Προτασεις για μπασσο!

θελω να αγοραγω ενα 2ο μπασσο και ειμαι σε διλημμα ως προς τη μαρκα…μεταξυ ESP,IBANEZ,YAMAHA(ιδια τιμη) ποιο προτεινεται?επισης αν καποιος ξερει αν ειναι καλη εταιρεια η washburn και ποια η διαφορα μεταξυ active ηλεκτρονικων και passive ηλεκτρονικων!!

Γιατι εισαι αναμεσα σε αυτες τις 3 μαρκες μονο ?
Για την Ibanez και την ESP για τα μπασσα δν εχω αποψη.
Η Yamaha εχει μερικα καλα οργανα. Τσεκαρε το signature μπασσο του Billy Sheehan που ειναι γενικα πολυ καλο οργανο και η τιμη του ειναι στα 1.000 με 1.500 euro δν θυμαμαι ακριβως.
Η Cort επισης εχει πολυ καλα οργανα. Εγω εχω ενα αταστο Cort στα 760 το οποιο ειναι πολυ καλο. Γενικα τα Cort σε σχεση με αλλα οργανα στην ιδια τιμη ειναι απ’ τα καλυτερα και βγαζουν το 100% των χρηματων τους , θα ελεγα πως για τα λεφτα που δινεις παιρνεις καλυτερο πραγμα. :slight_smile:
Την ξερω την washburn. Κατα τη γνωμη μου δν ειναι κατι το ιδιαιτερο.
Τα active ηλεκτρονικα δουλευουν με μπαταρια ενω τα passive χωρις. :stuck_out_tongue: :smiley: Δν ξερω βαθιες λεπτομεριες , αυτα τα ξερει καλα ο bluezlick. :slight_smile:

κοιταω και αλλες μαρκες απλα ειμαι σε αυτες τις 3 τωρα.θα τσεκαρω και αλλες μαρκες.σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!

καλα τα λεει ο τεξας!

Active Pickup - A pickup using an electronic preamp to achieve gain enhancement, tonal shaping and/or output impedance reduction. Some advantages include less susceptibility to noise, greater flexibility in creating new tones and the elimination of high frequency losses caused by driving long cables. Active pickups can be particularly useful for producing the strong noise free signal needed to drive multi-effects racks. (For comparison, see “Passive Pickup”).

Για να σου προτείνουμε κάτι συγκεκριμένο θα θέλαμε λίγες παραπάνω πληροφορίες όπως:

  1. Πόσα φράγκα διαθέτεις

  2. Τι ήχο περίπου θες να βγάλεις

  3. Τι εύρος ήχου θες να έχεις (με άλλα λόγια αν θες χαμηλότερες / ψηλότερες νότες χωρίς να χρειάζεσαι ξεκούρδισμα συνέχεια γιατί π.χ. παίζετε με συγκρότημα σε Dropped C ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς τα 5χορδα)

Τα Washburn απ’όσο ξέρω δεν λένε και πολλά.

Απ’τις μάρκες που αναφέρεις αρκετά καλά είναι τα Ibanez (κι εγώ Ibanez έχω) αλλά και τα Yamaha φυσικά. Αν θες 2ο μπάσο υποθέτω πως το 1ο που αγόρασες ήταν ένα φθηνό το οποίο έχεις λιώσει οπότε τώρα θες κάτι πιο εξεζητημένο.

απο φραγκα διαθετω μεχρι 800 ευρω.ηχο προς το metal και ναι το 1ο το εχω λιωσει και λεω να παρω και ενα 2ο

ενα washbern 5χορδο θα ηταν καλη ιδεα. εχει ενασ γνωστος μου κ για τετοιο ηχο ειναι οτι πρεπει.κ φθηνο!
και θα εχεις κ την σι αν θελεις πιο βαρια πραγματα.

800 euros ειναι καλα λεφτα για 4χορδο. Τα 5χορδα γενικα νομιζω ειναι πιο ακριβα.
Παντως δν νομιζω πως για 2ο μπασσο πρεπει να στραφεις σε washburn. Πολυ καλη επιλογη για μπασσα γενικα ειναι (αλλα ακριβα ρε γμτ) τα Warwick. Απ’τα καλυτερα μπασσα. Και αν θες 5χορδο ειναι πολυ καλη επιλογη αλλα θα πρεπει να δωσεις κατι παραπανω νομιζω.
Επισης αν δν εχεις φτασει σε πολυ καλο επιπεδο καλυτερα ειναι να παρεις ενα 4χορδο και αφου εισαι ικανοποιημενος και γενικα γνωριζεις τα παντα σε 4 χορδες μετα ειναι καλο να “προσθεσεις” αλλη μια χορδη. Ολα αυτα κατα τη γνωμη μου παντα. Δν το ειπα απο υπεροψια ή κακεντρεχια ή καμια τετοια αλλη μλκια.

