Εκκλησία

Το να βαράνε οι καμπάνες ή το να περνάει ο Επιτάφιος έξω από τα σπίτια των πιστών, είναι σα να κουνάς σοκολάτες και καραμέλες μέσα στη μάπα ενός παιδιού χωρίς αυτό να επιτρέπεται να τις αγγίξει. Τι λες, θα απλώσει το χέρι ή όχι; Φαντάζομαι έδειχνε η τηλεόραση λειτουργίες, ακολουθίες κλπ. Όποιος ήθελε, ας έβαζε εκεί να δει ή ας έβαζε ραδιόφωνο, κι εκεί θα είχε φαντάζομαι. Κι εγώ έβλεπα τους δικούς μου σε φωτογραφία, όλα καλά :grinning:.

Ζόμπι στο Zombieland είναι οι πιστοί θρησκειών με ύμνους και καμπάνες; :yum: Μαζεύονται γύρω από τον ήχο δίχως να σκέφτονται;

Ναι.

Μην συγκρινεις την Ελβετια με την Ελλαδα ρε συ. Και στην Κυπρο πχ απαγορευσανε τις καμπανες (που ειναι πολυ πιο θεοκρατικη χωρα απο την Ελλαδα) με το σκεπτικο οτι βαραγανε οι καμπανες και οι γριες Παυλοφικα βγαινανε να πανε εκκλησια. Στο κατω κατω η καμπανα εχει συνδεθει με αυτο, το καλεσμα των πιστων για να πανε στην εκκλησια. Πως μπορεις να λες απο την μια απαγορευεται να πατε αλλα σας καλουμε να ερθετε?

Η καμπάνα στα χωριά βαράει πένθιμα και όταν έχει πεθάνει κάποιος και χαρμόσυνα σε άλλες στιγμές. Δεν έχει μόνο τη λειτουργία της πρόσκλησης στον κόσμο. Τέσπα. Πολύ το συζητήσαμε νομίζω. Στο επόμενο κύμα -μακάρι να μην έρθει- θα δούμε τότε τι κάναμε λάθος σε αυτό και πρέπει να αλλάξει.

Σε ξέχασα εσένα!

Χα, χα, χα! Ούτε καν. Μόνο ένας ιεροεξεταστής με τόσo cunning προσωπικότητα όπως ο Μπερνάρντο Γκι θα μπορούσε να έχει αυτήν την άποψη για τον Γουλιέλμο.

Όσο βλέπω οδηγούς να περνάνε με πλήρη συνείδηση κόκκινο φανάρι, τόσο λέω ότι ναι, υπάρχουν πιστοί που μαζεύονται γύρω από τον ήχο χωρίς να σκέφτονται. Και ακριβώς επειδή δεν μπορείς να τους κάνεις όλους να σκέφτονται το καλό του κοινωνικού συνόλου και όχι ΤΗΝ ΚΩΛΟΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ, έχουν μια λογική αυτά που έγιναν (δε λέω ότι είναι 100% λογικά ή σωστά, ας μην το ανοίξουμε αυτό).

Νομίζω δεν συνεννοηθήκαμε καλά ή έχουμε διαφορετικός pov

Τα δομικά στοιχεία για την ύπαρξη ζωής στο σύμπαν βρίσκονται παντού και σε αφθονία . Για να φτάσει η ζωή στη Γη στο επιπέδο του ανθρώπου έπρεπε να γίνουν όλα αυτά τα τυχαία γεγονότα με την σειρά και τον τρόπο που συνέβησαν ακριβώς ( έπρεπε να βρίσκεται το ηλιακό σύστημα μας στην άκρη του γαλαξία , η απόσταση γης ηλίου να είναι στην κατοικήσιμη ζώνη , θα έπρεπε να προηγηθούν όλες οι φυσικές καταστροφές με την σειρά που έγιναν , να αφανιστούν οι δεινόσαυροι και αρπακτικά ανώτερα από εμάς )

Αλλιώς όντα με νοημοσύνη και συνειδήση ενώ θα μπορούσαν να υπάρξουν δεν θα καταφερναν να υπάρξουν

Υπό αυτό το πρίσμα , και ανάλογα το pov του καθενός κάθε τέτοια μορφή ζωής είναι ένα " θαύμα " έχει τεράστια αξία και σημασία

Δες και αυτό εάν θες

Το λιγότερο σημαντικό ήταν αυτό ρε συ . Είτε μιλάει ένας επιστήμονας για θρησκεία είτε ένας ιερέας για επιστήμη δεν βρίσκω μεγάλη αξία στα λεγόμενα του

