Ρατσισμος. Στερεοτυπα. Προκαταληψεις

Σιγουρα ελλειψη παιδειας ειναι ο ρατσισμος. Καθε μορφη παιδειας πχ σχολειο, οικογενεια, κρατος…φερει ευθυνη αλλα δεν παιζει μονο η παιδεια ρολο. Ειναι και πολλες αλλες κοινωνικες συνθηκες που κανουν ενα ατομο περισσοτερο ή λιγοτερο ρατσιστη.

Παντως, ο ανθρωπος απο την φυση του ειναι ρατσιστης. Με το κατα ποσο θα περιορισει αυτην του την αδυναμια, δειχνει το μεγαλειο και την εσωτερικη του δυναμη.

δεν πιστευω οτι ο ανθρωπος ειναι απο μονος του ρατσιστης , ολα επηρρεαζονται απο τον κοινωνικο του περιγυρο , απο την στιγμη που γεννιεται. Επηρρεαζεται απο τις καταστασεις που επικρατουν στο σπιτι , στο σχολειο , γενικα στο περιβαλλον που ζει

συμφωνω!

και ας μην κρινουμε μονο τον φυλλετικο ρατσισμο

εδω υπαρχει “ρατσισμος” και αναμεσα σας

ρατσισμος οσο αφορα

την μορφωση
την διασκεδαση\ψυχαγωγια (μουσικη,κινηματογραφος)
εμφανιση
τοπο καταγωγης
κλπ κλπ

Εγκληματιες γινανε επειδη δεν ειχανε τιποτα οταν ηρθαν εδω, δεν το κανανε για διασκεδαση ουτε το ειχαν σαν χομπυ, για να επιβιωσουν κλεβανε.

Τωρα, οπως ξερω μαλακα Ελληνα ξερω και μαλακα Αλβανο, οπως ξερω και γαμω τα παιδια Ελληνα ξερω και γαμω τα παιδια Αλβανο. Για μενα η εθνικοτητα δεν παιζει κανενα μα κανενα ρολο. Εφ’οσον υπαρχει μια κατανοηση μεταξυ μας και μπορουμε να επικοινωνησουμε, το τελευταιο πραγμα που θα με νοιαξει ειναι αυτο.


Και φυσικα φταιει η παιδεια. Για ολα τα ειδη ρατσισμου. Ο 15χρονος που θα δει εναν homosexual(δεν ξερω πως γραφεται στα ελληνικα#-o ) θα τον κοιταξει με απεχθεια. Πραγματικα με απεχθεια. Και αυτο δειχνει οτι η παιδεια εχει δρασει ετσι ωστε κατι τετοια να αποτελουν θεματα ταμπου στην εποχη μας, τραγικο isn’t it?

Αχ αυτες οι ξανθιες…:roll:

Αυτο ειναι μεγα λαθος.Ο ρατσισμος και η καθε φυλετικη θεωρια περι ανωτεροτητας της οποιας φυλης ειναι εννοιες κατασκευασμενες
και χρησιμοποιηθηκαν ως αμυνα απο την τοτε αρχουσα ταξη για την καταπολεμηση των σοσιαλιστικων τασεων της εποχης.
“Οι ανθρωποι ειναι ανισοι απο τη φυση τους αρα ισοτητα μεταξυ των ανθρωπων και των λαων δεν μπορει να υπαρξει”.
Ακομα λειτουργουσε και ως ιδεολογικο υποβαθρο για την αντιμετωπιση ολοκληρων κοινωνικων ομαδων και για τα εγκληματα που διεπραττε κατα καιρους αφου βαση της ρατσιστικης θεωριας δικαιωνοταν ηθικα. (“Οι μαυροι ειναι απο τη φυση τους κατωτεροι αρα καλα παθαινουν οτι παθαινουν”)

Γενικα το να επικαλεισαι τη φυση για να μιλησεις για διαφορες αξιες του ανθρωπου ειναι λαθος.Σκεψου μονο ποσες διαφορετικες κοινωνιες εχουν υπαρξει,κοινωνιες που εφταναν μεχρι και την απορριψη της ιδιοκτησιας και της εξουσιας.
Η συμπεριφορα του ανθρωπου καθοριζεται απο τις υπαρχουσες κοινωνικες δομες και δεν βρισκεται εμφυτη στον ανθρωπο.Ειναι υπερβολικο να λες πως ο ανθρωπος ειναι ρατσιστης απο τη φυση του.

