Εκκλησία

Κοιτάχτε να δείτε: ο καθένας δικαιούται να έχει τα δικά του bias και προκαταλήψεις. Εξάλλου και μια μειοψηφία Χριστιανών (που όμως σε απόλυτα νούμερα είναι πολλοί) πιστεύουν πως όλοι μας πρέπει να καούμε σε κάποιο καζάνι της κολάσεως. Δε με πειράζει και δε με ενοχλεί που ο Quintom ή άλλοι αντιπαθούν τις θρησκείες και άλλοι αντιπαθούν τον Quintom ή εμένα. Ποιοι είμαστε εμείς να κρίνουμε; Το σημαντικό είναι ο Quintom/εγώ/Χριστιανός/Μουσουλμάνος να λειτουργεί με τους κανόνες/νόμους που έχουμε για την ομαλή μας συμβίωση και δίχως να είμαστε άδικοι με αυτούς που δε συμπαθούμε. (Quintom σε διάλεξα μόνο γιατί το ποστ σου συζητήθηκε επίσης)

Πιθανόν να ζητηθεί από τις Εκκλησίες να μην ανοίξουν τις πόρτες στους πιστούς λόγω covid εξάρσεων τα ερχόμενα Χριστούγεννα και Πάσχα. Στα περισσότερα από τα αισιόδοξα σενάρια δεν προβλέπονται αρκετοί εμβολιασμοί πρίν το Πάσχα του 2021. Το κλείσιμο μεγαφώνων, η απαγόρευση να βαρούν καμπάνες, και το να πέφτουν πρόστιμα σε όσους βάζουν σε ένα ημιφορτηγό τον επιτάφιο και τον πάνε περιφορά Μ.Παρασκευή δε δικαιολογούνται από το επιχείρημα για τη δημόσια υγεία γιατί δε τη ρισκάρουν πραγματικά. Τουλάχιστον όχι παραπάνω από την Πρωτοψάλτη. Σε ένα βαθμό, αυτά τα μέτρα επιβλήθηκαν γιατί υπάρχει το bias πως οι πιστοί είναι θρησκόληπτοι άρα δε θα καθίσουν στα μπαλκόνια τους. Αυτό όμως δεν προκύπτει από πουθενά, είναι άδικη μεταχείριση κόσμου… Και σε άλλες χώρες οι λειτουργίες ήταν πίσω από κλειστές πόρτες, αλλά οι πιστοί μπορούσαν να πάνε για προσευχή ή για εξομολόγηση. Στην Ελλάδα αυτό δεν επιτράπηκε (εκτός αν είχατε ΣΜΣ κωδικό για προσευχή/εξομολόγηση/αγιασμό). .

Επίσης, σε λίγους μήνες θα αποδειχθεί πως ορισμένα από τα μέτρα που πάρθηκαν ήταν αχρείαστα. Είναι αναπόφευκτο αφού οι γνώσεις μας θα αυξάνοντια. Το να έχεις καταστρατηγήσει το Σύνταγμα δίχως πραγματικό λόγο τελικά και να έχεις προκαλέσει οικονομική/κοινωνική ζημιά -τουλάχιστον στον τομέα της πολιτικής προστασίας που δουλεύω εγώ-, είναι μια τελείως άλλη νομική/πολιτική συζητήση. Στο φανταστικό σενάριο που οι Έλληνες ηλικιωμένοι δεν κινδύνευαν τόσο γιατί έχουν κάνει εμβόλιο φιματίωσης, τότε κόσμος θα θεωρήσει πως τα μέτρα δεν έπρεπε να παρθούν (το οποίο είναι fallacy αλλά θα ισχύει όντως πως αν το ξέραμε τότε δε θα παίρναμε τα ίδια μέτρα). Η Ιερά Σύνοδος (περίπου 10,000 Εκκλησίες και χιλιάδες ενορίες) κατάφερε να εφαρμόσει πιστεύω σχετικά καλά τους περιορισμούς και για τη δομή της. Οι όποιες παραφωνίες ήταν ποσοστιαία λίγες και έγιναν κυρίως τις πρώτες μέρες: τις μέρες δηλαδή που ήταν φρέσκοι ακόμη οι λουόμενοι/οι καρναβαλιστές και όσοι ήθελαν να δουν τον Leonidas, κλπ. Πιθανόν να συνεργάστηκε κι όλας η Ιεράς Σύνοδος με το να ζητήσει επιπλέον περιορισμούς από ότι έλεγε η υπουργική απόφαση ώστε να μην υπάρξει και τυπικό θέμα στο μέλλον από διαφωνούντες.

