Ολυμπιακός #2

Η άλλη η παιχτουρα ο Γιοβετιτς, όταν βάζει το γκολ αρχίζει τα μπινελίκια προς τον πάγκο ή ήταν ιδέα μου;

Τα είδα και εγώ, αλλά όχι προς τον πάγκο. Μάλλον σε κάποιον παίκτη, αντίπαλο, συμπαίκτη… ( ; ) … Ποιός ξέρει

Είμαστε πολύ τυχεροί που μπορούμε να δούμε τέτοιον παίκτη με τη φανέλα του Ολυμπιακού

Με Μεντιλιμπαρ είναι φανταστικός ο Ποντενσε

2 Likes

Βλέπω δε μιλάει κανείς, ας κάνω την αρχή.

Η αντίστροφη μέτρηση της δεύτερης θητείας κόουτς Μπι ξεκίνησε σήμερα.
Οι τελικοί της Α1 θα λειτουργήσουν είτε ως “επιβραδυντής” είτε ως “επιταχυντής”.

Σκεφτόμουν κι εγώ κάτι αντίστοιχο. Βασικά σκεφτόμουν ότι φέτος δεν μοιάζει να εμπνέει τους παίχτες…

Μια χαρά εμπνέει τους παίκτες, αλλά η έμπνευση (αυτού του τύπου) δεν παίζει μπάσκετ ή τέλος πάντων δεν αρκεί.

Πήρε κάποιες αποφάσεις, ήμασταν όλοι μαζί του σε αυτές και δικαίως καθώς η ομάδα έπαιξε τρομερό μπάσκετ σε όλη τη σεζόν πέρσι. Φέτος όμως δεν έπαιξε και καλώς ή κακώς η σημειολογία ενίοτε παίζει μεγάλο ρόλο στο να μεγεθύνει είτε την επιτυχία είτε την αποτυχία.

Εντελως ασχετος με τα εσωτερικα της ομαδας, αλλα η δικη μου αισθηση ειναι οτι εχει εναν χρονο περιθωριο. Αυτο βεβαια αν τυχον εννοειτε “αντιστροφη μετρηση ως το τελος της σεζον”. Για τυχον μεγαλυτερο διαστημα, νομιζω οτι συμφωνουμε.

Προφανώς κι εγώ εννοώ για την επόμενη σεζόν.

Απλά με πρωτάθλημα φέτος θα υπάρχει μεγαλύτερο περιθώριο απορρόφησης γκρίνιας κατά τη διάρκεια της επόμενης σεζόν, ζωρίς πρωτάθλημα θα ξεκινήσει απ’ την αρχή σε κάθε στραβό αποτέλεσμα (ακόμα και στο σουπερ καπ ξερωγώ).

Για να είμαι ξεκάθαρος, προσωπικά δεν του χρεώνω και πολλά (μπορεί και τίποτα) ως προς το αγωνιστικό κομμάτι φέτος, ήδη έχω πει ότι όπως ήρθαν τα πράγματα επιτυχία ήταν το να περάσουμε τη Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα. Βέβαια η “επιτυχία” ορίζεται από το ότι γενικά δεν είχαμε την ομάδα να παίξουμε το σύγχρονο και ωραίο μπάσκετ της περσινής σεζόν και πήγαμε λίγο με “σκυλίσια άμυνα, όλοι ταμπούρι αδέλφια” που, ΟΚ, προσωπικά και ψυχρά, αν το έβλεπα από άλλη ομάδα δε μπορώ να πω ότι θα με τράβαγε να την υποστηρίξω. All-in-all, έστω κι έτσι, τρίτοι βγήκαμε, αλλά είπαμε, η σημειολογία καλώς ή κακώς μετράει, οπότε έχει σημασία και ποιοι βγήκαν πρώτοι.

