Εκκλησία

Εφόσον γνωρίζεις το βίντεο προφανώς υπάρχει μεγάλο χάσμα ερμηνείας των ενδείξεων των στοιχείων και των ανακαλύψεων

Ναι, στατιστικά και βάσει λογικής το σύμπαν θα πρέπει να σφύζει από ζωή

Τα στοιχεία παρόλα αυτά μέχρι στιγμής δε δείχνουν κάτι ( παράδοξο Fermi ) και δεν ενδιαφέρει και τόσο πολύ την επιστήμη η λογική μας και η στατιστική πάρα μόνο το τι ξέρουμε και έχουμε αποδείξει πειραματικά ή μέσω παρατηρησης . Προφανώς αυτό δεν λέει κάτι ως προς το ένα ή τον άλλο συμπέρασμα . Αυτό είναι αυτονόητο φαντάζομαι

Προφανώς και σε λίγα χρόνια θα είμαστε σε καλύτερη θέση να παρατηρήσουμε το σύμπαν και να βρούμε απαντήσεις

1 Like

Κατσε ρε συ Μποστον γιατι να το πας σε θεμα αρχιδιων κτλ? Το να θες να κανεις κατι που για εσενα ειναι ανεξοδο πχ αλλα ειναι σημαντικο για καποιον αλλων γιατι δειχνει οτι δεν εχεις αρχιδια?

Πχ η μανα μου ειναι θεουσα. Οταν μου λεει να παμε εκκλησια την ανασταση εχω 2 επιλογες, ειτε να χασω 20 λεπτα απο την ζωη μου για να παραστω σε μια οικογενειακη και κοινωνικη εκδηλωση (οπως το βλεπω εγω) ειτε να παραστησω τον μαχητικο αθεο, να στενοχωρησω την μανα μου (να την στενοχωρησω ειλικρινα ομως γιατι για αυτην αυτο ειναι κατι κακο με συνεπειες) και να τσακωθουμε χωρις λογο σε μια μερα γιορτης. Ακομα χειροτερα σε ενα τρισαγιο η ενα μνημοσυνο που εινια παρα πολυ ευθραυστη περιοδος. Εσυ προτεινεις δηλαδη να τσακωνμαι συνεχως με ατομα τα οποια αγαπω γιατι “πρεπει” να κανω statement?

Επισης αυτο που λες για ανθρωπυς αλλου δογματος δεν ισχυει καθολου. Σκεψου λιγο, πιστευεις οτι υπαρχει Θεος αρα θεωρεις οτι να παραστεις σε μια λατρευτικη τελετουργια αλλου δογματος δεν ειναι απλα κατι αδιαφορο (οπως για εναν αθεο) αλλα κατι που σε βλαπτει, μιας και απαρνεισαι τον Θεο που πιστευεις. Απολυτα λογικο λοιπον ο Ιεχωβας να το βλεπει πιο φανατισμενα και πιο δογματικα απο εναν αθεο που απλα ειναι παντελως αδιαφορος.

1 Like

Δεν θεωρώ ότι όσα είπε ήταν αυτονόητα εκείνη τη εποχή, πολλώ δε μάλλον σήμερα. Εκτός και αν ζούμε σ’ έναν αγγελικά πλασμένο κόσμο και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. Επίσης, και τι έχει να λέει που κάτι ειπώθηκε 2.000 ή 2.500 χρόνια πριν; Χάνεται η αξία με το χρόνο του; Μήπως έπαψε η αρχαιοελληνική φιλοσοφία ή/και τα ομηρικά έπη να είναι επίκαιρα και διαχρονικά;

Σοβαρά τώρα, διάβασες τι έγραψα για την προσωπική μου ιστορία; Για ποια “πλύση εγκεφάλου” μιλάς και ποιο “χρυσό κουτάλι” της θρησκείας από την κούνια μου; Είδες τι γράφω; Το περιβάλλον μου ήταν εντελώς φιλελεύθερο με το ζήτημα της θρησκείας και υπήρχαν όλες οι προσλαμβάνουσες από άθεους έως σχεδόν θρησκόληπτους, σε ίσες δόσεις. Ό,τι αποφάσισα, το αποφάσισα μόνος μου.

Στο ότι εσύ κρίνεις (με αυθαίρετα επιχειρήματα, δημιουργώντας μία “φαντασιακή πραγματικότητα”) ότι η συνειδητή μου αυτή απόφαση συνιστά αδυναμία και παράκαμψη της νοημοσύνης μου, πώς να το κρίνω και να το σχολιάσω; Αυτό προσβάλει και μειώνει τη νοημοσύνη μου, όχι οι συνειδητές μου αποφάσεις κι επιλογές, με τις οποίες, αναντίρρητα, έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς.

