Εκκλησία

Ισχύει. Η θνητότητα στα 70+ αυξάνεται ραγδαία.

https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/

Δεν το γνωρίζω αυτό, δεν είμαι ειδικός, δεν εκφέρω άποψη.

“Βιτριολικό” black humor, που το σηκώνει η περίσταση, λόγω του όλου (αδικαιολόγητου κατ΄εμέ) πανικού που έχει δημιουργηθεί.

Απλά, μέχρι να “πάρουν την ανάσα” τα ταμεία από τις συντάξεις των αποθανόντων, θα έχουν “αναστενάξει” από το ιατροφαρμακευτικό κόστος της περίθαλψης.

Για τις αλοιφές και την όλη persona Βελόπουλος, έχω γνωρίσει ψηφοφόρο του και το μόνο που επισημαίνω είναι “Κατά μάνα, κατά κύρη…”.

Κοίτα ούτε κ γω το ξέρω στατιστικά, αλλά εφόσον έχει γίνει γνωστό πως μεταδίδεται από τα σταγονίδια του σάλιου, αναλογικά υποθέτω οτι όταν εχεις αμεση επαφή με ένα υλικό (κουτάλι) που έχει μαζεψει πανω σάλιο απ’όσο κόσμο το έχει χρησιμοποιήσει, ε δε θέλει και πολλή σκέψη ότι είναι πολύ πιο επικίνδυνο.

Είναι λίγο λογική ίσες αποστάσεις, με την οποία δεν συμφωνώ.
Τελικά το ίδιο αποτέλεσμα υπάρχει, αλλά η λογική απο πίσω είναι πλήρως διαφορετική, το οποίο για μένα μετράει (γενική συζήτηση τώρα αυτό το κομμάτι).
Στο ενα εθελοτυφλεί κάποιος για ένα αδιαμφισβήτητο γεγονός, ενώ στο άλλο πιστεύω θα κάνει κάτι το οποίο θα γνωρίζει ποιές είναι πιθανές συνέπειες. Τελικά βέβαια ο ένας από τους 2 μπορεί να είναι ο διπλανός σου στην δουλειά και τελικα εσένα δεν σε νοιάζει τι έχει προηγηθεί.
Συμφωνώ εν μέρη σε αυτό, αλλά είναι σαν να δίνουμε σημασία μόνο στο αποτέλεσμα και σε αυτή την λογική δεν συμφωνώ.

1 Like

Στην -επίσης λίαν θρησκευόμενη- Ιταλία έπεσε το “λουκέτο” πάντως.

Επίσης, υφίστανται και κάποιες (έστω μειοψηφικές) πιο εκλογικευμένες και “στρογγυλεμένες” απόψεις.

Ξεκαθάρισε, μάλιστα, ότι « εμείς θα λειτουργούμε. Οι αρρώστιες είναι πάντα αρρώστιες. Οι ιερείς ποτέ δεν ασθενήσαμε από τη Θεία Κοινωνία αλλά αυτό είναι θέμα πίστεως, δεν μιλώ επιστημονικά αλλά από θέμα πίστεως ».

For fucks sake δηλαδή.

1 Like

Η Σιγκαπουρη και το Βιετναμ εχουν ηδη περιορισει τον συγκεκριμενο ιο κανοντας τις σωστες κινησεις. Σε διαβεβαιω πως καμια απο αυτες τις κινησεις δεν περιλαμβανει σεβασμο στην θρησκευτικη ελευθερια του καθε πειραγμενου που θεωρει πως ο Θεος θα τον προστατεψει αν παει να κοινωνησει και ανταλλαξει σαλια με αλλα 50 ατομα (πραγμα που θα επρεπε ο καθε ανθρωπος να απεχθανεται χωρις να υπαρχει ο κινδυνος του ιου, αλλα brainwash is a very powerful tool).

Νομιζω πως ειναι λιγο σουρρεαλισμος να μπαινει ως διαβολοδικηγοριστικο επιχειρημα η συγκριση της εμετισιας θειας κοινωνιας με την χρηση των ΜΜΜ. Εσενα αν σου ελεγαν πως πρεπει απαραιτητα να μπεις στο ιδιο λεωφορειο με εναν ανθρωπο που εχει τον ιο, ή να κοινωνησεις με το κουταλι που εχει μεταλαβει αυτος ο ιδιος ανθρωπος, ποιο θα απερριπτες πρωτο? Ε αυτο ειναι και που πρεπει να απαγορευθει πρωτιστα.