Πολύ λίγοι ανά κατηγορία δεν είναι biased

Το σωστό για εμένα είναι ένα επιστήμονας να λέει δεν υπάρχουν επαρκείς ενδεικτικά για την ύπαρξη τέτοιου όντος και τα μέχρι στιγμής στοιχεία δείχνουν ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει . Τα υπόλοιπα είναι απόψεις

Πειραματικά δεν γίνεται να αποδειχθεί εκτός μόνο του τρόπου που αναφέρει ο Νανόπουλος . Ότι δλδ η ανωμαλία που πυροδότησε την μεγάλη έκρηξη δεν ειxε αιτία αλλά διέπεται από τυχαιότητα ( αρχή της αβεβαιότητας κατά την κβαντική φυσική ) τότε ναι , πιστεύω ακράδαντα ότι κλονίζονται όλες οι θρησκείες και η διδασκαλία τους

Αυτά από μένα . Κουράστηκα λιγάκι :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Εγώ θα μείνω σε αυτό και θα εστιάσω στο γεγονός ότι ήταν “αντι” φιγούρα της εποχής του. Δλδ θες να μας πείς ότι πριν 2000 χρόνια ένας άνθρωπος είπε κάποια πράγματα που τα περισσότερα ακόμη και για τότε ήταν αυτονόητα και 2000 χρόνια μετά ακόμη έχεις ανάγκη αυτόν τον άνθρωπο καθώς και όλο το παραμύθι που στήθηκε γύρω του? Αυτό για μένα δεν δηλώνει ανθρώπινη αδυναμία όπου θα την κατανοούσα αλλά εσκεμμένη παράκαμψη της νοημοσύνης σου αποκλειστικά και ΜΟΝΟ γιατί, όπως στους περισσότερους, σου έγινε συνεχόμενη πλύση εγκεφάλου στην πιο ευαίσθητη ηλικία. Εγώ αυτό κρίνω και βγάζω τα όποια συμπεράσματα μου. Και λάβε υπόψιν ότι είμαι τόσο πολύ αυστηρός προσωπικά μαζί σου γιατί έχεις ίσως την πιο ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη σκέψη γενικότερα βάσει των γραπτών σου σε διάφορα θέματα στο φόρουμ και πραγματικά εκνευρίζομαι που προσβάλλεις την νοημοσύνη σου με τέτοιο τρόπο επειδή απλά έτυχε και μεγάλωσες με το χρυσό κουτάλι της θρησκείας από την κούνια σου ακόμη. Θα μπορούσες να είσαι το ίδιο εύκολα μουσουλμάνος και να απαιτούσες τον ίδιο “σεβασμό” που ζητάς τώρα, δεν θα τον λάμβανες όπως δεν τον λαμβάνεις και τώρα.

2 Likes

Οι θρησκείες ξεκίνησαν ως ο τρόπος του ανθρωπου να εξηγήσει φαινόμενα τα οποία δεν μπορούσε να εξηγήσει με την ως τότε λογική του.

Από τότε έχουμε προχωρήσει αρκετά. Το γεγονός ότι υπάρχουν οι ιστορίες κάθε θρησκείας, γραμμένες από τους ίδιους τους ακόλουθους της, δεν είναι απόδειξη για τίποτα, δεν δίνει κανένα credit παραπάνω για validity, δεν είναι τίποτα άλλο από κάποιο βιβλίο που έχει γραφτεί από κάποιον/ους ανθρωπο/ους.
Οπότε το να υποστηρίξει κάποιος ότι πρέπει σώνει και ντε να αποδείξει ότι δεν υπάρχουν πράγματα τα οποία έχουν φανταστεί άνθρωποι και τα έχουν γράψει σε βιβλία, είναι σαν να λέμε “απεδειξέ μου ότι ο Σαρουμαν δεν υπάρχει”.

3 Likes

Ωχου βαρέθηκα . Δε συνεννοούμαστε δεν καταλαβαινομαστε, δεν εστιάζουμε εκεί που αξίζει να εστιάσουμε

Το πάμε τώρα στο ποιος έχει το βάρος της απόδειξης . Εν τω μεταξύ όλοι συμφωνούμε και το 90% που συμμετέχει και έχει εκφράσει άποψη στο τοπικ δεν έχει θρησκευτική πίστη

Κουνντεντ κερ λες για το θέμα που αναφέρεις . Ενδέχεται να μην θυμάμαι καλά , αλλά κάπως έτσι ήταν η απάντηση του NdGT πχ για τα περί θεού

ΥΓ : εν τω μεταξύ κάθε λέξη που γράφω την τροποποιείται το κινητό μου . Ημαρτον

Aυτό μου φαίνεται το κάνει κάθε συμμετέχων στην συζήτηση, σύμφωνα με το που πιστεύει ότι πρέπει να σταθεί.