Πέρα από αυτό όμως η αλήθεια επίσης είναι ότι το καλοκαίρι υπήρξαν αστοχίες και δεν εννοώ ότι ντε και καλά έπρεπε να μείνει ο Σλούκας και να υποχωρήσει ο Μπι. Γενικά, ξαναλέω, όλοι μαζί του ήταν (ήμασταν) τότε και ας κάνουν τώρα κάποιοι κωλοτούμπα. Αυτό που έπρεπε όμως να έχει γίνει είναι να ξέρουν εξαρχής ότι “του χρόνου πάμε χωρίς Σλούκα και Σάσα παιδιά, πώς θα κινηθούμε;”. Το λέω επειδή οι Γκος και Μιλου που ήδη είχαν αποκτηθεί, μπασκετικά μοιάζει να αποκτήθηκαν ακριβώς στη λογική του “θα μείνει ο Σλούκας”, ο Σλούκας τελικά έφυγε, υπήρχαν φήμες για Ναν, για Τζέιμς, για ένα κάρο ΝΒΑers και τελικά ήρθε ο Μπρανζντέικις που αποδείχτηκε φιάσκο (με κόστος κιόλας, επειδή ήδη έχει αρχίσει η καραμέλα του μπάτζετ). Και στο “4” περίπου ίδια κατάσταση, για κάποιον ανεξήγητο λόγο υπήρχαν ελπίδες παραμονής του Σάσα, μετά ο Μίροτιτς έγινε Σίκμα και κάποια στιγμή εμφανίστηκε ο Πετρούσεφ, που να πω τη μαύρη αλήθεια μου, όσο μπάσκετ και να ξέρει, είναι πολύ soft for his own good.

5 Likes

Εγω δεν του χρεωνω τπτ, διοτι ειμαι ασΚετος. Αλλα σε μια γενικη και θεωρητικη καφενειακη κουβεντα δεν μπορω να μην παρατηρησω τις εμμονες. Το stick to the plan δεν ειναι συνταγη επιτυχιας σε ολα τα πραγματα στη ζωη και ειδικα στον αθλητισμο χρειαζεται το απροβλεπτο. Ο Ολυμπιακος δεν το εχει αυτη τη στιγμη. Για επιμερους παικτες, δεν εχω να πω πολλα, ουτε θα κατηγορησω τον Μπαρτζωκα. Ειμαι παντα της αποψης “ο προπονητης ξερει περισσοτερα απο ολους εμας”. Αλλα για το αν επρεπε να μεινει ο Σλουκας, σορι κιολας, ΟΧΙ. Αφου δεν ηθελε, τι να κρατησεις; Ωστοσο, δεν μπορω να μην σκεφτομαι: “οταν χανεις Σπαν, Σλουκα, Βεζενκοφ, ε… η κοινη λογικη λεει οτι πρεπει να αντικαταστησεις με εναν που να παιρνει μπαλα στα χερια του οταν αυτη καιει.”.

Για oλη τη χρoνια και τι θα γινει στo μελλoν δεν θα μιλησω ακoμα. Θα πω 2-3 πραγματα αγωνιστικoυ περιεχoμενoυ κυριως περι f4.

1)Γoυoκαπ 3o σερι f4 τα εχει σπασει δεν ειναι συμπτωση. Καλoς σoυτερ δεν ειναι αλλα oχι και 0/6 και τα περισσoτερα ελευθερα. Τo oτι δεν εχoυμε και σκoρερ μετα απo τριπλα και τo oτι o Καναν μια παιζει 4 δεν παιζει ειναι ενα ελαφρυντικo αλλα βαρεθηκα να βλεπω καθε φoρα τo ιδιo. ΕΛΕΟΣ

2)Σλoυκας ειναι τεραστια πρoσθικη στoυς απεναντι και μεγαλη απoλεια για μας αλλα τι να κανεις δεν ηθελε να μεινει. Τo oτι δεν εχoυμε εναν Ναν νoμιζω μας πoναει περισσoτερo oμως

3)Τραγικo o αρχηγoς σoυ στo 8o f4 να ειναι τoσo ανευρoς κυριως και ανυπαρκτoς. 2012 αμoυστακo παιδι εβαζε κρισημες βoλες και τωρα τις εχανε ενω κoυβαλαει τoση εμπειρια. Απαραδεκτoς

4)Σημερα o Λεσoρ εβγαλε 2 σεντερ εξω με ψυχη. 3 καλoυς σεντερ εχoυνε εμεις τα κανανε πανω τoυς και oι 3

