Ιδιωτικό Συμφωνητικό Συμβίωσης

Αυτό.

*πυραμίδα,για το θέμα της υιοθεσίας,η ζωή,τα βιώματα και τα συναισθήματα ενός μικρού παιδιού δεν είναι αριθμοί,έρευνες και ψυχολογικές-επιστημονικές μελέτες.

Χρειαζόμαστε όμως κάτι να στηρίξουμε κάποιες απόψεις έτσι?

Απο εκεί και πέρα δεν διαφωνώ. Για αυτό και το υποστηρίζω 110%.:wink:

καλύτερα το στηρίζεις με αυτό που σου απάντησε ο μόντε παρά με αποτελέσματα ερευνών:wink:

Απάντηση δώθηκε σε αυτό.

Αν κάποιος απλά δεν θέλει απο εκεί και πέρα να το δεχτεί ότι και να του πεί κανείς, τότε και εγώ δεν θα κάνω παραπάνω για να το πείσω. Ειπώθηκε και ποιο πριν άλλωστε, οι αποδείξεις και το επιχηρήματα υπάρχουν για το ζήτημα. Αυτοί που δεν τα δέχονται απλά δεν θέλουν να το κάνουν.

Κάθε παιδί μεγαλώνει έχοντας κάποιες δυσκολίες. Αν για κάποιον το να μεγαλώσει σε μια οικογένεια με στοργή, ακόμη και μια που (για ένα διάστημα) θα θεωρίται ιδιαίτερη είναι χειρότερο απο το να είναι σε κάποιο ορφανοτροφείο, τότε τι να πώ.

ειμαι υπερ του ιδιωτικου συμφωνητικου συμβιωσης…ετσι κι αλλιως ο θεσμος του γαμου πλεον βρισκεται σε παρακμη εδω και καιρο…

δεν ειμαι εναντια στο να παντρευονται οι ομοφυλοφιλοι…

αλλα ασφαλως ειμαι εναντια στην υοθεσια παιδιων απο γκει η λεσβειες…νομιζω πως ειναι αυτονοητο…θεωρω οτι ενα παιδι χρειαζεται και τον πατερα και την μητερα του για την οσο το δυνατο σωστη ανατροφη του…

επισης υπαρχουν εκατονταντες φυσιολογικα ζευγαρια που δεν μπορουν να κανουν παιδι και προσπαθουν να υοθετησουν…θα ειναι τεραστεια προκληση να συμβει κατι τετοιο…και ακομα θα ειναι απιστευτα αντιαισθητικο για την προσωπικη μου αισθητικη…

Παιδια το χετε χασει το θεμα.
Με το ιδιωτικο συμφωνητικο οι γυναικες θα μας τρωνε λεφτα και χωρις γαμο!

ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ!

Ναι, ενώ τώρα μόνο με γάμο νομίζεις τα τρώνε ε? Και χωρίς το ίδιο κάνουν, απλά σε μικρότερο ποσοστό… :stuck_out_tongue:

Ναι αλλα τωρα καθιερωνεται και με νομο!

ΑΔΕΡΦΙΑ ΞΥΠΝΑΤΕ!

Φυσικά να ενταχθούν και οι ομοφυλόφιλοι. Αυτοί στο πηγάδι κατούρησαν???

Συμφωνώ. Τι προτιμάτε, ένα παιδί να μεγαλώνει στα ορφανοτροφεία, που περισσότερο σε φυλακές παραπέμπουν ή με δύο ανθρώπους, έστω ίδιου φύλου??

Γιατι να μην ενταχθουν οι ομοφυλοφιλοι; Εγω λεω ναι γιατι ανθρωποι ειναι κι αυτοι.
Αλλα πολυ αντιφατικα τα βλεπω ολα. Απο την μια ζεις μεσα στην παρανομια (γνωμη της εκκλησιας) εαν δεν εισαι παντρεμενος και ο γαμος των ομοφυλοφιλων δεν επιτρεπεται παρ’ ολο που η εκκλησια δεχεται τον οποιοδηποτε χριστιανο. Τι να πω… Επισης αν εισαι παντρεμενος εχεις καποια ευνοια στην φορολογια νομιζω (εδω κολλαει λιγο κι αλλο ενα θεμα- οτι σ’αναγκαζουν να παντρευτεις), γιατι να ειναι απ’ εξω κι αυτοι οι ανθρωποι; Επειδη γεννηθηκαν με αλλο πραγματακι αναμεσα στα ποδια τους ενω ηταν κατι αλλο; Και στην τελικη αν δεν γουσταρουν χριστιανικο γαμο ας ειμαστε οκ με τον πολιτικο. Να δουμε ομως τι θα πουνε οι παππαδες αν ενας ομοφυλοφιλος χριστιανος θελησει να τελεσει το μυστηριο γιατι τον εκφραζει και το πιστευει.
Απο κει και περα με τις υιοθεσιες ειμαι αρκετα επιφυλακτικη… Η ελλειψη πατρικου η μητρικου πρωτυπου εχει επιπτωσεις και δεν μπορουμε να πειραματιζομαστε με μικρα παιδια. Τι να κανουμε, ειναι και θεμα διαιωνισης. Αλλα νταξει, οταν ξεκολλησουμε απο βλακειες που μας εχει κολλησει η μιζερη κοινωνια και η εκκλησια ισως τα πραγματα καλυτερευσουν σε πολλους τομεις.

