Ένας καριόλης

ΕΥΑ μπορεί να έγραψες ωραία, αλλά κατά την άποψη μου απάντησες πολύ “συμβατικά”. Η πλειοψηφία των “ψευτοκουλτουριάδων” περίπου αυτό το πνεύμα προσπαθεί να μας περάσει. Δηλαδή είμαστε άνετοι, δεν έχουμε ξενοφοβία, είμαστε ανεκτικοί στη διαφορετικότητα…
Βέβαια οι περισσότεροι απ’ αυτούς τα λένε μέσα από την “άνεση” της ευδαιμονίας τους.
ΕΥΑ μου όταν έχεις πολλά λεφτά, περνάς άνετα, χωρίς πολλά αγχη, δεν έχεις αρχές και δεν σ’ ενοχλεί κανένας και τίποτα!!!
Θα ήθελα να διαβάσω και την άποψη του kourou!

[size=6]Αυτό νομίζω πως λέγεται ηλικιακός ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ!!![/size]

Εγώ είμαι 34, μπορώ να έχω άποψη για τον κόσμο;

  1. Αμα αυτό ήταν ξεκάθαρη θέση, sorry εγώ είμαι η ηλίθια που δεν μπορούσα να την ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου.
  2. Δεν φάνηκε να το λες ακριβώς έτσι. Όπως και να’χει να προσέχεις πως εκφράζεσαι αν θέλεις να πιστεύεις ότι γίνεσαι σαφής γιατί ακούγεται λίγο παράξενα το “είμαι ρατσιστής” αρχικά, “ξενοφοβικός” μετά και “απλά άσχετος” τελικά…Αποφάσισε at least, τι είσαι! Εσύ το άνοιξες το post!
  3. Ο κολλητός ήταν ένας παραπάνω λόγος να μην υποστηρίξεις τα ρατσιστής και ξενοφοβικός! Sorry αλλά εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι ακριβώς πιστεύεις! (αλήθεια εσύ τελικά ξέρεις τι πιστεύεις?)
    Ουφ! Βαρέθηκα να σε βρίζω! Αφου σε ξέρω μωρέ! Ούτε ρατσιστής είσαι ούτε ξενοφοβικός ούτε τίποτα, τι την πετάς τη μαλακία? Πες μας εκεί ότι η τύπισσα ήταν η τυπική ΚΑΤΙΝΑ-ΒΛΑΧΑΡΑ Ελληνίδα μάνα που δεν είχε καν την ανατροφή να πει ένα ευχαριστώ στον άνθρωπο κι ας τις αναλύσεις που μας μπλέκουν! :smiley:

[size=6]Αυτό νομίζω πως λέγεται ηλικιακός ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ!!![/size]

Εγώ είμαι 34, μπορώ να έχω άποψη για τον κόσμο;[/quote]

Ένα λεπτό γιατί δεν καταλαβαινόμαστε μου φαίνεται. Οι πλούσιοι Τέλη μου είναι ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ στην κοσμάρα και τα μεγαλεία τους, δεν ασχολούνται. Αν λοιπόν το μεγαλύτερο μέρος του μέσου Έλληνα είναι ρατσιστές γιατί οι πλούσιοι να μην είναι? Άλλωστε ο φτωχός που δεν έχει στον ήλιο μοίρα δεν θα πάρει τον Αλβανό στο χωράφι του, ο πλούσιος θα το κάνει. Συν τοις άλλοις ο φτωχός και ρατσιστής να είναι, έχει το ελαφρυντικό του “αμόρφωτου” (αν και δε μ’αρεσει ο όρος). Και μπορώ να σου πω, ότι ένας ανθρωπος που ζει στερημένα καταλαβαίνει καλύτερα έναν όμοιό του απ’ότι ένας “μορφωμένος πλούσιος”.
Εσύ βλέπεις ΠΟΛΛΟΥΣ πλούσιους να έχουν τη δική μου “συμβατική” όπως λές άποψη? Sorry, αλλά δε βρίσκω πουθενά τη συμβατικότητα. (Τι σκατά? Έχει κολλήσει ο εγκέφαλος μου σήμερα και δεν μπορώ να συνεννοηθώ μαζί σας??)
Και πάμε στο θέμα της ηλικίας τώρα, σαφώς εσύ μπορείς να έχεις όχι απλώς άποψη αλλά και σημαντικότερη απ’ότι η δική μας. Υποτίθεται όμως ότι οι νέες ηλικίες δεν έχουν δει το σκληρό πρόσωπο του κόσμου, δεν έχουν φθαρεί ακόμα σαν προσωπικότητες και παλεύουν για τα ιδανικά τους…Ποιά ιδανικά όταν οι 3 στους 4 μου λέτε ότι είστε ρατσιστές!
Ρε, μπας και τελικά ζω στο δικό μου κόσμο??? :roll: :? :roll: :? :frowning:

Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις…Εσύ συγκεκριμένα ακούς EUROPE πας TEXAS κάνεις παρέα με Angel άρα δεν είσαι στις εξαιρέσεις :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δασκάλα Εύα βλέπω έχεις ορέξεις ε? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Εγώ δεν είπα τπτ κακό,μόνο “Τούρκος καλός,μόνονεκρός”,“τσεκούρι και φωτιά στα τούρκικα τζαμιά”,“δε θα γίνεις έλληνας ποτεεεεε αλβανεεεεεεε αλβανεεεεε”…Και ναι είμαι 20 και έχω άποψη για τον κόσμο και τους πολιτισμούς από τα 10!!!(λέμε και καμιά μαλ(λογοκρισία)να περνάει η ώρα)…

Φυσικά ως guest του unholy(να πάρω τη θέση του quest star pleaseeeee?)θα επεκταθω στο θέμα και θα πω ότι είναι αδιανόητο οι γυναίκες να παίρνουν δίπλωμα και να βγαίνουν αφύλακτες στο δρόμο!!!
Και πάνω από όλα συνάδελφοι(της τρέλας)έχω να κάνω μία σοβαρή ερώτηση που θέλω να τη σκεφτείτε καλά πριν απαντήσετε,ίσως πρόκειται για πιο σπουδαία ερώτηση από ότι φαίνεται…: “Σπινιάρει η μύγα στο τζατζίκι?”

Παιδί μου, ποτέ θα μάθεις να σκέφτεσαι?? Σε ΤΙΠΟΤΑ δε μου έχεις μοιάσει επιτέλους!!!
Η μπιχτή για τις γυναίκες-οδηγούς για μένα πήγαινε?? Ε?? Ένα έχω να σου πω, θα σε φτιάξω, από κοντά!!! Λίγες ώρες ζωής σου μένουν ακόμα!!! :twisted: :stuck_out_tongue: :twisted:

Μ’αρέσει που το φαιδρύναμε το ζήτημα…Αχ! Δεν είστε ικανοί να συζητήσετε σοβαρά ρε! Άμα πια! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Τελικα το θεμα του ρατσισμου εχει παρει μεγαλες διαστασεις στην χωρα μας και θα το ξαναπω οτι ειναι λυπηρο που υπαρχουν νεοι ανθρωποι και δηλωνουν με τοση ανεση οτι ειναι ρατσιστες…Δεν θελω να το παιξω κουλτουριαρης και ψευτοεπαναστατης αλλα δεν αντεχω αυτην την κατασταση…Εχω βαρεθει να βλεπω στα γηπεδα οταν παιζει η εθνικη π.χ. κελτικους σταυρους και φατσες γνωστων νεοναζι να βριζουν τους ξενους την ωρα του εθνικου μας υμνου…Δεν γουσταρω να κανω βολτα στου Ψυρρη και να βλεπω παρεες απο 20χρονα και να ψαχνουν Αλβανους για να τους σπασουν στο ξυλο…ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ…Τωρα οποιος νιωθει θιγμενος/η του προτεινω ξυδι…

exo dei paromoio skiniko prin xronia… girees kyries sto leoforio kai stin apenanti thesi mavros katrami…katrakila to eisitirio tis giagias ke skaei stin mesi tou diadromou.to palikari skivei to pianei ke tis to deinei.i gria kota to perni ke den tou leei kan efxaristo.
mproro na sas po ke xilia dio alla skinika, apo filous mou alodapous pou menoun stin tritokosmiki xora pou legete elada…i eikona tis polis den exei xalasei logo ton alodapon, alla logo tou katevasmenou epipedou ton elinon, pou nomizoun oti kapoioi einai. gi afto afti i xora den prokite na paei pote mprosta.eilikrina kapoies fores lipame pou epestrepsa se afton ton topo! i tritokosmia se olo tis to megalio… perastika!

