20 χρόνια χωρίς το Νικόλα

…πόσο μαλάκες#-o :lol:
:slight_smile: :!:

[I]o Παπακωνσταντίνου την ημέρα που πέθανε ο Παύλος, αντί να παέι στην κηδεία του, έτρεξε να αγοράσει τα δικαιώματα απο τα τραγούδια του Παύλου.

Ο Παύλος όμως είχε την αδερφή του πίσω και τον προστάτεψε.

Ο Νικόλας, αντίθετα, δεν είχε κανέναν.[/I]

και άλλα όμορφα, εδώ

μπράβο ρε.

[B][I]θέλω να είμαι απόλυτα ελεύθερος…[/I][/B]
ειναι…

Εμετικός ψευτο-επαναστάτης ο Παπακωνσταντίνου. Το τοπ της εμετικότητας η διασκευή του “Θα 'ρθω να σε βρω” σε ντουέτο με τον Νταλάρα να τραγουδάει “σπίτι δεν έχω, ούτε πατρίδα”

Εδώ είναι το topic του Άσιμου.

Πάντως, δεν ξέρω αν οφείλεται στη σύνδεση του με τον Παπακωνσταντίνου η αν απλώς οφείλεται στο έργο του, μου κανει τρομερή εντύπωση το οτι υπάρχει νέος κόσμος που ασχολείται με το έργο του και μάλιστα, μιλάμε για παιδιά Λυκείου. Παρόλο που έχουν περάσει τόσα χρόνια απο το θάνατο του, το έργο του ακόμα μνημονεύεται. Η μόνη επαφή με το έργο του, είναι μέσω του Παπακωνσταντίνου, δεν έχω ασχοληθεί εκτενέστερα η αλήθεια είναι για να εντοπίσω με λεπτομέρειες τα χαρακτηριστικά του έργου του…

1 Like

Δεν μου κάνει εντύπωση αυτό που αναφέρεις, ο Άσιμος είναι μια μοναδική περίπτωση καλλιτέχνη που θα πάντα θα κάνει γκελ, ειδικά στο νεαρόκοσμο, για πολλούς λόγους.

Περιμένω τον @antonis86antoniadis να μοιραστεί τις σκέψεις του!

3 Likes

Ωραίος ο Νικόλας, που όμως σε κάποια στιγμή το έχασε και έγινε επικίνδυνος για τον εαυτό του και τους γύρω του. Μια χαρά η μουσική και οι στίχοι που έφτιαξε, ωραία συνδέθηκε κόσμος μαζί του, είχε και τη μαύρη πλευρά του, άκρως προβληματική.

5 Likes

Ξαναλέω, με επιφύλαξη θα το πω αλλά, έχω την εντύπωση οτι η μοναξιά ήταν αυτή που του στοίχισε, ασχέτως που φάνηκε να είναι συμφιλιωμενος με την ιδέα. Βασικά, η περιθωριοποίηση του στοίχισε, την είχε όμως επιλέξει ο ίδιος αν και μάλλον, την επέτυχε με τον τρόπο του. Μιλώντας για τη νεολαία που προανέφερα, πολλοί βλέπουν ρομαντικά το θάνατο του καθώς, πιστεύεται ότι πέθανε ως υπέρμαχος των ιδανικών του αλλά, φοβάμαι οτι η αλήθεια είναι διαφορετική, όπως αφήνεται να εννοηθεί απο τον συνάδελφο πιο πριν.