο υποτιθέμενα άκρα.
Από τον μιουλ περίμενα να τα θεωρεί αυτά δεδομένα, αν δεν συμβαίνει αυτό δύσκολα θα κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

Καλα. Αφου το θεμα ειναι η ΧΑ , πες τι θα ψηφιζες αν τα 35αρια τα ειχαν ΠΑΣΟΚ και Δραση. Μη μου πειτε οτι βαζω διπλα διπλα Συριζα με Δραση. Δεν θα το αντεξω…

Υ.Γ: δεν θεωρω ΧΑ και ΣΥΡΙΖΑ το ιδιο και το ξαναλεω. Οι της ΧΑ ειναι κατευθειαν για ψυχιατρειο. Εκει που μοιαζουν τα δυο κομματα ειναι στις θεσεις τους για την οικονομια , στο λαικισμο και στον λογο που αυξηθηκαν τα ποσοστα τους. Ακομα η ποιοτητα των χειροτερων στελεχων του ΣΥΡΙΖΑ πλησιαζει αυτων της ΧΑ. Σκεφτειτε τον τυπο που ειπε κουτσο τον Σοιμπλε και δειτε ποιος βγηκε τελευταια στιγμη απο τα ψηφοδελτια και αφου ειχε δημοσιευθει το ονομα του στην Αυγη

Αυτό το δίλημμα υπήρχε για 35 χρόνια από το '74 μέχρι το ‘09 και η παραλλαγή του ήταν ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ (μην ξεχνάς ότι οι μανοτζήμεροι βρίσκονταν για πολλά πολλά χρόνια στο μαντρί μαζί με χουντοβασιλικούς και λοιπά εξωτικά φρούτα). Σ’ αυτό το δίλημμα που λες, ένας αριστερός συνήθως διάλεγε ΚΚΕ, Συνασπισμό, ΚΚΕ-ΜΛ, ΜΛ-ΚΚΕ, Σύριζα, ΑΝΤΑΡΣΥΑ… Μόνη εξαίρεση το 1981 που αρκετοί μετά γίναν κοψοχέρηδες! Για να στο πω με λίγα λόγια, η επιλογή του λιγότερου κακού δεν είναι και τόσο μέσα στην νοοτροπία του αριστερού, και τους δύο τα ίδια σκατά θα τους θεωρούσε και θα ψήφιζε το κόμμα που τον εκφράζει από τα υπάρχοντα της αριστεράς (δεν είναι και λίγες οι επιλογές :D) ή δεν θα ψήφιζε καθόλου.

Νομιζω η διαφορα Δρασης με ΠΑΣΟΚ ειναι τεραστια σε σχεση με αυτη ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