Φιλικα.

Προφανως ο bacillus δεν το εννοει με την κοινωνικη του σημασια. Ενστικτοδως, το αγνωστο σε τρομαζει. Σε μια πιο προχωρημενη μορφη ειναι ο ρατσισμος που βλεπουμε γυρω μας. Φυσικα και δεν δικαιολογειται κατι τετοιο, γιατι τετοιες καταστασεις που προερχονται απο τον πιθηκο ξερωγω θα επρεπε να τις καταπολεμαμε αν θελουμε να ζουμε αρμονικα μαζι με αλλους και αν θελουμε και οι αλλοι να ζουν αρμονικα με μας κτλ κτλ.

Μπα, απο όσο το έχω δεί και ζήσει όσο αφορά το φυλετικό κομμάτι, τα παιδιά δεν έχουν απο μόνα τους κάποια ιδιαίτερη αντιμετόπιση όταν βλέπουν κάποιο άνθρωπο με διαφορετικό χρώμα ή που ανήκ σε διαφορετική φυλή. Δηλαδή ένα παιδί δεν βλέπει ως κάτι άγνωστο ένα άνθρωπο διαφορετικής φυλής, όχι πιο άγνωστο απο οτιδήποτε είναι έξω απο τον οικογενειακό του κύκλο. Όλα αυτά βέαια απο τη στιγμή που κάποιος γονιός δεν έχει επιρεάσει το παιδί σε αυτό το κομμάτι. Αν θυμάμαι σωστά το ίδιο είχε παρατηρήσει και ο παιδαγωγός και ιδιοκτήτης του σχολείου Summerhill, A.S. Neil, στου οποίου το σχολείο μέναν και ζούσαν μαζί παιδιά κάθε εθνικότητας. Οπότε το σχόλειο του Bacillus δεν νομίζω να υσχίει σε αυτή τη περίπτωση.

Συμφωνω!Πως ειναι δυνατον να συμπεριφερεσαι διαφορετικα σε καποιον ανθρωπο λογω χρωματος κτλ…
[-X

Η πιο α8λια ατακα π εχω ακουσει σε κουβεντα περι ρατσισμου " εγω δεν ειμαι ρατσιστης , αυτοι ειναι αλβανοι" #-o #-o #-o

δεν ξερω
δηλαδη
ενα παιδι θα αντιμεωπισει το ιδιο ενα παιδι που ναι ομοιο με αυτο και το ιδιο ενα παιδι πχ απο την ινδια με το χαρακτηριστικο τους ντυσιμο και το “σημαδι” στο μετωπο τους?
δεν λεω οτι θα το αντιμετωπισει εχθρικα. αλλα ως διαφορετικο?

απο την αλλη οταν μια χωρα θελει να κατεβασει κομμα παιδεραστων και κτηνοβατων
εσυ θα τους αντιμετωπισεις το ιδιο?δεν θα σαι επιφυλακτικος με εναν κατοικο αυτης της χωρας?

Ενα απο τα τραγουδια που με εχει σημαδεψει για την αναφορα στον ρατσισμο , την μεταναστευση κτλπ …

ACTIVE MEMBER Φυσάει Κόντρα

Φυσάει κόντρα σε ολάκερη γη,
τ’ αγρια πετούμενα δε βρίσκουν πηγή,
δεν αντέχω της βολής τη σιγή.
Και δω απ’ τον τόπο που έζησα τη φυγή,
ρίχνω αλάτι στη βαθιά τους πληγή,
τάζομαι πρόσφυγας και σε καλό να μου βγει.

Γυρνάω στον κόσμο, πουθενά δε βλέπω ξένο όπου μένω.
Γυρνάω πίσω και από όποιον συναντήσω, μαθαίνω.
Δίνω, παίρνω, ανασαίνω από τα χρώματα, πληθαίνω,
από τ’ αρώματα μαγεύομαι και ταξιδεύω.
Γυρεύω για όλους μας το ίδιο όμορφο στέγαστρο,
φτιάχνω φωτιά για όποιον θέλει κόσμο αταίριαστο.

