Ολυμπιακός #2

Δυστυχώς θα πρέπει να την συνηθίσεις. Ένας από τους λόγους, ακριβώς από πάνω μου.

Εσύ προφανώς και δεν έχεις. Ο Μαρινάκης, ο Καραπαπάς και πολλοί ακόμα παπάρες, έχουν.

Θα το βλέπαμε όσο σάπιο ή καθαρό το είδαμε και τώρα, δεν έχει σχέση με φανέλες. Το ίδιο θα το βλέπαμε αν δινόταν στο Καραϊσκάκη με το ματς στο 0-0 στο 100’, είτε υπέρ της μίας, είτε υπέρ της άλλης ομάδας (παρεμπιπτόντως, εκεί λες θα τελείωνε το ματς αν δινόταν υπέρ του Παναθηναϊκού;) Το ποδόσφαιρο έχει αλλάξει άρδην σήμερα με το VAR λέμε. Και ευτυχώς που υπάρχει το VAR, γιατί πλέον, ακόμα κι αν πολλά από όσα δίνονται είναι σάπια, υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ισονομία από παλιότερα. Όποιος κλαίγεται πλέον γιατί και καλά αδικείται σε σχέση με τους άλλους, κατά κανόνα είναι για τον πούτσο, αστείος.

Εδώ μέσα δε γράφουν αποκλειστικά υγιείς και σκεπτόμενοι, πιστεύω ότι το έχεις διαπιστώσει. Ούτε έξω υπάρχουν αποκλειστικά υγιείς και σκεπτόμενοι, πιστεύω επίσης το έχεις διαπιστώσει.

Σιγά που χρειάζεται και έρευνα. Σχεδόν το 100% όσων παραγόντων ασχολούνται με το ελληνικό ποδόσφαιρο, είναι σάπιοι. Αυτό λέει κάτι και για το επίπεδό του: δες ποιοι ασχολούνται και θα καταλάβεις. Ο Μαρινάκης, ο Μελισσανίδης, ο Αλαφούζος, ο Μπέος, ο Ιβάν, ο Καρυπίδης, ο Κούγιας, ο Σπανός, πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ για να βρεις κάποιον που δεν είναι σάπιος.

Η τσουχτερή αλήθεια είναι ότι όλοι έχουν ευθύνη, αλλά ότι δεν έχουν όλοι την ίδια ευθύνη. Κάποιοι έχουν πολύ μεγαλύτερη από άλλους.

Ο τίγρης και ο κάθε τίγρης έχει συμφέροντα, τίποτα άλλο. Την κατάσταση κοιτάζει να την αλλάξει χρησιμοποιώντας τη δύναμή του, μόνο αν δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντά του. Αν τα συμφέροντά του εξυπηρετούνται, στον πούτσο του. Ο τίγρης ήθελε να κάνει γήπεδο, το έκανε. Τώρα θα δούμε τι άλλο θέλει να κάνει. Ο καθένας από αυτούς κάτι έχει στο κεφάλι του, δεν ασχολούνται τυχαία με το ποδόσφαιρο. Κανένας από αυτούς δεν έχει στο κεφάλι του το να δώσει δόξα στην ομάδα με την οποία ασχολείται, αυτά είναι ψευδαισθήσεις των οπαδών.

Δυστυχώς, ναι.

Δυστυχώς δε λες κάτι παράλογο. Αλλά επίσης δυστυχώς, έχουν μείνει ελάχιστοι με τους οποίους μπορείς να κάνεις τις συζητήσεις που επιθυμείς. Μάντεψε ποιοι έχουν διώξει τους περισσότερους από τους υπόλοιπους.

11 Likes

Φίλοι μου μην ασχολείστε με το ποδόσφαιρο, καθώς όπως ενημερωθήκαμε, τα αίσχη συνεχίζονται αμείωτα τα τελευταία 25 χρόνια (και μόνο), ανεξαρτήτως VAR.

Ευτυχώς υπαρχει το μπάσκετ όπου εκεί υπήρξε τεράστιο diversity και ισονομία την τελευταία 25ετία, αν και πολύ φοβάμαι ότι πλέον πάει και αυτό καθώς έφυγε το παλιό δημοκρατικό και άμεμπτο σύστημα και πλέον φαίνεται να έχει εγκαθιδρυθεί και εκεί χούντα. Θα μας ενημερώσει ο ΚΑΚΟΣ13 σχετικά, πιστεύω σύντομα.

