Δημόσια Επιχείρηση Ηλιθιότητας

Βακιλε δεν θελω να πιστεψω οτι εισαι χαζος και δεν καταλαβαινεις. Απλα, οτι εχεις δει λιγο λαθος το πραγμα…

Οι απεργοι δεν κατεβαζουν κανεναν διακοπτη. Ουτε αποφασιζουν ποιος δεν θα εχει ρευμα. Το μονο που κανουν ειναι να διεκδικουν και να υπερασπιζονται τα δικαιωματα τους χρησιμοποιωντας ενα διαχρονικο μεσο παλης. Αν εχεις κατι καλυτερο να προτεινεις, πεστο.

Τους διακοπτες τους κατεβαζει η διοικηση.

Η “μονη λυση” της ιδιωτικοποιησης που εσυ λες μεσα στην ημιμαθεια σου, εγκαταλειπεται ακομα και απο κυβερνησεις-οδηγους του νεοφιλελευθερισμου. Προσφατα στην Αγγλια εγιναν καποιες κρατικοποιησεις επιχειρησεων.

Το οτι με καθε ιδιωτικοποιηση απολυονται πολλοι εργαζομενοι δε σε ενδιαφερει και λογικο ειναι. Οταν θα ρθει και η σειρα σου (ελπιζω οχι) μπορει να μην υπαρχει κανεις για να φωναξει ομως…

Ποιοι κατεβαζουν τους διακοπτες τελος παντων?!?
Ποιοι εχουν το δικαιωμα να κανουν κατι τετοιο?? Ηλεκτρικο ρευμα μας στερουν οχι στραγαλια!
Μιλαμε για εταιρεία κοινωνικής ωφέλειας! Οχι για το σουβλατζιδικο του Μπαμπη!

Οπως τα λες ειναι ρε συ κρισπ, στην Αγγλια! Εδω ειναι Ελλαδα! Μην μου πεις οτι μπορει να γινει κατι παρομοιο με τετοιο βασεις που εχουμε σαν κρατος…

Η ιδιωτικοποιηση συμφερει μικρη μεριδα ανθρωπων, συγκεκριμενα το αφεντικο και το καταναλωτικο κοινο. Το οτι θα ερθει η σειρα μου ειναι το μονο σιγουρο, οπως και σιγουρο ειναι οτι ειναι μονοδρομος η ιδιωτικοποιηση σε τετοιες περιπτωσεις. Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον. Μακαρι να κανω λαθος και να ειναι ολα πιο ροδινα.

Η αλήθεια είναι οτι με την ιδιωτικοποίηση ίσως σοβαρέψουν τα πράγματα, αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αυτό είναι λύση.

Έχει δίκιο ο φρίντομ. Το θέμα είναι ότι έχει δίκιο ο κρισπ, αλλά από την άλλη άμα συνεχιστεί η κατάσταση με τη ΔΕΗ θα καταστραφεί τελείως…
Γιατί όμως να μην έχουμε και εναλλακτικούς παρόχους? Σε τόσες άλλες χώρες έχουνε.

Πειτε τα ρε παιδια. 11 ηωρα προχτες καθομουν σαν το βαμπιρ μεσα στα σκοταδια. Μετα σου μιλανε για ελευθεριες και δικαιωματα τη στιγμη που οι ιδιοι στα καταπατουν. Αλλα αυτα συμβαινουν μονο στην Ελλαδα. Δεν λεω. Να διεκδικησουν τα δικαιωματα τους οι εργαζομενοι. Αλλα οχι στερωντας τα δικαιωματα των αλλων γιατι μονο ετσι θα ξυπνησουν καποιοι. Τι να πω?:?

1)Eκτός από την απεργεία υπάρχει άλλος τρόπος άσκησης πίεσης στην κυβέρνηση?
2)Για τις ιδιωτικοποιήσεις θα πώ μόνο το παράδειγμα του τι είχε παιχτεί στην Αγγλία, την οποία ανέφερες ποιό πριν επί Θατσερ που οι περισσότεροι άνθρωποι καλά καλά το φαϊ τους δεν μπορούσαν να βγάλουν και το τι συμβαίνει τώρα που αν δεν έχεις χρήματα ούτε να σπουδάσεις δεν μπορείς με τα δίδακτρα που έχουν χώσει.
3)Αυτός που κατεβάζει τους διακόπτες είναι ο “κύριος” Τάκης Αθανασόπουλος, γνωστός για τις ακρέες νεοφιλελεύθερες απόψεις του…

Για να κερδίσεις κάτι χρειάζονται και θυσίες. Με την ίδια λογική ακόμα θα είχαμε χούντα…