BTW, χαίρομαι που λέω το ίδιο πράγμα με τον Τάισον, παρόλο που δεν έχω δεί κανένα documentary που συμμετέχει,εχω μείνει στο Sagan εγώ, old school. Mετά το πρώτο ντέμο, ξεπουληθηκε.

Μα το οτι συνεβησαν ολα τα γεγονοτα που συνεβησαν στην Γη για να καθομαστε εγω κι εσυ να γραφουμε πανω σε ενα πληκτρολογιο και να υπαρχει ζωη οπως την γνωριζουμε, ειναι απλως μια τυχαια σειρα γεγονοτων. Δεν υπαρχει κανενα θαυμα σε αυτην την τυχαια σειρα. Υπαρχουν κυριολεκτικα απειρες τυχαιες σειρες γεγονοτων δυνητικα, οι οποιες θα ειχαν οδηγηθει (και μαλλον εχουν οδηγηθει) στην υπαρξη ζωης σε αλλους πλανητες γυρω απο αλλα αστερια. Απλως κατα πασα πιθανοτητα αυτες οι αλλες μορφες ζωης, δεν μοιαζουν με τον ανθρωπο.

Το ηλιακο μας συστημα δεν βρισκεται στην ακρη του γαλαξια. Βρισκεται καπου στην μεση. Και σε παρομοιες θεσεις βρισκονται κυριολεκτικα εκατονταδες δισεκατομμυρια πλανητες μονο στον Γαλαξια μας. Απο αυτους, ενα παρα πολυ σημαντικο ποσοστο ειναι μεσα στην Goldilocks ζωνη (κατοικησιμη με βαση του τι οριζουμε εμεις κατοικησιμο για τον ανθρωπο ε, αλλοι οργανισμοι μπορει να επιζουν σε χαμηλοτερες ή υψηλοτερες θερμοκρασιες). Η σειρα των φυσικων καταστροφων στατιστικα δεν παιζει κανεναν ρολο ε. Σε μεγαλες κλιμακες χρονου, οπως ειναι τα δισεκατομμυρια ετη, ολα οσα συνεβησαν στο δικο μας ηλιακο συστημα, σχεδον σιγουρα συμβαινουν και σε καθε αλλο αστρικο συστημα.

Οι δεινοσαυροι και αλλα αρπακτικα ειναι κι αυτα sentient life. Δεν αποτελει κανενα “θαυμα” ή μαγικο το οτι αφανιστηκαν και μετα εξελιχθηκαμε εμεις. Παρομοιες καταστασεις μπορει να ειναι πολυ πιο κοινες απο οσο νομιζεις.

Δεν καταλαβαινω γιατι ο ανθρωπος γενικοτερα εχει μια αναγκη να νιωσει πως η υπαρξη του ειναι μαγικη και ξεχωριστη. Ειμαστε απλως το αποτελεσμα εξελιξης 14 δισεκατομμυριων ετων, κατασκευασμενοι απο δομικα υλικα που παρασκευαστηκαν μεσα σε πυρηνες νεκρων πλεον αστεριων, και το μεγεθος του συμπαντος, η ποσοτητα των γαλαξιων και των αστεριων και των πλανητων μεσα σε αυτους τους γαλαξιες, αλλα και οι συνθηκες υπαρξης ζωης, καθιστουν απειροελαχιστη την πιθανοτητα να ειμαστε μονο εμεις εκει εξω. Δεν μπορω να καταλαβω ομολογω γιατι λες πως επρεπε να γινουν ολα αυτα τα φανταστικα πραγματα για να υπαρχουμε, δεν εγινε τιποτα τοσο το ξεχωριστο που δεν μπορει να εχει γινει σε κυριολεκτικα αμετρητους αλλους πλανητες εκει εξω.

Υπαρχουν (με μεγαλη επιεικια) περιπου 1000000000000000000000000 αστερια ΜΟΝΟ στο ορατο συμπαν (και ποιος ξερει ποσα στο αορατο), και καθε ενα απο αυτα εχει μαλλον απο 4 εως 10 πλανητες κατα μεσο ορο. Σου φαινεται λογικο το να εχουν γινει μονο μια φορα οι συνθηκες που οδηγησαν σε ζωη, και να εχει γινει στο δικο μας συστημα?