Edit: Θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα ήμουν Μουσουλμάνος εάν είχα γεννηθεί σε κάποια χώρα όπου το Ισλάμ είναι επικρατούσα θρησκεία. Το ίδιο θα ήσουν κι εσύ. Μόνος μου και συνειδητά δεν θα γινόμουν ποτέ, διότι απεχθάνομαι το μίσος, τη βία και τη μισαλλοδοξία. Επίσης, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα είχα ανάγκη να απαιτήσω το σεβασμό σου με τα λόγια. Ενδεχομένως να “ζωνόμουνα” μία ωραία βόμβα για να σε “πάρω” μαζί μου ή να σου έκοβα το κεφάλι ενώπιον μίας κάμερας, για να αποδείξω την υπεροχή μου και να σε “τιμωρήσω” ως αλλόθρησκο.

1 Like

Ναι, γιατί όλοι οι Μουσουλμάνοι έχουν βόμβες και κόβουν κεφάλια, δεν είναι σαν τους καλούς χριστιανούς που αγαπάνε τον διπλανό τους και τίποτα δεν έχουν να κάνουν με βία και μίσος ανά τα χρόνια.

Τι γράφεις, πραγματικά.

1 Like

Sorry, ε; Την επόμενη φορά θύμισέ μου να λάβω την άδειά σου για το τι θα γράψω.

Επίσης, δώσε βάση στο “κατά πάσα πιθανότητα” και στο “ενδεχομένως” πριν με κατηγορήσεις για γενίκευση.

Δε χρειάζεσαι την άδειά μου για να γράφεις ό,τι γράφεις όπως κι εγώ δε χρειάζομαι κανενός την άδεια για να γράψω ότι το quote σου είναι αστείο.

Με ευχαρίστηση και περιέργεια να ακούσω το γιατί το θεωρείς αστείο.

Αν δεν τρολάρεις και έχεις όντως “περιέργεια” να μάθεις τις επιδείξεις μίσους βίας και μισαλλοδοξίας από τον Χριστιανισμό, μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ, νομίζω θα βρεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Μου φαίνεται επιεικώς αστείο να ακούω ότι “ο χριστιανισμός είναι αγάπη και το ισλαμ μίσος και αλάχου άκμπαρ” από ανθρώπους γενικά, μην το πάρεις προσωπικά.

3 Likes

@The_Black_League αν και πολλές φορές διαφωνώ με τα λεγόμενα σου αλλά καταλαβαίνω την επιχειρηματολογία σου, εδώ είσαι φάουλ και μάλιστα πολύ. Αυτά που λες περί μουσουλμάνων στηρίζουν απόλυτα ότι η κουλτούρα του χριστιανισμού στην Ελλάδα γεννάει τέτοιες απόψεις περί του τι είναι οι μουσουλμάνοι. Και είναι ακόμη πιο επικίνδυνο όταν τέτοιες απόψεις περνάνε χαλαρά μέσα στον πλυθησμό (je suis charlie–> ψόφο στο Ισλάμ κλπ) γιατί είναι πολύ πιο δύσκολο να τις αντιμετωπίσεις από τις φανατικές απόψεις.

5 Likes

Δεν τρολάρω και δεν έχω περιέργεια να μάθω, διότι γνωρίζω ήδη.

Πού ακριβώς έγραψα ότι (copy paste από την απάντησή σου)“ο χριστιανισμός είναι αγάπη και το ισλαμ μίσος και αλάχου άκμπαρ”; Δεν έκανα καμία γενίκευση, γι’ αυτό χρησιμοποίησα τα “κατά πάσα πιθανότητα” και “ενδεχομένως”. Εξηγούμαι, λοιπόν, και αναφορικά με το σχόλιο του nnnkkk.

Στην ουσία ο Χριστιανισμός, όντως, διδάσκει την αγάπη. Φυσικά, κανείς δεν ξεχνά ή αμφισβητεί τις Σταυροφορίες ή έτερες φρικαλεότητες και παραλογισμούς (όπως π.χ. την εποχή του Μεσαίωνα). Ωστόσο, τα αναμφισβήτητα ανωτέρω εγκλήματα δεν αφορούν τις διδαχές της θρησκείας, αλλά τους παραλογισμούς και τις εκτροπές της Εκκλησιαστικής ηγεσίας, που έγιναν στο όνομα της θρησκείας. Αναντίρρητα, οι πραγματικές αιτίες αφορούσαν οικονομικά κίνητρα, επιβολή εξουσίας κι έλεγχο πληθυσμού και όχι αμιγώς θρησκευτικές/φιλοσοφικές διδαχές κι επιταγές.