Πως το ορίζεις αυτό το “κάτι το διαφορετικό”; Έχεις μία ιδέα τι μπορεί να είναι;
Γιατί η αλήθεια είναι πως ο συριζα δεν υπόσχεται τίποτα διαφορετικό σε σχέση με τις παθογένεις που μας χρεοκόπησαν. Για την ακρίβεια θέλει να μας βυθίσει βαθύτερα σε αυτές αφού όχι μόνο δεν θέλει να διώξει κανέναν δημόσιο υπάλληλο (ούτε ανθρώπους που στα πλαίσια της υπηρεσίας τους έχουν κάνει ποινικά αδικήματα…) αλλά θέλει να προσλάβει και άλλους γιατί έτσι πιστεύει πως θα μειώσει την ανεργία. Εκεί που τώρα θέλεις 30 χαρτιά και υπογραφές (συχνά με το… αζημίωτο) από το δημόσιο για να κάνεις την δουλειά σου, να φτάσουμε τις 100. Και η θέση της χώρας ως μέρος για να επενδύσει κανείς να φτάσει στον πάτο!
Ο συριζα δεν θέλει ούτε την αξιολόγηση. Ούτε για τους δ.υ. ούτε για τους πανεπιστημιακούς, ούτε για κανέναν που αμοίβεται από το κράτος.
Αυτό θα είναι το “κάτι το διαφορετικό”;
Που πέρα από το έτσι και αλλιώς λανθασμένο των παραπάνω προτάσεων, δεν υπάρχουν και χρήματα για να υλοποιηθούν. Ο μόνος τρόπος να τα κάνει αυτά ο συριζα θα είναι να φύγει η χώρα από το ?, να τυπώσει ένα κουρελόχαρτο νόμισμα που θα χάσει την πρώτη μέρα της κυκοφορίας του ένα 70-80% της αξίας του και θα συνεχίσει να διολισθαίνει γρήγορα. Θα πρέπει να ξεχάσεις κάθε εισαγόμενο προϊόν (είναι βέβαιο πως θα επιβληθούν ποσοστώσεις στις εισαγωγές και θα επιτρέπονται μόνο οι εισαγωγές σε προϊόντα άμεσης ανάγκης για την επιβίωση, δηλαδή όχι CD, DVD, μουσικά όργανα κλπ. που ενδιαφέρουν όποιον μπαίνει σε αυτό το φόρουμ) καθώς και τα ταξίδια στο εξωτερικό.
Οι Έλληνες, για να πιάσουν στα χέρια τους σκληρό νόμισμα και να μεθοδεύσουν την απόδραση τους από τη μίζερη χώρα θα κυνηγάνε από πίσω τους Γερμανούς τουρίστες για να τους χαλάσουν τα ? τους σε νεο-δραχμές με ισοτιμία ευνοϊκότερη για τον Γεμρανό από την επίσημη της -κρατικοποιημένης- τράπεζας που θα καθορίζουν κεντρικά οι Δραγασάκης, Λαφαζάνης και λοποί οικονομικοί εγκέφαλοι.
Θυμάμαι πιτσιρικάς τη δεκαετία του '80 σε ταξίδια στη Βουλγαρία και τη Γιουγκοσλαβία με τους γονείς μου να γίνεται συνέχεια αυτό το παιχνίδι για να τους δώσουμε κανένα δολλάριο ή Μάρκο αντί για Λέβα ή Δηνάρια.

Γιατί πρέπει να γυρνάμε σαν τον σκύλο γύρω από την ουρά του;
Eδώ και μερικές ημέρες σου έχω απαντήσει πως το αν υπάρχει μία κλίμακα φασιστικών συμπεριφορών όπου η ΧΑ σκοράρει 100%, αυτό δεν είναι λόγος -για εμένα τουλάχιστον- να μην επισημαίνονται οι συμπεριφορές άλλων χώρων -του συριζα στην συγκεκριμένη περίπτωση- που δυστυχώς σκοράρουν σε αυτή την κλιμακα έστω και χαμηλότερα. Και αν θυμάμαι καλά μου απάντησες πως δεν διαφωνείς, απλά μου έδωσες και παραδείγματα τέτοιων συμπεριφορών προερχόμενων από στελέχη (πρώην και νυν) της ΝΔ, λες και εγώ έχω κανένα πρόβλημα να τις αναγνωρίσω και εκεί, ή δήλωσα υποστηρικτής ή πόσο μάλλον εκπρόσωπος της ΝΔ…