5)Τι να σoυ κανει o Μπι; Δεν εκανε καλη ψυχηκη πρoετoιμασια λενε πoλλoι. Τι να κανει ακριβως; Δεν ξερει o Παπανικoλαoυ πoυ παιζει 8η φoρα τι εστι f4; Δεν ξερει o Φαλ τι εστι Ταβαρες; Εχει καπoια κoλληματα γενικα αλλα με ρεαλ λιγα τoυ χρεωνω. Περισσoτερη ζημια μας εκανε η αρνηση τoυ για ενισχυση μεχρι να φτασει η κατασταση στo απρoχωρητo

6)Ειναι πoλυ σημαντικo να εισαι καθε χρoνo εκει. Αλλα πρoσωπικα εχω τρελαθει καθε χρoνo να φευγει η oμαδα με αδεια χερια. Αληθεια πoσo σημαντικες ειναι oι παρoυσιες oταν oι αλλoι ερχoνται τo παιρνoυν και φευγoυν;

Ετσι oπως εξεληχθηκε η φαση με τo 7o τoυ βαζελoυ και τoν Σλoυκα η πιεση θα ανεβει κατακoρυφα… Ελπιζω να μην εχoυμε σκηνικα παρκινγκ αλλα με ενδεχoμενη ηττα στoυς τελικoυς δυσκoλευει τo πραγμα. Απ την πλευρα μoυ ελπιζω να πεισμωσαν oλoι και ειδικα oι αφoι και να παμε τoυ χρoνoυ μεχρι τελoυς στην Ευρωπη. Αυτo με καιει εμενα.

Αυτα τα λιγα ισως με oχι και τoσo καλη συννoχη αλλα εχω νευρα (με μας o βαζελoς ειναι μαγκας σημερα). Σκακιστη μαζι σoυ ειμαστε αλλα για τoν θεo μην παμε και τoυ χρoνoυ με ξυλα και πετρες στα τανκς

Δεν ξέρω τι μπορείς να πεις μετά από τέτοιο 3ημερο

Όταν ο αιώνιος έχει 7/8 κι εσύ 3/13 ή όταν εσύ έχεις 3 συνεχόμενα και ο άλλος στο σηκώνει με την 1η Που ουσιαστικά σου λέει " δες πως γίνεται μαλακα με τα my way σου και τα λάβαρα "

Τα μόνα που θα πω είναι νισαφι με το να σχολιάζουμε το μπάτζετ, είδατε πως γίνεται.

Κι επίσης ότι οι δηλώσεις του Παπανικολάου σήμερα με κάλυψαν σαν οπαδό

Ήμουν ντελουλου που περίμενα κάτι παραπάνω. Στόχος κάθε χρόνο μόνο το πρωτάθλημα και τα πλειοφς είπε ο αρχηγός . Οι Αφοί μιλάνε με κασέτα στις επιτυχίες , ο Παπ το ξεκαθάρισε και ήταν σαφής

Οπότε έτσι πορευόμαστε, άρα τι παράπονο να έχω

Ισως μόνο ότι ο κόσμος πληρώνει πανάκριβα διαρκείας για να λιώνει στη ζέστη και να σιχαίνεται να πάει τουαλέτα μην κολλήσει ηπατίτιδα ΑΒCD

Αγωνιστικά αν δεν περίμενα κάτι είναι να μπουν τόσο πνευματικά ανέτοιμοι στον ημιτελικό και να έχουν χάσει από το ημίχρονο. Ομάδα με 3 σερί Φ4 και έμπειρο προπονητή και αρχηγό

3 Likes

Από τη πρώτη περίοδο χάσαμε.

1 Like

Το ακούω και κάνω raise . Μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού χάσαμε

Βγήκαν και έβλεπες τον Μπαρτζώκα αγχωμενο . Μπήκαν στο παρκέ ήδη ηττημένοι

Εξακολουθώ να είμαι ευχαριστημένος που πήγαμε στο φ4, το θεωρώ ψιλο-υπέρβαση. Αυτό δεν αλλάζει επειδή το πήρε ο βάζελος.

