Ρατσισμος. Στερεοτυπα. Προκαταληψεις

Δεν ξερω αν εχει γινει παρομοιο θρεντι, το προχειρο ψαξιμο μου ομως ειπε οτι δεν υφισταται.

Ακουω αποψεις. Και δεν μιλαω για το ρατσισμο καθε ειδους. Κυριως για τον φυλετικο… θα ηθελα να εξαντληθει πρωτα αυτο το θεμα και μετα να προχωρησουμε στον κοινωνικο τομεα αν δεν υπαρχει προβλημα:)

Ποια η σταση σας απεναντι στους Αλβανους-Βουλγαρους κλπ?(δεν λεω ξενους, γιατι αλλιως θα συμπεριφερθει ενας ρατσιστης σε εναν Αγγλο και αλλιως σε εναν Αλβανο-Βουλγαρο μπλα μπλα…)

δεν εχω κανεναν προβλημα…παλια μαλιστα εκανα και παρεα με εναν βουλγαρο και μια χαρα μιλουσαμε με τουσ αλβανους που ηταν στο σχολειο μου…

δυστυχως ζουμε σε μια χωρα οπου αυτα που ανεφερες βασιλευουν…

υπαρχει και ειναι του ανχολη και ειναι καιτο μονο τοπικ που του την λενε

δωσε κανα λινκ…τη λενε στον ανχολυ?8O

βριεμαι ρε μαν

Είναι και αυτοί άνθρωποι, όπως και εγώ, χωρίς καμμία διαφορά, μόνο πιο καταπιεσμένοι και κατατρεγμένοι από πολλούς (έφυγαν από την πατρίδα τους, εδώ τους κυνηγάει αστυνομία, φασίστες, στη δουλειά τα αφεντικά τους γαμάν κανονικά χωρίς κανένα δικαίωμα…). Τους συναναστρέφομαι, σαν να συναναστρέφομαι τον οποιοδήποτε. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική κάποιος αποκτά ρατσιστικές απόψεις και αποδίδει συλλογική ευθύνη σε άλλους ανθρώπους μόνο και μόνο λόγω καταγωγής/χρώματος. [-X

συμφωνω με σαρουμαν…

το χειροτερο ειναι η προπαγανδα που κανουν οι γονεις στα παιδια τους και απο 5 χρονων λενε γαμω την αλβανια…ελεος

κατά τη γνώμη μου ένας απο τους κυριότερους λόγους, αλλά και γενικότερα όταν ακούς κάθε μερα στα ΜΜΕ όλα αυτά που λέγονται δεν είναι και δύσκολο να καταλήξεις ρατσιστής…

Πάντως πιστεύω πως δεν είμαι ρατσιστής αφού κάνω παρέα με ποικίλλες εθνικότητες όυτε ποτέ θα μειώσω τον άλλο λόγω του ότι είναι από άλλη χώρα η έχει άλλο χρώμα αφου δεν πιστεύω ότι είμαι κάτι το ανώτερο πόσο μάλλον ότι οι Έλληνες είναι κάτι το ανώτερο:p … Ανθρωποι όπως είμαστε και εμείς είναι…τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο:)

+2189218989218912 σαρουμαν και ροκ.

Δεν μπορω να κατανοησω ολους αυτους τους σκατομυαλους που βλεπουν το ελληνικο φυλο ως ανωτερο κλπ. Αν ειναι δυνατον. Και σε μια πιο παλια συζητηση με ενα παιδι 19(…) χρονων, ειπε ‘‘ασε που βρωμανε κι ολας…’’

σιγουρα εχει να κανει με την ανατροφη. Φασιστομουτρα που φοβουνται το διαφορετικο στον 21ο αιωνα… ερχονται εδω οι ανθρωποι ελπιζοντας να βρουν εναν επιγειο παραδεισο και κηνυγιουνται απο τα ΜΜΕ, απο τους μπατσους, απο εμας… γιατι? Γιατι να ειμαστε τοσο ξενοφοβικοι τη στιγμη που θεωρουμαστε αναπτυγμενη χωρα? Γιατι οι ανθρωποι να ειναι ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ κλειστομυαλοι που να υπηρετουν το ΠΑΤΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?