Τέλος, ανάμεσα στους πιστούς (μεγάλο ποσοστό επί του πληθυσμού) τη μεγαλύτερη ανάγκη για προσευχή αυτές τις μέρες τις είχαν οι πιστοί με προβλήματα υγείας που κινδύνευαν το περισσότερο (δηλαδή μεγάλο ποσοστό της ευπαθούς ομάδας που καλούμαστε να σώσουμε). Πες οι γάμοι και οι βαπτίσεις που αναβλήθηκαν έχουν κυρίως οικονομική ζημιά στα νέα ζευγάρια. Αλλά η ψυχολογική πίεση που νιώθουν όσοι δε μπορούν να προσευχηθούν/εξομολογηθούν ή να κηδεύσουν όπως θα ήθελαν το αγαπημένο τους πρόσωπο εμπίπτει στον τομέα της ψυχικής δημόσιας υγείας που δεν είναι τόσο ασήμαντη. Εγώ δε θα ήθελα να είμαι άδικος με αυτό τον κόσμο στα επόμενα κύματα, γιατί νομίζω είναι κοντά στα όρια του κρετινισμού να προβάλλουμε πάνω τους προσωπικές μας αντιπάθειες για θεσμούς όπως οι θρησκείες.

4 Likes

Ποιες θρησκείες να καταργήσουμε ρε παιδιά ;; Αυτά προστατεύονται από τα ανθρώπινα δικαιώματα

θρησκευτική ελευθερία , ελευθερία σκέψης κλπ

αν καταργηθούν με τον παρόν σύστημα θα μιλάμε για φασισμό .

Θα μπορούσε να γίνει μια προσπάθει ως προς αυτή την κατεύθυνση μέσω παιδείας , γνώσεων , επιστήμης & φιλοσοφίας αλλά και πάλι είναι απίστευτα λεπτές οι γραμμές καθώς οποιαδήποτε παρακίνηση ατόμων να υιοθετήσουν συγκεκριμένες απόψεις λέγεται προσηλυτισμός και απαγορεύεται

3 Likes

Η κηδεία για μένα δεν έχει να κάνει με τη θρησκευτική ελευθερία, ούτε με τη θρησκεία σχεδόν, είναι κάτι παραπάνω. Θεωρώ τραγικό γι’ αυτούς που μένουν πίσω να είναι αναγκασμένοι να κηδέψουν τον άνθρωπό τους μόνοι τους, χωρίς τη συμπαράσταση κάποιων δικών τους ανθρώπων που θα τους δώσουν κουράγιο σε μια τέτοια στιγμή. Οι γάμοι και τα βαφτίσια αναβάλλονται, Πάσχα θα γιορτάσουμε και του χρόνου, η κηδεία είναι μια κι έξω, δεν έχει “μετά”.

Ούτε το να πάω να δω τα ανήψια μου τη ρισκάρει πραγματικά τη δημόσια υγεία, παρ’ όλα αυτά, δεν το έκανα. Όλοι οι άνθρωποι λούφαξαν μέσα στα σπίτια τους και καταπίεσαν τις όποιες ανάγκες είχαν για χάρη ενός συλλογικού σκοπού. Το ίδιο έπρεπε να κάνουν κι αυτοί που έβγαλαν Επιτάφιο σε ημιφορτηγό (δε γνωρίζω αν έγινε, μου φαίνεται γελοίο και που το σκέφτομαι).

