Ολυμπιακός #2

Τρεις μήνες πριν έπαιζε ο Chicken Nuggets και ο Πίπες ενώ κλατάρουμε στο 75. Πάλι καλά να λέμε που φέρανε Χ. Μούφα το πέναλτι αλλά όντως έχω δει και χειρότερα. Ακόμη και σε Τσ.Λ. μας έχουν σφυρίξει χειρότερα.

Εν τω μεταξύ είναι τόσο ανύπαρκτος ο Αλαφούζος που ούτε που τον κατηγορούμε για κάτι. Ειλικρινά πιστεύω πως και ο Αλαφούζος έχει απορία το γιατί έχει τόσο καλές διαιτησίες. Δεν αποκλείω πως το σπρώξιμο της διαιτησίας φέτος είναι για να πιέσουν Μαρινάκη, Σαββίδη, Μελισσανίδη να δώσουν κανένα φράγκο του χρόνου

Απο τοτε δεν ειπε κανεις τιποτα για το πεναλτυ παντως, ολοι λεγανε οτι ειναι καθαρο, σοβαρα δεν ξερω κανεναν που να ειπε οτι δεν ηταν ακομα και τοτε. Για την συνολικη διαιτησια του Ευθυμιαδη εγιναν τα αθλια σκηνικα.

3 Likes

Έχω την αμυδρή υποψία ότι αν ο Ολυμπιακός ισοφάριζε με διαφορετικό τρόπο, μάλλον δε θα βαφόταν κόκκινο το άγιο χώμα της Λεωφόρου.

1 Like

Α δεν διαφωνω σε αυτο, η σπιθα που αναψε το φυτιλι ηταν, λογικη του οχλου επικρατει στο γηπεδο, απλα οσοι το βλεπαμε απο TV σε καφετερια πχ, ακομα και εκεινη την ωρα κανεις δεν ειπε “δεν ηταν”.

Για την ιστορία και εγώ σε καφετέρια το έβλεπα, σε μια τρύπα στην Κυψέλη, φουλ στους Παναθηναϊκούς και δεν θυμάμαι ούτε έναν να είπε ότι ήταν, πολύ απλά επειδή κανείς δεν ασχολήθηκε αν ήταν. Απλά λέω ότι δεν το πήραν και πολύ ψύχραιμα, κοντέψαν να χαλάσουν φιλίες γι αυτό το πέναλτι :smiley:

Για το χτεσινό, είδα φάσεις, τέτοια πέναλτι είναι ένας από τους λόγους που έχω σταματήσει να βλέπω γενικά ποδόσφαιρο, ακριβώς επειδή πλέον είναι ο κανόνας να δίνονται (η Σίτι πήρε ένα τέτοιο προχτές). Έχω αρκετά διαφορετική αντίληψη για την “εσχάτη των ποινών”.

4 Likes

Επιμενω οτι δεν ηταν για το πεναλτυ, αλλα μικρη σημασια εχει. Γενικα μεχρι να φτασουμε σε εκεινη την φαση το κλιμα ηταν πραγματικα ετοιμο να εκραγει, σε καφετερια στο Χαλανδρι και πως δεν παιξαμε και ξυλο εκεινη την βραδια ειναι θαυμα, απο τοτε περιπου σταματησα να πηγαινω σε καφετεριες να βλεπω ματς. Σπιτακι μου να βριζω και να κοπανιεμαι μονος μου και ολα καλα :smiley:

1 Like

Τραγικα ειναι τα πεναλτι που δινονται και παραλιγο να πω “πλεον”, αλλα η κατασταση εχει γινει ετσι κανα δυο δεκαετιες τωρα. Αμοιβεται ο αμυντικος που παιζει βρωμικα και οι επαφες με το σωμα σπανια δινονται ως παραβασεις (ενω θα επρεπε), και ταυτοχρονα αμοιβεται ο επιθετικος που κανει θεατρο και πουλαει την παραμικρη επαφη. Εντωμεταξυ σε καθε κορνερ πεφτει ξυλο και αιμα, και δεν δινεται ποτε πεναλτι προφανως, ενω τραβιουνται καμια δεκαρια φανελες και πεφτουν καμια δεκαρια ακομα αγκωνιες παντου.

Στην φαση που εκανε αυτο το τοπικ να αναψει εντωμεταξυ, ο επιθετικος του Παναθηναικου κανει επιθετικο φαουλ τραβωντας και με τα δυο χερια απο πισω πριν φαει την “αγκωνια” στο στηθος.