νταξει μην γινεσαι κακια ο ρατσισμος ειναι ενα χαρακτηριστικο που δυστηχως μας το δινει και το ιστορικο υποβαθρο αυτησ τησ χςρασ,εχουμε περασει πολλες δυσκολιες και εχομε γινει ξενοφοβοι, οχι οτι δικαιολογω τουσ ρατσιστες…

Συμφωνω με ολους ως τωρα. Δικιο εχει ο thats why. Προκειμενου να δυναμωσουμε το ηθικο της χωρας μας γυρναμε πισω και το συγκρινουμε με το τωρα των αλλων. #-o
Το κλασσικο που μου την δινει ειναι το “οταν εμεις γραφαμε φιλοσοφια εσεις κρεμοσασταν απο τα δεντρα”. Κι εσυ ρε φιλε τι κανεις το 2008 γι’ αυτο; Απλα το λες; Και δεν ειμασταν εμεις, ηταν αυτοι.
Νταξει, οπωσδηποτε υπαρχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα για ενα λαο αλλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κουβαλανε ολοι εναν συγκεκριμενο καλο επειδη ΕΤΥΧΕ (οπως ετυχε κι εμεις) και γεννηθηκαν λιγα χιλιομετρα πιο περα απο μας. Εναντια σε μια πολιτικη και στην εκπαιδευση της κοινωνιας, μπορει να ειναι καποιος αλλα ο ρατσισμος ειναι εντελως ανυποστατος, διχνει μικροτητα και σιγουρα φοβο.
Εγω κανω πολυ καλη παρεα με 2 αγορια απο την τεταρτη δημοτικου, ο ενας αλβανος και ο αλλος ουκρανος. Πηγαινοερχομαστε μαζι απο τ’ αγγλικα κτλ, μια χαρα. Και γενικα δεν εχω προβλημα να μιλησω, να συζητησω και να κανω παρεα με οποιοδηποτε ατομο που μπορω να συνεννοηθω. Πρωτα ειμαστε ανθρωποι που γεννιουνται σ’αυτον τον πλανητη και μετα Ελληνες, Αλβανοι, Τουρκοι κτλ. Παραλογο;

Αλλα μην ξεχναμε οτι ο ελληνας μας γαμ*ει και δερνει και οτι την ωρα που πινει αραχτος τον φραπε του καποιος σκατοαλβανος του κλεβει τη δουλεια κι αυτο ο ελληνας επειδη ειναι μαγκας δεν το ανεχεται επειδη εχει ακουσει κατι για καποιον μεγα αλεξανδρο κι επειδη ο αλβανος ειναι αλβανος και δεν θα γινει ελληνας ποτε.#-o

Στερεότυπα έτσι κι αλλιώς θα υπάρχουν, ότι κι αν γίνει. Αυτό που συνήθως αλλάζει είναι η ποιος είναι αυτός που ωφελίται και ποιος όχι απο αυτά. Έτσι κι αλλιώς, μιλώντας τουλάχιστον απο προσωπικές εμπιρίες, τα περρισσότερα άτομα που λένε ότι δεν λειτουργούν με βάση τα στερεότυπα (θυμάμαι χαρακτηριστική ατάκα ‘με ξέρεις εμένα να έχω στερεότυπη σκέψη’?) στην πραγματικότητα έχουν και εκείνοι/ες τις δικές τους προκαταλήψεις,που απλά προσπαθούν επίμονα να τις κρύψουν (και βέβαια φανερώνονται όταν βρεθούν σε δύσκολη θέση) .Στη ‘‘καλύτερη’’ αυτές οι προκαταλήψεις είναι απλά λίγο διαφορετικές απο αυτές των περρισσότερων συναθρώπων τους.
Οπότε, απο εκεί και πέρα υπάρχουν μάλλον 2 επιλογές: ή δέχεσαι ότι τα πάνω υσχίουν αλλά προσπαθείς να τα αλλάξεις (συνήθως πρώτα απ’ όλα αλλάζουμε τον ίδιο μας τον εαυτό) ή απλά λές ‘‘στα @@ μου’’ και φέρεσαι σαν το μέσο έλληνα (και όχι μόνο). Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ και αυτά αφορούν όλα τα είδη των προκαταλήψεων, απο το φύλο και τη φυλή στις σεξουαλικές μειονότητες μέχρι δεν ξέρω εγώ που.