Στο Μουσουλμανισμό -και το Ισλάμ κατ’ επέκταση- θα μου επιτρέψετε να πω ότι τα πράγματα είναι ελαφρώς διαφορετικά. Πέραν των 5 Στύλων της Τηρήσεως, η Τζιχάντ θεωρείται εν πολλοίς ως ο έκτος πυλώνας του Δόγματος. Φυσικά, η Τζιχάντ δεν αναφέρεται καθ’ ολοκληρίαν στην δια του πολέμου επιβολή, ωστόσο, μία από τις κατηγορίες της είναι αυτή (του ξίφους δηλαδή). Αυτό είναι δομικό μέρος της θρησκείας, όχι ερμηνεία των ιμάμηδων (ήτοι της Εκκλησίας). Νομίζω ότι δεν αμφισβητείται ότι μεγάλος μέρος των πιστών του Δόγματος ασπάζονται αποκλειστικά το σκέλος του ιερού πολέμου, θεωρώντας χρέος τους να ασκήσουν τον Τζιχαντισμό διά της χρήσης βίας. Νομίζω ότι είμαστε αρκετά μεγάλοι, ώστε να θυμόμαστε τι έχει γίνει τα τελευταία 30 χρόνια.

Αυτό κάνει όλους τους Μουσουλμάνους δολοφόνους; Φυσικά και όχι. Τους κάνει πιο επιρρεπείς στην υιοθέτηση ακραίων πρακτικών; Κατά την άποψή μου, ναι. Αδιαμφισβήτητο το δικαίωμα του οποιουδήποτε να διαφωνήσει μαζί μου. Και συγγνώμη, πιθανόν να μην με πιστέψετε, αλλά αυτές μου οι απόψεις δεν αποδίδονται στην “κουλτούρα του Χριστιανισμού”. Αποτελούν τα λογικά μου (και προσωπικά μου εννοείται) συμπεράσματα, κρίνοντας την ιστορία ως παρατηρητής και όχι βάσει των προσωπικών μου πεποιθήσεων και του θυμικού μου. Αποτάσσομαι, τέλος, τον ορισμό τον προσδιορισμό του φανατικού, καθώς δεν με αφορά ούτε κατ΄ελάχιστον.

2 Likes

Πως θεωρείται εν πολλοίς? Εννοώ απτά, από ποιους το Τζιχάντ αναγνωρίζεται ως έκτος πυλώνας? Από την πλειοψηφία? Από μια μειοψηφία που το χρησιμοποιούν για τα όποια συμφέροντα? Βλέπεις πως με μια αφηρημένη φράση, στηρίζεις τις απόψεις σου, αλλά είναι σωστή?

Το ίδιο ακριβώς, μόνο που εδώ εισάγεις και τον όρο ιερός πόλεμος, που απ’όσο θυμάμαι αμφισβητείται ότι υπάρχει και μέσα στο Κοράνι.

Όπως και τι έχει γίνει τα τελευταία 2000 χρόνια.

Ναι αλλά βλέπεις ότι ενώ διαχωρίζεις τις πρακτικές από τη θρησκεία, κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους με βάση τη θρησκεία τους ως προς την “επικινδυνότητα”, και όχι τίποτε άλλο αλλά ενώ όλοι οι άνθρωποι με βάση τη θρησκεία τους έχουν κάνει ό,τι έχουν κάνει, εσύ θεωρείς τους Μουσουλμάνους πιο επιρρεπείς. Δε βγάζει νόημα αυτό.

Εγώ δε σε είπα φανατικό, αλλά σε λέω αρκετά προκατειλλημένο σε αυτό το θέμα

1 Like

Εδώ είναι ένα βίντεο που δείχνει την εξάπλωση της κάθε μιας από τις βασικές θρησκείες στον κόσμο. Ο Χριστιανισμός στην Αφρική και στη Λατινική Αμερική, δηλαδή τις ευρωπαϊκές αποικίες, διαδόθηκε με την αγάπη; Έχεις υπόψη σου με πόση “αγάπη” φέρθηκαν οι χριστιανοί Ευρωπαίοι άποικοι στους τοπικούς πληθυσμούς; Τα τελευταία παραδείγματα είναι ακόμα αρκετά πρόσφατα, μερικών δεκαετιών. Μπορεί να μην είμαστε αρκετά μεγάλοι για να τα θυμόμαστε, αλλά είμαστε αρκετά εξοπλισμένοι για να αναζητήσουμε και να μάθουμε την πληροφορία. Ο Χριστός μπορεί να δίδαξε την αγάπη, ο Χριστιανισμός την πράξη, σίγουρα δεν τη δίδαξε σε πάρα πολλές περιπτώσεις.