Προσωπικά έχω ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη και πιστεύω ότι είμαστε μια χαρά χώρα και πολύ λιγότερο ρατσιστές από τους Ευρωπαίους. Μάλιστα μας δικαιολογώ να έχουμε κάποιες παραπάνω “ανησυχίες” με συγκεκριμένους λαούς, αφού υπάρχει ιστορικό παρελθόν το οποίο μας έχει διδάξει να μην τους εμπιστευόμαστε… Προσωπικά θεωρώ ότι δεν ζω σε τριτοκοσμική πόλη… Μια χαρά είμαστε και θα γίνουμε ακόμα καλύτεροι…
όταν ο Έλληνας δεν γουστάρει τον Αλβανό είναι Εθνικοί οι λόγοι, όχι ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟΙ. Απ’ όσο γνωρίζω και οι Δανοί με τους Σουηδούς μισιούνται (αφού η Σουηδία υπήρξε στο παρελθον επαρχία της Δανίας), αλλά δεν τους λέει κανείς ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ… Δηλαδή οι Αλβανοί που μισούν τους Έλληνες δεν είναι ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ;
Ρε παιδιά υπάρχουν μερικά ιστορικά κατάλοιπα τα οποία σέρνουν τους δύο λαούς και φι’ αυτό το λόγο υπάρχει αυτή η αντιπάθεια…
Θεωρώ επίσης ανόητο να λέμε ότι οι Σέρβοι είναι αδέρφια μας και να είμαστε ανεκτικοί απέναντι τους. Το θέμα των Σκοπίων δεν τον δημιούργησαν ούτε οι Αλβανοί, ούτε οι Βούλγαροι…
Δυστυχώς ή ευτυχώς εδώ είναι Βαλκάνια και οι διαφορές είναι ιστορικές… Άλλοι έχουν το πρόβλημα…

όταν ο Έλληνας δεν γουστάρει τον Αλβανό είναι Εθνικοί οι λόγοι, όχι ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟΙ. Απ’ όσο γνωρίζω και οι Δανοί με τους Σουηδούς μισιούνται (αφού η Σουηδία υπήρξε στο παρελθον επαρχία της Δανίας), αλλά δεν τους λέει κανείς ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ… Δηλαδή οι Αλβανοί που μισούν τους Έλληνες δεν είναι ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ;
Ρε παιδιά υπάρχουν μερικά ιστορικά κατάλοιπα τα οποία σέρνουν τους δύο λαούς και φι’ αυτό το λόγο υπάρχει αυτή η αντιπάθεια…
Θεωρώ επίσης ανόητο να λέμε ότι οι Σέρβοι είναι αδέρφια μας και να είμαστε ανεκτικοί απέναντι τους. Το θέμα των Σκοπίων δεν τον δημιούργησαν ούτε οι Αλβανοί, ούτε οι Βούλγαροι…
Δυστυχώς ή ευτυχώς εδώ είναι Βαλκάνια και οι διαφορές είναι ιστορικές… Άλλοι έχουν το πρόβλημα

poly sostos

Kαι σε μια τελική μπορεί να τσακωνόμαστε μεταξύ μας οι Βαλκάνιοι, αλλά όταν έρχεται η ώρα της κρίσης (EUROVISION) αλληλουποστηριζόμαστε… ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Σάκηηηηηηηηηηηςςςςςς (των Rotting christ)!!!

Και μην ξεχνάτε ότι πολλοί Αλβανοί βγήκαν και πανυγήριζαν για το θρίαμβο της Εθνικής…

ΑΣΧΕΤΟ!!!;;;

Ena tragoudaki leei:

Help me understand, what makes a man hates a another man,
help me understand…

Isos h kuria na fovh8ike mh…kollhsei tpt to moro ths apo ton kourdo.
Giati pleon den einai 8ema ratsismou ayto alla…zoun se tetoies sun8ikes pou de plenonte,de kanoun ta emvolia pou prepei kai genika einai o dystixos asxhmos tropos zohs tous pou prosopika me kanei na nio8o ligaki ratsistria(alla ti ftaine ki aytoi)
Opote me thn eureia enoia de 8eoroume ratsistria.Kai ayto pou ekane o en logo kourdos de to kanoun alloi <dh8en> dikoi mas.

Και εγω ειμαι ρατσιστης , παλια ημουν με το χρωμα , η χριστινα το ξερει αυτο (ακομα θυμαμαι το καλοκαιρι του 96 στη Ροδο ) αλλα παραδεχομαι ποσο βλακας και ηλιθιος ημουν , ευτυχως προσπαθω να μην ειμαι πια . Τωρα αν εισαστε ρατσιστες με τους οικονομικους μεταναστες ε τοτε εισαστε βληματα .
Οντως οι ανθρωποι κανουν τις δουλειες που εμεις σνομπαρουμε , αλλωστε ποιος απο εμας θελει να δουλευει εργατης , η οικοδομος , η χαμαλης ? Κανενας βεβαια , ολοι εχουμε καποιο επιπεδο , αυτα δεν ειναι για μας … εμεις πηγαμε λυκειο , πρεπει να πιασουμε μια δουλεια σε γραφειο . Τεσπα .