Όλα τα μέτρα λαμβάνονται κάνοντας την παραδοχή ότι δεν είναι όλοι έξυπνοι. Αν οι εκκλησίες ήταν ανοιχτές, πολλοί θα έσπευδαν. Αφήνω στην άκρη το ότι πολλοί θα κοινωνούσαν αν είχαν τη δυνατότητα. Αν ήταν όλοι έξυπνοι λοιπόν, δε θα χρειαζόμασταν όρια ταχύτητας στους δρόμους, δε θα χρειαζόμασταν αντικαπνιστικούς νόμους, δε θα χρειαζόμασταν πολλά πράγματα. Δεν είναι όλοι (βασικά δεν είναι κανένας μας, όλοι έχουμε αδυναμίες), γι’ αυτό και τους έχουμε. Ελεύθερα κυκλοφορούσαν νομίζω οι γιατροί και οι νοσηλευτές, τα σώματα ασφαλείας καθώς και λίγες ακόμα και πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες. Δε βρίσκω τον λόγο να ανήκει ένας πιστός σε αυτές και δε βρίσκω κάποιο bias.

Τι να κάνουμε τώρα, και ο διαβητικός θέλει πολύ να φάει σοκολάτα, και ο νεφροπαθής θέλει πολύ να πιει ένα μπουκάλι νερό, αλλά δεν μπορούν. Έτσι όπως όλοι βρήκαμε εναλλακτικές λύσεις η απλώς υπομείναμε κατά τη διάρκεια της καραντίνας, έπρεπε να κάνουν όλοι.

Σιγά μην πούμε ότι στην Ελλάδα είναι και διωκόμενοι οι Χριστιανοί ρε παιδιά.

5 Likes

Συμφωνούμε 100%.

Το κλείσιμο των μεγαφώνων καλώς έγινε, καθώς όπως σχολιάζεις πιο κάτω, ναι οι πιστοί δεν θα καθίσουν στα μπαλκονια τους.
Θα ακουγαν εκκλησία και θα πήγαιναν. Υπάρχουν κάμποσα παραδείγματα ανυπακοής σε αυτά και σίγουρα κάποια τα οποία δεν ακούστηκαν. Η ρητορική που χρησιμοποιήθηκε από την εκκλησία, μια χαρά υποστηριζει αυτή την πιθανότητα. Αν είχαν διαφορετική ρητορική και εκλειναν από μόνοι τους τις εκκλησίες και δεν χρειαζόταν νόμος για αυτό, τότε ίσως να ήταν τα πράγματα διαφορετικά. Χρειάστηκε όμως νόμος για να ακούσουν.

Όσων αφορά τα μεγάφωνα γενικά, δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά ακριβώς λογική δεχόμαστε κάτι τέτοιο έτσι και αλλιώς. Ναι, η πλειοψηφία είναι χριστιανοί - οι υπολοιποι όμως για ποιόν ακριβώς λόγο πρέπει να ακουν λειτουργία κυριακάτικο πρωι-πρωι? Και μην πούμε σιγά το πράγμα. Ένα ένα τα ασήμαντα μαζεύονται.

Επίσης αν έβγαινε επιτάφιος με οποιονδήποτε τρόπο και σε εκκλησία θα πηγαίνανε έστω και λίγοι και σε δρόμους θα είχαν κατέβει. Do the math.

Όπως πολύ καλά λες, οι γνώσεις με τον καιρό θα αυξάνονται. Πολλά ίσως ήταν αχρείαστα, αλλά δεν το ξέραμε αυτό. Αυτό που ξέρουμε όμως, είναι πως λειτούργησε θετικά στην υγεία του κόσμου αυτό το πράγμα.
Τώρα το πως καταστρατηγήθηκε το Σύνταγμα, δεν το γνωρίζω, πραγματικά, μου φαίνεται παράλογη αναφορά. Εκτός αν δεν ήταν εκτακτη ανάγκη.