1 Like

Σταμάτησα να διαβάζω στη πρώτη πρόταση γιατί ξεκάθαρα δεν υπάρχει καμία επαφή και ελπίδα συνεννόησης

Κι εγώ για τυχαιότητα μιλάω . Απορώ για το συμπέρασμα προς το αντίθετο

Τεσπα , παρέθεσα και βίντεο σε σποιλερ

Για τα υπόλοιπα που λες με τόση σιγουριά , είναι υποθέσεις που στηρίζονται φυσικά στη στατιστική και τη λογική , παράλληλα όμως η επιστήμη έχει ασχοληθεί με το παράδοξο του Fermi και ουδεμία σημασία δεν δίνει στη λογική και στο τι πιστεύω εγώ κι εσύ

Αναλαμβάνω την ευθύνη και δεν συνεχίζω τη συζήτηση. Όλα μα όλα τα συμπεράσματα που βγάζεις από αυτά που είπα δεν έχουν καμία σχέση με …αυτά που είπα. Αναλαμβάνω την ευθύνη για αυτό

Ορίστε ξανά

Καταλαβαίνεις ότι αυτό που έγραψε ο karvou στο οποίο συμφώνησες 100% ότι

“Το σημαντικό είναι ο Quintom/εγώ/Χριστιανός/Μουσουλμάνος να λειτουργεί με τους κανόνες/νόμους που έχουμε για την ομαλή μας συμβίωση και δίχως να είμαστε άδικοι με αυτούς που δε συμπαθούμε”

είναι προφανές ότι στην Ελλάδα δεν ισχύει. Δηλαδή όταν φοβόμαστε να ΜΗΝ βαφτίσουμε το παιδί επειδή θα στιγματιστεί στο σχολείο και στη ζωή του προφανώς δεν υπάρχει ομαλή συμβίωση και είμαστε άδικοι απέναντι στον άλλον που δεν πιστεύει τα ίδια με μας (εφόσον δεν βαφτίστηκε είναι κάτι άλλο αυτός, κακό)

Συμφωνώ ότι είναι ιδιαίτερη περίπτωση αλλά αυτό δείχνει ότι όχι δεν μπορεί ο διαφορετικός να έχει ομαλή συμβίωση και ότι θα δεχτεί μπούλινγκ από αυτούς που δεν τον συμπαθούν. Αυτό δείχνει και την ηγεμονία της θρησκείας στην Ελλάδα.

Δεν ανέφερα πουθενά στο ποστ μου τη λέξη κηδεία. Αυτό που μίλησα ήταν για μνημόσυνα και τρισάγια. Εννοείται ότι θα πας στην κηδεία του φίλου σου ή του συγγενή σου ανεξαρτήτως αν η κηδεία είναι χριστιανική, βουδιστική ή οτιδήποτε.

Στα μνημόσυνα και τα τρισάγια όμως δεν έχεις καμιά δουλειά να παρίστασαι όταν λες ότι δεν πιστεύεις. Ούτε να πηγαίνεις στους τάφους και να ανάβεις τα καντήλια. Στα μνημόσυνα κάνει δέηση ο παπάς (κατάταξον αυτόν σε τόπο χλοερό) να πάει η ψυχή του πεθαμένου στον παράδεισο (αν δεν είναι ήδη). Τι παραμύθια είναι αυτά; Τι δουλειά έχει κάποιος που θεωρεί παραμύθια τους παραδείσους και την κόλαση να παρίσταται σε τέτοιες τελετές; Κοροιδεύει τον εαυτό του;

Επίσης το γεγονός ότι απαντάς “ψευδώς ο Κύριος” αυτό μπορεί να θεωρηθεί και ως χαριτωμένο καλαμπούρι. Το θέμα είναι να συμβαδίζουν τα λόγια με τις πράξεις. Δηλαδή αν πηγαίνεις το βράδυ στην Ανάσταση μαζί με τη λαμπάδα σου, τι νόημα έχει μετά να λες “ψευδώς ο Κύριος” ;;

Κοίτα άλλο πράγμα να τρως ντολμαδάκια την καθαρά Δευτέρα ή αρνί και μαγειρίτσα το Πάσχα (κι εγώ το κάνω) και άλλο να παίρνεις τη λαμπάδα σου για να πας στην Ανάσταση και να πηγαίνεις στους επιτάφιους. Δηλαδή τότε που διαφέρεις από κάποιον ο οποίος λέει ότι πιστεύει;

Και τώρα θα επεκταθώ και θα πω το εξής: Δεν πάει σε σένα, είναι γενικό το σχόλιο. Αυτό που θα πω είναι μια διαπίστωση. Κάποτε επί τουρκοκρατίας υπήρχαν οι κρυφοχριστιανοί. Σήμερα υπάρχουν οι κρυφοάθεοι. Το μεγαλύτερο ποσοστό άθεων στη χώρα είναι κρυφοάθεοι.