Ο εναγκαλισμός του συριζα με τους Καμμένους Ελληνες είναι κάτι που ούτε οι ίδιοι κρύβουν και θα έπρεπε να προβληματίζει τους “παραδοσιακούς”, προερχόμενους από την αριστερά ψηφοφόρους του συριζα.
Εμένα μου είναι πολύ ξεκάθαρο πως όσοι έχουν επενδύσει σε δρχ. και χρεοκοπία ψάχνουν να συγκροτήσουν ένα λαϊκίστικο μέτωπο για να παραμυθιάσουν τον κόσμο και να πετύχουν τον στόχο τους.
Και δυστυχώς είναι τόσο ανέντιμοι που δεν βγαίνουν να παραδεχτούν τον σκοπό τους (τη Δρχ.) αλλά παραμυθιάζουν τον κόσμο πως θα μείνουμε στο ? και θα πείσουμε όλη την Ευρώπη να χρηματοδοτεί την Ευρω-βενεζουέλα επειδή ο Τσίπρας θα πάει να διαπραγματευτεί με εκείνο το κουραδομάγκικο ύφος με το ανασηκωμένο φρύδι ή ο Τατσόπουλος θα καταστήσει την Μέρκελ σκλάβα του σεξ… :lol:

Δεν τα λες καλά CJ και με αναγκάζεις να σε ξαναρωτήσω πόσων χρονών είσαι γιατί δεν φαίνεται να την θυμάσαι καλά τη δεκαετία του '80.
Ισχύει πως το πασοκ -κυρίως το '81 αλλά σε σημαντικό βαθμό και το '85- πήρε ψήφους από την αριστερά και αυτό είναι λογικό αφού είχε υιοθετήσει την ρητορεία της ενάντια στην ΕΕ, το ΝΑΤΟ κλπ. ο Ανδρέας έκανε παρέα με δικτάτορες εγκεκριμένους από την αριστερά (Καντάφι, Γιαρουζέλσκι, Τσαουσέσκου, Ζίβκοφ) και το κυριότερο, σε αντίθεση με τα παραδοσιακά κόμματα της αριστεράς: Διόριζε! :wink:
Μιά χαρά λοιπόν στην λογική του “μικρότερου κακού” (αλλά και του ωφέλιμου) ήταν οι αριστεροί.
Άλλωστε από τα αριστερά κόμματα που αναφέρεις τότε μόνο το ΚΚΕ υπήρχε με την σημερινή του ονομασία (και πάνω-κάτω τις ίδιες θέσεις!), αν πρόγονος του συριζα μπορεί να θεωρηθεί το ΚΚΕ εσωτερικού (που δεν είναι γιατί ο σημερινός συριζα καθορίστηκε από ανθρώπους που τότε ήταν στο ΚΚΕ) ήταν ένα εντελώς διαφορετικό κόμμα ως προς το ύφος, συνθηματολογία και την ισχύ φυσικά. Το ΚΚΕ εσ. έμοιαζε περισσότερο με την ΔΗΜΑΡ. Τα διάφορα ΜΛ κλπ. ήταν απλά στατιστικά/εκλογικά ασήμαντα και τότε.

Ως προς τη ΝΔ τώρα:
O Mάνος ήταν στην ΝΔ, ο Τζήμερος τότε παράταγε την ΑΣΟΕΕ με βάση όσα ξέρουμε για το βιογραφικό του… :roll:
Στη ΝΔ του Μητσοτάκη υπήρχαν διάφορες τάσεις που δεν τα πήγαιναν και πολύ καλά μεταξύ τους. Δεν είναι τυχαίο πως όταν τελικά κατέκτησε με πολύ κόπο την εξουσία κατάφερε να την κρατήσει για μόλις τριάμισυ χρόνια (και αυτά με το ζόρι) και να ανατραπεί εκ των έσω.
Είναι λάθος να γράφεις για μαντρί, γιατί Μάνος και Ανδριανόπουλος που έγιναν και υπουργοί σε εκείνη την κυβέρνηση δεν πήγαν απλά για να ακολουθούν αλλά προσπάθησαν να προωθήσουν οικονομικές μεταρυθμίσεις σε φιλελεύθερες κατευθύνσεις. Το αν δεν τους επιτράπηκε γιατί και μέσα στη ΝΔ κυριάρχησαν κρατιστικές φωνές τελικά είναι απλά άλλη μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την χώρα, τις συνέπειες της τις πληρώνουμε σήμερα. Περαστικά μας.