Δημόσια Επιχείρηση Ηλιθιότητας

Δε θα αναφερθω στα της απεργιας, αλλα σε αυτο που μιλας για εξομοιωση…και κατι που δεν ξερει γενικοτερα πολυς κοσμος, οσον αφορα τις ενωσεις ταμειων…

Εδω και καιρο βλεπουμε μια ενονη αντιδραση σε οργανισμους του ευρυτερου δημοσιου τομεα - να το θεσω πιο σωστα σε δημοσιους οργανισμους ιδιωτικου δικαιου στους οποιους το κρατος συμμετεχει με ποσοστο ανω του 51 % ( ΟΤΕ, ΔΕΗ, Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο, ΟΠΑΠ). Ενα κομματι της αντιδρασης αυτής αφορά και τη λεγομενη ενοποιηση των ταμειων και σε αυτο θα εστιασω…
Η κυβερνηση, απο τη στιγμή που ειναι δέσμια των υποχρεώσεων της απέναντι στη Παγκοσμια Τράπεζα και στο Διεθνες Νομισματικό Ταμείο, προσπαθεί να εντείνει τις ιδιωτικοποιησεις στο λεγομενο ευρυτερο δημόσιο τομέα, με απώτερο στόχο την συρρικνωση του δημοσίου και την παραχώρηση εθνικής σημασίας κρατικών επιχειρησεων σε ιδιώτες…

Η ιδιωτικοποιηση αυτή όμως εδω και καιρο δεν προχωράει, και δεν προχωράει για πολλους λόγους. Ενας βασικός λόγος που έχει άμεση σχέση με το ασφαλιστικό είναι ότι οι οργανισμοί αυτοί (ΔΕΗ, ΟΤΕ, Εθνική Τράπεζα) χρωστούν εκατομμύρια ευρώ στα ασφαλιστικά τους ταμεία (δηλαδή το ιδιο το κρατος χρωστα στον εαυτό του - αλλο μεγάλο ζητημα αυτο)…

Τώρα ας υποθέσουμε ότι εσυ ο hokam έχεις μια επιχείρηση και θές να την πουλήσεις… και ας υποθέσουμε οτι η επιχείρηση σου χρωστά ένα αλφα ποσό στα ασφαλιστικα ταμεια του κρατους… προφανώς δεν θα βρεις αγοραστη γιατι πολυ απλά κανείς δε θα δεχτεί μαζί με την επιχειρηση που του πουλάς να του πουλήσεις και τα οποια χρέη σου.

Ομοίως λόγω των χρεών των ΔΕΚΟ στα δημόσια ταμεία, δεν μπορεί να βρεθεί αγοραστής - η να το θέσω καλυτερα επενδυτής/ες που θα εξαγοράσουν το 51% των οργανισμών αυτών και κατα συνέπεια να περάσει το μανατζμεντ στα χερια τους. Για ναβρεθούν αγοραστες πρεπει πολυ απλά το εμπόρευμα να αποστερηθεί των χρεών του. Κ ένας τροπος ειναι και η λεγομενη ενοποιηση των ταμείων, η οποια ενοποιηση θα μεταφέρει ολα τα χρέη των προς πώληση κρατικών επιχειρησεων στο ΙΚΑ… Συμφωνα με δημοσιευμενους υπολογισμούς μιλάμε για επιβάρυνση του ΙΚΑ με περισσότερα απο 2 δισεκατομμυρια ευρω…

Για ξανασκεψου το, εσυ σαν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, ποσο σε συμφέρει αυτή η μετακυλιση των χρεών, της ΔΕΗ επι του προκειμένου, στο δικο σου ταμείο???

