Εκκλησία

Λογική all-loving God:

-> Ας φτιαξω μια πανδημια και να πεθάνει κόσμος
-> Ωπ οι παπαδες εκαναν δεηση, σε αυτούς δεν κολλάει

2 Likes

Μερικοί περιοδεύουν ακόμη πάντως :stuck_out_tongue:

Εμένα μου αρέσει που παίρνουν μέτρα στην Βηθλεέμ, στους Αγίους Τόπους, στο Βατικανό, αλλά κάτι μικρές εκκλησίες στην ελληνική επαρχία αντιστέκονται σθεναρά, δοκιμάζοντας τις αντοχές της πίστης τους.

Επίσης, να πας και εσύ στην δέηση να μην κολλήσεις. Ή έχε μαζί σου ένα μπουκαλάκι αγιασμό, που όπως ενημερώνει ο φασισταμβρόσιος, αν ξαναρίξεις νερό ανανεώνεται, σαν τον φραπέ ένα πράγμα.

2 Likes

Προσπάθησαν να το παίξουν όσο διπλωματικά γίνεται αλλά τελικά όσο και να το προσπάθησαν απέδειξαν το πόσο προσηλωμένοι είναι στο να διατηρούν ευλαβικά τον φόβο θεού στους πιστούς τους. Απέλαση τώρα, η μόνη λύση.

Εν τω μεταξύ, η λύση στο πρόβλημα είναι πολύ απλή. Να μην καλύπτει το ΕΣΥ όσους νοσήσουν από Θεία κοινωνία αλλά να πληρώσουν τα τυχόν ιατρικά έξοδα οι ίδιοι ο νοσούντες μαζί με την Εκκλησία (ως εγγυήτρια). Ενήλικοι πολίτες είναι όλοι τους, οπότε μπορούν να πάρουν την ευθύνη αφού πιστεύουν πως εμείς είμαστε λάθος και αυτοί σωστοί.

(έτσι φορολογείς τον κλήρο)

…και πού θα ξέρει το νοσοκομείο ότι ο ασθενής έχει κοινωνήσει? Όσοι κοινωνούν θα κυκλοφορούν με ένα ταμπελάκι “έχω κοινωνήσει” άλα “είμαι τέντυ μπόης”?

Νομίζω πως αν νοσήσει μια ενορία, αποδεικνύεται εύκολα. Αν θέλουν να πίνουν όλοι από το ίδιο ποτήρι δε μπορείς να τους σταματήσεις: είτε είναι κοινωνία είτε ούζο είτε τσιγάρο που γυρίζει είτε πιτόγυρο. Απλά τώρα υπάρχει ένας οργανισμός που λαμβάνει την ευθύνη για το προϊόν του.

έτσι κι αλλιώς, όπου ξεφύγει η κατάσταση, κανείς δε θα κοινωνεί: όλοι σπίτια τους θα μένουν με το ζόρι. Και οι Ιταλοί σταμάτησαν τα πρόστιμα κλπ στη Λομβαρδία και πλέον θα περιμένει 3 μήνες φυλακή όσους σπάσουν την καραντίνα. Αυτές οι πολιτικές ίσως να είναι και μονόδρομος σε τετοιες καταστάσεις.

6 Likes

Στη βόλτα που έκανα σήμερα το μεσημέρι που κοίταζα τα πρωτοσέλιδα πέτυχα κι ένα πρωτοσέλιδο χριστιανοφασιστικής φυλλάδας που τα έβαζε με τους Ράδιο Αρβύλα επειδή λέει στην εκπομπή τους πρόσβαλλαν τη θεία κοινωνία.

Έκανα ένα ψαχτήρι αλλά επειδή το βίντεο έχει κατέβει το βρήκα μόνο εδώ από αυτήν την ψεκασμένη σελίδα στο facebook. Τα κλασσικά σχόλια αν διαβάσετε “ναι αλλά στο Ραμαζάνι δεν κάνετε χιούμορ κτλ”.

Ξυδάκι λέω εγώ. Δείτε το βίντεο πολύ γέλιο! Σατυρίζει όλους αυτούς τους βλαμμένους που λένε ότι το να γλείφεις το ίδιο κουτάλι δεν μεταδίδει τον κορωνοιό.

https://www.facebook.com/173086936068423/videos/255454315813044/

1 Like

Στην Espesso αναφέρεσαι; Αν χαρακτηρίζεις αυτήν έτσι, τότε την Ελεύθερη Ώρα πώς θα την προσδιορίσεις :grinning:;

Για τη στάση της Εκκλησίας τα είπαμε.