Γιατί ρε Παντελή, τι φοβερό έγινε εκείνη την ημέρα; Θα με βάλεις να ψάξω να βρω πολύ χειρότερα περιστατικα με άλλες ομάδες που έγιναν πριν και κατα τη διάρκεια του αγώνα και δεν υπήρξε διακοπή; Ψέμματα λέω; Ή μήπως υπήρξε πρόβλημα με τη διαιτησία κατά τη διάρκεια του αγώνα; Επειδή σίγουρα δε θυμάμαι κάτι τέτοιο.

Στην φυσουνα τους φωναζαν λιγο πιο δυνατα, και εριξαν πιο πολλα κωλοχαρτα απο οτι συνηθως, και οι παικτες του ΠΑΟ τρομαξαν

3 Likes

Εντάξει ρε Παντέλο, δηλαδή αν είμαστε και κάποιοι φυσιολογικοί φίλαθλοι χάνουμε το δικαίωμα να ομιλούμε επειδή έχουμε και πολλούς φανατισμένους;

Επειδή δεν έχω σαπιόμετρο και δεν ξέρω ποιος είναι πιο σάπιος από όλους, έχω σχεδόν κόψει και το ποδόσφαιρο - ελληνικό και διεθνές. Μια αηδία και μισή, μια προστυχιά. Κι όταν ψιλοασχολούμαι, κοιτάω μόνο μέσα στις γραμμές του γηπέδου.

Γι αυτό και δεν καταλαβαίνω γιατί τόσή συζήτηση. Αφού ήταν πέναλτι, τί συζητάμε; Πέναλτι, είτε στο 98, ειτε στο 8, ειτε στο 888. Λες και ειναι το πρωτο ματς που “δεν κερδίζει ο καλύτερος”.

Κατά τ’ άλλα, γουστάρω πολύ να βλεπω James που του έχω αδυναμία και ψοφάω για Χουάνγκ και για πιτσιρίκια τυπου Ντοη να παιρνουν την φανελα σπιτι τους.

3 Likes

Φυσικά και το έχω διαπιστώσει. Νομίζω επίσης πως ο κάθε ΑΕΚτζης/Παναθηναϊκός κλπ μπορεί να μας ξεχωρίσει και να μην απαντάει σε όλους λες και είμαστε το ίδιο. Μπες στον κόπο να μου μιλήσεις πρώτα πριν βάλεις την κασέτα της 25ετίας και μου μιλάς για θράσος. Δεν το λέω για το ποστ Toυ evil τέτοια αντιμετώπιση έχω έτσι και τολμήσω να μιλήσω για διαιτησία στο ίντερνετ γενικά.

Σίγουρα δεν φταίνε όλοι το ίδιο. Δεν είδα κανέναν να κάνει αυτοκριτική όμως μόνο να κουνάνε το δάχτυλο ξέρουν όλοι (Τι περιμένεις και εσύ θα μου πεις και θα χεις και δίκιο)

Έχω φίλους όλων των ομάδων και τα λέμε μια χαρά όπως και με τους περισσότερους εδώ μέσα ευτυχώς δεν έχω παράπονο σε αυτό το κομμάτι

3 Likes

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τόση γκρίνια για ένα καθαρό πέναλτυ στο 97’ και ένα μάλλον χαμένο πρωτάθλημα μετά απο τόσα κερδισμένα, ειδικά απο τη στιγμή που παίρνετε και κάθε χρόνο το γιουρόπα

Εδιτ: έχει γυρισει το φορουμ 10-15 χρονια πισω με απαραδεκτα ποσταρισματα

3 Likes

Γιατί δεν έχουμε μάθει να χάνουμε γι αυτό. Και γενικά διαφορετική νοοτροπία με έξω. Αν η Λιβερπουλ ήταν στην Ελλάδα πχ ο Κλόπ θα είχε αποληθεί ήδη 10 φορές

3 Likes

Δε συγκρίνεται με του ποδοσφαίρου ούτε σε μέγεθος, ούτε σε συνέπειες. Όσο και να προσπαθούν οι διάφοροι φίλοι, τα καθεστώτα στα δύο αθλήματα δεν εξισώνονται ποτέ :grinning:.

Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, μάλλον αρκετά δε θυμάσαι από εκείνη την περίοδο.

Προσωπική απάντηση, μη θιχτείτε οι υπόλοιποι:

Όχι βέβαια. Μια χαρά είναι οι σοβαρές συζητήσεις, απλώς είναι πλέον σπάνιες. Ο @osfp7 μια χαρά παιδί είναι και πάντα τον διαβάζω πολύ ευχάριστα σε όλα του, των ελληνικών αθλητικών συμπεριλαμβανομένων. Εσύ δε γράφεις για αθλητικά :stuck_out_tongue:.

