ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

Να μην κλάνεις, να μην πετάγονται στον αέρα.

Η Δράση πάντως θα κατέβει στο αντιρατσιστικό συλλαλητήριο στις 15 Δεκεμβρίου. Θα κατέβει και η Δημιουργία Ξανά, αλλά στο πεζοδρόμιο.

Kαι εμένα περίεργο μου φάνηκε το άρθρο του Μίχα και δεν καταλαβαίνω που θέλει να καταλήξει -εγώ άλλα περίμενα να σχολιάσει αυτή την εβδομάδα- και δεν είναι το μόνο περίεργο άρθρο του τον τελευταίο χρόνο.
Αλλά από πουθενά δεν προκύπτει αυτό που γράφεις, σαφώς τους ακροδεξιούς τους εντάσσει ως μέρος του προβλήματος όταν γράφει για "το κύμα των ανθρώπων πού τρέχει να ζητήσει «προστασία» από τα «νέα αφεντικά».

Καλα ο Μιχας εχει γραψει τελευταια διαφορες μαλακιες με αποκορυφωμα το αρθρο του για να επιτραπει η οπλοφορια στους παντες

Μάλλον ακολουθεί την αμερικανολατρεία του “φιλελεύθερου” χώρου στο λογικό της “άκρο” :wink.

Με το που εγραψα το προηγουμενο ποστ με παιρνει η μητερα μου που μολις την χτυπησε ληστης στο κεφαλι. Μολις γυρισα απο το νοσοκομειο. Ολα καλα ευτυχως με μερικα ραμματα. Αλλα θα σκεφτω την αποψη μου οπλοφορια :stuck_out_tongue:

Προφανώς και δεν προκύπτει, χαβαλέ έκανα.

Όταν έρθει η ώρα να (ξανα)συνεργαστεί το μεγάλο κεφάλαιο με την ακροδεξιά, δεν θα βάλει τα μπλογκοφερέφωνά του να το διαλαλήσουν. Απλά θα το κάνει.

:slight_smile:
Crabsody δεν είμαστε εγκληματίες για να μας αντιμετωπίζει το κράτος ως τέτοιους και να μας απαγορεύει να οπλοφορούμε!
Αν αυτός που χύπησε και λήστεψε τη μάνα σου ήξερε πως μπορεί από τη γωνία να σκάσει κανένας γιός οπλισμένος θα το είχε σκεφτεί πολλές φορές πριν το κάνει.

Χθες είχαμε την θλιβερή επέτειο της δολοφονίας ενός άοπλου ανήλικου από οπλισμένο νταή δημόσιο υπάλληλο. Αν ήξερε πως και ο πατέρας (και η μάνα, μην είμαστε σεξιστές!) του παιδιού οπλοφορούν και αυτός θα το είχε σκεφτεί καλά πριν να κάνει επίδειξη δύναμης και ασυδοσίας και θα είχε απαντήσει με μέσα ανάλογα της όποιας πρόκλησης πιθανώς δέχτηκε από τον πιτσιρικά. Γιατί θα είχε στο μυαλό του πως ο οπλισμένος πατέρας μπορεί και να μην γουστάρει να πληρώνει από τους φόρους του το φαγητό που τρώει σήμερα ο φονιάς του γιού του στη φυλακή…:roll:

Vildanden δεν λατρευει ο φιλελεύθερος χώρος την Αμερική, η Αμερική λατρεύει -παραδοσιακά- την ελευθερία! :wink:
Άκου και ένα ωραίο τραγουδάκι από μία μεγάλη μπάντα:

To λάθος στον συλλογισμό σου είναι πως αντιμετωπίζεις το “μεγάλο κεφάλαιο” ως ενιαίο. Πιθανότατα ένα μεγάλο μέρος του εγχώριου “μεγάλου κεφαλαίου” να υπήρξε έτσι τις τελευταίες δεκαετίες. Ο μόνος τρόπος να αντιμετωπιστεί όμως αυτό είναι το τέλος του “παρεοκρατικού” καπταλισμού και το άνοιγμα στον πραγματικό ανταγωνισμό.

Προφανώς και το αντιμετωπίζω ως ενιαίο γιατί είμαι στην αντίπερα όχθη.