Η ιερά σύνοδος και οι κατα τόπους εκκλησίες, έκαναν ότι μπορούσαν για να πολεμήσουν το να κλείσουν οι εκκλησίες. Οι διάφορες δηλώσεις τους υπάρχουν σίγουρα ακόμα, οι δηλώσεις τους μετά τα ανοίγματα των κομμωτηρίων (τυχαίο παράδειγμα…) επίσης υπάρχουν, οποιος θέλει τα βρίσκει και αν το συμπέρασμα είναι ότι το χειρίστηκαν καλά, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Ξέρεις τι? Πλέον δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να πάνε, να κολλήσουν όλοι και να τελειώνει η υπόθεση. Ο χριστιανισμός είναι αν δεν κάνω λάθος που υποστηρίζει ότι η πίστη είναι μέσα μας κλπ. Αν λοιπόν, αυτή η ανάγκη είναι παραπάνω από την υγεία που δεν έχει κάποιος, τότε ας πάει να ησυχάσουμε όλοι.

1 Like

Aν ουσιαστικά απαγορευόταν, τότε δεν θα είχαμε εκκλησιασμούς σε σχολεία (θα αφηναν τον κόσμος να μάθει μόνος του τι γίνεται), δεν θα είχαμε θρησκευτικά (που σχεδόν αποκλειστικά είναι ο χριστιανισμός), δεν θα είχαμε μεγάφωνα στις εκκλησίες, δεν θα θεωρούσαμε φυσικό να βαπτιστεί κάποιος χωρίς δικαίωμα επιλογής χριστιανός και πολλά άλλα.
Γενικά ο προσηλυτισμός μια χαρά γίνεται στην Ελλάδα, απλά για κάποιον περίεργο λόγο μας φαίνεται φυσικό, καθώς πλέον “ετσι είναι η παράδοση”.

3 Likes

Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή η σύνοψη είναι ήδη αρκετή για το συγκεκριμένο θέμα, δεν υπάρχει λόγος να αφιερωθεί παραπάνω χρόνος από έναν νοήμων άνθρωπο. Αν εσυ πχ παρακάμπτεις την νοημοσύνη σου για να χωρέσεις οποιαδήποτε δικαιολογία περί θρησκείας κλπ δικαίωμα σου προφανώς αλλά πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι έτσι προσβάλλεις την νοημοσύνη σαν έννοια καθώς και όλους όσους σε ανέχονται.

2 Likes

Τι να σου πω , όπως δεχόμασταν τον ιμάμη στην Κομοτηνή όταν ήμουν εκεί

Δεν με αφορά από τι εκκλησία προέρχεται αυτό, με απασχολεί το γεγονός σαν γεγονός. Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να γίνεται αναμετάδοση μιας λειτουργίας σε μια γειτονιά. Κανένας όμως.

1 Like

Πάντως αν εννοείς αυτά που γράφεις, εσύ είσαι αυτός που προσβάλλει τη νοημοσύνη σαν έννοια όταν πριν μερικές μέρες ευχόσουνα “καλή ανάσταση”. Επίσης προσβάλλεις τη νοημοσύνη σαν έννοια όταν πηγαίνεις στην εκκλησία για να παντρευτείς, όταν βαφτίζεις τα παιδιά σου χριστιανά (ή βαφτίζεις παιδιά αλλονών δηλαδή έχεις βαφτιστήρια) και όταν πεθαίνει κάποιος δικός σου πας και του κάνεις μνημόσυνα και τρισάγια. Ή πηγαίνεις στα μνημόσυνα επειδή “με καλέσανε”.

Δηλαδή αν εννοείς αυτά που γράφεις αλλά κάνεις κάποια από τα παραπάνω προσβάλλεις τη νοημοσύνη σαν έννοια. Και αυτό δεν πάει μόνο για σένα αλλά και για τον Quintom και για άλλο κόσμο φυσικά.

Αυτό έχει σχέση με το άρθρο 3 του Συντάγματος. Με απλά λόγια δεν υπάρχει διαχωρισμός κράτους εκκλησίας όπως συνηθίζεται να λέμε

Παρόλα αυτά στο άρθρο 13 , απαγορεύει τον προσηλυτισμό

Η ουσία βέβαια δεν αλλάζει. Κατάργηση θρησκειών δεν νοείται καθώς θα παραβίαζε τα ανθρώπινα δικαιώματα της ελευθερίας της σκέψης και της θρησκευτικής ελευθερίας

1 Like

Θρησκεία και ελευθερία σκέψης δεν πάνε μαζί.

