Εκκλησία

Αυτοκτονία θα αποδεικνυόταν για τους περισσότερους. Μαζική αυτοκτονία. Δε μπορείς να τους τιμωρήσεις παραπάνω.

Κατά τα άλλα, η ΝΔ βρήκε ένα σύστημα που προϋπήρχε (π.χ. ΚΕΕΛΠΝΟ, ECDC), το σύστημα αυτό δούλεψε και το σύστημα αυτό λέει “ας είστε έτοιμοι και για 2η έξαρση”. Το να θέλει η ΝΔ να πάρει μπράβο για το σύστημα που δούλεψε και που το βρήκε είναι κωμικό. Το να μην ακούσει το σύστημα που δούλεψε και να πάει σε εκλογές πριν να είναι ασφαλές, είναι εγκληματικό και αντιδημοκρατικό. Το 25% του εκλογικού σώματος είναι πάνω από 65, δηλαδή. Κάλπη δε θα πλησιάσουν από τον φόβο τους. Και τι να ψηφίσουν δηλαδή όταν δεν ξέρουν τίποτα για το μέλλον της επιδημίας;

2 Likes

Μια χαρά θα πλησιάσουν και κάλπη αφού θα πλησίαζαν και εκκλησία, μη φοβάσαι. Θα τους πει ο ΣΚΑΙ ότι πρέπει να πάνε και θα πάνε.

Οι ίδιοι ας πάθαιναν ό,τι ήθελαν. Το θέμα δεν είναι αυτό και το ξέρεις, το θέμα είναι ότι θα κολλούσανε εκατοντάδες άλλους. Όλοι μείναμε μέσα στα σπίτια μας και καταπιέσαμε τις ανάγκες μας, όσο σημαντικές κι αν θεωρούσαμε ότι ήταν. Μπορούν να βρεθούν πολλά points όπως το δικό σου.

5 Likes

Πάντως μια χαρά τους απαγόρευσε η κυβέρνηση, μετά από πόσο καιρό που παίζανε τέννις.
Δεν το κάνανε ούτε για την ψυχούλα τους, ούτε για τους πιστους, ούτε επειδή άκουσαν τους επιστήμονες, ούτε τίποτα. Το κάνανε γιατί τους απαγορεύτηκε να κάνουν λειτουργίες.
Ούτε μισό μπράβο, ούτε τίποτα.

6 Likes

Δε θα επιμείνω. Εγώ έχω την εντύπωση πως αν άνοιγαν τις εκκλησίες μια χαρά θα νικούσαν στο ΣτΕ και στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια. Η απαγόρευση ζητήθηκε από την Εκκλησία για δικούς της εσωτερικούς λόγους. Αλλά από την άλλη είναι εκτίμηση. Στο τέλος έκαναν το σωστό κι αυτό μετράει.

Αυτή είναι κακή γενίκευση. Δεν ήθελαν όλοι οι ηλικιωμένοι να πάνε Εκκλησία. Εγώ θα έλεγα πως μια πολύ μικρή μειοψηφία είχε τέτοιες τάσεις

1 Like

Τσεκαρετε αν θέλετε και αυτή την ερμηνεία , θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα εύστοχη

2 Likes

Εγώ έχω την εντύπωση πως θα έχαναν, γιατί η ανάγκη τους για εκκλησιασμό δεν είναι πάνω από την υγεία τη δική μου και όλου του κόσμου. Δε θα το μάθουμε ποτέ όμως, γιατί η κυβέρνηση τελικά επέβαλε στους ναούς όλων των δογμάτων να κλείσουν και τελικά έτσι έγινε.

1 Like

Η εκκλησία δεν συμπεριφέρθηκε πάντως και τόσο ώριμα. Πριν λίγο καιρό είχα κάνει ένα ποστ με φώτο εδώ μέσα για την εκκλησία που άνοιξε στην γειτονία μου μέσα στην μεγάλη εβδομάδα ώστε να πάνε οι πιστοί να προσκυνήσουν τον επιτάφιο. Δεν ήταν μεμονωμένο περιστατικό στην πόλη. Για την ακρίβεια είχε πέσει σύρμα να ανοίξουν οι ναοί για μερικά λεπτά σε όλη την πόλη, ανάλογες κλήσεις στην αστυνομία υπήρξαν και σε άλλους ναούς. Ουσιαστικά έγινε κανονικό τεστ των αντανακλαστικών που θα έδειχναν πολίτες και δήμαρχοι. Είδαν πως δεν τους βγήκε και υπάκουσαν.

Η συγκέντρωση του ΠΑΜΕ στο σύνταγμα, που πήρε και τόσα respect μάλιστα στα social media, ήταν μια τεράστια ανώριμη μαλακία.

6 Likes

Βγήκαν ωραίες φωτό για instagram όμως ρε :stuck_out_tongue:.

5 Likes

Δεν εκαναν το σωστο, οχι.

Το σωστο θα ηταν να μην κανουν πλυση εγκεφαλου στον κοσμο, που βγαινει και ωρυεται που δεν μπορει να παει να καταπιει μολυσμενο κρασακι με γονορροια, ηπατιτιδα Β και κοβιντακι.

Το σωστο θα ηταν να μην καθονται να το παιζουν υποκριτικα σεβασμιοι του Θεανθρωπου και δεν ξερω γω ποιας αλλης παραισθησης βλεπουν στο ψωμι του τοστ οταν μαστουρωνουν απο το πολυ θυμιατο, οταν στα θεματα που μετρανε εκαναν επι βδομαδες αγωνα για να μην κλεισουν.