Ο λογος για τον οποιο υπαρχει η συγχυση που περιγραφεις δεν ειναι γιατι κι εμεις και το κρατος λειτουργουμε απολογητικα αντι για προληπτικα, ειναι γιατι ο συγκεκριμενος ιος εχει μεγαλη διαρκεια κυησης, μεταδιδεται πολυ ευκολα, και προς το παρον η μονη αντιμετωπιση που υπαρχει ειναι να τον αφησεις να κανεις τον κυκλο του με παραδοσιακες μεθοδους καταπολεμησης, χωρις να υπαρχει καποιο εμβολιο ακομα. Ας μην ειμαστε τοσο επικριτικοι προς το παρον.

EDIT: και για να ειμαι ον τοπικ, ψοφο σε καθε θρησκεια και κυριως σε χριστιανισμο και ισλαμ

Κάτσε ρε συ, εδώ η άλλη η γυναίκα, τραπεζικός με κοτζάμ μόρφωση, ταξίδεψε στη δεύτερη πιο μολυσμένη περιοχή, γύρισε, εμφάνισε συμπτώματα, πήγαινε κανονικά στη δουλειά, γιόρτασε τα γενέθλιά της (φιλιά, χειραψίες κ.λπ.) και άφησε το παιδί της να ταξιδέψει σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα.

Αυτή δεν εθελοτυφλούσε για ένα αδιαμφισβήτητο γεγονός;

Το πόσο εθελοτυφλεί κανείς είναι (ή θα έπρεπε να είναι) ζήτημα της ατομικής του ευθύνης και όχι της πίστης του.

Καλή ήταν και του λόγου της.

Δεν καταλαβαίνω τι θες να μου πεις.

Ανέφερα πιο πάνω ότι θεωρώ ανεύθυνο και ριψοκίνδυνο το να πάει κανείς να κοινωνήσει. Τηρουμένων των αναλογιών και των διαφορών (πεποίθηση vs. ανάγκης και υποχρέωσης) που υφίστανται, κι εγώ παίρνω ένα ρίσκο που πηγαίνω στη δουλειά μου με τα ΜΜΜ, όταν έχω τη δυνατότητα να πάρω το αυτοκίνητο. Άρα, κανένας “σουρεαλισμός” και κανένα “διαβολοδικηγοριστικο επιχειρημα”. Επιλέγω να μην το κάνω (να χρησιμοποιήσω το αυτοκίνητό μου) και δεν επιτρέπω σε κανέναν να με ψέξει γι΄αυτό. Δεν θα την πω σε κανέναν εάν πάει σινεμά, θέατρο, σε μία συναυλία κ.λπ. Ωστόσο, δεν παραβλέπω ότι ενέχει μία δόση ρίσκου η όποια επιλογή.

Επίσης, δεν είμαι διόλου επικριτικός στις αποφάσεις που έχουν παρθεί. Είναι τόσο πρωτόγνωρη και χαοτική η κατάσταση που δικαιολογώ το γεγονός ότι πολλά πράγματα γίνονται απολογιστικά. Αν απαγορευτούν και άλλα πράγματα ή/και τεθούν περαιτέρω περιορισμοί, απλά θα το σεβαστώ ως υπεύθυνος πολίτης.

Making a long story short, μέχρι να αποδειχθεί ότι το κράτος δεν θέτει περιορισμούς για τις θρησκευτικές λειτουργίες από το φόβο του πολιτικού κόστους και όχι βάσει επιστημονικών εισηγήσεων, ας κάνει το ανεύθυνο πλήθος ό,τι θέλει, εφόσον δεν παρουσιάζει κάποιο σύμπτωμα.

Τέλος, τα περί “ψόφου” και λοιπών “ευχών” τα έχουμε συζητήσει μεταξύ μας και στο παρελθόν.

Ψοφο σε θρησκειες εριξα, ετσι οπως το γραφεις δεν ειμαι σιγουρος τι καταλαβες. Ουτε τι ειχαμε συζητησει στο παρελθον. Και δε θα σταματησω ποτε να ευχομαι ψοφο σε ολες τις θρησκειες. Δεν ειναι εμβια οντα οι θρησκειες. Οργανισμοι που δημιουργηθηκαν για να ελεγχουν τις μαζες ειναι, και παραμενουν ακριβως το ιδιο χιλιαδες χρονια μετα.