Οπως ειπα παραπανω ειμαι ρατσιστης σε μια ορισμενη μεριδα αλοδαπων (αλβανων , ρωσων , κλπ κλπ , που ηρθαν εδω και τα εχουν γαμησει ολα αυτη ειναι και η μαλακια της κυβερνησης μας , αφησε τα συνορα ανοιχτα , οποιος θελει μπαινει μεσα , γιναμε ξεφραγο αμπελι και δεν κανει τιποτα για αυτο , πιστευω αλλωστε πως ειναι αργα πλεον . Οπως καταλαβατε ειμαι ρατσιστης στην μεριδα των ξενων που ζουν παρανομα , κλεβουν ληστευουν και δεν εχει να κανει με το οτι δεν βρισκουν δουλεια εχει να κανει οτι οταν εγινε π.χ ο πανικος στην γειτονικη Αλβανια και βγηκαν ολοι οι φυλακοβιοι απο μεσα ηρθαν στην ελλαδα που ηταν και διπλα , που να τρεχουν αλλωστε πιο μακρυα , και που θα εβρισκαν τετοιο μπουρδελο . Για αυτους ναι ειμαι ρατσιστης , αλλα για αυτους που ηρθαν με τις οικογενειες τους για ενα καλυτερο μελλον στην χωρα μας και τρωνε τα σκατα , πως μπορω να ειμαι ρατσιστης , για τους μαυρος που κουβαλανε την πραματεια τους ζωσμενοι σαν γαιδουρια μεσα στο λιοπυρι και στη βροχη , πως μπορω να ειμαι ρατσιστης ? για τους μαυρους απο την αφρικη που εχουν ερθει και εδω και σπουδαζουν πως μπορω να ειμαι ρατσιστης ?
Καθηστε και σκεφτειτε εσεις οι πιτσιρικαδες των 15 - 20 χρονων και βαλτε το κεφαλι σας κατω και σταματηστε τις παπαριες που λετε … γιατι δεν εχετε μαθει να λες πειναω και δεν εχω να φαω , δεν εχετε βγει εξω να σου σκαει κο κωλος στη δουλεια και να βαζετε το κεφαλι κατω … εχετε αποψη περι ρατσισμου, μην χεσω …

Και επειδη ισως υπαρξει καποιος / οι και πουν γιατι ρε μαλακα εσυ ξερεις τι θα πει πεινα κλπ κλπ … θα σας πω οτι στα 18 μεχρι στα 23 μου δουλευα χαμαλικι και ξερω τι θα πει να σου σκαει ο κωλος στο κουβαλημα και να πληρωνεσαι πενταροδεκαρες και να μην σου φτανουν και να στη λενε κιολας απο πανω .

Βασικά μάλλον δεν είσαι καθόλου ρατσιστής, γιατί η μερίδα των ανθρώπων που ζουν μέσα στην παρανομία είναι κατακριτέα από όλους και αυτό δεν είναι ρατσισμός…

Ρατσισμός είναι το “Δεν θα γίνεις έλληνας ποτέ, αλβανέ, αλβανέ”… που το φώναζε πάνω από το μισό γήπεδο στο Ελλάδα-Καζακσταν… Αφήστε που το σύνθημα από μόνο του είναι ηλίθιο αλλά anyway…

Πότε θα καταλάβει ο Έλληνας πως στα ποσοστά των εγκληματιών προφανώς οι έλληνες είναι πρώτοι. Και πως οι αλβανοί είναι δεύτεροι όχι γιατί είναι πιο εγκληματική φάρα από άλλους λαούς αλλά επειδή απλά αν υποθέσεις πως 1 στους 1000 αλλοδαπούς κλέβει (τυχαίο νούμερο) οι αλβανοί που είναι πχ 300000 θα ήταν 30 εγκληματίες, ενώ οι βούλγαροι που είναι πχ 30000 θα ήταν 3 εγκληματίες…
Υπεραπλουστευμένο?
Ίσως.
Αλλά και πάλι τόσο απλό.