Τα εσωτερικά του το μεγάλο κεφάλαιο ας τα λύσει μόνο του. Δε με ενδιαφέρουν κατά τον ίδιο τρόπο που είμαι βέβαιος ότι δεν σε ενδιαφέρουν στον παραμικρό βαθμό οι ιδεολογικές διαφορές μεταξύ ΝΑΡ και ΚΟΕ.

Παρεοκρατικό ήταν τελικά και το κομμάτι των γερμανών μεγαλοκαπιταλιστών που συμμάχησε με τον Χίτλερ?

Kαλά και εγώ δεν είμαι στην ίδια όχθη -με την έννοια πως δεν ανήκω προσωπικά στο “μεγάλο κεφάλαιο”- άλλο αν υπερασπίζομαι το δικαίωμα τους να επιχειρούν και να πλουτίζουν εφ’ όσον δεν το κάνουν παράνομώντας ή με τις πλάτες του κράτους.

Έτσι και αλλιώς ο Γερμανικός καπιταλισμός έχει κάποιες πολιτισμικές/εθνικές ιδιομορφίες (και σήμερα ακόμα o λεγόμενος “καπιταλισμός του Ρήνου”) πόσο μάλλον τότε στα χρόνια της Βαϊμάρης και των Ναζί. Δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να τις ερμηνεύσω γιατί έτσι και αλλιώς δεν νομίζω πως τις καταλαβαίνω απόλυτα…
Προτιμώ την αγγλόφωνη εκδοχή που και καθαρότερο ιδεολογικό υπόβαθρο είχε παραδοσιακά και δεν αντιμετώπισε ποτέ τέτοια θέματα.:wink:

Τα εσωτερικά ΝΑΡ-ΚΟΕ θα μπορούσαν να με ενδιέφεραν αν είχα εταιρεία τηλεοπτικών παραγωγών: Θα μπορούσαν να βγάλουν μία ωραιότατη σειρά της απογευματινής ζώνης από αυτές με τα 400 επεισόδια και τον εμπνευσμένο διάλογο! :p:lol:

Εμείς δεν έχουμε όπλα, έχουμε όμως περισσότερο θεό και ερχόμαστε στα ίσα μας. Και στις δυο μεριές του Ατλαντικού πάντως υπάρχουν άνθρωποι που αναπολούν τις εποχές που άφηναν ξεκλείδωτες τις πόρτες.

Μπα, καλύτερα είναι τα εσωτερικά του μεγάλου κεφαλαίου, ο κόσμος θέλει να βλέπει και λίγο γκλαμουριά.

:smiley: Και ο Θεός κρατικοποιημένος είναι δυστυχώς εδώ αντίθετα με εκεί, τον έχουμε υποχρεωτικά σε σχολεία και δικαστήρια και σχεδόν παντού, πληρώνουμε δε από τον προϋπολογισμό τους… “εκπροσώπους” του… [-X

Chase Bank
J.P. Morgan
Ford
Standard Oil
IBM
Coca Cola
General Electric.
Kodak

Δεν ξέρω πως πήγε η συζήτηση στα όπλα στις ΗΠΑ, αλλά

  1. είμαι κατά της νομιμοποίησης των όπλων στην Ελλάδα
  2. Ο Καναδάς επιτρέπει την οπλοκατοχή και έχει όπως φαίνεται στο λινκ νούμερα παρεμφερή με της Ευρώπης. Ουσιαστικά το ίδιο είναι και στην Ελβετία. Το συμπέρασμα είναι πως δεν είναι η οπλοκατοχή αυτό που προκαλεί το πρόβλημα
  3. Είναι αστείο να νομίζουμε πως από την Ελλάδα ξέρουμε καλύτερα τα της Αμερικής από τους Αμερικάνους. Επειδή κάτι θα ξέρουν κι αυτοί οι καψεροί καλύτερα από εμάς, θα σας μεταφέρω τα λόγια που μου είπε Αμερικάνος (είχε όπλο) και σύμφωνα με τον οποίο, έρχεται από μια πολιτεία όπου το σπίτι του είναι 1 ώρα μακριά από το επόμενο σπίτι και δεν υπάρχει κανένας για να τον προστατέψει αν συμβεί το οτιδήποτε. Ακριβώς επειδή είναι αραιοκατοικημένες περιοχές, κοντά στα σύνορα και στα δάση, αναγκαστικά χρειάζεσαι το όπλο για να προστατεύσεις τον εαυτό σου από τον οποιοδήποτε (ληστής, φυγάς, αρκούδα, λύκος, πεθερά, κλπ). Όσο αυτό το θέμα δεν λύνεται, η οπλοκατοχή για τους κατοίκους στα μεγάλα αστικά κέντρα (όπου εκεί υπάρχει έννομη τάξη) θα είναι αναγκαίο κακό.
  4. Το (2) είναι το πιο σημαντικό για αυτόν τον Αμερικάνο. Το ποιες είναι οι συνθήκες όπου βρίσκεις όπλο. Όχι το αν μπορείς να έχεις όπλο ενώ είσαι ένας οποιοσδήποτε πολίτης.