Πάντως σ’ εμένα το video φαίνεται εντελώς cringe και ατάλαντο. Δυστυχώς, ο Κανάκης και η παρέα του το έχουν χάσει το touch εδώ και αρκετά χρόνια κι έχουν μάλλον κουράσει. Όλοι την ώρα κατακραυγή για τα κανάλια με τα οποία χαλάνε τις συμφωνίες, κατηγορίες για αντιγραφή σε άλλους παρουσιαστές (λες και η ελληνική τηλεόραση φημίζεται για την “παρθενογέννεση” ιδεών) και γενικά ένας σνομπισμός που απωθεί.

Κρίμα, διότι παλαιότερα βλέπαμε ωραία πράγματα και περνούσαμε πραγματικά καλά.

1 Like

Α, η Espresso ήταν; Έχω χάσει το μπούσουλα με τις εφημερίδες σήμερα.

Τώρα που το λες, θυμάμαι ένα παλιό πρωτοσέλιδο της Espresso (περί το 2003 ήταν) που είχε τίτλο “ΑΙΣΧΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ”
και εννοούσε το τραγούδι “Αιρετικό” του Γιάννη Αγγελάκα.

1 Like

Η Espresso θεωρώ ότι έρχεται 3η σε μεγαλείο πρωτοσέλιδων, από τις υπάρχουσες εφημερίδες.

Πρώτο έρχεται αναμφίβολα το Μακελειό και δεύτερη η Ελεύθερη Ώρα.

Βέβαια να τα λέμε όλα μιας και αυτό είναι το αντίστοιχο τόπικ: οι περισσότεροι ιερείς φέτος δε συνέχισαν παράδοση 1000+ χρόνων με το να μη γιορτάσουν το Πάσχα, την οποία παράδοση την πιστεύουν αρκετά ώστε να κόψουν μια σημαντική ανθρώπινη ανάγκη όπως το σεξ. Επέλεξαν να ακολουθήσουν το πνεύμα των προτροπών των επιδημιολόγων (δηλαδή της επιστήμης) ακόμη κι αν το σύνταγμα μας δε μπορούσε να τους εμποδίσει στο να γιορτάσουν το Πάσχα (άρθρο 13). Κι ήταν η επίσημη θέση της Εκκλησίας να μη γίνει ο εορτασμός φέτος.

Από την άλλη, η επίσημη θέση παρατάξεων ήταν να μην καθυστερήσουν λίγες μέρες τον πρωτομαγιάτικο εορτασμό, πιθανώς από φόβο μην χάσουν μέτρα στον προεκλογικό αγώνα που φαίνεται να έχει ξεκινήσει με τα κλασσικά μικροκομματικά της Ελλάδας (ούτε στη ΝΔ δε μπορούσαν να περιμένουν και ρισκάρουν την αποδοχή των μέτρων). Έψαξαν και βρήκαν ψευτο-παραθυράκι στο νόμο και πήγαν όλοι μαζί να βγάλουν μια φώτο παραβιάζοντας το πνεύμα των προτροπών των επιστημόνων. Και φυσικά εκμεταλλευόμενοι πως αν το παραθυράκι ήταν όντως ψεύτικο, τότε η κλιμάκωση της κατάστασης θα οδηγούσε σε ακόμη μεγαλύτερο δημόσιο κίνδυνο από ότι οι ίδιοι προκαλούσαν με το να συνέρχονται.

Summary

Πραγματικά ελπίζω τουλάχιστον να έχουν λίστα με το ποιοι συμμετείχαν και σε ποια θέση, ώστε να υπάρξει backtracking αν υπάρξουν κρούσματα. Και φυσικά να κάνουν αμέσως τεστ αν υποψιαστούν συμπτώματα. Το ρίσκο είναι όταν έχεις πολλές ανεξέλεγκτες παράλληλες αλυσίδες μόλυνσης που μεγαλώνουν κι αργείς να τις πάρεις χαμπάρι. Οι Γάλλοι τώρα βρίσκουν κρούσματα ήδη από Δεκέμβρη. Για μήνες δεν είχαν ιδέα πόσες αλυσίδες είχαν.

2 Likes

Ψυχάρες, μπράβο τους, σίγουρα το έκαναν γιατί σκέφτηκαν λογικά. Για το “την οποία παράδοση την πιστεύουν αρκετά ώστε να κόψουν μια σημαντική ανθρώπινη ανάγκη όπως το σεξ”, μόνο δάκρυα.

Τώρα λάηβ, “η θεία κοινωνία δεν κολλάει” και “δε στηριζόμαστε πουθενά αλλού εκτός της πίστης μας, όταν πιστεύεις δεν ρωτάς άλλα”. Μακάρι όλα τα μακάρι.