Το Ισλάμ δεν μπορεί κάποιος από εμάς να το γνωρίζει τόσο καλά, γιατί ούτε έχουμε γεννηθεί, ούτε έχουμε μεγαλώσει μέσα σε αυτό. Ναι, ξέρω, οι γυναίκες μπλα μπλα μπλα. Στην Ελλάδα οι γυναίκες ψήφισαν πρώτη φορά το 1952. Ξύλο από τους άντρες τους, δεν έχουν σταματήσει ακόμα να τρώνε. Ισότητα στην εργασία δεν υπάρχει. Ισότητα στη βαθιά συνείδηση του Έλληνα, επίσης δεν υπάρχει. Στα περί πολέμου, νομίζω απάντησα με το προηγούμενο που είπα περί της διάδοσης του Χριστιανισμού.

Αν βέβαια οι Σταυροφόροι, οι αποικιοκράτες, αυτοί που βαράνε τις γυναίκες τους κλπ κλπ δεν εκφράζουν τον “καλό Χριστιανό”, φαντάζομαι ότι και αυτοί που σφάζουν αμάχους και που ανατινάζονται σε τραίνα δεν εκφράζουν τον “καλό Μουσουλμάνο”. Σωστά;

“Κατά πάσα πιθανότητα” λοιπόν, έκανες γενίκευση :grinning:.

3 Likes

Έχω την εντύπωση πάντως ότι πλέον κανένας Χριστιανός ή εκπρόσωπος του δεν καυχιέται για τις Σταυροφορίες. Όσο για την βία στις γυναίκες θεωρώ ότι κακώς το αναφέρουμε σαν “προνόμιο” των θρησκόληπτων ανθρώπων (είτε Χριστιανών είτε Μουσουλμάνων) και όχι σαν απαράδεκτο κοινωνικό φαινόμενο. Δεν είναι ότι οι Άθεοι ανά τον κόσμο συμπεριφέρονται ισότιμα και ως οφείλουν στο γυναικείο φύλο.

3 Likes

Βαριά κουβέντα το “κανένας”. Ας πούμε ότι είναι πολύ λίγοι. Για τη βία στις γυναίκες, εννοείται, συμφωνώ μαζί σου. Χρησιμοποίησα αυτό το παράδειγμα για να δείξω ότι η, κατά δήλωση, πίστη, δεν εμποδίζει κάποιον να γίνει μέρος αυτού του απαράδεκτου κοινωνικού φαινομένου. Πιο πολύ μετράει το “άντρας” λοιπόν από το “Χριστιανός”.

Πολύ συχνά η ηθική θεωρείται ότι είναι κάποιο προνόμιο των θρησκευόμενων. Εγώ πιστεύω πως δεν είναι. Μη σου πω πως ο όποιος θρησκευόμενος εφαρμόζει ηθική συμπεριφορά ΚΑΙ λόγω φόβου, όχι μόνο και μόνο γιατί πιστεύει πως αυτό είναι το σωστό.

3 Likes

Αν και οι Σταυροφορίες έγιναν από τη Λατινική Εκκλησία, το ανάλογο είναι να πάμε να πάρουμε την Πόλη. Δε νομίζω ότι είναι λίγοι αυτοί που το υποστηρίζουν έχοντας ως βάση την Ορθοδοξία.

1 Like

Λαθος. Ουτε η Τζιχαντ ανηκει στους πυλωνες της θρησκειας ουτε αναφερεται στην επιβολη, ισα ισα που η Τζιχαντ αμα διαβασεις το Κορανι υποτιθεται οτι γινεται μονο για αμυντικους λογους. Το πως εχει καταληξει και υπο ποιες δικαιολογιες (αμυνομαστε εναντια στην Δυση που θελει να μας καταστρεψει) εφαρμοζεται πλεον ειναι ενα πολυ καλο επιχειρημα για το πως οι φανατικοι και οι εκκλησιες παραποιουν το νοημα των θρησκειων τους.

Επισης ασχετο και nitpicky αλλα επειδη με ενοχλει, δεν υπαρχει θρησκεια Μουσουλμανισμος, ουτε Μωαμεθανοι. Ισλαμ λεγεται η θρησκεια και Μουσουλμανοι οι πιστοι.