Με λιγα λογια αυτο που εννοουσα, ειναι πως αν η κυβερνηση αποφασιζε το να μην γινονται “θειες” κοινωνιες, θα ηταν απολυτα φυσιολογικο, επιτρεπτο, και ισως και ΑΝΑΓΚΑΙΟ.

Το να απαγορευε ομως την χρηση ΜΜΜ στην πραγματικοτητα σημαινει ολικο κλεισιμο οποιασδηποτε φυσιολογικης λειτουργιας στην κοινωνια και κατασταση εκτατου ελεγχου.

Το πρωτο ειναι μια μηδαμινη απαγορευση. Το δευτερο ειναι πολλα επιπεδα πιο πανω.

BTW, αυτο το “εφοσον δεν παρουσιαζει καποιο συμπτωμα” για εναν ιο που μπορει να εμφανισει συμπτωματα 2 βδομαδες αφου τον κολλησει καποιος, δεν ειναι μια δοκιμη λυση ε.

Αυτό λέγεται ανευθυνότητα, δεν το συζητάμε.
Δεν εθιξα όμως το γεγονός να συγκρίνουμε 2 ηλιθίους.
Σύγκρινα έναν ηλίθιο με ένα πιο “λογικό” ανθρωπο.

Ακριβώς αυτό λέω και γω.
Ότι με αυτά που λέγονται ακόμα και απο επίσημους φορείς του κράτους, το να μεταλάβει κάποιος, δεν είναι επικινδυνο.
Αυτό λοιπόν από μόνο του, είναι προβληματικό.
Πίστευε ότι θες, αυτό είναι προσωπικό του καθενός, τα επιστημονικά θέματα όμως, ειδικά αν είσαι άσχετος ή ηλίθιος, μην τα αγγίζεις(το 2ο προσωπο δεν πάει σε σένα ε!). Δεν είναι δυνατόν να βγαίνει λοιμωξιολόγος χριστιανή να μιλήσει για ιούς/whatever και να υπερισχύει το θρησκευτικό κομμάτι του εαυτού της για ένα επιστημονικό θέμα.

4 Likes

Γι’ αυτό ανέφερα ότι υπάρχουν δεδομένες διαφορές. Προφανώς, το να απαγορευτούν τα ΜΜΜ σημαίνει ολικό shut down της κοινωνίας (με ό,τι συνεπάγεται αυτό στην οικονομική δραστηριότητα).

H Εκκλησία πάντως έχει ευθύνη, κυρίως διότι θα μπορούσε προτείνει λύσεις (π.χ. πλαστικά κουτάλια μίας χρήσης), για να αποφύσει και τη “ζημία” που θα υποστεί από τους υπεύθυνους πιστούς οι οποίοι -όντως και ορθώς- δεν θα κοινωνήσουν. Έτσι, θα έβγαινε μπροστά και θα έδινε ένα ορθό παράδειγμα, αλλά πού…

Συμφωνώ, αλλά όπως θα έχεις παρατηρήσει όλοι λένε ότι αν δεν παρουσιάσεις κάποιο σύμπτωμα εν γένει ή εάν δεν έχεις επισκεφθεί κάποιο “επικίνδυνο” μέρος, τότε δεν υπάρχει λόγος για καραντίνα.

Άσχετο, αλλά ο κορωνοϊός και η συνεπαγόμενες στατιστικές του θα “δώσουν” αμέτρητο υλικό για πανεπιστημιακές εργασίες και διατριβές τα επόμενα χρόνια.

1 Like

Όπως έγραψα παραπάνω:

Η τρίτη ομάδα είναι και η πιο σοβαρή και αφορά τους αρμόδιους επιστήμονες. Δεν περιμένει κανείς από αυτούς να εκφέρουν δημόσια άποψη ως πιστοί. Αυτό μπορούν να το κάνουν στον ιδιωτικό τους βίο. Στη δημόσια διαβούλευση καλούνται να ομιλούν τεκμηριωμένα, βάσει των πτυχίων που κατέχουν, και όχι με το θυμικό, βάσει των θρησκευτικών τους πεποιθήσεων.