7 Likes

Για τους ανθρώπους είναι αυτά τα δικαιώματα όχι για τις θρησκείες

Εσύ επιλέγεις αν θες να γίνεις μοναχός και να περιοριστείς σε άλλα θέματα για παράδειγμα

Εντιτ :

Χάρτης των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Άρθρο 10 - Ελευθερία σκέψης, συνείδησης και θρησκείας

  1. Κάθε πρόσωπο έχει δικαίωμα στην ελευθερία σκέψης, συνείδησης και θρησκείας. Το δικαίωμα αυτό συνεπάγεται την ελευθερία μεταβολής θρησκεύματος ή πεποιθήσεων καθώς και την ελευθερία εκδήλωσης του θρησκεύματος ή των πεποιθήσεών του, ατομικά ή συλλογικά, δημοσία ή κατ’ ιδίαν, με τη λατρεία, την εκπαίδευση, την άσκηση των θρησκευτικών καθηκόντων και τις τελετές.

  2. Το δικαίωμα αντίρρησης συνειδήσεως αναγνωρίζεται σύμφωνα με τις εθνικές νομοθεσίες που διέπουν την άσκησή του.

Συμπέρασμα ότι δεν γίνεται να καταργήσεις κάτι που κάποιος θέλει να ακολουθήσει

Καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά είναι υπερβολικά έτσι?
Το καλή ανάσταση μπορεί να το πείς λόγω παράδοσης που υπάρχει στην τόπο, οπότε απλά το χρησιμοποιείς όπως οποιαδήποτε άλλη ευχή.

Στο να παντρευτείς δεν διαφωνώ, καθώς συνήθως είναι θέμα επιλογής ζευγαριού (χωρίς να αποκλείουμε ευτράπελα από γραφικούς γονείς κλπ).

Στα βαφτίσια από την άλλη είναι ιδιαίτερη περίπτωση, καθώς επειδή πολλά πράγματα αλλάζουν, δεν γνωρίζεις αν το γεγονός της μη βάπτισης θα στιγματίσει το παιδί στο σχολείο για παράδειγμα - και δεν έχεις κανέναν λόγο να κάνεις την ζωή ενός παιδιού πιο δύσκολη στην καθημερινότητα του.
Το να γίνεις νονός επίσης είναι ιδιαιτερη περίπτωση, καθώς αυτό αφορά την σχέση που έχει με άλλους 3 ακόμα ανθρωπους. Και δεν εννοώ θρησκευτική σχέση, αλλά διαπροσωπική. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο σημείο να γίνεται ονοματοδοσία, να μην υπάρχει περιπτωση να έχει θέμα το παιδί με αυτό και να βάζεις “νονό” όποιον θες. Που μεταξύ μας, δεν έχει κάποια ιδιαιτερη χρησιμότητα.

Γενικά η παράδοση έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία. Όπως τα παραπάνω που έχουμε ήδη πεί, που γίνονται περισσότερο ως παράδοση, παρά σαν κάποια ουσιαστική συμμετοχή σε οποιοδήποτε απο τα παραπάνω μυστήρια.
Η το γεγονός ότι πολύς κόσμος δεν ακολουθεί διάφορες διδαχες του χριστιανισμού, θεωρείται όμως χριστιανός, αλλά με αυτόν δεν έχουμε πρόβλημα. Πρόβλημα έχουμε με αυτούς που δεν πιστεύουν αλλά πηγαίνουν και βαπτίζουν παιδιά άλλων. Η που απλά ευχονται με κάποιον χαιρετισμό των εκάστοτε ημερών.

Αν ενοχλούν τέτοια σχόλια και τέτοιες κινήσεις, τότε θα πρέπει όλοι να προσέξουν τι κάνουν και τι δεν κάνουν. Γιατι σε αυτή την περιπτωση θα πρέπει να σκεφτούμε πολλά πράγματα περισσότερο, που θεωρούμε δεδομένα, αλλά δεν θα έπρεπε να είναι σε καμία περίπτωση.