Για τα μάτια ενός παιδιού που ψάχνει γη, γκρεμίζω ουρανούς,
λυτρώνω μάνες και γιους.
Κάνω τη γλώσσα μου την πορφυρένια, ατόφιο μολύβι·
και τη ψυχή μου ένα απέραντο από στίχους καλύβι.
Ρίχνω το κάστρο σας, φτύνω του άστρου σας την κόχη.
Γίνομαι αύρα αλμυρή και στερνοβρόχι.

Πάρε τα όχι και ξεκούρνιασε από αυτή τη γωνία
που στο κουφάρι σου πετάξαν τα κλεμμένα μ’αφθονία,
άρνησή μου στομωμένη (πυρωμένη), λύσου καημένη,
γίνε κλωστή στην ανέμη τυλιγμένη
να σου δώσω μια, να γυρίζεις για πάντα και πάντα
να σου φυσάω πρίμα, κράτα μου αγάντα
μέχρι να βρούνε απάγκιο όσοι ζουν σε φυγή.
Καινούρια αρχή και σε καλό να τους βγει.

Σε καλό θα μου βγει κι ας τρίξουν οι σκαρμοί μου.
Έχω μαζί μου, σ’ αυτό το σάλεμα που κάνεις ψυχή μου,
την αυταπάρνησή μου, το μαγικό ραβδί μου,
κάνω τ’ αδύνατα να ξεπερνάνε τη φωνή μου.
Τιμή μου, λίγα μου βήματα σκίζουν τη λάσπη.
Πάρε τα χνάρια μου αντί για χάρτη
και στα μπαγκάζια σου μη στριμώξεις ντροπή,
ούτε σιωπή.

Υστερόγραφο: δε πιστεύω στη τύχη.
Όταν τα ψέμματα πεθαίνουν, γεννιούνται ωραίοι στίχοι
και γλυκαίνουν το μίσος στους ιχνανθρώπους
ή τους πετάνε για πάντα μες στους πανέρημους τόπους.
Λογια κρυμμένα μου, θρυμματισμένα μου
κάνατε απόσβεση σε όσα είχα μέσα μου.
Σύξυλη η μπέσα μου μπροστά στη βρώμικη ιστορία,
μύθος απέθαντος και ωμή αλληγορία.
Περιγελάστε με, δειλοί, ξεχάστε με,
πλέξτε με φυτίλι και ανάψτε με·
μέσα στην πλάνη σας ένα όνειρο ατόφιο θα εκραγεί
ζωής κραυγή και σε καλό να μου βγει.

Δεν νομίζω σε μια κοινωνία η οποία θα έχει σίγουρα μεγαλύτερη δεκτικότητα και ποικιλία απο τις σημερινές. Έτσι κι αλλιώς, υποτίθεται ότι σε τέτοιες κοινωνίες αυτά τα χαρακτηριστικά θα έχουν αναμιχθεί, δεν πρόκειται δηλαδή να υπάρχει μόνο ένα γενικό χαρακτηριστικό ανά ομάδα. Δεν θα είναι π.χ. μόνο τα παιδιά απο την Ινδία που θα έχουν αυτό το σημάδι, ή μόνο ελληνόπουλα που θα μαθαίνουν ελληνικά.
Τώρα στη σημερινή κοινωνία, με όλες τις προκαταλήψεις που υπάρχουν και με τόσο έντονο το διαχωρισμό μεταξύ των φυλών, λογικό είναι να συμβαίνει αυτό. Αλλά εγώ τουλάχιστον μέχρι να ακούσω ότι π.χ. πρέπει να είμαι περήφανος ως έλληνας (όχι ως άνθρωπος) δεν ένιωσα ποτέ ότι τα παιδιά που μπορεί να είχαν διαφορετικό χρώμα ή συνήθειες απο τις δικές μου ήταν δα και τόσο περίεργα.
Για να στο θέσω αλλιώς:αν ένα παιδί μεγαλώσει και γνωρίσιε απο μικρό κάτι διαφορετικό απο αυτό που έχει στο σπίτι, δεν πρόκειται σύντομα να το αντιμετοπίζει ως κάτι ξένο επειδή το γνωρίζει απο μικρό και το μαθαίνει και αυτό. Έτσι πιστεύω ότι λειτουργούν τα πράγματα. Άσε που στις σημερινές κοινωνίες τέτοιου είδουης χαρακτηριστικά δεν πάνε πια τόσο πολύ με βάση τη φυλή όσο την προσωπική επιλογή.