Και δεν θα πέσω στην παγίδα του να προτείνω λύσεις. Απορρίπτω τον καπιταλισμό σε κάθε μορφή του, ως εκ τούτου δεν μπορώ να προτείνω τρόπους καλυτέρευσης του, επίσης νομίζω ότι τώρα δεν έχουμε συνθήκες εκθρονισμού του, καθώς η πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει συνειδητοποιήσει τον εχθρό της και νομίζω ότι κάθε προοδευτικός άνθρωπος απ`όπου και να προέρχεται πρέπει να αγωνιστεί για την υπεράσπιση ορισμένων κατακτήσεων της κοινωνίας τις οποίες η άρχουσα τάξη θέλει να πάρει πίσω, παραμερίζοντας τυχόν ιδεολογικές διαφορές, χωρίς να έχει από πάνω του τον έλεγχο εργατοπατέρων, όπως ΓΣΕΕ ή ΠΑΜΕ.

  1. Υπαρχει, αλλα επειδη ο καθενας κοιταει τον κωλο του, ψηφιζει νουδου ή παζοκ για να του φερουν τον γιο του που ειναι φανταρος, απο τα συνορα στην πολη. Η απεργια εχει καταντησει να ειναι η λυση για οσους ξεπουλαν την ψηφο τους…και δυστυχως δεν ειναι λιγοι.

  2. Ανεφερα την Αγγλια για να απαντησω στον κρισπ. Δεν ηταν η χωρα που πηρα για παραδειγμα. Σε τετοια θεματα ακομα και με την Ουγκαντα να μας συγκρινεις, ειμαστε ετη φωτος πισω.

Ωστοσο, δεν μπορω να καταλαβω την προοδο, αρνητικη ή θετικη, που βλεπεις στα παραπανω λεγομενα σου.

  1. Σταυρωστε τον! Με λιγα λογια…Ιδιωτικοποιηστε την ΔΕΗ, να παει σπιτακι του.

Η πρόοδος που βλέπω είναι αρνητική.

Όσον αφορά την ιδιοτικοποίηση, ο ίδιος είναι που την προωθεί.

Δεν μου φαινεται καμια αλλαγη στην οικονομικη τακτικη της χωρας και το κοινωνικο υποβαθρο, του “τοτε” με το “τωρα”, εκτος αν δεν “νιωθω” κατι.

Αυτος ο τακης πρεπει να ειναι πολυ εξυπνο αγορι…σκαβει το λακο του!

Ακριβώς αυτό! Και τότε και τώρα η ζωή ήταν χάλια για τον απλό κοσμάκη, και στην Ελλάδα είναι λιγάκι καλύτερα.

Να πώ επίσης ότι δεν μπορούμε να κατηγορούμε τους εργαζόμενους ότι όλοι στηρίζουν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, καθώς υπάρχουν ορισμένοι που δεν τα έχουν ψηφήσει ποτέ, ούτε και για τεμπελιά, καθώς υπάρχουν ορισμένοι που όταν δεν απεργούν πηγαίνουν στη δουλειά τους από τις 7 το πρωί και φεύγουν ακριβώς στις 3, ενώ τους είναι εύκολο να την σκαπουλάρουν (μιλάω για ανθρώπους που δουλεύουν σε γραφεία, όχι τεχνίτες, που είναι δύσκολο να τη σκαπουλάρουν). Επίσης ότι την ημέρα που απεργείς δεν πληρώνεσαι και ότι κάποιοι δεν λογαριάζουν έξοδα που πρέπει να πληρωθούν και δεν έχουν χάσει απεργία στη ζωή τους. Τέλος για τις διακοπές,
αν τις οργάνωναν οι εργαζόμενοι να είστε σίγουροι ότι αυτοί που θα έμεναν χωρίς ρεύμα θα ήταν η κυβέρνηση και τα ανώτατα στελέχη της ΔΕΗ.

Για το οτι η ζωη στην Ελλαδα ειναι εστω και λιγο καλυτερη, σαφως και αστιευεσαι. Οι αποδοχες και το επιπεδο ζωης στην Αγγλια ειναι πολυ υψηλοτερες. Μην κοιτας μονο τι δινουν αλλα και τι παιρνουν.

Οσο για το αλλο θεμα που γραφεις αναφορικα με τους εργαζομενους, θα σου πω πολυ απλα, οτι στις καταληψεις, ολοι οι φοιτητες χασαν την εξεταστικη ανεξαρτητα με τον αν ηταν υπερ ή κατα αυτης. Δυστυχως ή ευτυχως, εννοειται πως γινεται αυτο.

Ρε παιδια πειτε για τους παλιοαλητες τους απεργους, προχτες μας κοψαν το ρευμα και δεν μπορουσα να παιξω playstation…

Τελικα ποιοι Κυριοι το κλεινουν??

Παντως ωραιο σκηνικο και τα “συγκρουομενα” στο τραμ. Περασαν καλα οι επιβατες, και νομιζω προχτες εγινε και αυτο.