4 Likes

Bρε παιδί μου, μην κολλάς τώρα και συ σε αυτό.
Δεν είναι διόδια που μπορείς να τα καταργήσεις από την μια μέρα στην άλλη.
Ούτε μπορείς να επιβάλεις σε όλο τον κόσμο να σκεφτεί με ένα τρόπο(ευτυχώς δηλαδή).
Αυτό που είπε, είναι πως θα ήταν καλυτερα να μην υπήρχαν θρησκείες.
Κάποιοι συμφωνούν, κάποιοι διαφωνούν. Ας μην κολλάμε μόνο στην διατύπωση,αλλά να κολλάμε στην ουσία.

1 Like

Τα εννοώ γι’αυτό και τα γράφω. Δεν είπα καλή ανάσταση ούτε και υποκρίνομαι για να μην στεναχωρήσω φίλους συγγενείς κλπ. Θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον παιδικό για οποιονδήποτε να θεωρεί ακόμα ότι υπάρχει σοβαρή βάση για συζητηση περί θρησκειών κλπ. Δεν προσβάλλω τα πιστεύω κανενός αλλά επέτρεψε μου να θεωρώ ότι με προσβάλλουν όταν ξεφεύγουν από το χώρο που ανήκουν , δλδ την φαντασία του καθενός και θέλουν να πάρουν μια θέση στην πραγματικότητα μου.

6 Likes

Μπλεκεις την κοινωνικη ενσωματωση με την πιστη. Καποια πραγματα τα κανεις για την παραδοση (οπως το να τρως ντολμαδακια γιαλαντζι την καθαρα Δευτερα η να λες καλο Πασχα), καποια τα κανεις για να μην στενοχωρησεις τον κοινωνικο περιγυρο (Χριστιανικος γαμος η βαφτισια) και καποια γιατι δεν ειναι δικια σου επιλογη (κηδεια, στην δικια μου κηδεια θα αφησω σαφεις οδηγιες να μην με θαψουν παντως, μην με πει και υποκριτη κανεις). Ειναι σαν να μου λες οτι καθε φορα που λεει καποιος “χτυπα ξυλο” το κανει γιατι ειναι ενας αμορφωτοςπου πιστευει σε δεισιδαιμονίες, καποια πραγματα μας εχουν μεινει σαν σχηματα λογου, δεν ειναι υποχρεωτικο οτι με το “Καλη Ανασταση” κανουμε παραδοχη πιστης.

4 Likes

Να σαι καλα, αλλα δε μπορω να παρω credit, τα εχουν σκεφτει παμπολλοι πριν απο μενα.
Επικουρος, Einstein, Γαλιλαιος, Seneca, Richard Dawkins, Marx, Nietzshe και χιλιαδες αλλοι φιλοσοφοι, επιστημονες και πολλα αλλα, εγω ειμαι απλως καποιος που συμφωνει μαζι τους, και τιποτα περισσοτερο.

Χαλαρωσε, δεν προτεινα πουθενα να καταργησουμε τις θρησκειες και τις εκκλησιες με τη βια ή με καποιον νομο. Ειπα απλως πως θα ηταν σωστο αν γινοταν, κατα προτιμηση με οργανικο τροπο. Δηλαδη το να καταλαβει ο κοσμος πως ειναι παντελως αχρειαστες στην ζωη μας, και να σταματησει να τις στηριζει εγκεφαλικα, χρηματικα, πρακτικα και θεωρητικα. Ισως καποια στιγμη στο μελλον γινει, ευτυχως η παγκοσμιοποιηση εχει επιταχυνει την διαδικασια αυτη, εστω και ελαχιστα.

Μια ενσταση εχω μονο. Αν οπως ελεγες οντως υπηρχε εφαρμογη του νομου περι προσηλυτισμου, τοτε θα ειχαν κλειδωσει σε φυλακες την πλειοψηφια των γονεων και των δασκαλων στην Ελλαδα.

Δεν εχω τον χρονο να επεκταθω, αλλα γραφεις πραγματακια που δεν πολυστεκουν. Παρολα αυτα, αν και οταν κανω παιδια, δεν θα τα βαφτισω, το μονο σιγουρο. Απο κει και περα, οταν μου λενε “Χριστος Ανεστη” τους απανταω “Ψευδως ο Κυριος”, και αν προσβληθουν, εχουν το δικαιωμα.