Υ.γ.: και πιο συγκεκριμένα, ειδικά στο φυλετικό που βασίζεται στην εμφάνιση, δεν μπορεί ςνα κάνεις και πολλά. Οι πιο πολλοί άνθρωποι έτσι έχουν μάθει και λειτουργούν είτε φανερά είτε όχι με τέτοιου είδους κριτήρια. Έτσι κι αλλιώς, απο μικρούς μας έχουν μάθει να θεωρούμαι κάποια πράγματα (είτε μιλάμε για εκτάσεις γής, είτε για έργα τέχνης ή ένας θεός ξέρει τι) ‘‘δικά μας’’.Βάση αυτής της λογικής λειτουργούν οι περρισσότεροι. Όταν λοιπόν βλέπουν κάτι διαφορετικό απο αυτό που αποκαλούν δικό τους, το μειώνουν μην μπορώντας να πιστεύσουν ότι αυτό αξίζει όσο οι δικές τους αξίες και τα δικά τους ιδανικά. Αν σκεφτείς ότι έτσι λειτουργούν ένα σωρό άνθρωποι ακόμη, για την ακριβεία η πλειοψηφεία, δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές ελπίδες να αλλάξει η κατάσταση.

νταξ

δεν εχω κανενα προβλημα
και γω εκανα παρεα με αλλοδαπους απο το σχολειο
αλβανους,πακιστανους κα

ομως υπαρχουν πραγματα που βοηθησαν στο να δημιουργηθουν οι συγκεκριμενες αντιληψεις
πχ
το πρωτο καιρο που ειχανε μπει οι αλβανοι στην ελλαδα, οι περισσοτεροι ητανε εγκληματιες.οπωτε ηταν λογικο να τους βλεπαμε με εχθρικο ματι.
υστερα που ηρθανε οι οικογενειαρχες,τα πραγματα αλλαξαν οπως ηταν φυσικο.

και κατι αλλο
ειμαστε ισοι σε δικαιωματα με ολους τους ανθρωπους
αλλα οχι και ιδιοι!

Υπάρχουν ελπίδες για αλλαγή…Όμως λίγοι είναι πρόθυμοι να προσπαθήσουν γι αυτό.Φαντάσου στα σχολεία να γινόταν μαθήματα όχι με κατεύθυνση “Η Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών Ορθοδόξων είναι η ανώτερη κ όλοι οι άλλοι μας ακολουθούν κλπ κλπ” αλλά με κατεύθυνση “Είμαστε όλοι ίσοι κ τίποτα περισσοτερο ή λιγότερο…”. Απλώς για να γίνουν τέτοιες αλλαγές δεν πρέπει να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια κ να περιμάνουμε τη δέηση από τν κυβέρνηση κ τ υπουργείο. Πρέπει όλοι οι πολίτες που ενδιαφέρονται να κινητοποιηθούν.Μόνο έτσι υπάρχει ελπίδα αλλαγής.