Πολλά μπορούμε να πούμε τώρα, εγώ θα σταθώ μόνο σε δύο:

  1. Η κουβέντα περί budget κουράζει - ειδικά όταν γίνεται όταν χάνουμε. Και το 2013 η CSKA είχε το τετραπλάσιο από εμάς. Ή υπερασπιζόμαστε αυτό το μοντέλο διοίκησης (το οποίο δεν θα φέρνει συχνά κούπες) ή όχι.

  2. Πέρσι ΟΛΟΙ μας συμφωνούσαμε με την διοίκηση περί Σλούκα, σωστά; Εμενα δεν με τσουζει αυτός τόσο, όσο ο Ναν. Για να πάρεις κούπα, θέλεις και λιγο NBA μέσα σου, μια παιχτούρα ικανή να τα σαρώσει όλα μόνη της. Έναν Ναν. Ελπίζω να το κατάλαβαν αυτό.

  3. Θέλω να πιστευω πως το οτι το πήρε ο βαζελος, θα συσπειρωσει και θα πορώσει την ομάδα για να πάρει το πρωτάθλημα.

Η κουβέντα περί μπάτζετ κουράζει ακόμα περισσότερο όταν δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Το 1-1,5εκ (με πληρωμή buy out) για Μπραζντέικις την ακυρώνει εξαρχής.

Του χρόνου και του παραχρόνου πάντως είναι δικό μας:

2009: ήττα στον ημιτελικό
2010: ήττα στον τελικό
2011: κατάκτηση ΠΑΟ

2022: ήττα στον ημιτελικό
2023: ήττα στον τελικό
2024: κατάκτηση ΠΑΟ

Αυτό που πηγαίναμε για James ή Nan και καταλήξαμε στον Μπραζντεικις μου θύμισε τότε που πηγαίναμε για Ζαρντελ, Κρέσπο και δε θυμάμαι ποιος άλλος και τελικά ήρθε ο Ζιζι Ρόμπερτς!

Όπως και να έχει ήταν δικαίωση του Σλούκα, μας αρέσει δεν μας αρέσει. Αν και χωρίς την προσθήκη Ναν δύσκολα βγαζανε τη χρονιά, αλλά έτσι είναι τα ρισκα τα παίρνεις και ελπίζεις να σου βγουν, τους βγήκε.
Εμείς trust the process, αλλά μας έβγαλε bug φέτος για τα καλά.

Δυστυχώς όντως το ρόστερ επασχε στην αρχή ήταν στημένο με Σλούκα στην πορεία έφυγε, μετά δεν γίνεται να πάρεις πίσω τζιφρες. Δεν ξέρω τι γίνεται για του χρονου με τον Έβανς που λένε έχει ήδη υπογράψει αλλά πάει για 9 μήνες οφφ.

Δεν ξέρω εάν είναι αρχή του τέλους για Μπαρτζώκα, δύσκολο το κόβω, αλλά εάν κάτσει και ψαρωνει με την κάθε μαλακια του κάθε δημοσιοκαφρου γνωστών sites Ε τότε όντως θα χαιρετήσει. Το πρωτάθλημα είναι 60-40 υπέρ βαζελου, έχει ορμή τώρα και άνεση. Θα τους μπαίνουν όλα, εμείς την κάθε αστοχία θα έχουμε φαγούρα και γκρίνια. Έτσι είναι, ας τα έβαζε πέρσι που ήταν όντως η καλύτερη ομάδα.

Θέλουμε 2 γκαρντ, 3αρι και 4αρι τον Σάσα εάν γυρίσει πίσω.

3 Likes

Έχω το προαίσθημα ότι του χρόνου ο Πετρούσεφ θα είναι ο κορυφαίος παίκτης μας, όποιος κι αν έρθει.

3 Likes

Πετρούσεφ ο παίχτης που θα ήθελα από εσάς για τον Παναθηναϊκό. Οκ ναι και κάποιο από τα 5αρια να πλαισιώσει Λεσόρ.

Μονο οι καρεκλες δεν εχουν τραυματιστει στο μπασκετικο Ολυμπιακο…

1 Like