Δε δίνω δεκάρα τσακιστή για την άποψη της εκκλησίας. Να κοιτάει την δουλειά της και να μην χώνει την μύτη της σε θέματα του κράτους (να δούμε πότε θα χωριστούν αυτά).

Και να συμφωνει καποιος παντως με την υιοθεσια παιδιων απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια δε νομιζω να μην καταλαβαινει οτι κατι τετοιο δεν μπορει να γινει σημερα. Η κοινωνια σημερα ειναι πολυ συντηρητικη και η παιδικη ψυχολογια αρκετα πολυπλοκη για να “παιζεις” με αυτην προκειμενου να κανεις ενα καπριτσιο σου η να νιωσεις “ισος” με τους υπολοιπους. Υπαρχουν ενα σωρο πραγματα πιο σημαντικα για να διεκδικησουμε αυτη την στιγμη…

Δικιο εχεις και συμφωνω. Αλλα δεν μπορεις να μην την λαβεις υπ’ οψιν σου οταν σε αναγκαζουν να παντρευτεις. Παντως ο jeronymo ειπε οτι η εκκλησια δεν θα πρεπε ν’ ανακατευεται στις δουλειες του κρατους.

Οταν λεω οτι δεν ειναι κληρονομια και στοιχειο μιας χωρας η θρησκεια αλλα τ’ αντιθετο τ’ ακουω. Στα διαλα.

Εγώ υποστηρίζω φανατικά τη συμβίωση, ακόμη κ το γάμο των ομοφυλοφίλων, αλλά είμαι αντίθετος για τα παιδιά.

Οκ, χωρίζουμε τώρα και τα δικαιόματα σε σημαντικά και μή σημαντικά.Αλλά ντάξει, μάλλον πάει σύμφωνα με το αν κάποιο δικαίομα αφορά εμάς και μόνο. Για τους άλλους who cares?

Αν τώρα δεν γίνει κάποιο βήμα, τότε σε 20, 30, 100 χρόνια πάλι τα ίδια θα γίνετε και τις ίδιες κουβέντες θα κάνουμε. Και πάλι τα ίδια θα λέμε.

Ακριβως.

Οταν ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλων ζητα να μπορει να μεγαλωσει ενα παιδι σκεφτεται μονο το δικο του δικαιωμα. Για το παιδι που θα μεγαλωσει δακτυλοδεικτουμενο στη (σημερινη, το τονιζω) κοινωνια who cares?

Το βημα που λες ειναι να γινει ενα νομοθετημα που θα επιτρεπει τις υιοθεσιες? Εγω νομιζω οτι αυτο ειναι το τελευταιο βημα. Τα προηγουμενα θα πρεπει να αφορουν στο να μπορει η κοινωνια να αποδεχεται (και οχι απλα να ανεχεται τη διαφορετικοτητα)…

Για το παιδί νοιάζονται και με το να προσπαθούν να σταματήσουν την ομοφοβηκότητα απεναντί τους, με το να παλεύουν για τα δικαιοματά τους και με το να του χαρίσουν μια στέγη και ένα όσο το δυνατόν καλύτερο μέλλον.

Δακτυλοδεικτούμενα ήταν και τα παιδιά των πρώτων γυναικών που δούλεψαν?¨Τι έπρεπε να κάνουν, να περιμένουν τους άντρες τους να συμφωνίσουν σε αυτό? Η κοινωνία δεν σταματάει να κάνει διακρίσεις έτσι με ένα μαγικό ραβδάκι. Γίνοται κινήσεις, κατά προτίμηση δυναμικές. Όσο και να μιλήσει κανείς για σεξουαλική διαφορετικότητα στα σχολεία, όσο και να μιλήσει στο κόσμο δεν αλλάζουν κάποιες καταστάσεις αν δεν αλλάξουν νομικές διακρίσεις.


χααχαχαχα. ρε, μη λέτε τέτοια 8O

http://www.gayworld.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1157&Itemid=40
http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=20080313&nid=7802425&sn=&spid=876

Να και μια φορά που η Ελλάδα κάνει ένα βήμα μπροστά σε τέτοια θέματα:)