3 Likes

Επειδή δεν ξέρω, οι λειτουργίες του Πάσχα δεν έγιναν κανονικά, αλλά χωρίς κόσμο? Εκτός αν εννοείς ότι το να γιορτάσουν το Πάσχα είναι να μαζευτούν όλοι στις εκκλησίες. Γιατί αν έγιναν οι λειτουργίες(που με ένα πρόχειρο google search το επιβεβαιώνει) τότε δε βλέπω αυτό που θέλεις να πεις, μια χαρά συνέχισαν την παράδοσή τους.

Πολύ πιο σημαντική η Πρωτομαγιά και ο εορτασμός της από το Πάσχα, καλά κάνανε.

Δηλαδή ο ιός κολλάει από άνθρωπο σε άνθρωπο μόνο?

Στην Κατοχή γινόταν εορτασμός του Πάσχα στην Ελλάδα; Το 1941 οι Γερμανοί μπήκαν στην Αθήνα μια βδομάδα μετά το Πάσχα, δε φαντάζομαι να γιόρτασε κιόλας ο λαός μας.

Επίσης, σιγά μην πιστεύουν όλοι οι παπάδες και σιγά μη δεν κάνει σεξ κανένας αρχιμανδρίτης.

2 Likes

Σε όλα δίκιο έχετε. Αυτό δεν αναιρεί πως φέτος δεν έβγαλαν επιτάφιο όμως και λίγο/πολύ παραβιάστηκαν τα όρια για το άρθρο 13 του Συντάγματος.Η Εκκλησία για τους ορθόδοξους είναι το ποίμνιο κι όχι το κτίριο. Εγώ τους δίνω το credit πως έκαναν αυτό που έπρεπε κι όχι αυτό που δεν έπρεπε αλλά μπορούσαν.

Επίσης, η Πρωτομαγιά δεν προστατεύεται από άρθρο του Συντάγματος. (Και ναι, ο ιός μεταδίδεται κυρίως από άνθρωπο σε άνθρωπο, με τα τωρινά δεδομένα. )

Το Άρθρο 13 του Συντάγματος βλέπω ότι λέει και αυτό, μεταξύ άλλων:

4. Kανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Kράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.

Δεν είμαι νομικός, αλλά σιγά μην ήταν και αντισυνταγματικό ότι δε βγήκε ο Επιτάφιος.

2 Likes

Αυτά είναι technicalities νομίζω και όχι το βασικό μου point. Έστω πως έτσι να τα μετέφραζε το ΣτΕ και το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο (αμφιβάλλω πολύ πως θα τα μετέφραζαν έτσι αν κλιμάκωναν την κατάσταση οι πιστοί/ιερείς/Εκκλησία), αλλά έστω πως έτσι είναι. Η ουσία είναι πως για μένα φέρθηκαν πολύ πιο ώριμα από όσους προετοιμάζονται για εκλογές τώρα και κόντρα στο πνεύμα των όσων προτρέπουν οι επιδημιολόγοι. Εξαιρούνται φυσικά οι λιγοστές παραφωνίες εντός της Εκκλησίας που δεν ακολούθησαν την επίσημη απόφαση.

Επίσης, φυσικά δε μπορεί να επικαλεστεί κάποιος “τον σκότωσα γιατί ήταν θρησκευτική μου πεποίθηση”. Αλλά το να εμποδίσεις κάποιον να κάνει την τελετή λατρείας είναι αντισυνταγματικό κατ’εμέ. Όσο κι αν χάρηκα που το έκαναν εθελοντικά και δε χρειάστηκε να κλιμακωθεί η κατάσταση.

1 Like

Ούτε εθελοντικά το έκαναν, ούτε ώριμα φέρθηκαν. Παίξανε μια βδομάδα την κολοκυθιά με τον Μητσοτάκη για να μην αναλάβει κανείς την ευθύνη να πει “κλείνω τις εκκλησίες”, τους το επέβαλε η κυβέρνηση και μετά από 3 ώρες οι παπάδες είπαν “κλείνουμε τις εκκλησίες”.

Οι εκλογές προετοιμάζονται εδώ και μήνες, πριν την εμφάνιση του κορονοϊού. Ο Μητσοτάκης θέλει να ξεφορτωθεί την απλή αναλογική. Ο τρόπος αντιμετώπισης του κορονοϊού κατά τη γνώμη μου εμπεριείχε και κάποια κέρδη για την κυβέρνηση που θα τα παρουσιάσει (μαζί με τα καινούργια γιουσουφάκια που απέκτησε) όταν έρθει η ώρα των εκλογών. Κυνήγησε να τα πετύχει γι’ αυτόν τον λόγο. Το καλό ήταν ότι γλίτωσε κόσμος.

Δεν ξέρω αν το να βάζεις σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία συνωστιζόμενος σε χώρους λατρείας εν μέσω πανδημίας είναι συνταγματικό, ξέρω όμως ότι είναι εγκληματικό. Ευτυχώς που δεν έγινε.

5 Likes