Ρατσισμος. Στερεοτυπα. Προκαταληψεις

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!Γέλασα πάρα πολύ με το παράδειγμα πέρι Ολλανδίας…και να εξηγηθώ…η μητέρα μου είναι Ολλανδέζα…κατά συνέπεια και εγώ Ολλανδέζα είμαι…άρα να με προσέχετε,αχαχαχαχα!!!Χωρίς πλάκα τώρα,μη τα ισοπεδώνουμε όλα…Το ότι βρέθηκαν τρεις βλάκες που το επιχείρησαν δε σημαίνει ότι η Ολλανδία είναι υπέρ της παιδεραστίας…έγινε χαμός και φυσικά το κόμμα δε μπόρεσε ποτέ να κατέβει ούτε καν για εκλογές…Θα ήταν σαν να λέει κάποιος ότι επειδή υπάρχει ο Καρατζάφέρης ή ο Παπαθεμελής στη βουλή ότι όλοι οι Έλληνες είναι ρατσιστές…
Πέρα απ’ αυτό μπορώ να σας διαβεβαιώσω από δικά μου βιώματα(και μη νομίζετε ότι είναι παλιά περιστατικά,23 χρονών είμαι) ότι ρατσισμός υπάρχει,πολύ έντονος μάλιστα και δε περιορίζεται μόνο σε Αλβανούς,Πακιστανούς,Ινδούς κλπ…Τον βίωσα τόσο εγώ όσο και τα αδέρφια μου όσο και οι περισσότεροι από τους φίλους/γνωστούς μου από μεικτούς γάμους…Τα “αλβανάκι”,“σκατοξένη”,“να πας στη χώρα σου” έδιναν και έπαιρναν κυρίως την περίοδο του Γυμνασίου,φυσικά εξαρτάται πολύ και από το άτομο,π.χ την αδερφή μου τη βασάνιζαν(δεν υπάρχει άλλη λέξη να περιγράψει αυτά που τησ κάνανε),εγώ δεν ήμουν τόσο μαζεμένη και πέρασα πιο εύκολα…
Τέλος μη νομίζετε ότι αυτά υπάρχουν μόνο εδώ,παντού σε όλον τον κόσμο γίνονται(στην Ολλανδία να δείτε ρατσισμό και κακό άσχετα αν δεν είναι άμεσος όπως εδώ με την έννοια ότι κανείς δε θα σου πει κάτι κατάμουτρα).Όσο υπάρχουν στενόμυαλοι άνθρωποι θα υπάρχουν και τέτοια φαινόμενα(ειδικά αν ο “κατώτερος ξένος” τολμήσει να τα πηγαίνει καλύτερα από εμάσ τους “ανώτερους ντόπιους”,περιστατικά κάθε χρόνο με αλλοδαπούς που αριστεύουν και τους αρνούνται την τιμή να σηκώσουν τη σημαία,που ουσιαστικά στα μάτια του παιδιού δεν έχει να κάνει με εθνική υπερηφάνεια αλλά με την υπερηφάνεια της πρωτίας που γίνεται εμφανής σηκώνοντας τη σημαία).Αυτά…

Αααα και κάτι άλλο που θυμήθηκα τώρα…από που και ως που ο Χριστιανισμός ισούται με ελευθερία;;;Ο Χριστιανισμός(όπως και κάθε θρησκεία σχεδόν) ως θεμέλιο της ύπαρξης του έχει την πρόκληση τύψεων και φόβου στον άνθρωπο για το τι θα του συμβεί στη μετα θάνατον ζωή(όχι βέβαια ο Χριστιανισμός στην αρχική του μορφή αλλά όπως έχει διαστρεβλωθεί και πλέον κυρήσσεται από την Εκκλησία,κάτι που συμβαίνει με κάθε θρησκεία) και την οργή του Θεού που θα σε τιμωρήσει…Όταν υπάρχουν άτομα που αυτοτιμωρούνται στο όνομα του Χριστιανισμού δε μπορώ να πω ότι πρόκειται για μια ελεύθερη θρησκεία στη βάση της(άσχετα με το πόσο έλευθερα εκλαμβάνεται από τον καθένα μας γιατί αν κάνεις όσα σου λένε οι Γραφές και η εκκλησία πίστεψε με μόνο ελύθερος δε θα νιώσεις…)

@zusje

δεν ειναι καθολου αστεια αυτα

απο τι διαβασα το 81% δηλωσε οτι δεν θελει να νομιμοποιηθει το συγκεκριμενο κομμα
που αφηνει το υπολοιπο 19% να ερμηνευτει αν οχι οτι το επιθυμει, τοτε οτι αδιαφορει!μιλαμε για το 1/5!
επισης να σημειωσουμε οτι η ολλανδια κατεχει μετα απο την αμερικη (φυσικα) τη δευτερη μεγαλυτερη οργανωση παιδεραστων στον κοσμο!και πρωτη για την ευρωπη!!

οκ.ειμουνα υπερβολικος πριν
δεν σημαινει οτι ολοι απο εκει γουσταρουν μικρα παιδια
απλα το εθιξα για να πω, οτι μια μικρη επιφυλαξη θα την εχεις.(τουλαχιστον προσωπικα)
δεν σημαινει οτι θα γινω ρατσιστης.να θελω να πλακωσω καποιον στον ξυλο και να επιβληθω ως ανωτερος!

οσο για τον χριστιανισμο που λες
μπροστα σε αλλες θρησκειες που αλληλοσκοτωνονται μεταξυ τους, δεν ειναι τιποτα!!!
και οπως λες και συ
“εκλαμβανεται ελευθερα”!αυτο εχει σημασια!

Τωρα!
Στο παρελθον ο Χριστιανισμος εχει διαπραξει τεραστια εγκληματα.Βλ Ναϊτες :wink:

ναι ολες οι αιρεσεις κατα καιρους ειχανε προκαλεσει τεραστιες σφαγες μεταξυ των χριστιανων, δεν ειναι η πιο αγνη-αθωα θρησκεια αυτη μην τρελαθουμε. Τεραστια εγκληματα…

+10. Mας κανουν στενομυαλους με συγκεκριμενες φαρες πιστευω. Οχι ξενοφοβικους τοσο πολυ. Ειναι οτι συμφερει. Και ο ρατσισμος συμφερει σε πολλα. Εκτος του οτι δεν αφηνει αλλους να μπουν στις υποθεσεις σου, υποτασσει και τον λαο στον οποιο εχει επιδραση.[ Εδω και βριζουν εμενα που ειπα οτι ο παππους μου δεν ηξερε καλα Ελληνικα (προερχομαι απο Αρβανιτικη οικογενεια) και που καταλαβα 2-3 φορες τι λενε κατι παιδια απο Αλβανια. Ολοι ειναι απειλη και κατωτερος, τωρα θα το μαθουμε;]

Βασικα ο Ιησους δεν ειπε και τιποτα κακο, οι αποστολοι και οι υπολοιποι ειναι που το ξεφτιλισαν το θεμα. Αλλα γενικα, ηταν λογικο να παρει μια τετοια μορφη. Μην ξεχναμε ποτε δημιουργηθηκε κτλ. Και δεν χρειαζεται να λεμε ποσο ελευθερα εκλαμβανεται απο μας, η ουσια ειναι σε τι πιστευει και τι θελει να περασει. Αν και το πιο μεγαλος κακο σ’αυτην την θρησκεια ειναι οι εκπροσωποι.

Ποια ειναι (απο τις “γνωστες”); Οταν πρεπει να υποδουλωνεσαι σε κατι που απλα δεν το γνωριζεις η δεν το εχεις γνωρισει (τον Θεο εννοω) καλα καλα μονος σου με βαση καποιους κανονες που δεν ξερεις καν αν πρεπει να ισχυουν και σε εκμεταλευονται απο πανω με επιχειρημα την ιδια την πιστη γινεται να ειναι αγνη;

ε ναι ρε παιδες
για το ΤΩΡΑ μιλαμε

και ανεφερα την θρησκεια
γιατι ειπα οτι σε ορισμενες χωρες η θρησκεια ασκει μεγαλη επιδραση στην ζωη των κατοικων της,οχι οπως εδω ο χριστιανισμος που περα απο την νηστεια το πασχα και κανα 2-3 αργιες,υπαρχει μονο στα χαρτια!
και εφοσον υπαρχει αυτη η επιδραση απο την πλευρα της θρησκειας, θα συνεχισει να υπαρχει αυτος ο “διαφορετισμος” που βοηθαει μαζι με την ελλειψη της παιδειας το προβλημα του ρατσισμου!

Τωρα εμπλεκεται η εκκλησια οχι η θρησκεια :wink:
Τωρα αλλωστε στην ελλαδα θρησκεια δεν υπαρχει καν.

Μα εννοείται ότι ο Χριστός δε δίδαξε τα πράγματα όπως έχουν διαστρεβλωθεί σήμερα…Το ίδιο όμως μπορεί και ένας μη φανατικός μωαμεθανός να υποστηρίξει για το μωαμεθανισμό(αν διαβάσεις το Κοράνι καμμία σχέση δεν έχει μ’ αυτά που σήμερα γίνονται για χάρη της θρησκείας αυτής…)Και το ότι εσύ είσαι ελεύθερος εδώ δε σημαίνει ότι όλοι οι Χριστιανοί(και όλα τα παρακλάδια του Χριστιανισμού όπως καθολικοί,προτεστάντες και πόσα ακόμα) είναι ελεύθεροι…Στο όνομα του Θεού πριν μερικά χρόνια στην Ιρλανδία(λέω την Ιρλανδία επειδή έχω διαβάσει για εκεί προφανώς γινόταν και ακόμα γίνονται και αλλού) ζούσαν μέσα στη φτώχια με περισσότερα από 5 παιδιά άνα οικογένεια γιατί η αντισύλληψη θεωρούταν(και στην ουσία της ακόμα θεωρείται) αμαρτία…Άνοιξε τα μάτια σου και δες τι συμβαίνει σε χριστιανικές κοινωνίες π.χ στην Αφρική…το ότι εσύ είσαι και αισθάνεσαι ελεύθερος σ’ αυτή τη χώρα ως Χριστιανός είναι αποτέλεσμα του ότι η χώρα μας δεν ανήκει στις φτωχές τριτοκοσμικές χώρες…Το ίδο θα σου πει και ένας μουσουλμάνος που ζει στη χώρα μας ή σε οποιαδήποτε άλλη προοδευτική χώρα(ότι είναι ελεύθερος).
Τώρα για το αν η Ολλάνδια κατέχει τη δεύτερη μεγαλύτερη οργάνωση παιδεραστών στο κόσμο δε το γνωρίζω και μπορεί να έχεις και δίκιο.Αυτό δε σημαίνει ότι στην Ολλανδία υπάρχουν απαραίτητα περισσότεροι παιδεραστές απ’ ότι στην Ελλάδα,απλά ότι εκεί η κοινωνία είναι πιο ελεύθερη με αποτέλεσμα περισσότεροι να το εκφράζουν ανοιχτά(όχι ότι είναι σωστό αυτο,απ’ την άλλη όμως όταν ο άλλος είναι “φακελωμένος” παιδεραστής γίνεται πιο ακίνδυνος…)…Ψάξε να δεις πόσοι Έλληνες άντρες κλείνουν διακοπές για μέρη γνωστά για την προώθηση της παιδεραστίας(π.χ Πουκέτ)…θα εκπλαγείς…Απλά εδώ φυσικά ακόμα και κόμμα να υπήρχε πολύ απλά δε θα πήγαινε κανείς να δηλωθεί…Το ίδιο συμβαίνει με τους ομοφυλόφιλους,πάω στοίχημα ότι στην Ολλάνδια υπάρουν τριπλάσιες οργανώσεις που υπερασπίζονται τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων απ’ότι στην Ελλάδα…θα μου πεις ότι αυτό σημαίνει ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ή υπάρχουν έλαχιστοι ομοφυλόφιλοι;Όχι απλά η κοινωνία τους αναγκάζει να μην εκδηλώνονται…
Όσο γι αύτα που μου λες ότι το 19% δεν είναι αντίθετο στο κόμμα σου ξαναλέω,Καρατζαφέρης και Παπαθεμελής(εξαιρετικά ακροδεξία κόμματα) αυτή τη στιγμή είναι μέσα στη Βουλή(δε θυμάμαι τα ποσοστά τους)…Λέει κάτι αυτό για το σύνολο της Ελλήνικης κοινωνίας;;(ότι όλοι είναι ρατσιστές και άρα οι ξένοι να μας φοβούνται;)…γιατί αν όντως πιστεύεις ότι έτσι πάει καλύτερα να μη σε χρησιμοποιήσουμε για την επόμενη μας διαφημιστική καμπάνια περί τουρισμού…

ωραια διορθωνω

οσοι ειναι χριστιανοι ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ειναι ΠΙΟ ελευθεροι ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ με αλλα παρακλαδια του χριστιανισμου
και αλλες θρησκειες.
(να μιλησω για τους καμικαζι, ή εχει παρατηρηθει και αυτο το γεγονος στις ταξεις των χριστιανων?)

για το 19% που σου πα
μαθε να διαβαζεις καλυτερα
δεν ειπα οτι αυτο κανει ολους τους ολλανδους παιδοφιλους
απλα το επισημανα οτι ειναι ανησυχητικο
γιατι η αδιαφορια ειναι πολυ μεγαλο κακο

για την οργανωση ειναι γεγονος
η πρωτη ειναι η NAMBLA της αμερικης (γνωστη και απο το south park επεισοδιο)
και δευτερη ειναι η vereniging MARTIJN στην ολλανδια
εχει ιδρυθει απο το 1982(!) και εκδιδει και ενα περιοδικο το ΟΚ.

αλλα οπως σωστα λες και συ,αυτο δεν σημαινει οτι εκει ειναι περισσοτεροι παιδοφιλοι σε σχεση με καποια αλλη χωρα.το θεμα ειναι αλλου και βγαινουμε πολυ οφ τοπικ

οσο γι αυτο που λες για την ακροδεξια
δεν χαρακτηριζει ολη την ελληνικη κοινωνια
αλλα ακομα το μεγαλυτερο κομματι της χωρας ειναι υπερ του πατρις,θρησκεια,οικογενεια
μπορει να μην ψηφιζουνε ολοι καρατζαφερη,αλλα την κορη τους δεν θα την παντρευαν πχ με εναν αλβανο!
οι νεες γενιες δεν θα χουν προβλημα με τετοια θεματα,γιατι μεγαλωνουν μαζι με αλλοδαπους στα σχολεια
αλλα επειδη το ποστοστο των παλαιοτερων γενιων που χουν μεγαλωσει με το γνωστο τριπτυχο,ειναι μεγαλυτερο απο αυτο των νεων
θα ελεγα οτι ναι, η ελληνικη κοινωνια διακατεχεται απο ενα συνδρομο ξενοφοβιας,ψευτουπερηφανιας και τα γνωστα αλλα χαρακτηριστικα

Xαχα,κορυφαιο! :smiley: :bow:

Τι ωραία που τα λέγαμε το 2008. Ούτε Χρυσή Αυγή είχαμε τότε, ούτε κρίση καλά καλά. Ούτε καν Βορίδη στην Κυβέρνηση να μιλάει μειλίχια για τον Κουφοντίνα στη τηλεόραση.

Κάνω bump το τόπικ με αφορμή πως την Κυριακή στην Ελβετία είναι το δημοψήφισμα για την απαγόρευση της μπούρκας και του νικάμπ. Οι ακροδεξιοί λένε πως δε το κάνουν για ρατσιστικούς λόγους αλλά για να προστατεύσουν τα δικαιώματα των γυναικών που φοράνε μπούρκα. Σύμφωνα με τους ακροδεξιούς φεμινιστές υπάρχει αύξηση του αριθμού των γυναικών που οι ίδιοι βλέπουν με μπούρκα και οφείλουν να τις σώσουν από το radical Islam. Σύμφωνα με τις υπόλοιπες φεμινιστικές οργανώσεις, το μέτρο απλώς θα τις κλειδώσει στα σπίτια (οικειοθελώς ή με βία) και θα μειωθούν οι πιθανότητες για να σπουδάσουν και να διαλέξουν οι ίδιες τη ζωή τους και των παιδιών τους. Η αφίσα με την οποία γέμισαν την Ελβετία αυτοί οι “φεμινιστές” ακροδεξιοί είναι η εξής:

Summary

image
(no comment)

Τη διεξαγωγή δημοψηφίσματος τώρα την κατάφερε η ίδια πολιτική ομάδα που το 2009 κατάφερε να ψηφίσουν οι Ελβετοί σε δημοψήφισμα την απαγόρευση των μιναρέδων στην Ελβετία. Τότε δεν ήταν “φεμινιστές” αλλά “φιλότεχνοι”, αφού υποστήριζαν πως η αρχιτεκτονική του μιναρέ δεν ταιριάζει με το Ελβετικό τοπίο. Η αφίσα το 2009 της καμπάνιας για την απαγόρευση των μιναρέδων είχε κατηγορηθεί πως έδειχνε τους μιναρέδες ως συστοιχία πυραύλων. Οι αρτίστες είχαν απαντήσει “μα πώς τολμάτε?”

Summary

image
(τι comment να κάνω; η ίδια φιγούρα με τότε είναι και τώρα)

Υπολογίζεται πως δε φορούν μπούρκα πάνω από 130 γυναίκες σε όλη την Ελβετία. Πώς κατέληξε να είναι δημοψήφισμα στον γενικό πληθυσμό ένα ανύπαρκτο πρακτικά πρόβλημα στην καθημερινότητα του κόσμου; Ειδικά όταν το 5% του πληθυσμού είναι μουσουλμάνοι (κυρίως Κοσσοβάροι, Βόσνιοι και Τούρκοι) και τα δημοψηφίσματα αυτά διαπραγματεύονται ανοιχτά το στερεότυπο “Ισλάμ=βία”.

Στα 70s-90s, εμφανίστηκαν τα πρώτα ρατσιστικά ερωτήματα σε δημοψηφίσματα. Κυρίως ήταν κατά των Ιταλών και των Γερμανών, δηλαδή τις δύο εθνικότητες που ήταν τα φτηνά εργατικά χέρια δίχως αναγνωρισμένα δικαιώματα και τους εκμεταλλευόταν το Ελβετικό κεφάλαιο στα 50s-60s. Όταν όμως οι οικονομίες των πατρίδων τους ορθοπόδησαν ξανά, τότε απαίτησαν τα βασικά δικαιώματα για να ξενιτεύονται και ξεκίνησε ο ρατσισμός εναντίον τους, ο οποίος έγινε και πιο έντονος όταν η γερμανική και ιταλική βιομηχανία έγιναν ανταγωνιστικές. Ο Ελβετός ρατσιστής δεν άντεχε να βλέπει Ιταλούς με Φεράρι στο Τιτσίνο ή Γερμανούς με Porsche στο Μπάντεν. Στο μυαλό του έπρεπε ο ίδιος να είναι πιο ευτυχισμένος γιατί ήταν Ελβετός.

Μέχρι σήμερα υπάρχουν αυτοί στην Ελβετία: οι ιταλόφωνοι και οι γερμανόφωνοι των πρώην βιομηχανοποιημένων καντονιών πρωτοστάτησαν το 2014 κατά της συνθήκης του Σένγκεν γιατί “έρχονταν Ιταλοί στο Τιτσίνο και ανέβαιναν τα νοίκια”. Αυτό που άλλαξε όμως είναι πως προστέθηκαν κι άλλες εθνικότητες στο σύνολο “εθνικότητες που εκμεταλλευτήκαμε και προσβάλλουμε γιατί ζήτησαν δικαιώματα”. Στα 90s-00s τα πολύ φτηνά χέρια ήταν οι μουσουλμάνοι, δηλαδή αυτό το 5%. Τα παιδιά τους πλέον ζουν συχνά ευτυχέστερη ζωή από πολλούς Ελβετούς. Ανοιχτά δε μπορούν να τους κάνουν επίθεση, αλλά μπορούν με αφορμή τις 130 γυναίκες που φοράνε μπούρκα, να μειώσουν αυτές τις 400,000 μουσουλμάνων. Και τον όποιο ρατσισμό έλαβα εγώ ως Έλληνας στα χρόνια της κρίσης στο εξωτερικό, πάντα συνοδευόταν με την υπόθεση πως η θέση μου δεν ήταν να κάνω έρευνα σε φημισμένο πολυτεχνείο αλλά να κόβω γύρο σε ταβέρνα (αποκορύφωμα Γερμανός πιτσιρικάς που μου το είπε σαν “αστείο” όταν μου πήρε κατά λάθος την καρέκλα σε καφετέρια και ένα εξάμηνο μετά έπρεπε να τον διδάξω…). Ευτυχώς για μένα όμως, οι Έλληνες στην Ελβετία είχαν πάντα καλύτερη κοινωνική θέση από τους Βόσνιους και τους Τούρκους, οπότε δεν έλαβα τον ρατσισμό στο μέγεθος που ακούγαμε πως υπήρχε αλλού.

Τα ίδια έχουμε φυσικά και στην Ελλάδα. Οι ρατσιστές πολώνουν πανελλαδικώς το κλίμα για ένα θέμα που δεν επηρεάζει την καθημερινότητα των πολλών: π.χ. τις ρίζες του σημαιοφόρου στην παρέλαση, το αν ο Αντετοκούνμπο ή ο Νίνης πρέπει να παίζουν στην Εθνική, η προφορά του Ογκουνσότο στα ελληνικά, κ.α. Στην πραγματικότητα η επιλογή της θεματολογίας είναι ο τρόπος που έχει ο Έλληνας ρατσιστής να “ασκήσει bullying” σε όσους καταφέρνουν να βελτιώσουν τη ζωή τους περισσότερο από ότι βελτίωσε ο ίδιος τη δική του. Η έναρξη συζήτησης/διαλόγου μαζί τους -όσο πολιτισμένα κι αν είναι τα πράγματα- είναι τζάμπα promotion ρατσιστικών απόψεων όταν γίνεται δημόσια: το κέρδος από το να τους πείσουμε για ένα μεμονωμένο πρόβλημα είναι μικρότερο από τη ζημιά που προκαλεί η δίχως τέλος δημόσια συζήτηση.

Απλές σκέψεις που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας με αφορμή πολλά πράγματα που γίνονται τώρα στην Ελλάδα, την πόλωση που υπάρχει, την κρίση που έρχεται, και τους ακροδεξιούς στην κυβέρνηση που μόνο τα ποσοστά τους αυξάνουν από τις χαμηλού επιπέδου συζητήσεις που ούτε κάπου θα καταλήξουν ούτε την καθημερινότητα όσων άκουσαν τη συζήτηση θα βελτιώσουν. Βρισκόμαστε ακριβώς 12 χρόνια μετά από τα γεγονότα που γράφονται στο link παρακάτω και τα τότε γεγονότα εμένα μου θυμίζουν σε μεγάλο βαθμό τον τελευταίο μας μήνα (υπουργοί που δεν παραιτούνται μετά από τεράστια λάθη, καμένα Α.Τ. και περιπολικά, πόλωση και επεισόδια για αστυνομική βία, οι ακροδεξιοί κατά Γρηγορόπουλου και Κουφοντίνα, ίδιο κόμμα στην κυβέρνηση, κ.α.). Στην Ελβετία επαναλαμβάνεται το αντιμουσουλμανικό δημοψήφισμα του 2009, ίσως και σε Ελλάδα να επαναλαμβάνονται καταστάσεις του 2009.

8 Likes

Παραλίγο να χάσει τη ζωή του ένας αστυνομικός των ΜΑΤ όταν αυτοπυροβολήθηκε κατά λάθος.

Μέχρι και τέτοιο είχαμε φέτος με έναν μπετόβλακα που του έχουν δώσει άδεια για οπλοφορία… Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα το ίδιο μένουν

2 Likes

Απο τη μια συμφωνω με ολο το ποστ του καρβου για το γενικοτερο νοημα.

Απο την αλλη πιστευω θα επρεπε να καταργηθουν παγκοσμιως ολες οι θρησκειες σιγα σιγα (ή και γρηγορα γρηγορα), ποσο μαλλον “πολιτισμικα στοιχεια” οπως η μπουρκα.

Ειτε το βαζουν σε δημοψηφισμα προς καταργηση ρατσιστες και εθνικιστες ειτε οχι, η μπουρκα και η υποχρεωτικη φορεσια της απο τις γυναικες ειναι μια αισχρη καταπατηση των δικαιωματων των γυναικων, και η πλυση εγκεφαλου που ουσιαστικα αναγκαζει πολλες απο αυτες να δηλωνουν πως φορανε μπουρκα επειδη το θελουν και επειδη ειναι επιλογη τους, ειναι τρισαθλια και αηδιαστικη.

8 Likes

Λίγο πολύ αυτό θα έγραφα κι εγώ και είναι επίσης η άποψη μου

1 Like

Το πρόβλημα με κάθε καλή πρόθεση που επιβάλλεται δια της βίας είναι ότι παύει να είναι καλή. Η αυτοεικόνα των γυναικών στη Μέση Ανατολή δεν επιτρέπει την αφαίρεση της μπούρκας, κι αν εσύ πας με αφορμή τα ανθρώπινα δικαιώματα, πάλι πατερναλιστικά λειτουργείς. Η μπούρκα είναι ένα σημειολογικά φορτισμένο αξεσουάρ, αλλά διαφορετικά το ερμηνεύεις εσύ, διαφορετικά οι γυναίκες.

Να θυμίσω τι έγινε με τη γυναίκα που με τη βία της έβγαλαν την χιτζάμπ στην παραλία; Αντιλαμβάνεσαι τι πλήγμα ήταν για την αξιοπρέπειά της εκείνη τη στιγμή; Ακόμη κι αν θεωρούμε ότι όλα τα μωρά πρέπει να μάθουν να περπατούν, δεν θα τα βγάλουμε στο πεζοδρόμιο με το ‘‘έτσι πρέπει’’.

Η πλύση εγκεφάλων καμιά φορά δεν γίνεται αισθητή στα δικά μας τα κεφάλια, γιατί μυρίζει σαπούνι. Τσιτάτο που δεν το λέω για να σε θίξω, πιο πολύ μου φάνηκε εξυπνάδα και το έγραψα. Απλώς πιστεύω ότι δεν υπάρχει ένας σωστός τρόπος να είσαι γυναίκα, και πολλές φεμινίστριες φοράνε με περηφάνεια το χιτζάμπ ή την μπουρκα τους, και δεν μπορούμε να πούμε ότι το να φοράς κάλυμμα είναι καταπιεστικό.

1 Like

Συμφωνω σχεδον με ολα, μονο που δεν πηρα θεση για το δημοψηφισμα συγκεκριμενα, και μου φαινεται επισης προβληματικο να κανουν με το ζορι τις 130-200 αυτες γυναικες να βγαλουν τις μπουρκες σε δημοσιο χωρο.

Ουτε θεωρω πως πρεπει να γινονται με την βια αυτα τα πραγματα, γενικοτερα, κυριως γιατι θα εχουν το αντιθετο αποτελεσμα, και θα πολωσουν τον κοσμο. Οχι οτι εγω κανεναν σεβασμο σε ακραιους θρησκοληπτους μουσουλμανους που θα πολωθουν βεβαια. Και το ιδιο ισχυει και για χριστιανους κ.ο.κ.

Και σε πολυ κοσμο λογω ενος ενζυμου, ο κολιανδρος εχει γευση σαπουνι και τον σιχαινονται. Αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ο κολιανδρος γαμαει και κανει καθε φαγητο καλυτερο, διχως καμια εξαιρεση. Τσιτατο που το εγραψα επειδη ειναι ασχετο και επειδη στεναχωριεμαι για το οτι καποιοι νιωθουν τον κολιανδρο σαν σαπουνι, τους λυπαμαι πραγματικα λιγακι για αυτο που χανουν.

Σε ενα σημειο διαφωνω. Το να πρεπει να φορας καλυμμα στο κεφαλι σου επειδη στο επιβαλλει μια πατριαρχια υπο την μεταμφιεση της θρησκειας και του σεβασμου σε καποιον ανυπαρκτο θεο, ειναι αντικειμενικα καταπιεστικο. Μια χαρα μπορω να το πω. Και οι φεμινιστριες που φορανε μπουρκα με περηφανεια, ειναι υποκριτριες.

Αν και απλώνει τραγικά η συζήτηση:
Το να σου επιβάλει μια θρησκεία (aka να μεγαλώνεις μέσα σε συνθήκες που από την στιγμή που ξεκινας να αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο όπως είναι) να φοράς κάτι, δεν το λες και ελευθερία.
Αντιθέτως, ελευθερία θα ήταν να μεγαλώσει αυτή η γυναίκα σε έναν κόσμο όπου δεν είχε τέτοιους περιορισμούς και αν μεγάλωνε και επέλεγε από μόνη της κάτι τέτοιο.

Ασχέτως των παραπάνω, φυσικά, καλό είναι κάπου να χαθούν οι θρησκείες στην λήθη.

3 Likes