Το πρόβλημα δεν είναι της ίδιας της εκκλησίας, αλλά της κυβέρνησης και του κράτους γενικότερα. Η δουλειά της εκκλησίας ως οίκος του θεού και των παπάδων ως απεσταλμένοι του είναι να λένε ότι η πίστη προς αυτόν είναι η σωτηρία. Για αυτούς, κάτι τέτοιες καταστάσεις είναι η καλύτερή τους, ΒΟΥΤΥΡΟ ΣΤΟ ΨΩΜΙ ΤΟΥΣ. Χωρίς λιμούς, λοιμούς, σεισμούς και καταποντισμούς, πού να πιστέψεις και γιατί? Η εκκλησία έτσι θα βγάλει το ψωμάκι της, με σώμα και αίμα Χριστού και με προφητείες για το τέλος του κόσμου και τη σωτηρία μέσω του θεού. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους τώρα, οπότε αυτό θα πουλήσουν. Αυτοί είναι για να γελάμε αυτές τις μέρες, όχι για να τους λιθοβολάμε. Αυτοί που θέλουν λιθοβολισμό είναι η κυβέρνηση και το κράτος σου.

Όταν όμως το κράτος σου έχει στο σύνταγμα επίσημη θρησκεία τον Χριστιανισμό, ο μεσαίωνας δεν είναι η εκκλησία, αλλά το ίδιο το κράτος που δέχεται και επισημοποιεί τη δεισιδαιμονία και τη δαιμονομανία.

Περαστικά μας.

13 Likes

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, αλλά παλαιότερα ήταν επικρατούσα θρησκεία, όχι επίσημη,

Ισχύει ακόμα.

Από το ελληνικό δημόσιο δεν πληρώνονται οι χριστιανοί κληρικοί?
Τους κληρικούς των υπόλοιπων θρησκευτικών οργανώσεων ποιος τους πληρώνει? Το ελληνικό κράτος? Δε νομίζω.

Όχι βρε, απλά δεν είναι διατυπωμένο ως επίσημη θρησκεία, είναι απλά επικρατούσα - άλλο το τι γινεται στην πραγματικότητα.
Στα υπολοιπα ψιλοσυμφωνούμε :slight_smile:

edit:

και η κοινωνία από το Κοινό Ποτήριο της Ζωής, ασφαλώς και δεν μπορεί να γίνει αιτία μετάδοσης ασθενειών, γιατί οι πιστοί όλων των εποχών, γνωρίζουν ότι η προσέλευση στη Θεία Κοινωνία, ακόμη και εν μέσω πανδημίας, συνιστά αφ᾿ ενός μια έμπρακτη κατάφαση αυτοπαράδοσης στον Ζώντα Θεό, και αφ᾿ ετέρου τρανή φανέρωση αγάπης, η οποία κατανικά κάθε ανθρώπινο και ίσως δικαιολογημένο φόβο: «φόβος δεν υπάρχει στην αγάπη, αλλά η τέλεια αγάπη διώχνει τον φόβο»

5 Likes

Αυτό ήρθα να αφήσω και εγώ στα λιοντάρια του φόρουμ αλλά με πρόλαβες :stuck_out_tongue:

Άλλο ένα ωραίο απόσπασμα:

  1. Να εντείνουμε όλοι τις προσευχές μας προς τον Νικητή της φθοράς και του θανάτου Κύριο Ιησού Χριστό, ώστε να διαφυλάξει υγιή και ακέραιο τον Λαό Του. Προς τον σκοπό αυτό παρακαλεί τους Σεβασμιωτάτους Μητροπολίτες να συστήσουν στους Εφημερίους, ώστε πριν την Απόλυση της Θείας Λειτουργίας της ερχομένης Β΄ Κυριακής των Νηστειών (15-3-2020), να τελεσθεί Δέηση σε όλους τους Ιερούς Ναούς της Εκκλησίας της Ελλάδος, υπέρ της αποτροπής εξαπλώσεως της νόσου.

Αν θέλετε και (πιο) ακροδεξιά συνέχεια, υπάρχει αντίδοτο:

2 Likes

φουκαράδες δεινόσαυροι… αφανίστηκαν για να γεμίσει η Γη με εμάς

5 Likes