20 χρόνια χωρίς το Νικόλα

Σήμερα συμπληρώνονται 20 χρόνια από τη μέρα που ο Νικόλας αποφάσισε να αφήσει αυτόν τον κόσμο και να πάει στον ουρανό. Ελπίζω να περνάει καλά εκεί πάνω ο μπαγάσας…

Ισως η μεγαλυτερη μορφη του ελληνικου ροκ!
Μουσικος με ολη την εννοια της λεξης! Ο ορισμος του “αντισυμβατικού καλλιτέχνη” που δεν μασησε και δεν φοβηθηκε ποτε.

“Ξερνάω τη μπαταρία
δεν εκτελώ εργασία
δεν θέλω ενημέρωση, τροφή και διασκέδαση
γουστάρω ελευθερία.”

Ο Νικολας ειναι εδω μαζι μας!

Νικολα Θα ζείς πάντα στα ανυπότακτα ονειρά μας!!

Respect στον μεγαλύτερο Έλληνα στιχουργό έβερ. Αν και δε νομίζω οτι ο ίδιος θα γούσταρε το φόρο τιμής. :stuck_out_tongue:

Όλοι δηλώνετε ιδιότητα ρε.

Αν θέλετε να ψάξετε το πτώμα που κείτε ενθάδε άδικα θα κοπιάσετε. Διότι πτώμα δεν υπάρχει, το πτώμα σάς την έσκασε και πήγε βόλτα.

Σεβασμός και μόνο για τον μεγάλο αυτό καλλιτέχνη και ποιητή. Απο τις σημαντικότερες προσωπικότητες της ελληνικής μουσικής και τέχνης, απλά.

Σίγουρα ο μπαγάσας περνάει καλά εκεί πάνω τώρα που είναι και ο Νικόλας μαζί του.

Πολυ μεγαλος καλλιτεχνης ο Ασιμος.Κριμα που ειμαι μικρος και δεν μπορεσα να τον γνωρισω.:frowning:
Πιστευω πως αν ενορχηστρωνε τα κομματια του και δεν τα παιζε μονο με την κιθαρα του θα ειχε λαβει τεραστια αναγνωριση.Βεβαια δεν τον κατηγορω,ισα ισα.Αυτος ηταν ο Νικολας και γι αυτο τον αγαπησαμε.

@ ellanor
εγραφε και ποιηματα ο Ασιμος η το λες αυτο για τους στιχους του που οντως ειναι πολυ ομορφοι και ποιητικοι;

Επισης χωρις να θελω να ειρωνευτω κανεναν δεν νομιζω οτι ταιριαζει η φραση πηγε στους ουρανους για τον Ασιμο,ο οποιος ηταν αντιθετος με την ιδεαλιστικη θεωρια και φιλοσοφια.Φιλικα παντα και χωρις να θελω να το παιξω δηθεν η υπερανω.:wink:

Τσεκαρε αυτο εδω :wink:

Υπάρχουν κομμάτια του που έχουν ερμηνευτεί από διαφορους καλλιτέχνες. Η πιο τρανταχτή περίπτωση είναι ο Παπακωνσταντίνου, που πχ στον δίσκο Πές μου ένα ψέμα να αποκοιμηθώ (αλλά όχι μονό σε αυτόν) τα μισά τραγούδια είναι του Άσιμου. Πάντα είχα την απορία, τι γνώμη να είχε για αυτό ο Νικόλας αν ζούσε. Επίσης η Χάρις Αλεξίου έχει συμμετάσχει σε δίσκο του. Κ άλλοι.

Αν θες ψάξε κ το βιβλιο Αναζητώντας Κροκανθρώπους.

[SIZE=“4”][FONT=“Century Gothic”]Στα παιχνίδια όλων σας, έκανα χαλάστρα, για κανέναν πούστη, δε θυσιάζομαι[/FONT][/SIZE]

:wink:

To postαρα λιγο πιο πανω :stuck_out_tongue: (το βιβλιο)

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ καλλιτεχνης , τα πατε ολα !

παναγιωτη γι αυτο που λες ο ασιμος ηταν φιλος με τιν παππακωσταντινου και του ειχε πει οτι θελει να τραγουδαει τα τραγουδια του και πριν πεθανει κιολας

ε, ναι σίγουρα ήταν ένα πρόσωπο που τύγχανε της εκτίμησης του Άσιμου, ούτως ή άλλως ήδη όταν ήταν εν ζωή είχαν συνεργαστεί. Αλλά καμμιά φορά, αλλιώς ξεκινάνε τα πράγματα κ αλλιώς καταλήγουν. Δεν νομίζω ότι ο Άσιμος θα ήθελε να ακούγονται τα τραγούδια του σε κομματικά φεστιβάλ , ή σε μαγαζιά που πληρώνεις 180 ευρώ το μπουκάλι.