Το σωστο θα ηταν να μην εχουν χρυσες εκκλησιες, εικονες, κηροπηγια, μανουαλια, χεστρες και πολυελαιους, οταν καθονται και κανουν κηρυγμα για ιση μοιρασια χιτωνων σε οσους εχουν πανω απο εναν.

Το σωστο θα ηταν να καταργηθουν ηδη αυριο αν γινεται ολες οι θρησκειες και οι εκκλησιες του κοσμου, και μετα ισως να μπορουμε να αρχισουμε να μιλαμε για καποιο ευχαριστω.

Αυτο ναι, ισως να μπορουσε να ξεκινησει μια κουβεντα για το αν αυτο που εκαναν “μετραει”. Αφου πρωτα αναλογιστουμε αν σβηνει τα εγκληματα που εχουν κανει 2000 χρονια τωρα στο ονομα μιας φαντασιωσης.

6 Likes

QuintomScenario, ladies and gentlemen.

Με 5 αράδες, στα πεταχτά, αντιμετώπισε επιτυχώς το προαιώνιο ζήτημα της θρησκείας και της εκκλησίας. Έτσι, για την πλάκα του και σε λίγα δευτερόλεπτα.

Απορώ πώς κανείς από τα 100 δισεκατομμύρια ανθρώπων που πάτησαν ποτέ το πόδι τους στη Γη δεν τα σκέφτηκε όλα αυτά.

Ευτυχώς που ανήκουμε στους τρέχοντες ζώντες, που ανέρχονται στα 8 δισεκατομμύρια, με κοινό πατέρα τον Lars Ulrich (όπως ενημερωθήκαμε πρόσφατα).

QuintomScenario, ευχαριστούμε πολύ για όλα!

2 Likes

Αν εξαιρέσεις την προτελευεταία πρόταση, τα υπολοιπα μια χαρά ισχύουν.
Και εξαιρώ την προτελευταια πρόταση, όχι γιατί διαφωνώ, αλλά απλά θα μπορούσε να ειπωθεί πιο κομψα.

1 Like

Ναι, ρε, εννοείται. Όλα ισχύουν.

Γι’ αυτό άλλωστε αποδίδω τα εύσημα. Διότι με μία σύνοψη στο πόδι “καθαρίσαμε”.

Απλά, οικονομικά κι εύκολα.

Like & subscribe.

Καποιανου το σαρακασμορανταρ δεν λειτουργει και ακομα δεν καταλαβαινω ποιανου.

2 Likes

Σxoλιασε μου αυτό σε παρακαλώ. Το παραφράζω, για να σε βοηθήσω λίγο καθώς προφανώς (δεν μου φαίνεται περίεργο) σε ενοχλεί ο τρόπος διατύπωσης:

Το σωστο θα ηταν να προτρέπουν τον κόσμο να πάει να κοινωνήσει, που βγαινει και ωρυεται που δεν μπορει να παει να κοινωνήσει.

Επόμενο:

Σε:

Το σωστο θα ηταν να μην καθονται να το παιζουν υποκριτικα σεβασμιοι του Θεανθρωπου, οταν στα θεματα που μετρανε εκαναν επι βδομαδες αγωνα για να μην κλεισουν.
Δικό μου σχόλιο, μην ξεχνάμε πως αρχικά δεν είχε ειπωθεί καν κλείσιμο των εκκλησιών, αλλά να μην πάει ο ένας πανω στο αλλον και να μην μεταλαβαίνουν. Αλλά με την θεία κοινωνία, δεν κολλάει τίποτα.

Επόμενο:

Δεν αλλάζω κάτι, μια χαρά περιγραφή είναι από κάποιον που σιχαίνεται την θρησκεία, ασχέτως αν η περιγραφή πειράζει κάποιον θρησκευόμενο.

Την προτελευταία πρόταση δεν την βάζω, γιατί δεν θα την έγραφα. Όχι γιατί διαφωνώ, όπως ξαναείπα, αλλά γιατί θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει διαφορετική προσεγγιση.

Εδώ, αν εξαιρέσεις το “προκλητικό” της φαντασίωσης στο τέλος, δεν λέει κάτι παράλογο.
Εκτός αν πιστεύουμε πλέον πως η ελληνική επανασταση ξεκινησε ή στηρίχθηκε από την εκκλησία (not) , εκτός αν πιστευουμε ότι ελληνική επανασταση ξεκίνησε στις 25 Μαρτίου (not) και ω τι εκπληξη, συνέπεσε με του εαυγγελισμου (!! omg συμπτωση) και πολλά άλλα διάφορα και πολύ χειρότερα από τα παραπάνω.

1 Like

Μουσικό διάλειμμα !!

3 Likes

Δεν υπάρχει κάτι να σχολιάσω, ρε συ.

Σου απήντησα ήδη.

Συνεννοημένοι είμαστε ρε κοπελιά; Το ανέβασα ακριβώς στο ίδιο δευτερόλεπτο με σένα σε άλλο thread.

3 Likes

Σατανικό! Για να μην πω χριστιανικό! :stuck_out_tongue:

4 Likes

I dont fucking get it
Σου δίνω όμως μια καρδούλα :heart:, γιατί τα μυαλά μου μόλις έγιναν κιμάς.

1 Like

Τα δικά μου να δεις…