Το correlation μεταξυ αθειας και αλλων progressive liberal αποψεων και ιδεολογιων, οι οποιες κατα κανονα σεβονται τις γυναικες δεκαδες ή και χιλιαδες φορες περισσοτερο, ειναι πολυ μεγαλο για να αγνοηθει.

Οι περισσοτερες θρησκειες εχουν μεγαλα ποσοστα ανθρωπων, χωρις αυτο να περιλαμβανει φυσικα τους παντες, οι οποιοι εχουν μια πιο συντηρητικη και απαρχαιωμενη ιδεολογια.

Δεν υφισταται αιτιοτητα, δηλαδη ο Χριστιανος, ο Μουσουλμανος, ο Ταοιστης δεν θα ασκησει βια στην γυναικα επειδη πιστευει στην θρησκεια που πιστευει (αν και σε πολλες περιπτωσεις η θρησκεια επιτρεπει βια σε γυναικες και την προωθει κιολας μεσω της εκκλησιας της οποιαδηποτε απο αυτες τις θρησκειες και των εκπροσωπων της), ομως αυτα πανε πακετο πολυ πιο συχνα απο οτι πανε πακετο σε μη φανατικους ανθρωπους, μη θρησκοληπτους, και φυσικα αθεους.

Η αντιθετη αποψη ειναι με βαση παρα πολλες μελετες απλως αρνηση της πραγματικοτητας. Το οτι ενας θρησκος μπορει δυνητικα να ειναι και ηθικος και προοδευτικος και υπερμαχος της ισοτητας, δεν αναιρει το οτι υπαρχει μεγαλη συνδεση μεταξυ των θρησκειων και της καταπιεσης συγκεκριμενων κοινωνικων ομαδων ή συνολων, μια εκ των οποιων ειναι οι γυναικες.

3 Likes

Λοιπόν κοίτα να δεις σύμπτωση …πάνω σ’αυτό ακριβώς είχα μια κουβέντα πριν λίγες ημέρες με κάποιον γνωστό ο οποίος είχε υπηρετήσει στο Κόσοβο. Συζητούσαμε λοιπόν και μου λέει πως ο κυριότερος λόγος για τα διάφορα εγκλήματα που έγιναν εκεί στο παρελθόν είναι η χαμηλή ή η μηδενική εκτίμηση που έχουν για την ανθρώπινη ζωή. Όταν τον ρώτησα που νομίζει ότι οφείλεται αυτό, στην αμορφωσια π.χ μου απάντησε το εξής: και αυτό αλλά δεν είναι αυτός ο βασικός παράγοντας. Οι άνθρωποι είναι άθρησκοι. Δεν έχουν κάτι να φοβούνται, κάτι να τους έχει βάλει σε καλούπι ώστε να εκτιμήσουν την ανθρώπινη ζωή. Ήταν μου λέει ζώα! Του λέω ρε φίλε καταλαβαίνω τι μου λες αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ τόσο αβίαστα. Ότι δηλαδή κάποιος σέβεται την ανθρώπινη ζωή μόνο και μόνο γιατί ασπάζεται την Βίβλο ή το Κοράνι ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Πρέπει να παίζει μπάλα και ο ανθρωπισμός για παράδειγμα ή η αντίληψη βασικών αξιών της ζωής. Και εκεί μου πετάει το θεϊκό…“άστα φίλε. Άμα λείπει η πίστη δεν υπάρχει σωτηρία!”

Βγάλε άκρη.

1 Like

Σόρι που πετάγομαι σαν @@ καθώς διαβάζω τα τελευταία 100-200 ποστ και πραγματικά τα μάτια έχουν πεταχτεί από τις κόγχες τους. Οι περισσότεροι είσαστε μορφωμένοι άνθρωποι, επιστήμονες αρκετοί από εσάς και είναι ολοφάνερο ότι έχετε εμπεριστατωμένη άποψη για όσα γράφετε.

Συνεπώς (ρωτάω ΟΛΟΥΣ, χριστιανούς ή άθεους ή αγνωστικιστές ή ο,τιδήποτε άλλο), μπορώ να υποθέσω ότι εκφράσεις όπως “κατά γενική ομολογία”, “είναι γνωστό”, “πολύ συχνά” και άλλες τέτοιες χαριτωμενιές στηρίζονται σε πραγματικά ποσοστά, που προκύπτουν από μελέτες και τις οποίες φυσικά μπορείτε να επιδείξετε αν σας ζητηθούν.

Λάθος;

4 Likes

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Και το δυστυχώς πάει για όλο το κείμενο αλλά περισσότερο για την τελευταία πρόταση η οποία είναι και πάλι δυστυχώς μια θλιβερή πραγματικότητα.

2 Likes