1 Like

Ηταν καλύτερος ο οσφπ αλλά στο τέλος μίλησε η καρδιά του πρωταθλητη.

Τώρα ναι

έπαθε εγκεφαλικό το πληκτρολόγιό μου

1 Like

Να κανετε επενδυσεις για να κερδιζετε και το var.

Με ΒΑΡ έχουμε 3 και μάλιστα με αστρικές διαφορές.

Εδώ και ένα χρόνο ο Ολυμπιακός προσπαθεί να κερδίσει τον εαυτό του. Βρέθηκε ένας λογικός προπονητής (Μίτσελ) κατέληξε σε μία λογική ενδεκάδα και σας έκανε σμπαράλια. Και ακόμα είμαστε στο 10%, χωρίς προετοιμασία και με καλοκαιρινό προγραμματισμό που έγινε στο πόδι.

11 Likes
2 Likes

1-1 = σμπαραλια,μαθαμε και κατι νεο σημερα.
Τελικα θα φυγετε ή η …επανασταση αναβαλλεται?
Καλο θα ηταν να ακουσετε την κοσμοπλημμυρα των …15 ατομων που μαζευτηκαν στου ρεντη προχτες και να πατε στην αδριατικη λιγκα.

1 Like

Τυχερός ήσουν και το ξέρεις. Χάμεζ-Χουάνγκ-Μπιέλ σας έκαναν γιογιο. Η εικόνα του αγώνα αυτή ήταν.

Γενικότερα επειδή σε έχω δει να γράφεις μου κάνει εντύπωση που “πέφτεις” σε επίπεδα τουίτερ. Δε σου πάει

2 Likes

Μην αγχώνεσαι εσύ. Έχεις Μπαλτάκο και απ ότι διαβάζω ετοιμάζεται και ο Σπανέας για κάποια θέση στην ΕΠΟ. Συνέχισε να βουτάς στην μεγάλη περιοχή (και έξω από αυτή) και άσε εμάς να αποφασίσουμε αυτό που πρέπει.

Δεν αγχωνομαι καθολου,ανετος ειμαι.Απλα γελαμε ολοι με το θρασος σας να τολματε να μιλατε για διαιτησια(εσεις.να μιλατε για …διαιτησια.εσεις!) κι ενα πεντακαθαρο πεναλτι(βαρισιο αλλα πεντακαθαρο,τι να κανουμε τωρα?).
Δεν υπαρχει λογος να αναφερω τα αισχη της 25ετιας,ουτε να μπω σε τετοια συζητηση.Αυτα ειναι πασιγνωστα και τα ξερει ολος ο κοσμος,ουτε ο καθυστερας ο καραπαπας δεν τα αρνειται.
Τελος παντων,εγω νομιζω οτι τελικα θα κανετε …πετρα την καρδια σας και θα μεινετε να …πολεμησετε την εγκληματικη οργανωση της ΕΠΟ που σας κυνηγαει και γιατι οχι μεσα απο τον …δικαιο αγωνα σας να αποκαλυψετε ποιος εφερε το noor1,ποιος μισθωσε το ασπρο polo και ποιος εβαλε την βομβα στον Κωνσταντινεα.Γιατι αυτα ειναι προσφατα,τριετιας δλδ,λογικα μεσα απο την …ερευνα σας θα προκυψουν στοιχεια.Καλη τυχη κι ολη η ελλαδα ειναι μαζι σας στον …αγωνα σας!Ολοι μαζι μπορουμε!

ΥΓ.Καπου διαβασα σημερα οτι ο οσφπ εχει 20(!) ματς συνεχομενα χωρις νικη με ξενους διαιτητες.Αλητεια,φερτε πισω γκιρτζικη,παπουτσελη,παπαδακο,καλοπουλο να ξαναβρεθει η …καρδια του πρωταθλητη και η αναγκη για …επενδυσεις στους αλλους.

Αυτό το ακούω γενικά και πραγματικά δεν μπορώ αυτή την καραμέλα. Αν η ομάδα μου τύχει να αδικηθεί μια χαρά θα το πω σιγά μην ντραπώ και σιγά που έχω και θράσος. Να μην μιλήσει και η γιουβέντους ποτέ που την έριξαν κατηγορία άμα είναι… Ούτε παράγοντας είμαι ούτε έχω ευθύνη για το τι έγινε και τι δεν έγινε. Όπως βγαίνω και σου λέω τι μαλακίες λέει ο χοντρός και πόσο καθαρό πέναλτι ήταν άλλο τόσο έχω το δικαίωμα αν πραγματικά αδικηθώ να το πω. Απλός φίλαθλος είμαι και δεν έκανα κάτι για να έχω και θράσος.