Γιατί, θες να μάθεις ποιος είναι πιο σάπιος :joy:;

Χάμες βγάζει τα λεφτά του, Χουάνγκ τρομερός παίχτης, ξεχωρίζει.

Ρε μεγάλε, βρήκες τόπο να μιλήσεις κι εσύ, sorry κιόλας :laughing:

Κοίτα, ένας φταίει πολύ παραπάνω από τους υπόλοιπους :stuck_out_tongue:

Κι εγώ το ίδιο, ευτυχώς. Με τους μαλάκες όλων των χρωμάτων δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε τη διάθεση να ασχοληθώ πια.

Το μεγάλο κακό που έκαναν οι διοικήσεις του Ολυμπιακού στο ποδόσφαιρο τα τελευταία 25 χρόνια :grinning:

3 Likes

Εννοείται φιλικά. Πες μου όμως, τι δε θυμάμαι καλά; Όχι γενικά για εκείνη την περίοδο, για τη Ριζούπολη συγκεκριμένα, εγώ δε μίλησα για κάτι άλλο.

Τις προηγούμενες χρονιές ειχαμε διαφορα 20 ποντους ?Που ακριβως υπηρξε η διαιτησια που ολοι οι βαζελοι λετε την ιδια καραμελα εδω και πολλα χρονια. Εξηγησε μου απο το τελευταιο πρωταθλημα που πηρες το 2010 ποτε ειχες σοβαρη ομαδα να ανταγωνιστεις τον Ολυμπιακο. Γιατι πριν λιγο καιρο ουτε η μιση λεωφορος δεν ηταν γεματη

Καλά μου λες για το συγκεκριμένο :laughing:

2 Likes

Εννοείται, δικά σας όλα μαν, μην το συζητάς :exclamation:

2 Likes

Τη χρονιά που πήγε να το πάρει μόνος του ο Λέτο. Σφαγή με παοκ, αεκ στο οακα αν θυμαμαι καλα και μειναμε πισω. Επειδη ρωτας, δεν εχω διαθεση για περαιτερω αναλυση.

1 Like

Ξεκαθαρισμα για τους υπολοιπους, οσους δεν ειναι Τακηδες δηλαδη: Το ελληνικο ποδοσφαιρο μου ειναι παγερα αδιαφορο εδω και περιπου 15 χρονια, και οσο περναει ο καιρος τοσο πιο σαπιο και βρωμικο το θεωρω, τοσο τωρα οσο και στο παρελθον. Οι ομαδες που κανουν και εκαναν πρωταθλητισμο, παντοτε επαιρναν και τα σφυριγματα, και παντοτε ειχαν την βοηθεια πισω απο την σκηνη. Το παρακρατος του Μαρινακη εχει σπασει καθε οριο βεβαια, αλλα το να καθομαστε να δεχομαστε τα σκατα επειδη υπαρχουν χειροτερα σκατα ειναι τουλαχιστον αστειο. Ολοι για πεταμα, ολοι στον Καιαδα, το εχω ξαναπει οτι το μονο που θα με ικανοποιουσε στην Ελλαδα και το επαγγελματικο ποδοσφαιρο θα ηταν ενα ολικο reset και καταργηση ολων των σωματειων που υπαρχουν, με μεταβαση σε ερασιτεχνικο επιπεδο, αυτα, συνεχιστε να συζητατε για το ποιανου η ομαδα ειναι πιο βρωμικη.

10 Likes

Βγήκε ανακοίνωση

ΣΤ’ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΑΣ Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ :exclamation:

2 Likes

Γιατί να σου μιλήσω μόνο για ένα ματς για το οποίο η ίδια η διοίκηση του Παναθηναϊκού το λιγότερο αδιαφόρησε και όχι για εκείνη την περίοδο; Θέλεις εσύ να πιστεύεις ότι “τους πήγαμε αίμα”, πίστεψέ το. Εγώ θα σου αλλάξω γνώμη μετά από 20 χρόνια; Όχι. Ούτε εσύ θα αλλάξεις σε εμένα βέβαια, δε λέω.

Γιατί ρε, φαίνεται να την έγραψε το ίδιο παιδάκι Δημοτικού που έγραψε και την ανακοίνωση που βγήκε όταν ο Μαρινάκης δεν πήγε στο γήπεδο της ΑΕΚ που τον είχαν καλέσει :stuck_out_tongue:

…είπε και φόρεσε τη φανέλα της Γιουβέντους :stuck_out_tongue:

2 Likes

Και εγώ :exclamation:

5 Likes

Αποφασισε ο Ολυμπιακος να μεινει σε παρακαλω