Οσον αφορα τις κηδειες, ελπιζω να μην το εννοεις σοβαρα. Το οτι θεωρω την χριστιανικη θρησκεια ενα ανεκδοτο (οπως και καθε αλλη), δε σημαινει οτι δε θα σεβαστω μια τελετη η οποια πρωτιστα συμβαινει για να τιμησει εναν ανθρωπο που πιθανως αγαπουσα, και δεν υπαρχει τιποτα το “υποκριτικο” ή προσβλητικο σε νοημοσυνη στο να παραβρεθω σε μια θρησκεια, επειδη εχουν βαλει κι εκει το χερι τους οι παπαδες και θελουν κομματι της πιτας. Οικονομικο φυσικα, γιατι σιγα μην νοιαστηκαν για το ασφαλες ταξιδι της ψυχης στον επομενο κοσμο.

2 Likes

Χαλαρός είμαι δεν προκύπτει από πουθενά το αντίθετο

Εγώ πάντως επαφές με θρησκεία δεν έχω αλλά χρόνια πολλά ευχήθηκα σε φίλους και νονος έγινα και ο πατέρας ήρθε ως καλεσμένος προφανώς που επίσης δεν πιστεύει κάπου

Για τους λόγους που έγραψαν και τα παιδιά παραπάνω και συμφωνώ

1 Like

@matia : Ούτε γνωριζόμαστε από χθες, ούτε είσαι εσύ που θα κρίνεις αν κάποιος με ανέχεται, εκτός αν είσαι ο μπάτσος του forum που “τραμπουκίζει” απόψεις που δεν ταυτίζονται με τις δικές του. Αν θες, ή καλύτερα αν έχεις το χρόνο και τα αρχ%δ&@, ανάτρεξε στα κείμενά μου όλον αυτόν τον καιρό που βρίσκομαι στο forum για να κρίνεις ποια είναι η νοημοσύνη μου, πόσο σέβομαι τους υπολοίπους και το πόσο έχω δικαιολογήσει την Εκκλησία (ακόμα και στο θέμα της πανδημίας). Να “χωρέσω” δικαιολογίες στη θρησκεία -που είναι κάτι εντελώς διακριτό από την Εκκλησία- δεν γίνεται, καθώς αποτελεί μία φιλοσοφική θεωρία που είτε την ασπάζεσαι, είτε όχι. Πες μας μόνο αν πρέπει να “χωρέσουμε” δικαιολογίες και σε άλλα πράγματα (πολιτικές απόψεις, κοινωνικοοικονομικές απόψεις κ.λπ.) και ποιες πρέπει να είναι αυτές ώστε να είμαστε αποδεκτοί να μας ανέχονται σε τούτο το forum.

@quintomscenario: Ευτυχώς που κατάφερες και “στάθηκες στους ώμους των γιγάντων” για να μας διδάξεις. Μ’ αρέσουν πολύ ορισμένες ώρες τα δείγματα πολιτισμού και σεβασμού που δείχνεις. Όσοι δεν συμφωνείτε μαζί μου, είστε απλά υποδεέστεροι και θα σας “τρίβω στη μούρη” την μοναδική μου αλήθεια, έως ότου καταργηθούν όλες οι θρησκείες, οι Εκκλησίες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Για άνθρωπος της εκπαίδευσης, πραγματικά, με εκπλήσσεις. Τι λες άραγε στους φοιτητές σου που τυγχάνει να είναι θρήσκοι; Τους αραδιάζεις Χριστοπαναγίες, τους κηρύττεις το “Κανένας σεβασμός” στις απόψεις τους ή τους ρίχνεις έναν ξεγυρισμένο “δεκάρικο” για να πάνε από εκεί που ήρθαν; Μήπως αυτοί -όπως κι εμείς οι υπόλοιποι- είμαστε λιγότερο επιστήμονες από εσένα, που φαίνεται να θεωρείς ότι ανήκεις σε μία πνευματική ελίτ;

2 Likes

Μαν, με όλο τον σεβασμό (αλήθεια), δεν απαντάς πουθενά.