Συμφωνώ στο 100% απλά όπως λέει και ο @g0dslayer και έγραψα και εγώ να έβλεπα το πόσο πεντακάθαρο θα το βλέπατε αν το ματς ήταν 0-0 και το έδινε για μας στο 96 αυτό το πέναλτι. Δεν θα είχε γίνει ματομούνι η λεωφόρος;;;;

Δεν υπάρχει υγιής σκεπτόμενος ολυμπιακός που να μην βλέπει τι μπαρούφες λέει ο χοντρός και που να θέλει να φύγουμε απ το πρωτάθλημα. Το γράφω και εγώ το έγραψαν και άλλοι πιο πάνω, Το ότι είμαστε ολυμπιακοί δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε άβουλα με το ότι λέει ο Βαγγέλας, ο Καραπαπάρας ή όποιος άλλος.

Πάλι κανένας υγιής σκεπτόμενος δεν υπερασπίζεται τον Μαρινάκη για τα εγκλήματα του και προσωπικά με εξοργίζει ότι έχει δύναμη και δεν τον έχουν σφαλίσει μέσα όπως και πολλούς άλλους. Επειδή όμως μπορώ να κάνω άλλου είδους έρευνα και έχω κριτική σκέψη μπορώ άνετα να βρω παρασπονδίες και για Μελισανίδη και για Ιβάν και για Μπέο κλπ κλπ εκτός και αν πιστεύετε ότι μόνο ο Μαρινάκης είναι μουνόπανο και οι άλλοι τίποτα άγιοι. Και καλό το παραμύθι του βρώμικου ολυμπιακού που μόνος του κατέστρεψε το ελληνικό ποδόσφαιρο αλλά δεν έχει δράκο. Για κάθε Ριζούπολη έχουμε μια υπόθεση λουλουδιών κλπ κλπ. Η τσουχτερή αλήθεια είναι ότι όλοι οι παράγοντες έχουν ευθύνη γιατί κανένας δεν αγαπάει το ποδόσφαιρο. Δεν έχει δύναμη ο Τίγρης και ο κάθε τίγρης να αλλάξει την κατάσταση;; Φυσικά και έχει αλλά δεν τον νοιάζει η δεν τον συμφέρει να την αλλάξει. Πλακονώμαστε εμείς το 1997 ή και σήμερα λεκτικά ή σωματικά για τις ομάδες ΜΑΣ υποτίθεται και τα κεφάλια κάθονται σε μια γωνιά και γελάν σε φάση κοίτα τους μαλάκες πλακωθήκανε πάλι.

Καλή η ειρωνεία αλλά μάλλον δεν έψαξες καλά. ο Ολυμπιακός έχει πολύ καλό ρεκόρ στην Ελλάδα με ξένους διαιτητές. Ο αριθμός αυτός μπορεί να ισχύει μόνο με ευρωπαικά ματς (14/20 συγκεκριμένα) αλλά οκ μην πιάσουμε και των άλλων στην Ευρώπη γιατί θα κλαίμε όλοι μαζί.

ΥΓ Πραγματικά προσπαθώ με όλη μου την δύναμη να μείνω μόνο στο ποδόσφαιρο. Το αγαπώ (όπως και το μπασκετ κλπ κλπ) είναι τόσο δύσκολο να κοιτάμε μόνο αυτό;;; Έχω δει πολλά παρόμοια μηνύματα στο ίντερνετ. Ολυμπιακός έγινα επειδή ήταν ο πατέρας μου just like that. Απλός φίλαθλος είμαι του ποδοσφαίρου που τυχαίνει να είμαι ολυμπιακός. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε μερικοί; Γιατί να μην μπορούμε να μιλήσουμε για μπαλίτσα ωραία και χαλαρά; Πρέπει ντε και καλά να συγκαλύπτω τον Μαρινάκη, να μην μιλάω όταν αδικούμαι επειδή 200 χρόνια πριν έγινε ο Κατσουράνης ή η Ριζούπολη γεγονότα που έχω καταδικάσει άπειρες φορές; Λέω κάτι παράλογο;;;;;;;

9 Likes

Γιατί, έγινε κάτι κακό στη Ριζούπολη; Τα μπουκαλάκια στη φυσούνα μας μαράνανε και θα απολογούμαστε και για τη Ριζούπολη τώρα; Αίμα τους πήγαμε, σόρρυ κιόλας.