Τώρα, για το παράδειγμα για την Ολλανδία είναι ατυχές. Πρώτα απ’ όλα αυτό το κόμμα αποτελεί μια πολύ μικρή πλειοψηφεία στο λαό της Ολλανδίας. Δεύτερον οι ολλανδοί πήραν το ρίσκο να ανοικτούν στα ανθρώπινα δικαιόματα και να κάνουν ιδιαίτερες μεταρυθμίσεις σε τέτοια θέματα. Κάθε ένας έχει το δικαίομα να αντιπρωσοπεύεται και να έχει γνώμη. Με βάση αυτό το πιστεύω υπάρχει και ο κίνδυνος να υπάρξουν τέτοιες απόψεις, αλλά αυτό δεν ακυρώνει ότι η νοοτροπία τους έχει πολύ περρισότερα θετικά που υπερσκελίζουν αυτό το αρνητικό.
Με λίγα λόγια, προτιμώ την Ολλανδία που δέχεται τα δικαιόματα των ομοφυλόφιλων, το δικαίομα στην ευθανασία, και αρκετά άλλα (χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και οι ακριβώς αντίθετες καταστάσεις εκεί, ή ότι είναι ο παράδεισος) και που παίρνει το ρίσκο να ζητήσουν και ομάδες σαν αυτές που ανέφερες δικαιόματα, παρά την Ελλάδα όπως την γνωρίζουμε.

υ.γ. μου βγήκε πιο μεγάλο απο ότι ήθελα…

http://www.rocking.gr/modules/forum/announcement.php?f=36

Ξέρεις πού τουλάχιστον μην ψάχνεις κι άδικα…

@red pyramid

κοιτα μιλαμε για σημερα
και μιλαμε για το αν ο ανθρωπος εχει σαν χαρακτηριστικο το να αντιμετωπιζει αλλιως οσους διαφερουν απο αυτον.και ξαναλεω οχι να τους βλεπει εχθρικα.αλλα διαφορετικα.

με βαση τις υπαρχουσες συνθηκες προσωπικα πιστευω οτι το κανει

τωρα αυτα που λες εσυ
μου φερνουν στο μυαλο
μια κοινωνια που ολοι θα μαστε ιδιοι
δηλαδη θα χουν καταργηθει οι παραδωσεις,τα ηθη και τα εθιμα
(μια ωραια “διακωμωδηση” γινεται και σε ενα επεισοδιο south park)

οπωτε αν φτασουμε ποτε σε μια τετοια κατασταση να ειμαστε ολοι ιδιοι
τοτε ναι, δεν θα υπαρχει τιποτα να μας κανει εντυπωση οσο αφορα την εμφανιση και τις συνηθειες του αλλου

και το πιο δικαιο φανταζει αυτο.να μαστε ολοι ισοι και ιδιοι
αλλα για να γινει αυτο
θα πρεπει να καταργηθουν οι θρησκειες
να βοηθηθουν οι τριτοκοσμικες χωρες
κλπ κλπ

για την ολλανδια που λες
οκ τωρα ειναι μειονοτητα
αν ομως στο μελλον εξελιχθει και αποτελει μεγαλο κομματι του πληθυσμου τι γινεται τοτε?
ειναι μια πολυ καλη βαση για να πατησει πανω ο καθε “ανωμαλος”.

  • Ναι δεν λέω ότι δεν γίνεται, εγώ διαφόνησα στο κατά πόσο αυτό συμβαίνει με απο μόνο του ή διδάσκεται.