Φοβούνται τον κοινωνικό τους περίγυρο (τι θα πει ο κόσμος) και για αυτό κάνουν ακριβώς όλα αυτά που κάνουν και όσοι πιστεύουν. Είναι ο φόβος ότι αν δεν βαφτίσεις το παιδί σου ή αν δεν πας στην Ανάσταση ή αν δεν πας στους παπάδες για να κηδέψεις κάποιον δικό σου θα αρχίσουν να λένε για σένα ότι είσαι αιρετικός, ιεχωβάς κτλ. Οπότε ακολουθείς κι εσύ το ρεύμα ασχέτως αν στην παρέα σου λες “α εγώ είμαι άθεος”, δεν σου στοιχίζει άλλωστε αυτό κάτι.

Παράδειγμα: Κάποιος που είναι Έλληνας, ζει στην Ελλάδα και είναι μάρτυρας του Ιεχωβά έχει πολλά παραπάνω αρχίδια από κάποιoν που είναι Έλληνας, ζει στην Ελλάδα και απλώς δηλώνει άθεος στην παρέα του. Γιατί ο πρώτος τρώει μπούλινγκ για αυτό που πιστεύει (είσαι αιρετικός, είσαι ιεχωβάς) ενώ ο δεύτερος ακολουθεί τη μάζα (βαφτίζει μέχρι και παιδιά φίλων του) χωρίς να δέχεται μπούλινγκ για αυτό που πιστεύει. Και όταν λέω μπούλινγκ δεν εννοώ να έρθει κάποιος να σου ρίξει σφαλιάρες. Εννοώ να λένε για σένα αυτά που λένε και σε συζητάνε από πίσω. Ειδικά αν μένεις και σε κανά χωριό που είναι πιο κλειστή η κοινωνία.

Να θυμίσω κάπου εδώ αυτό που είχε πει ο Αβραάμ Μάσλοου ότι “να είστε ανεξάρτητοι από την καλή γνώμη των άλλων”. Ποιος έχει τα καρύδια να το κάνει αυτό και να υποστηρίξει τα πιστεύω του;

Δεν συγκρίνω θρησκείες, αυτά τα κάνουν άλλοι για να υποστηρίξουν τη δικιά τους. Εγώ πιστεύω ότι όλες οι θρησκείες είναι σκατά. Άλλωστε και με βάση τη λογική να το δεις ο Χριστός δεν ίδρυσε καμία θρησκεία. Όλες οι θρησκείες είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα. Όλες έχουν τις ηλίθιες δοξασίες τους.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα πάψουν ποτέ να υπάρχουν θρησκείες. Θρησκείες πάντα θα υπάρχουν όπως υπήρχαν από την αρχή της ανθρωπότητας. Δεν εξαφανίζονται, απλώς μεταλάσσονται. Κάποτε πίστευαν στο θεό Ήλιο, μετά πίστευαν στο Δία και τους 12 θεούς, τώρα πιστεύουν στο χριστιανικό θεό και τους αγίους. Σε κανα δυο χιλιετίες μπορεί να έχει μεταλλαχθεί και ο χριστιανισμός και τα παρακλάδια του και να ξεφυτρώσει μια νέα θρησκεία.

1 Like

Το γνωρίζω το βίντεο. Έγραψες δύο φορές πως είναι εξωφρενικό το ότι υπάρχει ζωή στην Γη με την μορφή που έχει. Δεν είναι εξωφρενικό. Σχεδόν στατιστική βεβαιότητα είναι. Τι άλλο να πω πια? Δεν καταλαβαίνω τι ευθύνες αναλαμβάνεις. Κουβέντα κάνουμε.

Στη θέση σου θα πρόσεχα τι λέω

2 Likes

Γιατί?

@bostonflesh που ακριβώς είδες εσύ να πηγαίνω σε αναστασεις και μνημόσυνα ευχέλαια κι άλλα τέτοια?

Και καλά 2 καρδούλες αλλά 1 account και είναι ο Χριστός, πω

2 Likes

Boston, τα έχεις μπλέξει τα πράγματα στο μυαλό σου και έχεις βάλει σαφείς διαχωριστικές γραμμές στο πώς πρέπει να συμπεριφέρεται κάποιος, σύμφωνα με τα μόνο τα δικά σου κριτήρια. Το πώς συμπεριφέρεται κάποιος και σε τι περίσταση διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες. Παράγοντες τους οποίους δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις. Όταν λοιπόν δεν ξέρουμε κάτι, θεμιτό είναι να μην συμπεριλαμβάνουμε τέτοιες περιπτώσεις.

1 Like