(πως συνδέεται με το τόπικ αυτό ρε παιδιά;)

Ο Μάικλ Μουρ πήρε το όσκαρ το 2002 για τον Ακήρυχτο πόλεμο

Ε ναι, εντός των ΗΠΑ ποτέ το αμερικάνικο κεφάλαιο δεν έστησε ακροδεξιά δικτατορία (δεν του χρειάστηκε άλλωστε). Υπήρχε ο υπόλοιπος πλανήτης γι αυτό! :lol:

ναι δώσε στον crabsody όπλο, ν’αρχίσει να καθαρίζει δημ.υπ/λους μπας και μειωθούν οι φόροι 8O

για πες μας όμως, πριν εφαρμοστεί εδώ πως και δεν λειτουργεί αποτρεπτικά η οπλοκατοχή σε χώρες που λατρεύεις και η εγκληματικότητα (with pointed gun που λένε οι δικοί σου) βαράει κόκκινο? (χωρίς να ξεχνάμε μικροπαρενέργειες που συμβαίνουν εδώ και κει στην land of the free τύπου κολουμπάιν κτλ)

crabsody The Killing Machine :twisted:

Αυτό έλειπε να έχουμε ελεύθερη οπλοκατοχή τύπου ΗΠΑ κι εδώ… Αντί να ενταθούν οι έλεγχοι από τις αρχές για την πατάξη της μαύρης αγοράς όπλων, ασχολούνται με φανταστικούς “τρομοκράτες”, συλλήψεις για κατοχή μπουκαλιών με εύφλεκτα υλικά (πολλές φορές βαλτά από τους ίδιους) κλπ. Έχουμε ήδη αυξημένη κατακόρυφα την ένοπλη εγκληματικότητα, θα γίνουμε εντελώς φαρ ουέστ μετά… οι σκηνές με ένοπλες επιθέσεις σε σχολεία και παν/μια δεν φαντάζουν καθόλου μακρινές.

Και επειδή αναφέρθηκε το επιχείρημα της αυτοάμυνας, που είναι σε μεγάλο βαθμό κατανοητό, αυτό που θα έπρεπε να αλλάξει στη νομοθεσία είναι στη μεγαλύτερη ελαστικότητα (αν όχι πλήρη απελευθέρωση, υπό όρους βέβαια) στην κατοχή “αμυντικών” όπλων, που δεν θα επιφέρουν εύκολα (κι αν είναι δυνατόν και καθόλου) θάνατο κάποιου, π.χ. ειδικά τέιζερ κλπ.

Αν ο καπιταλισμός σας και το αμερικανικού τύπου ιδεώδες της “ελευθερίας” που οραματίζονται κάποιοι, δεν μπορεί να δημιουργήσει αρμονικές και ειρηνικές κοινωνίες (στα πλαίσια των ανθρώπινων ελαττωμάτων), τότε κάτι δεν πάει καλά με το σύστημά σας. Κάποιοι το έχουν συνειδητοποιήσει από την αρχή, οι υπόλοιποι ας προβληματιστούν για μια ακόμα φορά.

Και φαντάσου παρά την οπλοκατοχή, οι ΗΠΑ είναι ίσως η πιο βίαιη κοινωνία του δυτικού κόσμου, όχι τυχαία βέβαια, ούσα και μια ιδιίατερα άνιση οικονομικά και κοινωνικά κοινωνία.
Αλλά αντί να καταπολεμηθεί η κοινωνική αδικία και ανισότητα - βλέπετε η κοινωνική και οικονομική ισότητα παραπέμπει σε υπαρκτούς - τους φορτώνουν όπλα, στη βάση του ιδεολογήματος της ατομικής ελευθερίας. Ελέυθερα ζεις, ελευθερα πεθαίνεις, ελεύθερα σκοτώνεις.