-Μπα, δεν νομίζω ότι θα είμαστε όλοι ίδιοι. Αυτό μου ακούγεται βαρετότατο αν όχι καταστροφικό. Απλά η διαφορετικότητα θα υπάρχει σε τέτοιο βαθμό που δεν θα χαρακτηρίζει μια ομάδα αλλά το άτομο. Τώρα το κατά πόσο είναι δυνατό αυτό, συμφωνώ ότι απέχουμε τραγικά πολύ και ίσως είναι και αδύνατο, αλλά για το καλύτερο προσπαθούμε πάντοτε έτσι?

-Αυτό θα είναι πρόβλημα αν εμφανιστεί της μελλοντικής γενειάς. Δεν μπορώ και εγώ να σου μιλήσω για κάτι τόσο υποθετικό. Σκέψου το έτσι, και στο παρελθόν πιθανότατα θα είχαν την ίδια συζήτηση π.χ. για τις εκτός γάμου σχέσεις, για το κατά πόσο πρέπει οι γυναίκες να ψηφίζουν. Τι ήταν προτιμότερο, να μείνουν οι τότε κοινωνίες όπως ήταν για να μην έχουν πιθανότατα κάποια προβλήματα (ή πράγματα που θεωρούσαν προβλήματα) στο μέλλον ή να πάρουν το ρίσκο και να εξελιχθούν?

  • κοιτα
    αν δεν γινουμε ολοι ιδιοι δεν μπορουμε να μιλαμε για ισοτητα
    απο τη στιγμη που καποιοι λαοι θα ζουνε την ζωη τους με βαση την θρησκεια (και δεν εχουν ολοι την ελευθερια του χριστιανισμου) ε πως γινεται να μαστε ισοι?
    απο τη στιγμη που οι τριτοκοσμικες χωρες πεινανε και μεις τα χουμε ολα ετοιμα στα χερια μας,ειμαστε ισοι?

τωρα περα απο το θεμα της ισοτητας

ως προς το θεμα του ρατσισμου
μπορει καποτε στο μελλον να εξαλειψουμε τον φυλετικο ρατσισμο
αλλα δεν προκειται να εξαλειψουμε τις μεγαλες δυναμεις
οι οποιες θα συνεχισουν να βρισκουν τους τροπους για να τρωγωμαστε μεταξυ μας (οπως δηλαδη κανουν και τωρα)

για το αλλο που λες
δεν ειναι το ιδιο ομως η παιδεραστεια με το δικαιωμα ψηφου της γυναικας

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Ισότητα δεν σημαίνει να γίνουν όλα επιπεδα. Αν είναι τόσο παρεξηγήσιμη η λέξη ας προτιμηθεί τότε η λέξη ισοτημία. Για να υπάρξει κάτι τέτοιο, ακόμη και αν ένας λαός ζεί με βάση τη θρησκεία, υπάρχουν οι νόμοι και το κράτος ώστε να μην επιβάλεται η θρησκεία πάνω στους πολίτες.

απο τη στιγμη που οι τριτοκοσμικες χωρες πεινανε και μεις τα χουμε ολα ετοιμα στα χερια μας,ειμαστε ισοι?

Ως άνθρωποι, ως πλάσματα ναι. Δεν γεννιόμαστε όμως με τις ίδιες διευκολήνσεις.

Στο άλλο που λές δυστηχώς δεν μπορώ να βρώ κάτι να διαφωνίσω.

Όσο για την παιδεραστία, για εμάς τώρα μπορεί να μην είναι το ίδιο. Και συμφωνώ ότι δεν είναι. Το τι θα είναι για τις μελλοντικές γενιές είναι άλλο θέμα. Δεν μπορώ να βρώ πιο απλό τρόπο να το πώ.

τεσπα δεν μπορω και γω να το εκφρασω σωστα

μιλαω παντως για το ευρυτερο καλο του ανθρωπου
δηλαδη βλεπουμε τι κανει η θρησκεια σε ορισμενες χωρες

και οσο θα συνεχισουν να υπαρχουν αυτες οι συνθηκες
δυσκολα θα σταματησει οχι μονο ο ρατσισμος,αλλα πολλα απο τα κακα που συμβαινουν σημερα