Παιδιά τα πράγματα είναι απλά: Όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι ανεξαρτήτως χρώματος και φυλής. Εφ’ όσον είσαι ροκας το ελεύθερο πνεύμα σου αυτόματα σε οδηγεί σε αυτό το απλούστατο συμπέρασμα. Εκτός κι αν δεν είσαι ροκάς αλλά απλά “ακους ροκ” για να το παίξεις επαναστάτης ή μόρτης ή αλάνι ή έχεις τελος πάντων τους δικούς σου λόγους. Αυτό ακριβώς είναι και το νόημα του ροκ (το ανοιχτό και ελεύθερο πνεύμα) που έχει χαθεί από τις χιλιάδες μαλακίες που μας βομβαρδίζουν καθημερινά. Ο ρατσισμός άλλωστε είναι μέσο του συστήματος.
Θα δώσω ένα παράδειγμα. Ενα βράδυ κάποιος Αλβανός στα καλά καθούμενα χωρίς καμμιά πρόκληση, επειδή γούσταρε τη γκόμενα ενός φίλου μου, τον χτύπησε και του μαύρισε το μάτι.
Η παραπάνω φράση περιέχει ρατσισμό. Αν αυτός ήταν Έλληνας, δεν θα έλεγα “Ένας Έλληνας χτύπησε το φίλο μου”. Παρ’ όλο που δεν είναι μόνο οι Αλβανοί (στην περίπτωση αυτή) που κάνουν φασαρίες χωρίς λόγο. Ξέρω πολλούς μαλάκες που θα έκαναν το ίδιο. Η ηλιθιότητα φίλοι μου δεν είναι προνόμιο των ξένων.

Θλίβομαι όταν συναντάω παιδιά που είναι ρατσιστές. Και τσαντίζομαι όταν στις κουβέντες που κάνω με τέτοια άτομα, εγώ μιλάω με επιχειρήματα κι αυτοί αντί να απαντήσουν με λένε και μαλάκα στην τελική. Αν είναι δυνατόν εμείς οι Έλληνες να είμαστε ρατσιστές, που είμαστε ένας από τους λαούς με την περισσότερη μετανάστευση στο εξωτερικό.

Είμαι περήφανος για την ελληνική μου καταγωγή και για τα μεγαλουργήματα των προγόνων μου, αλλά δεν είμαι καλύτερος από τους άλλους.

sosta polla apo ayta poy lete .yparxei ena omos alla .me tis malakies ton kyberniseon poy exoyn ginei polles doyleies poy mporoyn na tis kanoyn ellines tis dinoyn se metanastes .apo tin stigmi poy i anergia einai megali gia mena ayto einai anepitrepto.prota frontizeis toys dikoys soy kai meta toys filoxenoymenoys .paradeigma otan dinan ta spitia toy 2004 se metanastes.paranomes elinopoieiseis.exoyme ginei mpoyrdelo kai kai ayto prepei na stamatisei .kai mi moy pite oti den yparxoyn ellines poy den theloyn na doylepsoyn oikodomoi kai katharistries alla pernoyn toys xenoys epidi einai pio ftinoi.ayta tha epaneltho.

Αυτη η φραση νομιζω τα λεει ολα …
Συμφωνω απολυτα…

Δεν τις δίνουν οι κυβερνήσεις τις δουλειές στους ξένους, οι ίδιοι οι έλληνες πολίτες τις δίνουν για να βγάλουν κάνα φράγκο παραπάνω… ο ίδιος αγρότης που βάζει αλλοδαπούς λαθρομετανάστες να δουλεύουν τα χωράφια του δίνοντας πολύ λιγότερα απ’ότι σε έλληνα, αυτός είναι που μετά διαμαρτύρεται για τους κακούς αλβανούς και που μετά βάζει και περιορισμούς στο μέχρι τι ώρα θα μπορούν να περιφέρονται στο χωριό του… (αν είδατε κούλογλου πριν κάποιες βδομάδες θα καταλαβαίνετε για τι μιλάω)

Επίσης για τα σπίτια του 2004… αυτά λοιπόν πήγανε σε ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ, όχι δε έλληνες, όχι σε αλβανούς, σε ασφαλισμένους. Simple as that.

Επίσης για τα σπίτια του 2004… αυτά λοιπόν πήγανε σε ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ, όχι δε έλληνες, όχι σε αλβανούς, σε ασφαλισμένους. Simple as that

giati xathikan oi ellines asfalismenoi?den thimamai stin ameriki i stin germania toys dikoys mas toys edinan ta prota xronia spitia i mipos toys erixnan xylo ?oso gia to proto poy eipes oti oi “metanastes” exoyn mpei kai sto dimosio giayto mi les polla otan den xereis.

edo re poses xiliades kanan ellines gia na bgaloyn kybernisi xana to pasok kai meta moy les oti den toys ypostirizei to kratos toys feran tin mera ton eklogon me aeroplana .se ligo tha bgaloyn alvano prothipoyrgo .a episis prepei na toys eygnomoynoyme poy mas boithisan na kanoyme kaloys olympiakoys agones.xari mas kanane .tsampa doyleyan ta paidia!!!