Λοιπόν θέλω βοήθεια από όλους ασχολούνται και γνωρίζουν κάποια πράγματα σχετικά με μπάσα.

Θέλω να αγοράσω ένα αλλά δεν έχω ιδέα γενικότερα για το τι να πάρω. Μόλις το πάρω θα πάω σε δάσκαλο να με κάνει Trujillo. Οπότε αν έχετε και κανένα καλό δάσκαλο στα υπ’ όψιν, θα το εκτιμήσω πολύ να μου προτείνετε.
Διαθέτω μέχρι 400 ευρώ. Ευχαριστώ.

(Ίσως να έπρεπε να το ποστάρω στις Αγγελίες αλλά το ποστάρω εδώ επειδή θα το δουν περισσότεροι να μου απαντήσουν. Αν υπάρχει πρόβλημα μπορείτε να το μεταφέρετε στις Αγγελίες.)

τι μουσικη θες να παιξεις κ τι σχημα σε αρεσει?

Ροκ βασικά και ολίγον ρέγκε. Όταν λες τι σχήμα μου αρέσει τι εννοείς;

Γνωμη μου (οχι τοσο απο εμπειρια βεβαια) ειναι ν’ αρχισεις με fender. Και ουδετερο ηχο θα βρεις που θα σε βοηθησει να πειραματιστεις και καλη τιμη και ειναι και ωραια μπασα γενικοτερα. Αφου ειναι γι’ αρχη τα 400 ευρω ειναι απλα ιδανικα και με το παραπανω. Για ενισχυτη σκεφτεσαι κατι η εχεις;

Λοιπόν παιδιά μετά από λίγο ψάξιμο που έπεσε κατέληξα στα εξής 2 μπάσα (βασικά ο αδερφός μου κατέληξε, αυτός θέλει να πάρει μπάσο):
Για φθηνή λύση, http://www.thomann.de/gr/harley_benton_mb222t.htm
Και για πιο ακριβή, http://www.thomann.de/gr/epiphone_nikki_sixx_blackbird_bass.htm

Ακούω γνώμες και εννοείται ότι προτείνετε κιόλας…

προτεινω Squire…και θα σου πω και ποιο μαλιστα.
απο epiphone εχω προσωπικη εμπειρια!! κολιταρι εχει ενα precision και ειναι παρα πολυ καλο και ειδηκα για τα χρηματα του. εγω παλι γουσταρω να το παιζω τρελα(βλεπε μπασιστας εδω)

λοιπον ειναι το συγκεκριμενο…

Squier Vint. Modi. J-Bass MN Natural

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=BAS0002435-001&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList#

kαι
Squier Vint. Modi. P-Bass RW Olympic White

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=BAS0002433-001&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList

ειναι τοσο φθηνα αλλα τοσο καλα!!! διαβασε και reviews στο Harmony Central και θα δεις!!!

παρενθεση.δεν εχω παιξει με αυτα τα squier. η εμπειρια μου ειναι απο ενα απλουστερο μοντελο.

Λοιπόν, όπως είπα το μπάσο είναι για τον αδερφό μου. Όχι ότι εγώ δεν θα παίζω φυσικά… Εγώ παίζω κιθάρα και έχω ενισχυτή. Τον Spider III από τη Line 6, στα 75 watt. Αυτός κάνει για μπάσο ε; Δεν θα χρειαστεί να πάρουμε καινούριο;…

Κάμελσποτερ φχαριστώ! Θα τα τσεκάρουμε οπωσδήποτε.

εγινε λαθος πριν. οχι epiphone…Squier.

Κατ’ αρχην θα ελεγα το Jazz. Εχεις βαλει το ιδιο λινκ και για τα 2, πληροφοριακα :stuck_out_tongue:
Ενισχυτη λογικα θες καινουριο κι ας αντεχει λογω watt (btw θελω κι εγω τοσα :Ρ). Αυτο δεν μπορω να στο εξηγησω εγω. Το μονο που ξερω ειναι αλλο ενισχυτη χρειαζεσαι για κιθαρα αλλο για μπασο κι οτι θες 30 watt και πανω. Εκτος αν προκειται για κανενα τεραστιο απο τους επαγγελματικους που παιρνουν κιθαρες, μπασα, μικροφωνα κτλ :Ρ

αυτα που λεει ο Camel ειναι αρκετα καλα για τα λεφτα τους!:wink:

OFF TOPIC
ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟ Harmony Central :wink:

γιατι ρε?? τι εχει το Harmony Central?
πιστευεις πτι δεν ειναι αξιοπιστο??
εγω που εχω διαβασει απειρα reviews ξερω πλεον ποια ειναι τα κατα τη γνωμη μου πιο αληθη.
στην τελικη δε χανεισ τπτ.

Τα links διορθωθηκαν. :smiley:

εισαι γενια του 83 κ δεν καταλαβαινεις! :lol: :stuck_out_tongue: