Ολυμπιακός #2

Μόνο υπερτιμημένος δεν ήταν ο Ζιοβάνι. Εκείνη την εποχή ο Ολυμπιακός ήθελε να βλέπει να ρίχνουμε 4άρες στον ΠΑΟ, 5άρες στον ΠΑΟΚ κι 7άρες στην ΑΕΚ, ενώ ότι κι αν λέγαμε το καλοκαίρι ποτέ δεν ήταν η πρώτη μας προτεραιότητα να περάσουμε ομάδες όπως η ΛαΚορούνια ώστε να αποκλειστούμε στους 8 όπως θα κατάφερνε ο ΠΑΟ. Όλοι περιμέναμε πως και πως το πρώτο διπλό στο Τσ.Λ., αλλά οι προπονητές που αποκλείονταν από το Τσ.Λ. ίσως και να κρατούσαν τη θέση τους. Οι προπονητές του Ολυμπιακού που είχαν προβλήματα στο πρωτάθλημα (ή σνόμπαραν το στόχο όπως ο Κάτανετς) απολύονταν αμέσως.

Επομένως, ο Ζιοβάνι έκανε και με το παραπάνω αυτό που του ζητήθηκε από τον άνθρωπο που τον πλήρωνε. Με τον Ζιοβάνι μάλιστα είδαμε πράγματα που δεν ξέραμε πως γίνονται στο ποδόσφαιρο και μπορούσαμε να πληρώσουμε για να τα δούμε, άρα σίγουρα άξιζε παραπάνω από όσα δίναμε. Και δεν ξεχνώ πως ο Ζιοβάνι ήταν στη σημαντικότερη πεντάδα που είδα εγώ να παίζει παρέα στα ελληνικά γήπεδα και να μοιράζει κουβάδες για εμετό από την αριστερή μεριά: Ζιοβάνι, Ριβάλντο, Τζόλε, Γεωργάτος και Τουρέ.

edit: Διορθώνω: ο Giovanni δεν ήταν τη χρονιά του Τουρέ και με τελευταία επιστροφή Γεωργάτου. Μοίραζε κουβάδες την προηγούμενη χρονιά με Καστιγιάκο, Τζόλε και Ριβάλντο. Κρίμα που δε τον είδαμε και με Τουρέ.

edit #2: Και το μεγαλύτερο κρίμα ήταν που ο Γεωργάτος είχε σταλεί στην Ίντερ το '99. Εκείνη ήταν μία από τις δύο μεγαλύτερες απογοητεύσεις μου από τον Κόκκαλη: χάλασε την αριστερή πλευρά με τις δολοφονικές σέντρες προς τον Ζιο για να γλιτώσει μισό Ζάχοβιτς σε λεφτά και μετά να σουτάρει τον Μπάγεβιτς.

5 Likes

Το μεγαλυτερο αριστερο μπακ που υπηρχε εκεινη την περιοδο στην Ευρωπη

Διαβάζοντας το κάποιος θα νομίζει ότι η Λα Κορούνια ήταν μια τυχαία ομάδα, ενώ ήταν η πρωταθλήτρια Ισπανίας τη χρονιά που παίξανε και φυσικά δεν αποκλείστηκε, πρώτη βγήκε στον όμιλο. Γενικά η μνήμη σου πρέπει να έχει πρόβλημα, δεν εξηγείται αλλιώς το ότι εκθειάζεις τη σημαντικότερη πεντάδα που είδες εσύ προσωπικά να παίζει, για να αναιρεθείς μόνος σου μετά.

Για την ιστορία η καλύτερη πεντάδα που έχω δει στην Ελλάδα εγώ προσωπικά είναι Σαραβάκος, Βαζέχα, Μπορέλι, Σισέ, Καραγκούνης.

edit: Δικό μου λάθος παιδιά σόρι

1 Like

Ρε μπαγάσα, σκέψου πρώτα αν ήταν το καλύτερο αριστερό μπακ στην πόλη του και μετά πας και στην Ευρώπη :stuck_out_tongue:!

Για να μην παρεξηγηθώ, μια χαρά παικταράς ήταν ο Γεωργάτος. Αυτές οι υπερβολές όμως, έχουν πολλή πλάκα, δεν μπορώ να πω.

2 Likes

Ηταν οτι καλυτερο υπηρχε στην αριστερη πλευρα ,μπορει να φαινομαι υπερβολικος αλλα το πιστευω αυτο :slightly_smiling_face:

Καλά, για να το λες, προφανώς το πιστεύεις, δε λέω το αντίθετο.

1 Like

Μιας και ανέφερες Σαραβάκο, το θυμάσαι αυτό; https://www.youtube.com/watch?v=w2nLAtZU7us

Τι τελικός, τι φανταστικές εποχές! Φέρτε πίσω τα '90s ρεεεεεεεε!!!

Ε τι να κάνω; Μέχρι να το κάνω confirm είχα μαζέψει 3 likes :sweat_smile: Οπότε δε το διέγραψα και απλά έγραψα το λάθος μου σε edit. Δεν κρυβόμαστε οι γαύροι :stuck_out_tongue_closed_eyes: Στη θέση του Ζιοβάνι ήταν ο Καστίγιο το 2005-06 και η καλύτερη 5άδα που έχω δει στην Ελλάδα ήταν αυτή που είπα αλλά με Καστίγιο στη θέση του Ζιοβάνι. Με τη διαφορά πως ούτε ο Ριβάλντο δεν έκανε ορισμένα από αυτά που έκανε ο Ζιο.

Επίσης κληρωθήκαμε πάνω από μία φορά με τη ΛαΚορούνια. Σίγουρα και τη χρονιά που χάσαμε στο Άνφιλντ με το γκολ του Τζέραρντ στο τέλος

Ήμουν μέσα με τον big brother και μάλιστα στη μεριά που το “πέταξε στα περιστέρια” ο Μητσάρας.

Πολύ πάθος, αλλοτινές εποχές, αλλά και πολλή βία, ε; Μην ξεχνιόμαστε.

Δεν νομιζω οτι ηταν χειροτερα απο τωρα.

Να σου το πω αλλιως, τοτε εβλεπες πολυ περισσοτερο ξυλο μεσα στο γηπεδο αλλα πλεον νοιωθω οτι εχουν αγριεψει περισσοτερο τα πραγματα. Οι συμπλοκες δεν ειναι να παιξουμε ξυλο και να βριστουμε με τους απεναντι, νοιωθω οτι πλεον ο ενας θελει να σκοτωσει τον αλλον.

Ημουν και εγω μεσα στον τελικο με την ΑΕΚ εντωμεταξυ, πανω διαζωμα απο την πλευρα που χτυπησε το πεναλτυ. Τρομερη ανατριχιλα ολο το σκηνικο.

2 Likes

απλά, σβηστά και καραντινάτα

5 Likes

5 Likes

Τεράστιος παικτης. Και εξαίρετος σε όλα του σαν χαρακτηρας και αθλητης.
Respect!

4 Likes

ανανεωσε για ενα ακομα χρονο. ναι δεν ειναι τυχαιο που σχεδον ολοι οι παναθηναικοι τον εκτιμουν.

2 Likes

4 Likes

Θα σέβεστε:

9 Likes

πιο πολυ ανησυχω που η ηλικια μου ειναι κοντα σε αυτο το νουμερο…

4 Likes

Κι εμένα κοντά ήταν…

1 Like

Εντάξει, 5 χρονιές στα τελευταία 25 χρόνια δεν το πήρε ο Θρύλος. Δεκαετίες έχουν περάσει από όταν η ηλικία μας δεν ήταν κοντά στα πρωταθλήματα μας :yum:

2 Likes