Εγω παλι τους πηρα και ενα τηλεφωνο στα γραφεια γιατι νομιζα ο χαζουλης οτι δεν πληρωσα τις αυξησεις τους.

Καλα Βακιλε δινεις ρεσιταλ ε!

Οι απεργοι φταινε και για τις αυξησεις?

Κανει απεργια η ΔΕΗ?
Οι υπαλληλοι της ΔΕΗ?
Ο τακης?
Οι απεργοι κοβουν το ρευμα?
Οι υπαλληλοι της ΔΕΗ κοβουν το ρευμα?
Ο τακης κοβει το ρευμα?
Μεριδα των υπαλληλων της ΔΕΗ ειναι και απεργοι?

Εγω πληρωνω την ΔΕΗ? Τον τακη? Τους υπαλληλους? Τους Απεργους? Το ρευμα? Ή πληρωνω για να πληρωνω?

Πρεπει να ακουσω λιγο sex pistols?

εδιτ: κ το προβλημα μου δεν ειναι το οτι δεν εχω ρευμα, αλλα το οτι δεν σεβονται τις δικιες μου ελευθεριες. Πεστες playstation, δεν με πειραζει.

ε,οι υπάλληλοι να ήταν υπεύθυνοι για τις αυξήσεις και να κάνουν και απεργία,λίγο χλωμό…

κι εγώ τσαντίζομαι όταν κόβεται το ρεύμα αλλά μάλλον με αυτούς που δεν ικανοποιούν τα αιτήματα των υπαλλήλων πρέπει να τα βάζουμε…

Βρειτε κι αλλες χωρες της Ευρωπης με 150+ ασφαλιστικα ταμεια και κερδιστε 2 ωρες διακοπη ρευματος παραπανω.

Ζητω το ελληνικο Εθνος.Ο καιρος γαρ εγγυς τεμπελχανια Ευρωπαιοι.Δεξιομουτρα.Φασιστες.

Ειναι απιστευτα συγκινητικο το ποσο συμπαραστεκονται οι Δεητζηδες στους υπολοιπους ασφαλισμενους οταν απεργουν.

Ουπς,σωστα…εργαζονται κι αλλοι???Συγγνωμη δεν επρεπε να το πω…θα το βαλω σε σποιλερ

Εργαζονται κι αλλοι…και παιρνουν και συνταξη!!!Φαντασου!!!8O 8O 8O .Και υπαρχουν και ιδιωτικοι υπαλληλοι που αν απεργησουν την αλλη μερα ειναι ανεργοι.Ναι!!Μιρακολο!!!Εχουν κι αλλοι δικαιωματα περα τους καλοπληρωμενους συνδικαλιστες και τους δημοσιους υπαλληλους που ολοι βριζουν μεν αλλα τους συμπαραστεκονται δε στον αγωνα τους!!!8O !!!Σοδομα και Γομμορα σ αυτη τη χωρα,που μεχρι τωρα ηταν ολα τοσο καλα!!

Επισης ειναι τερμα διασκεδαστικο,σχεδον σαν να παιζεις pro στο playstation το να απεργει καποιος και συ να μη μπορεις να δουλεψεις ή ακομα χειροτερα να καταστρεφεται η επιχειρηση σου ή και να κινδυνευσει η σωματικη ακεραιοτητα καποιου,για να μην ενωθει ο αλλος με το Ικα.Αλλα σωστα το δικαιωμα στην απεργια>απ το δικαιωμα στην εργασια.Μου διεφυγε προς στιγμην.Ετσι κι αλλιως τα δικαιωματα καποιων ειναι περισσοτερο σημαντικα απ τα δικαιωματα των υπολοιπων.Και οποιος συμφωνει με αυτα που διαβασε μολις να κατεβασει τη σβαστικα απ τον τοιχο,γιατι βγαινει καρτα.

Χοκαμ, σορι, ξερεις οτι σε εκτιμω, αλλα το παραπανω ποστ δεν βγαζει νοημα…

Και κάτι που συνέχεια ξεχνούσα…
Όταν δεν πληρώσεις για κάτι που αγοράζεις από την ΔΕΗ (δηλαδή ρεύμα), σου διακόπτουν την παροχή.
Όταν δεν παίρνεις αυτό που αγοράζεις από την Μονοπωλιακή ΔΕΗ, ενώ το πληρώνεις, τότε ποιες είναι οι αντίστοιχες συνέπειες;

Δυστυχώς, υπάρχουν ακόμα αρκετοί εργατοπατέρες, για να μας θυμίζουν ότι ζούμε σε μια χώρα Κάφρων.

:-#

Αφου δεν καταναλωνεις ρευμα, δεν το πληρωνεις.
Απλο…