Με ολα αυτα που εχουν συμβει σ’ αυτη την χωρα μην περιμενεις να διδαξει η χωρα στα σχολεια κατι που φοβαται και μια υπερδυναμη να γραψει στα @@ της (ενω θα μπορουσε ανετα ξερωγω). Ειναι καθαρα θεμα πολιτικης ως ενα σημειο. Ο φυλετικος ρατσισμος παντα.

Ναι αλλά η πολιτική καθορίζεται από το ποιόν εμείς θα επιλέξουμε να την ασκήσει…Έτσι καταλήγουμε πίσω…Αφού δεν την άλλαξαν όταν βγήκαν, όσο θα μένουν αυτοί η πολιτική θα παραμείνει ίδια.

Ξενοφοβία γενικά αναπτύσσεται σε κοινωνίες και περιόδους με αρκετά κοινωνικά προβλήματα, οι ξένοι πάντα αποτελούσαν εύκολο στόχο όχι μόνο για διακρίσεις, αλλά και για απόδοση ευθυνών για τα “προβλήματα της χώρας σου”. Όχι μόνο στην Ελλάδα, σε πάρα πολλά μέρη του κόσμου (μεγάλη εξαίρεση αποτελεί για παράδειγμα η Νότια Αμερική, Βραζιλία κλπ, όπου ίσως λόγω της ιστορικής φυλετικής ανάμιξης δεν παρατηρούνται καθόλου φαινόμενα ξενοφοβίας και φυλετικών διακρίσεων - φυλετικών, γιατί κοινωνικές υπάρχουν ασφαλώς).

Όταν η ανεργία είναι στα ύψη, οι ανισότητες πληθαίνουν, οι μισθοί χαμηλοί, η εγκληματικότητα ανεβαίνει (άσχετα αν οι περισσότεροι απο τους εγκληματίες δεν είναι ξένοι), με μεγαλύτερη σύγχυση ταυτότητας, σε περιόδους κρίσης εν ολίγοις, είναι ευκολότερο σε έναν μέσο πολίτη, με μέση παιδεία, να εντοπίσει ως “πηγή του κακού” τον ξένο, ή τον διαφορετικό, που τον βλέπει κάθε μέρα, παρά σε αφηρημένες έννοιες όπως “οικονομικός μετασχηματισμός”, “μακροπολιτικές”, “νεοφιλελευθερισμός”, “παγκοσμιοποίηση”, έννοιες άγνωστες και άπιαστες για τους πολλούς. Και κυρίως, έννοιες χωρίς πρόσωπο :wink:

Aυτο ειναι πιο “πισω” απο αυτο που λεμε. Κατ’ αρχην ειναι λαθος να επιλεγουμε πολιτικους οι οποιοι θα αποφασιζουν για ολα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα. Ετσι συνηθιζει ο ανθρωπος. Αλλα και παλι η πολιτικη που ασκειται πλεον γυρω απο αυτα τα θεματα, πιστευω οτι θ’ ασκουνταν απο οποιονδηποτε σημερινο πολιτικο. Καλως η κακως καποια πραγματα δυσκολα αλλαζουν. Και αν. Αλλα νταξει, δεν ειμαστε οι μοναδικοι, οι ξενοι παντα ειναι πληγμα (ταχα μου) για μια χωρα, οποτε συμφερει, ξαναλεω, μια τετοια συμπεριφορα και απο πολιτικους αλλα και απο εμας τους ιδιους. [Για να μην παρεξηγηθω δεν το δικαιολογω, ε. Ισα ισα που διαφωνω σε τετοιες στασεις.]

ρε παιδια δεν ειναι μονο το τι θα διδαξουνε στα σχολεια

ειναι πολυ δυσκολο

το καθε τι ειναι σε συναρτηση με τις κοινωνικο\οικονομικο\πολιτικες εξελιξεις που συμβαινουν στον πλανητη
το καθε τι ασκει και δεχεται επιδραση.

Πιστευω πως τα παντα ειναι θεμα παιδειας.
Και ο ρατσισμος επομενως.