δεν έχω κατι με τον Παπακωνσταντίνου, ίσα - ίσα που μου αρέσει κιόλας - κ τον έχω δει κ 5 - 6 φορές live, αλλα αυτό το σχόλιο που έκανα ήταν μια εύλογή μου απορία.

α, τωρα καταλαβα τι εννοεις και συμφωνω απολυτα μαζι σου

Αυτό ακριβώς.
Πόσο μάλλον να ήθελε να δεί τον Μικρούτσικο υπουργό…[-X

Ναι το ξέρω αυτό και έχεισς δίκιο και το σκέφτηκα όταν το έγραψα… Απλά πήγαινε με το στίχο του “Για δεν υπήρξα κατεργάρης και θα το θες να με φλερτάρεις γαλανέ”…

Σεβασμος σε ενα μεγαλο,τεραστιο καλλιτεχνη!
Συμφωνω με τα σχολια των υπολοιπων για τις πραξεις των φιλων και
γνωστων του.

Όπως και να χει, οι διαφορές ανάμεσα στον Άσιμο και σε άλλους σύγχρονους του μουσικούς (Παπακωνσταντίνου π,χ) είναι πολλές, όσο αφορά τη γενικότερη τους στάση… Ο Άσιμος ήταν ο Διογένης της ελληνικής μουσικής. Αναρωτιέμαι τι θα έκανε αν ζούσε σήμερα (όχι πως έχουν αλλάξει οι καιροί δηλαδή…).

Όσο αφορά αυτό για τους ουρανούς, ασφαλώς και δεν ανήκε σε αυτό τον τρόπο σκέψης, είχε όμως τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο έκφρασης, γι’ αυτό και έγραψε το τραγούδι για τον “μπαγάσα που περνάει καλά εκεί πάνω”… Όλα είναι συμβολικά.

Τεράστιος ο Νικόλας.Ποιητής,στιχουργός,ερμηνευτής,συνθέτης…Νίωθω τυχερός που ήταν απ’τα πρώτα μου ακούσματα…

Όσο για τη σχέση Νικόλα και Βασίλη,

1.Σκεφτείτε πόσοι θα ήξεραν τα τραγούδια του χωρίς τους δίσκους Χαιρετίσματα,Πες μου ένα ψέμα ν’αποκοιμηθώ.
2.Ήταν φίλοι και ο Βασίλης είναι ο μοναδικός πλέον που αναφέρει τον Νικόλα,και συνεχίζει να τον “φέρνει” ανάμεσά μας σε κάθε live του…
3.Όταν σ’ένα μαγαζί ακούς το “μπαγάσα” απ’τους Βασίλη,Ζουγανέλη,Μπουλά (απ’αυτούς δηλαδή που πρωτοσυνεργάστηκαν με τον Νικόλα) τότε ανατριχιάζεις και γυρνάς χρόνια πίσω,σε εποχές που δεν έζησες,σε μπουατ και στο αχ μαρία.Το πως θα το έπαιρνε σήμερα αυτό ο ίδιος,δεν υφίσταται σαν ερώτημα γιατί η εξέλιξη της κοινωνίας δεν ήταν για την παρουσία του.Δε θα υπήρχε δηλαδή Άσιμος το 2008.

Αυτά:)

Δεν θα μπορουσε να ειπωθει πιο ευστοχα. Ακριβως αυτο πιστευω και γω.

Πολυ σωστο το τελευταιο που ειπε ο rudolf (αυτο που υπογραμμισε ο bacillus δηλαδη).
Φοβερος ο Νικολας απο ολες τις αποψεις τις καλλιτεχνικης μεριας που σου παρουσιαζε (κι οχι μονο). Στο black tracker εχω βρει ηχογραφημενη συνεντευξη του και 3 βιντεο του. Οποιος ενδιαφερεται, βαζω λινκ.
Στην συνεντευξη ειχε πει κατι που δεν πολυακουγες τοτε γιατι ειχε ξεχαστει- οτι ροκ δεν εισαι οταν γραφεις ροκ κομματια με τα ταδε ακορντα κτλ αλλα οταν ζεις με αντισυμβατικο τροπο. Καπως ετσι. Τον ηξεραν οι δικοι μου στο περιπου. Ο Λητης εχει γραψει ενα κομματι για τον Ασιμο (και τον Σιδηροπουλο). Πρεπει να το χω ποσταρει στο θρεντ για τον Παυλο. Λεγεται ο Παυλος κι ο Νικολας. Μετα τον Παπακωνσταντινου μ’ αρεσει η εκτελεση του Μαλαμα στον Μπαγασα.