Eιχα την εντυπωση οτι η ΔΕΗ ηταν απο τις πιο συνεπης ΔΕΚΟ οσον αφορα οφειλες προς το αντιστοιχο της ασφαλιστικο ταμειο… Αλλα δεν περνω και ορκο…

Θεσσαλονικη-Συκιες-Περιοχη επταπυργιο. Μολις επεσε το ρευμα, συναγερμοι χτυπαν ασυστολα και τα φαναρια ειναι οφ

Εγώ με το αφελές και χαζό μυαλό μου είμαι με τον Μπάτσιλο και συμφωνώ σε αυτά που λέει. Επίσης στις απεργίες (λέω εγώ) ο μόνος που βλάπτεται είναι ο απλός κοσμάκης. Αμα ήθελαν να ακουστούν τα αιτήματα τους, να κόψουν το ρεύμα σε συγκεκριμένα κτίρια (υπουργεια). Αλλά ξέχασα, ο αγώνας θέλει θυσίες…

ΥΓ: Συγγνώμη αν το πόστ μου βγήκε πολύ “χέστηκα για τα δικαιώματα τους, μόνο ο κώλος μου με νοίαζει”, αλλά με τον τρόπο που απεργουν μόνο εμεις χάνουμε.

Όσοι δεν τους στηρίζουν, να μην παραπονεθούν αύριο, αν και οι ίδιοι δεν στηριχτούν, όταν τα βρουν σκούρα και θα αναγκαστούν να διαμαρτυρηθούν.

Ειναι δυσκολο να γινει αντιληπτο οτι το ΠΟΥ θα κοπει το ρευμα ΔΕΝ το αποφασιζουν η απεργοι αλλα η διοικηση?

Δεν είναι δύσκολο, όμως δεν είναι δύσκολο επίσης να κάνουν κάποιες κινήσεις για να μην κόβεται το ρεύμα σε μας αλλά σε αυτούς… :wink:

Οι απεργοι?
Ξερεις τον τροπο?

Από τη στιγμή που οι συνταξιούχοι είχαν κάνει κατάληψη σε σταθμό του ηλεκτρικού, δε νομίζω ότι οι υπάλληλοι της δεη δεν μπορούν να κάνουν κάτι…
¶σχετα από αυτο, ξέρει κανείς τι έγινε με τις καταγγελίες που έκαναν λόγο για σκόπιμες διακοπές ρεύματος (ότι δηλαδή η δεη είχε το απαραίτητο δυναμικό για να μην γίνονται διακοπές)? Γιατί σίγουρα η υπόθεση βρωμάει.

Δεν ειναι το ιδιο ρε Δημον Κληνερ. Αμα κανουν καταληψη στις εγκαταστασεις διανομης, θα κρατησει για καμια ωρα, οσο δηλαδη χρειαστει για να τους μαζεψει η αστυνομια. Ολα ευκολα τα βλεπεις…

Οσο για τις καταγγελιες, (οτι δηλαδη η ΔΕΗ ειχε οντως δυναμικο) εγιναν απο τους απεργους συνδικαλιστες κι εχει επιληφθει εισαγγελεας…

Aυτό το οποίο γίνεται κατανοητό σε μένα είναι ότι κάποιοι κατάπιαν αμάσητο αυτό που πάσσαραν τα ΜΜΕ, ότι το ρεύμα το κόβουν οι απεργοί. Δεν λέω πως δεν το κόβουν οι απεργοί, δεν ξέρω ποιος το κόβει, αλλά κάλλιστα μπορεί να το κόβει η διοίκηση για να δυσφημήσει την απεργία. Είτε έχουν έτσι τα πράγματα, είτε όχι, πάντως, αυτό έχει επιτευχθεί, όπως διαπίστωσα απ΄την… “πλημμύρα” αλληλεγγύης που είδα.

ότι παιρνεις δινεις, και το αναποδο…

Ok, λάθος μου που αναφέρθηκα σε αυτό έτσι. Σίγουρα το ρεύμα δεν το κόβουν οι απεργοί.
Το θέμα όμως είναι ότι ξεκίνησαν να διεκδηκήσουν κάποια πράγματα και κατέληξε αλλού το θέμα (με την έξυπνη τακτική των διακοπών). Το πρόβλημα είναι ότι η κυβέρνηση (με πουστιές) αποπροσανατόλισε τον κόσμο, και αυτή η καταγγελία θα έπρεπε να είχε γίνει από πιο πριν.

Αρα ζητατε απο τους απεργους απλα να σταματησουν την απεργια.

Εγω ζηταω απο τον καθενα να ειναι οσο πιο σωστος γινεται απεναντι στις υποχρεωσεις του, ασχετα με το ποστο που κατεχει. Τιποτα λιγοτερο ή περισσοτερο.

Συμφωνώ μέχρι ένα βαθμό. Η αλήθεια βρίσκεται (εκτός από τους sex pistols) κάπου στη μέση…

  • 100000

Και ξέρω κάτι παραπάνω για τη ΔΕΗ διότι η μάνα μου δουλεύει εκεί. Οι εργαζόμενοι έχουν δεχθεί ΤΗΝ συκοφάντηση από τον ΑΛΗΤΗ “κύριο” Αθανασόπουλο, γενικό διευθυντή της ΔΕΗ, γνωστό για τις ακραίες νεοφιλελεύθερες απόψεις του, ο οποίος προσελήφθη σε αυτή την θέση για να κάνει τη ζωή των εργαζομένων κόλαση. Δε σας κάνει εντύπωση το ότι αυτοί που σέρνουν στα δικαστήρια τους εργαζομένους είναι τα πιο γλειώδη λαμόγια, οι βιομήχανοι γιατί χάνουν κέρδη (ειλικρινά, πόσο χαίρομαι γι`αυτό). Αν αποφάσιζαν οι εργαζόμενοι το που θα κοπεί το ρεύμα, τότε αυτοί που θα έμεναν χωρίς ρεύμα να είστε σίγουροι πως θα ήταν ο Αθανασόπουλος, ο Καραμανλής και ο κάθε ταξικός εχθρός τους. Αλλά οι “κύριοι” της διοίκησης φροντίζουν οι διακοπές να πέφτουν στον απλό κοσμάκη ούτως ώστε να εκνευρίζεται και να στρέφεται εναντίον του θύματος, δηλαδή των απεργών και όχι του θύτη, δηλαδή του κράτους, της διοίκησης και των βιομηχάνων. Αλλά οι αγώνες για να κερδιθούν απαιτούν και θυσίες. Προτιμάτε ορισμένες διακοπές ρεύματος ή να δουλεύετε μέχρι τα 70 σας για να πάρετε μετά μια σύνταξη της πλάκας που δεν θα περισσεύει ούτε για τα στοιχειώδη (όπως φαϊ καλή ώρα, ρωτήστε κανα συνταξιούχο πως τα βγάζει πέρα)…

Δηλαδη με λιγη υπομονη ακομα και με μερικες μερες χωρις ρευμα…θα πετυχουν οι εργαζομενοι της ΔΕΗ το να μην δουλευουμε μεχρι 70…Με βοηθας λιγο? Ειμαι χαζος και δεν τα πιανω.

Η ΔΕΗ δεν ανήκει σε κανένα συνδικαλιστή παλιοκερα** αλλά σε μένα και σε σένα και δεν έχει κανένας το δικαιωμα να κλεινει διακόπτες…!

Η μόνη λύση είναι η πλήρης ιδιοτικοποιήση των ΔΕΚΟ, για να σταματησει πλεον και αυτο το “βολεμα” ολων μας. Απο την στιγμη που το κρατος ειναι ανικανο, προτιμω εναν ιδιωτη. Δειτε και την περιπτωση με τον ΟΤΕ, μολις ιδιοτικοποιηθηκε και σταματησε το μονοπωλιο του φτασαμε να μιλαμε για πακετα με δωρεαν κλησεις και μεγαλες ταχυτητες ιντερνετ απο παρα πολλες εταιριες!

[SPOILER]

[/SPOILER]

Καλες και οι ιδιωτικοποιησης αλλα θα πρεπει να σκεφτομαστε και το συμφερον του εθνικου μας πλουτου λιγακι…

Απο την στιγμη που ειμαστε ανικανοι να το κανουμε εμεις σαν λαος, αστο να το κανουν Ελληνες επιχειρηματιες τουλαχιστον…Εχουμε ξεπουλησει σχεδον τα παντα εξω!